Piraci z naszej ulicy

Okładka książki Piraci z naszej ulicy Johnny Duddle
Okładka książki Piraci z naszej ulicy
Johnny Duddle Wydawnictwo: Mamania Cykl: Jolley-Rogers (tom 1) opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
48 min.
Agnieszka Frączek
piraci przygody dzieci przyjaźń

Okładka książki W tej bajce nie ma smoka Deborah Allwright, Lou Carter
W tej bajce ni... Deborah Allwright, ...
Okładka książki Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie Constanza Droop, Annette Langen
Listy od Felik... Constanza Droop, An...
Okładka książki Dinozaurium. Muzeum Dinozaurów Lily Murray, Chris Wormell
Dinozaurium. M... Lily Murray, Chris ...

Perełka - i to całkiem dosłownie! - znaleziona w bibliotece. Autor ma rewelacyjny styl, który już od okładki skradł moje serce, choć to nie ja byłam odbiorcą lektury. Podczas czytania rymowanej zawartości nie sposób zachować powagę, bo w zabawny i przystępny dzieciom sposób ilustruje wady typowe osobom dorosłym - osądzanie po pozorach oraz wynikającą z tego obłudę.

“Piraci z naszej ulicy” to książeczka, która ubarwi każdą biblioteczkę. Wesołe ilustracje i piracka przygoda pisana wierszem stanowią bardzo dobry duet, który powinien spodobać się każdemu małemu piratowi bądź piratce. Polecam.

więcej: https://sweeciak.pl/ksiazki-dla-dzieci/piraci-z-naszej-ulicy-jonny-duddle-recenzja/

Piraci z naszej ulicy to jedna z najpiękniej ilustrowanych książek dla dzieci, jaką miałam przyjemność oglądać i czytać – i w sumie nie wiem, co mi sprawiło większą przyjemność :).

Znalazłam tu ogrom kolorów, szczegółów, a także emocji wymalowanych na twarzach bohaterów, że trudno mi nie zacząć recenzji właśnie od tej kwestii. Piękne, po prostu piękne.

Gdy już nachwalilam się obrazków, mogę przejść do rzeczy i powiedzieć, że historia dzieje się w małym nadmorskim miasteczku, w którym latem tętni życie, ale inne pory roku są raczej nudne i leniwe. Co gorsze, nie ma to zbyt wielu dzieci, a średnia wieku wynosi “jedyne” 67 lat. Bywa tu śmiertelnie nudno do chwili, kiedy do brzegu przybija statek z rodziną najprawdziwszych piratów na pokładzie. Niestety mieszkańcy miasteczka wcale nie są chętni do bliższego poznania się z nowymi sąsiadami. Nie wiadomo dlaczego podejrzewają ich zupełnie niesłusznie o najgorsze cechy i zamiary. Obawiają się tego, że skoro nie są zbyt schludni (te paznokcie i te spodnie!) pewnie mają dzikie obyczaje, więc tylko czekać, a coś zniszczą i ukradną! Nawet sprawę nowych sąsiadów zgłoszono burmistrzowi, by “bestie” zniknęły jak najszybciej i basta. Pada także postulat “mniej piratów, więcej miłych ludzi”. (...)

Czytaj więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/piraci-z-naszej-ulicy/

Gdy już...

NADCHODZĄ INNI

W Nudzie Morskiej mieszka dwa tysiące dwustu dwudziestu dwóch mieszkańców. Niewiele tu dzieci, gdyż średnia wieku wynosi 67 lat. Nic dziwnego, że mała Matylda marzy o tym, by ktoś wprowadził się do domu na sprzedaż, który znajduje się naprzeciw jej mieszkania przy ulicy Stu Czarnych Pereł. Mógłby to być pogromca smoków, a najlepiej — prawdziwy pirat. Motywy pirackie przewijają się bardzo często w domach mieszkańców tej nadmorskiej miejscowości. Widzimy je na opakowaniu płatków, na kubkach, na obrazkach w szkolnej klasie, na biżuterii. Prawdziwe ich zagęszczenie występuje w pokoju Matyldy.

Wydawać by się mogło, że mieszkańcy Nudy Morskiej będą zachwyceni spotkaniem z prawdziwymi piratami. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że co innego czytać o piratach, a co innego mieć ich u siebie za płotem. Gdy rodzinka Jolley — Rogers, zmuszona na czas remontu opuścić morze, wprowadza się do domu przy ulicy Stu Czarnych Pereł, mieszkańcy od razu zaczynają o nich plotkować, posądzając nowych sąsiadów o najgorsze rzeczy. Wiadomo przecież: piraci. Po takich niczego dobrego nie należy się spodziewać. Są zbyt nieobliczalni i potencjalnie wywrotowi. Trzeba się ich pozbyć, zanim zrujnują miasto.

W jednym mieszkańcy Nudy Morskiej mieli rację: kompletnie nie wiedzieli, czego się po nowych sąsiadach spodziewać. Gdy na pożegnanie rodzina Jolley - Rogers zakopuje w ich ogródkach prezenty, szybko zapominają o swoich uprzedzeniach. Oblepieni złotem, wydobytym ze swych ogródków, mieszkańcy Nudy Morskiej natychmiast zmieniają front. Wszyscy deklarują sympatię dla Jolley — Rogersów, co jest tym łatwiejsze, że już ich tu nie ma i nie trzeba niczego czynami potwierdzać.

Książka Jonny‘ego Duddle‘a w ironiczny sposób pokazuje fałszywą naturę ludzi, którzy nie szanują cudzych przekonań i zachowań, źle reagują na wszelkie odstępstwo od normy i społecznie linczują każdą odmienność. Obnaża też ich hipokryzję. Porusza ważne tematy, które warto przerobić z dzieckiem.
Oprócz aktualnej tematyki walorem książki są też piękne, całostronicowe ilustracje autora, charakteryzujące się intensywnymi, nasyconymi barwami. Za tłumaczenie odpowiada Agnieszka Frączek, uznana autorka oryginalnych wierszy dla dzieci.

NADCHODZĄ INNI

• Serie
  • Przeczytane - Alka
  • Adasiowe
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Piraci z naszej ulicy