Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem

Okładka książki Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem Yvette Żółtowska-Darska
Okładka książki Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Yvette Żółtowska-Darska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Seria: #SUPERHEROSI literatura dziecięca
literatura dziecięca
#SUPERHEROSI
Burda Publishing Polska
2017-05-10
2017-05-10
9788380532038
piłka nożna biografia

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...

Okładka książki Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej Grażyna Bąkiewicz, Mikołaj Kamler, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Husarskie skrz... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Nelly Rapp i księga czarodzieja Christina Alvner, Martin Widmark
Nelly Rapp i k... Christina Alvner, M...
Okładka książki Mikołajek. Niczego się nie boję Emmanuelle Lepetit, praca zbiorowa
Mikołajek. Nic... Emmanuelle Lepetit,...

Niedługo mija rok od momentu, kiedy na dobre zainteresowałam się piłką nożną – sportem nie z tej ziemi, czymś, co każdego dnia wywołuje u mnie uśmiech, a przy okazji dostarcza niezapomnianych emocji! Jako że jestem też molem książkowym, chyba nikogo nie zdziwi fakt, że na mojej półce zaczęło pojawiać się coraz więcej pozycji, które w choć małym stopniu związane są z tym przepięknym sportem. Od autobiografii idola, po książki opisujące dawne dzieje klubowe i tę jedną, niesamowicie fajną książkę, którą otrzymałam niedawno w swoje łapki, i naprawdę nie mogłam jej nie przeczytać.

„Pazdan – Chłopak, który gra całym sercem”, to opowieść o obrońcy polskiej reprezentacji, który na Mistrzostwach Europy 2016 we Francji zasłynął świetną grą i… nienaganną fryzurą!
Yvette Żółtkowska-Darska, autorka książki o Pazdanie, a także innych czytadeł o piłkarzach dla dzieci, jak sama podaje na odwrocie książki, jest nie tylko pisarką, czy choćby wieloletnią szefową TVN Style. Jest wspaniałą matką wychowującą 12-letniego synka, którego pasja do futbolu tak bardzo zainspirowała Panią Yvette, że wkrótce obmyśliła własną koncepcję książek dla dzieci, co w świecie literatury zrobiło naprawdę olbrzymią furorę.
Bestsellery, takie jak „Lewy”, „Messi”, „Ronaldo” zostały przetłumaczone już na 11 języków! Co kryją w sobie te książki, że tak chętnie sięgają po nie nie tylko dzieci, ale i młodzież, czy dorośli?

„Był raz sobie uroczy chłopczyk o blond włosach, orzechowych oczach i słodkich piegach na nosie. Urodził się w Krakowie, w wyjątkowej dzielnicy-mieście o nazwie Nowa Huta.”

Przygodę rozpoczynamy w Nowej Hucie, bo to właśnie tam urodził się Michał Pazdan – nasza narodowa duma!
Książka pokazuje nam jego perypetie już od najmłodszych lat. Poznajemy jego rodziców, braci Pawła i Tomka, na dłużej zatrzymujemy się w Krakowie, aby móc w spokoju napić się herbaty i przyjrzeć się z bliska pierwszym poczynaniom naszego małego „Pazdka” w juniorskich klubach. A kiedy wyruszymy poza próg rodzinnego domostwa Michała, napojeni oraz najedzeni tradycyjnymi obwarzankami krakowskimi, wszyscy pójdziemy na spotkanie z Kordianem Wójsem - pierwszym trenerem naszego bohatera, który, jak sam wspomina, bardzo ukształtował jego obecny charakter. W książce poznajemy trud wiążący się ze spełnianiem marzeń, młodzieńczą determinację i ambicje Michała, które doprowadziły go do miejsca, w którym jest teraz. Bo w końcu kto choć trochę zainteresowany piłką nie chciałby pojawić się na murawie w trakcie ważnego spotkania?
Przypomnijmy sobie na przykład ten legendarny mecz z Niemcami, który zakończył się szczęśliwym dla nas wynikiem 2:0! Moment, kiedy nasi piłkarze stoją na środku, z dumą śpiewają hymn narodowy… kiedy po twoim ciele przechodzą ciarki, a w głowie pojawia się myśl „Hej, dzisiaj na pewno się uda!”. Kapitan reprezentacji całuje orzełka na piersi, patrzy w niebo, a potem szeroko się uśmiecha. Daje nam nadzieję. Daje nam wiarę! I faktycznie. W rewelacyjnym stylu pokonujemy Niemców aż 2:0 (po golach Milika i Mili),nasze „Bałe Orły” zostają bohaterami, a potem przychodzi czas na świętowanie.
Michał Pazdan też został takim bohaterem. A o jego drodze na szczyt możemy dowiedzieć się właśnie w książce pani Yvette!
Historia opowiedziana w zabawny sposób, mnóstwo zdjęć, które sprawiają, że podróż przez życie Michała Pazdana staje się dla nas jeszcze ciekawsza i jeszcze bardziej chcemy brnąć przez nią dalej – zaciekawieni, uśmiechnięci i pełni podziwu.
Chociaż książka ta skierowana jest głównie do dzieci, a ja sama mam szesnastkę na karku, muszę przyznać, że podróż przez nią była prawdziwą przyjemnością! Uwielbiam wszelakie biografie, a ta została napisana tak przyjemnie, tak przejrzyście, że jestem w stanie polecić ją każdemu, kto choć trochę interesuje się futbolem. Poza tym, rzeczą która bardzo mi się spodobała był fakt, że w książce opisane zostały miasta, z którymi to nasz Michał jest ściśle powiązany. Lektura przybliża nam dzieje Krakowa oraz Nowej Huty, która dzięki swojej wyjątkowej historii ewidentnie się dziś wyróżnia. Swoją drogą, czy wiedzieliście, że jeden z symboli Krakowa – obwarzanki krakowskie – znajdują się na liście produktów chronionych przez Unię Europejską, a produkowane mogą być tylko w obrębie Krakowa?
Książka bawi i uczy. Jest naprawdę sympatyczna! Polecam ją wszystkim, bez względu na wiek i pozdrawiam Panią Yvette.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.
Link do recenzji

Dzięki współpracy z wydawnictwem Burda trafiła do mnie książka "Paznad. Chłopak, który gra całym sercem". Jest to już kolejna opowieść bardzo znanej autorki Yvette Żółtowskiej - Darskiej. To właśnie spod jej pióra wyszły bestsellery Lewandowskiego, Ronaldo, Messiego, Neymara czy Ibrahimovicia, które również miałem przyjemność przeczytać.

Pisząc książkę autorka spotykała się z rodziną Michała. Specjalnie jeździła między innymi do Krakowa, aby rozmawiać z rodzicami i braćmi piłkarza, a także i z nim samym i jego żoną. Cytaty pochodzące z takich źródeł czynią tekst o wiele ciekawszym.

Książka zaczyna się od informacjach o dzieciństwie Pazdana. Otóż okazuje się, że wcale nie musiał zostać piłkarzem. Nie tylko dobrze się uczył, ale także lubił wiele innych dyscyplin, w których osiągał dobre wyniki. Poza tym jadąc zapisać się do klubu miał z bratem stłuczkę i nic z tego nie wyszło. No ale jak to się mówi, co się odwlecze to nie uciecze.

Tak jak każda pozycja autorki, również ta wzbogacona jest w wiele fantastycznych zdjęć, nie tylko z boisk, ale także miast w których Pazdek mieszkał i miejsc, w których przebywał z klubem bądź reprezentacją.

Do tego znajdziemy wiele ciekawostek i anegdot, między innymi o spotkaniu z policją i pechowym trafieniu na dołek.

Znajdziemy także wiele memów, które pojawiły się po znakomitej postawie Pazdana na Euro we Francji. Mi najbardziej spodobał się ten, na którym widnieje Michał walczący z Ronaldo i podpisem: "Kiedy kryje cię Pazdan... to zaczynasz tęsknić za Pique i Mascherano".

Lekturę kończą Liczby Michała oraz ciekawie spisane podziękowania, jak zawsze w wykonaniu tejże autorki.

"To książka o piłce nożnej, ale także o człowieczeństwie, o byciu serdecznym, ciepłym, rozmownym, pomocnym, pracowitym, solidnym, walecznym..." Taki właśnie był bohater opowieści.

Pisząc książkę autorka spotykała...

„Pazdan, chłopak który gra całym sercem” to kolejna już książka Yvette Żółtowskiej – Darskiej dla młodych fanów piłki nożnej, która ukazuje się w serii #superherosi w Wydawnictwo Burda Książki.

Nie jeden raz pewnie zastanawialiście się jak zachęcić dziecko do czytania. Zwłaszcza chłopca, który najchętniej nie schodziłby z podwórka i nie odrywał się od gry w piłkę. Oto książka, która połączy pasję do piłki z ciekawą lekturą. Tym bardziej, że opowiada nam o piłkarzu znanym wielu Polakom. Piłkarzy reprezentacji Narodowej zna wielu z nas, niezależnie czy na co dzień jesteśmy kibicami, czy też nie.

To opowieść o zwykłym chłopaku, takim jak wielu nastolatków, jednak o chłopaku z pasją, która stała się jego drogą życiową. Jednak ta droga wcale nie była tak prosta i oczywista jakby nam się mogło wydawać. Dziś Michał Pazdan jest już dorosłym mężczyzną, idolem wielu młodych fanów futbolu. Autorka w świetny, niezwykle ciekawy i interesujący sposób przedstawia nam jego postać.

Miałam okazję spotkać się już z poprzednią książką autorki „Po prostu futbol” o Euro 2016, więc wiedziałam czego mogę się spodziewać. I przyznam Wam, że choć nie jestem wielkim kibicem to sama z czystą przyjemnością przeczytałam tą książkę. Jednak niestety musiałam to robić wieczorami, gdy mój syn już spał, gdyż na co dzień sam ją czyta.
Polecam serdecznie każdemu, małemu i dużemu fanowi piłki nożnej, ale także Paniom – mamom, które będą miały wspólny temat do rozmów ze swoją męską częścią rodziny.

Sama muszę uzupełnić swoją biblioteczkę w pozostałe pozycje autorki, naprawdę warto!!!

• Piłka nożna
  • Chciałabym mieć
  • Pożyczone od znajomych itp.
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem