Baśń o perle

Okładka książki Baśń o perle Anna Gibasiewicz
Okładka książki Baśń o perle
Anna Gibasiewicz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura dziecięca
54 str. 54 min.
literatura dziecięca
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
2017-01-01
2017-01-01
54 min.
9788320556391
Baśń perła

Miałem okazję przeczytać tę książkę w nowym wydaniu, które nabyłem razem z pakietem książek na stronie inlabi.com.
Baśń naprawdę warta czytania. Jako ojciec mogę powiedzieć, że moje dzieci słuchały zaciekawieniem i przejęciem co będzie dalej. Tom drugi rewelacja ;)

1976

W dalekim kraju, niezbyt dużym, ale pięknie położonym na zboczach zielonych wzgórz, żył pewien kupiec. Miał on córkę o imieniu Elwika, tak piękną, że każdy młodzieniec, bogaty czy biedny, mądry czy głupi - raz tylko ją zobaczywszy zakochiwał się w niej od pierwszego wejrzenia.
Tak właśnie zaczyna się Baśń o perle autorstwa Anny Gibasiewicz. Bohaterką tej opowieści jest córka kupca, Elwika. Piękna, ale niezwykle próżna dziewczyna. Jest zaślepiona poszukiwaniem bogactw i nie zauważa miłości, którą ma na wyciągnięcie ręki.

Swoje lata już mam, ale lubię od czasu do czasu sięgnąć po współczesną baśń dla dzieci, żeby zobaczyć, co autorzy mają najmłodszym czytelnikom do zaoferowania. Książka Anny Gibasiewicz to opowieść nie tylko dla dzieci, lecz również i dla dorosłych.

Elwika od samego początku niezmiernie działała mi na nerwy. Gdybym ja miała taką córkę, to bym już córki nie miała. Nie widziała niczego poza czubkiem swojego nosa. Miała wspaniałego ojca, który kochał ją ponad wszystko. Na szczęście dziewczynka się opamiętała, bo wszystko mogłoby się źle skończyć.

Anna Gibasiewicz oddaje w ręce czytelników przepiękną opowieść o popełnianiu błędów i naprawianiu ich. Ma swój niezwykły klimat. Przedstawia plastyczne opisy przyrody. Co prawda nie ma tutaj rysunków, co dla niektórych może być problemem, ale mnie to niespecjalnie przeszkadza.

Książkę czyta się szybko. Sama historia nie jest skomplikowana i wciąga. Wiem, że kiedyś przeczytam ją moim dzieciom. Mam nadzieję, że przypadnie im do gustu tak samo jak mnie.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

W dalekim kraju, położonym na zboczu zielonych wzgórz, żył bogaty kupiec, który miał córkę o imieniu Elwika. Dziewczyna, choć piękna z zewnątrz, w środku była bardzo zepsuta. Rozkapryszona, wciąż żądająca nowych błyskotek i pięknych sukien. Ociec, chcąc spełnić wszystkie kaprysy swojej ukochanej jedynaczki, często wyruszał w dalekie i wyczerpujące podróże. Wracając z każdej wyprawy, organizował dla córki wystawny bal, aby ta mogła się pochwalić nowymi podarunkami, a inni mogli zazdrościć jej urody i bogactwa. Pewnego dnia uległa złym podszeptom czarnego kruka i zażyczyła sobie od ojca perłę, najpiękniejszą z możliwych, która leżała głęboko na dnie oceanu w odległej krainie. Ojciec kochał ją tak bardzo, że gotowy był dla niej zrobić wszystko, dlatego wyruszył w kolejną długą podróż. W końcu przyniósł córce upragniony klejnot, jednak nikt się nie spodziewał tego, jak bardzo zmieni on życie wszystkich bohaterów baśni.

Cała recenzja na blogu:

Marzenie o perle wywraca całe życie Elwiki do góry nogami, sprawiając, że dziewczyna zapomina, co naprawdę jest ważne. W jaki sposób znowu sobie o tym przypomni? Czy nie będzie już za późno?

Z bajkami, baśniami i wszelkiej maści utworami, które można by zakwalifikować do nurtu literatury dziecięcej, nie miałam do czynienia od wielu lat. Choć na myśl o niektórych z nich czuję nostalgię i powiew melancholii, nigdy tak naprawdę mi ich nie brakowało. Nie znaczy to jednak, że nie jest przyjemnie na chwilę wrócić, zatracić się w opowieści przeznaczonej dla nieco innej grupy wiekowej. Przez chwilę znowu poczuć się jak dziecko.

„Baśń o perle” to utwór, który oczarował mnie swą magią od samego początku. Narracja stylizowana na baśniową sprawia, że bardzo blisko jest mu do tych, jakie pamiętam z młodych lat. A lekki styl i prosty język zatrzymują przy historii i umożliwiają poznanie jej w zawrotnym tempie. Kiedy zaczęłam lekturę, ciężko było mi się od niej oderwać.

Utwory dziecięce najczęściej charakteryzują się prostotą, próżno szukać w nich elementów niejasnych, czy skomplikowanej akcji. Dokładnie tak było właśnie w tym przypadku. Akcja od początku zmierzała w przewidywalnym kierunku i obyło się bez większych zaskoczeń. A jednak ta historia naprawdę przypadła mi do gustu. I wcale nie przeszkadzało mi, że od grupy docelowej odbiegam o 20 lat.

Gibasiewicz sprawiła, że znowu przez chwilę mogłam być dzieckiem. Zachwycać się prostymi, ale urokliwymi historiami. Cieszyć szczęściem bohaterów, smucić ich porażkami i przeżywać rzeczy oczywiste, jakbym miała z nimi do czynienia po raz pierwszy. „Baśń o perle” to opowieść, która może oczarować czytelnika w każdym wieku, wzbudzająca bardzo pozytywne emocje. Ciepła, mądra pouczająca, taka, do jakiej ma się chęć powrócić lub przekazać ją w ręce innych, żeby oni także mogli poznać kryjący się w niej urok.

Autorka określiła swoją historię baśnią i cieszę się, że doszukałam się w niej cech w moim odczuciu charakterystycznych dla tego gatunku. Prosty język, stylizowany na baśniowy, kojarzący się nieco z tak lubianym „Za siedmioma górami...” sprawiał, że opowieść o perle nabrała magii i piękna, a przy tym była bardzo przystępna. A płynący z niej morał, mimo że kierowany do młodszych czytelników, świetnie wpisuje się w problematykę aktualną i istotną.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać ten utwór. Na chwilę oderwać się od książek poważnych i ciężkich. I znowu być dzieckiem, choć niestety tylko przez chwilę.

"Baśń o perle" jest napisana pięknym językiem; bardzo plastycznym, trafiającym do różnych grup odbiorców. Niezależnie od tego ile masz lat, treść niewątpliwie Cię ucieszy. Z drżeniem serca śledziłyśmy kolejne losy Elwiki. Trzymałyśmy kciuki za jej ojca a później za samą dziewczynę, kiedy wyruszyła ona w drogę.
Baśń została podzielona na trzy części, które powodują iż widzimy podobieństwo do konstrukcji według schematu wstęp-rozwinięcie-zakończenie. Zabieg ten sprawia, że z coraz narastającym napięciem oczekujemy na kolejne wydarzenia. Czcionka jest na tyle duża, że kilkulatki mogą samodzielnie poznać opowieść o perle. A warto... Dlaczego?

Historia Elwiki przypomina mi wiele baśni, które miałam okazję poznawać w dzieciństwie. Dziecko ma szansę rozróżnić dobro od zła. Zrozumieć, że nie jest ważne to co posiadamy, ale to co mamy w sercu. Córka kupca początkowo patrzyła tylko na bogactwo i nie zwróciła uwagi na ludzi gromadzących się wokół niej, którzy otaczali ją troską i opieką. Nie dostrzegała miłości, choć w głębi siebie ogromnie jej pragnęła. Jednak wzrok przesłaniały jej pragnienia rzeczy namacalnych, co przeradzało się tylko i wyłącznie w pychę, chciwość i wywyższanie się.

To opowieść z morałami. Jestem godna podziwu, jak wiele mądrych prawd zmieściła autorka w tak krótkim utworze. I to wcale nie na siłę, kolejne przesłania są po prostu świetnie wkomponowane w treść. Nie ukrywam, że niektóre wydarzenia do końca pozostały dla mnie niespodziankami, nie udało mi się odgadnąć wszystkich wcześniej.

"Baśń o perle" to klasyka gatunku - magiczna, przepełniona głębokimi ideami, w której obowiązkowo pojawia się walka dobra ze złem a jeden z bohaterów doznaje olśnienia i zmienia swoją postawę. Sporo tu również uczuć oraz dobra płynącego zewsząd do głównych postaci. Gorąco zachęcam Was do poznania osobiście lub przeczytania najmłodszym tej baśni - jest ponadczasowa i bardzo poruszająca.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/06/anna-gibasiewicz-basn-o-perle.html

Baśń została podzielona na trzy części, które powodują iż...

Warto wracać do baśni, w każdym wieku… „Baśń o perle" to propozycja dla nieco starszych czytelników. Idealna dla uczniów szkół podstawowych. Jak na dobrą baśń przystało występuje w niej motyw wędrówki, a prawdziwa miłość i dobro zwycięża.

Mądra opowieść przypominającą stare baśnie z morałem. Bogata w treść.

Mądra opowieść przypominającą stare baśnie z morałem. Bogata w treść.

Moja opinia na blogu → http://www.napieknej.pl/basn-o-perle-anna-gibasiewicz/.

Moja opinia na blogu → http://www.napieknej.pl/basn-o-perle-anna-gibasiewicz/.

Bardzo wartościowa opowieść. Z pozoru dla dzieci, ale tak naprawdę dla każdego. Niesie ze sobą głębokie przesłanie o tym, co w życiu jest naprawdę ważne, a co tylko takim się wydaje.

• Egzemplarz recenzencki
  • 2017
  • PRZECZYTANE 2017
  • Recenzenckie
  • Od wydawcy / księgarni / autora 2017
  • Przeczytane 2018
  • Literatura polska XXI wieku

Dodaj cytat z książki Baśń o perle