rozwińzwiń

Citizen: An American Lyric

Okładka książki Citizen: An American Lyric Claudia Rankine
Okładka książki Citizen: An American Lyric
Claudia Rankine Wydawnictwo: Graywolf Press poezja
166 str. 2 godz. 46 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Graywolf Press
Data wydania:
2014-10-07
Data 1. wydania:
2014-10-07
Liczba stron:
166
Czas czytania
2 godz. 46 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780141981772
Tagi:
poezja anglojęzyczna
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki American Poets in the 21st Century. The Poetics of Social Engagement Michael Dowdy, Claudia Rankine
Ocena 0,0
American Poets... Michael Dowdy, Clau...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
471
438

Na półkach:

Świetne przedstawienie rzeczywistości, z jaką czarnoskórzy ludzie muszą borykać się codziennie w USA. Smutna opowieść o codzienności ludzi, którzy chcieliby być traktowani normalnie, a nadal wiele osób trzyma się od nich z daleka i traktuje jak niebezpieczne, dzikie zwierzęta.
Claudia Rankine ma duży dar opowiadania o ciężkich rzeczach w subtelny, spokojny sposób, który jednak mocno daje do myślenia i pozwala uświadomić sobie wiele rzeczy ukrytych pod powierzchnią tekstu. Całość wzmocniona jest dodatkowo przekazem z obrazów, zdjęć i elementów sztuki, które idealnie komponują się z całą opowieścią oraz pokazują czarno na białym, o co tak naprawdę chodzi autorce.

Świetne przedstawienie rzeczywistości, z jaką czarnoskórzy ludzie muszą borykać się codziennie w USA. Smutna opowieść o codzienności ludzi, którzy chcieliby być traktowani normalnie, a nadal wiele osób trzyma się od nich z daleka i traktuje jak niebezpieczne, dzikie zwierzęta.
Claudia Rankine ma duży dar opowiadania o ciężkich rzeczach w subtelny, spokojny sposób, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
620
46

Na półkach: , ,

Kiedy budzisz się, przygotowujesz śniadanie, sprzątasz, myjesz zęby nie czujesz się ani czarny, ani biały. Nie myśli się samemu o takich rzeczach, bo zwykle myśli się o dzieciach, rachunkach, problemach, planach na przyszłość - rasa to jest taki dodatek na lekcjach biologii. Dopiero gdy wychodzi się do ludzi, oni na pewno przypomną i wyolbrzymią twój kolor skóry. Czarny, zniszczony kaptur na okładce tak bardzo rzuca się w oczy głównie z powodu białego tła.
Tomik poezji Claudii Rankine bardzo ironicznie i gorzko traktuje tytułowe słowo "Obywatel", a to m.in. dlatego, ponieważ ojczyzna autorki traktuje ironicznie i gorzko jej obywateli. Afro-Amerykanie z początku jako niewolnicy byli pozbawieni jakichkolwiek praw człowieka. Po wojnie domowej w 1865r., ludność czarnoskóra stała się wolna w większości na papierze - bo niby nikt już ci nie każe umierać na plantacji, ale wszystko wciąż podważa twoje człowieczeństwo. Dla przykładu, w roku 1870 weszła poprawka konstytucyjna głosząca, iż mężczyźni wszystkich ras mieli prawo do głosowania, lecz jednocześnie Afro-Amerykanie musieli przechodzić niejasne testy sprawdzające ich umiejętność pisania i czytania - teoretycznie by tylko odpowiedni, wykształceni obywatele mogli głosować, praktycznie by zabrać mniejszości rasowej ich prawo. Później przyszedł czas na prawa Jima Crawa i wszechobecną segregację rasową. Na szczęście (chociaż dopiero) w latach 60-tych wydarzył się Ruch praw obywatelskich i ten wielki rasistowski bezsens prawny był pomału eliminowany. Ale nie można wyeliminować historii. I tak walka o równe obywatelstwo wciąż trwa, ale jest mniej widoczna, ukryta w półsłówkach, w niedopowiedzeniach, w założeniach.
Claudia Rankine w bolesny sposób wydobywa to co siedzi w nas głęboko, co zakorzeniło się gdzieś przez te wszystkie wieki patrzenia jednych ludzi na drugich z góry. I dzisiaj, ludność czarnoskóra wciąż płaci za to, że ma ciało. Że są widoczni na białym tle. Bo tak akurat wyszło historycznie, że dzięki bogu, to my jesteśmy tłem, a oni tym co ma się wyróżniać.
Dawno nie czytałam tak przejmujących wierszy. Wierszy ważnych i dobrze napisanych, mających cel - uświadamianie i wzywanie do zmian, do refleksji. Autrorka pisze o teraźniejszości, o rasizmie drobnym, który najczęściej nam umyka, ale jednocześnie wciąż krzywdzi i umniejsza. I jest wszędzie: kiedy twoja przyjaciółka używa czarnego slangu, kiedy pilnujesz dziecko przyjaciela i przyjeżdża po ciebie policja, bo sąsiad jest pewny, że to musi być złodziej, czy kiedy kasjer w sklepie pyta się ciebie, czy karta na pewno się przyjmie, chociaż nie spytał się twojej białej koleżanki. Dostaniemy również głośne sprawy o Zinedine Zidane, Jamsu Craigu Andersonie przejechanego przez furgonetkę, czy Trayvona Martina, 17-sto letniego licealisty,który odwiedzał rodzinę i został zastrzelony. Czekam na więcej twórczości pokazującej perspektywę inną od naszej, pokazującej co tak naprawdę się czuje jak biała osoba nie chce usiąść koło ciebie w autobusie.

Kiedy budzisz się, przygotowujesz śniadanie, sprzątasz, myjesz zęby nie czujesz się ani czarny, ani biały. Nie myśli się samemu o takich rzeczach, bo zwykle myśli się o dzieciach, rachunkach, problemach, planach na przyszłość - rasa to jest taki dodatek na lekcjach biologii. Dopiero gdy wychodzi się do ludzi, oni na pewno przypomną i wyolbrzymią twój kolor skóry. Czarny,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    1
  • Postgrad
    1
  • 2019
    1
  • Literatura anglojęzyczna
    1
  • Po angielsku
    1
  • XXI
    1
  • Kultura amerykańska
    1
  • Lektury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Citizen: An American Lyric


Podobne książki

Przeczytaj także