rozwińzwiń

Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Okładka książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Nominacja w plebiscycie 2017

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Baldur Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Ocena 7,7
Baldur Berenika Lenard, Pi...
Ocena 7,2
Szepty kamieni... Berenika Lenard, Pi...
Okładka książki Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Ocena 7,2
Zostanie tylko... Berenika Lenard, Pi...
Okładka książki Obiecaj Karolina Dyja, Andrzej Gajowniczek, Michał Hardy, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Ewa Jarocka, Katarzyna Kowalewska, Urszula Kuczyńska, Berenika Lenard, Magdalena Niziołek-Kierecka, Tomasz Stawiszyński, Mirka Szychowiak, Monika Wasilewska, Michał Weicher, Agata Wieczorowska
Ocena 6,8
Obiecaj Karolina Dyja, Andr...

Mogą Cię zainteresować

Bardzo chaotyczna

Bardzo chaotyczna

Na Islandii Polacy to najliczniejsza mniejszość narodowa. Przekłada się to na ilość książek o tej pięknej wyspie dostępnych w naszym języku.

Szepty kamieni wyróżniają się wśród innych nietypowym kluczem doboru osi narracyjnej książki. Autorom udało się w opowieści zawrzeć coś z islandzkiego klimatu. Za to wielki plus.

Czytałem ja będąc bezpośrednio na Wyspie. Bardzo pomogła mi w odbiorze otoczenia.

Czytałem ja będąc bezpośrednio na Wyspie. Bardzo...

Islandia poznawana wg listy „oblajkowanych” miejsc jest niestety wśród turystów najpopularniejsza. I dla nich te „Szepty”, opowieści o życiu tutaj , mogą wydać się rzeczywiscie dosłownie szeptami kamieni (w sumie szczerość w tytule). Ale nie na szczęście nie każdy chce zwiedzać Islandię jak Hiszpanię, Słowację, Maderę, Cypr (gryzę się w język, bo każde miejsce można zwiedzać odkrywając jego głębię, a nie zaliczając miejsca). Islandia i Islandczycy mają swoje rozmaite historie schowane pod skorupą milczenia i niedostępności dla obcych, a obcy zreszta wcale nie garną się (w większości) do kopania w tych legendach żeby poznać, zrozumieć więcej. I chyba to dobrze. Dzięki temu, ze części osób takie opowiadania nie interesują - daje się tożsamość wyspy dłużej zachować, uratować. Gdyby jednak ktoś dojrzały do eksplorowania chciał się w te szepty kamieni wsłuchać, dowiedzieć więcej niż z wycieczkowych turystycznych pogadanek - wtedy ta książka ląduje na liście obowiązkowych. To nie ma być reportaż, ani przewodnik. To jest książka o Islandii prawdziwszej niż oferta turystyczna. Kto w Tatrach potrzebuje wypić piwo na Krupówkach i zrobić zdjęcie z kuflem - nie powinien nachylać się do kamieni ani w Polsce, ani wśród fiordów - bo sensu ani szeptu ich przecież nie usłyszy. Kto szuka doświadczania i nagrody za uwaznosc - ten może szeptom kamieni zaufać. Ja przeczytałam I wydanie i wspominałam na tyle dobrze, ze niedawno przypomniałam sobie odświeżone wznowienie - i nie dziwię się, ze powstało. Z jednej strony cieszy skoro świadomych turystów przybywa, z drugiej strony to jest po prostu dla miłośników Islandii istotna pozycja, taka trochę klasyczna już (wznowienie robi swoje). Jeśli ktoś ominął - mogę śmiało polecić. Nie jako wisienkę, bez ekscesów, raczej po prostu porządny smaczny tort. A ciasta na Islandii mamy dobre :) To jest właśnie taki smaczny kawałek. Lubisz czy nie lubisz, moim zdaniem dobry przepis dobrze upieczony.

Zamówiłem tę książkę siedząc na lotnisku w Keflaviku po mojej wielkiej islandzkiej przygodzie. Spodziewałem się spojrzenia od środka, pokazującego czym ten kraj żyje na co dzień. Niestety dostałem tragicznie zredagowane nie wiadomo co. Ni to dziennik podróżny, ni to ciekawostki, ni reportaż. Rozdział o imigrantach zawiera jeden kiepski reportażyk, a potem zmienia temat. Książce doskwiera dramatyczny brak konsekwencji i jakiegoś wyraźniejszego celu. Niby miało być o "opuszczonej Islandii", ale temat co i rusz ucieka autorom. Były momenty, że nie wiedziałem czy czytam o autorach (powrót do Polski) czy o ich bohaterach. Itd. Ogólnie książka chaotyczna, pozbawiona redakcji, czasem dostarczająca ciekawych informacji, lecz w znacznej mierze przeciętna.

Taka średnia w sumie. Spodziewałam się więcej miejsc-polecajek, a była głównie relacja z ich podróży. Nie opłacało się kupować

swietnie sie czytalo, sporo anegdot z zycia ludzi, troche historii kraju, realia zycia na islandii.

Najdroższe państwo świata, w którym ludziom w cale nie żyje się rewelacyjnie. Kiedyś rybołówstwo było głównym przemysłem. Jednak wybuch wulkanu znacznie ten stan ukrócił. Na chwilę obecną to 40%. Sektor, który przynosi największe dochody to turystyka.
W książce podróżujemy razem z autorami po całej wyspie od wschodu do północy. W każdej części kraju Berenika z Piotrem przeprowadzają rozmowy z tubylcami. W większości to depresyjne środowisko, alkohol to podstawa każdego spotkania. Wyspa wyludnia się coraz bardziej. Została garstka krwistych Islandczyków.
Jest to reportaż, który dał mi do myślenia i cieszenia się czteroma porami roku.

Nie porywa, trudno się czyta i mimo że oddaje pewien klimat nie będę próbować jej kończyć

Jako miłośniczka podróży i wszelkiego rodzaju wodospadów nie mogłam przejść obojętnie obok książki "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" autorstwa blogerów - pani Bereniki Lenard i pana Piotra Mikołajczaka.
Wraz z autorami przemierzałam i poznawałam mało znane zakątki tego odległego, ale jakże fascynującego kraju.
Wodospady, trolle, elfy, fiordy, gejzery, lodowce, maskonury, fiordy i śledzie... O tym i o wielu innych rzeczach związanych z tym krajem znajdziemy wzmianki w książce, ale też o wysokich kosztach utrzymania, wygórowanych cenach, chciwości tubylców, czy o zapaści finansowej Islandii. Będzie też o wierzeniach mieszkańców, przestępstwach, nienawiści, a nawet rzezi...
Książka jest, jak to ktoś wcześniej napisał, klimatyczna. W surowym i niełatwo przystępnym klimacie Islandii.
Po jej przeczytaniu wiem jedno - jeśli kiedyś uda mi się pojechać do Islandii - na pewno odwiedzę tylko miejsca dla turystów - reszta miejsc, o których pisali autorzy (a z niektórych wręcz chcieli szybko odjechać - przypominam: pasjonaci tego kraju!) jest zdecydowanie nie dla mnie.
Polecam wszystkim osobom, których interesuje ten kraj i nieoczywiste miejsca na mapie Europy.
I pamiętajcie - nie żartujcie z elfów ;)

Wodospady, trolle, elfy, fiordy, gejzery,...

Klimatyczna

Klimatyczna