Okładka książki Introductio. Wprowadzenia w satanizm teistyczny Świątyni Seta oraz satanizm tradycyjny ONA Michael Aquino, Christos Beest, James R. Lewis, Anton Long, Don Webb
Michael AquinoChristos Beest Wydawnictwo: The Serpent religia
religia
The Serpent
2015-09-01
2015-09-01
Marcela Gibert
satanizm okultyzm La Vey Aquino Świątynia Seta Kościół Szatana ONA Zakon Dziewięciu Kątów O9A

Okładka książki Clarkesworld: Year 3 Desirina Boskovich, Tobias S. Buckell, Neil Clarke, Geoffrey W. Cole, Simon DeDeo, Lisa L. Hannett, Berrien C. Henderson, Karen Heuler, Jim C. Hines, Nora K. Jemisin, Jay Lake, Alex Dally MacFarlane, Nick Mamatas, John A. McDermott, Sarah Monette, Nnedi Okorafor, Shannon Page, Corie Ralston, Robert Reed, Mike Resnick, Lezli Robyn, Ken Scholes, Ekaterina Sedia, Rachel Sobel, Lavie Tidhar, Catherynne M. Valente, Genevieve Valentine, Sean Wallace, Don Webb
Clarkesworld: ... Desirina Boskovich,...
Okładka książki Deepest, Darkest Eden Jesse Bullington, Ran Cartwright, Garrett Cook, John R. Fultz, Cody Goodfellow, Zak Jarvis, Marc Laidlaw, Nick Mamatas, Dieter Meier, Lisa Morton, Robert M. Price, Joseph S. Pulver jr, Brian M. Sammons, Charles Schneider, Ann K. Schwader, Darrell Schweitzer, John Shirley, Brian Stableford, Don Webb
Deepest, Darke... Jesse Bullington, R...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 27, December 2008 Neil Clarke, Ed Greenwood, Karen Heuler, Jeremy L. C. Jones, Robert Reed, Sean Wallace, Don Webb
Clarkesworld M... Neil Clarke, Ed Gre...
Okładka książki Nowa Fantastyka 215 (8/2000) Krystyna Kwiatkowska, Piotr Witold Lech, Robert Silverberg, Don Webb, Marcin Wolski
Nowa Fantastyk... Krystyna Kwiatkowsk...

Na półkach: , , , , , , ,

W filozofii Świątyni Seta dostrzegam sporo z inspiracji Crowleya, oczywiście sataniści z tego ugrupowania nie przyznają się do tego, ale gdyby nie Mistrz Crowley to prawdopodobnie nigdy by nie powstali, ponadto uważają, że mag źle zinterpretował "Liber AL vel Legis" i nie dostrzegł boga Setha, który ukrywał się pod imieniem innego bóstwa egipskiego. Michael Aquino jako kontynuator "zagubionego maga" niby poprawnie zrozumiał ukryty przekaz "świętej księgi" i z doktryny Thelemy przekuł ją w satanizm, zmieniając co nieco rzecz jasna, o tym że dodał coś od siebie nie trzeba wspominać.

Sam Aquino należał wcześniej do Kościoła Szatana uformowanego przez słynnego czarnego papieża Antona Szandora LaVeya, ale gdy ten postanowił sprzedawać stopnie wtajemniczenia, uznał go za zwykłego oszusta i showmana, dlatego odciął się od swego dawnego mentora i stworzył swoje "własne dziecko" przy małej pomocy publikacji Aleistera Crowleya (Ha! Ha! Ha!).

Polecam zapoznać się z manuskryptem "Diabolicon" moim zdaniem mistrzostwo, przedstawienie diabła wszystkich diabłów w zupełnie innym świetle, ogólnie demonów, jak to mówią nie taki diabeł straszny jak go malują. Z natury Szatan i reszta jego świty wcale nie musi być zły, może postrzegać dobro i zło zupełnie inaczej niż ludzie.

Zakon Dziewięciu Kątów reprezentuje dojrzalszą formę satanizmu niż LaVey. Wyznawcy O9N uważają, że są jedynym prawdziwym "kultem" czczącym "Szatana" (ważnym bóstwem jest tu bogini Bafomet),jak to zwykle bywa każda organizacja ma monopol na prawdę, w każdym razie jeśli miałbym określić czym dla mnie jest satanizm to skierowałbym się właśnie ku satanizmowi tradycyjnemu, z ich prac bije mrok i zło, moim zdaniem esencja tej doktryny.

Odkąd organizacja zeszła do odmętów internetu stała się bardziej tajemnicza, aby znaleźć ich teksty w sieci trzeba się dobrze nagimnastykować, kto wytrwale szuka i wie czego szukać ten znajdzie. Na szczęście dla nas wydawnictwo "The Serpent" zebrało większość pism i udostępniło w postaci darmowych pdf-ów i papierowych wydawnictw, co prawda większość z nich dziś to białe kruki (jeśli chodzi o słowo drukowane),ale podpowiem, że na portalu allegro można znaleźć perełki, trzeba tylko cierpliwości i często sporej ilości kapusty, chyba, że komuś się poszczęści i perełka wpadnie w ręce prawie za darmo.

Co mi się podoba w ich filozofii to to, że nie ma stricte oficjalnego Mistrza, każdy musi sam dążyć swoją ścieżką rozwoju (dodam, że droga ta jest trudna i wyboista, nie każdy jej podoła),można też skorzystać z wiedzy innego Inicjowanego lub Adepta, bez względu czy będzie uznawane to przez ogół społeczeństwa (mundanów - przeciętniaków) jako niemoralne czy nielegalne, jeśli to doprowadzi do samorozwoju akceptowalny jest nawet rytualny ubój człowieka, jednak to nie może być przypadkowa ofiara trzeba starannie ją wybrać i poddać testowi, jeśli nie przejdzie go pomyślnie to z korzyścią dla społeczeństwa należy "wyrwać chwasta", żeby nie było, nie zachęcam nikogo do zabijania.

Kolejnym aspektem na plus to, że sporo tu inspiracji myślą filozofa Fryderyka Nietzschego, Dziewiątki dążą do stworzenia nowej ludzkiej rasy (w domyśle "nadczłowieka").

Co mi się nie podoba to to, że wyzywają każdego głównie Crowleya, LaVeya i Aquino od pozerów i ,o ironio, egocentryków (z LaVeyem mogę się zgodzić, że bawi się on w satanistę, był raczej wodzirejem, ale trzeba przyznać, że kiedyś był jedynym źródłem informacji w Polsce na temat satanizmu, a na jego "Biblii Szatana" część obecnych satanistów się wychowała, twórca Kościoła Szatana jest takim Liroyem w środowisku satanistycznym, nie zmienia to faktu, że jest istotną postacią w całym satanistycznym nurcie).

Anton Long nieoficjalny lider ruchu ONA uważa Mistrza Aleistera za niekompetentnego maga, który nie osiągnął nawet poziomu Adepta, a fakt jest taki że gdyby nie on nie byłoby współczesnego satanizmu i wielu innych ezoterycznych stowarzyszeń. Skoro Anton jest taki mroczny i zły do szpiku kości, nie zdziwiło mnie, iż oczernia innych okultystów, zarzucając im zabawę w satanizm, czy wiedzę tajemną, sam w końcu się nie afiszuje i pozostaje w ukryciu, by podstępem dążyć do stworzenia wymarzonej społeczności, jak na prawdziwego egocentrycznego satanistę przystało, cóż za pycha.

A ci z was, którzy dostrzegą pewne podobieństwa w postrzeganiu przez "guru" ONA pewnych kwestii z Thelemy innego "wątpliwego guru" Crowleya, gdzie tam to przypadek, co prawda na początku swej drogi Long miał styczność z Thelemą, nawet brał udział w "nudnych" ceremoniach, jednak Ścieżka Prawej Ręki to nie dla niego, jedyna słuszna droga to Ścieżka Lewej Ręki, gdzie praktykuje się "czarną magię", wszystko inne to pozerstwo i idiotyzm.

Polecam zapoznać się każdemu, zwłaszcza, że wokół satanizmu narosło wiele mitów i legend miejskich, spirale którą wykreowały media jako tania sensacja, a prawdziwi wyznawcy śmieją się w ukryciu i za nic mają sobie to co o nich sądzą przeciętni zjadacze chleba.

Za inspiracje Crowleyem (mimo niechęci pewnych osób do tej barwnej postaci),nihilizmem (ONA),za manuskrypt Diabolicon (ToS) i odrzucenie przez O9N koncepcji judeochrześcijańskiego Szatana oraz powiedzenie, że satanizm nie jest taki dobry (w sensie podstawowych pojęć etycznych) jak próbują nam to wmówić "pseudo sataniści" tylko jego przeciwieństwem, satanizm to bunt przeciwko konwenansom i prawom ludzkim, za to daję najwyższą notę, cenię ciekawe spojrzenie na świat choć nie ze wszystkim zawsze się zgadzam.

• Satanizm
  • Dark Arts