Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej

- Tytuł oryginału:
- The Book of Yōkai: Mysterious Creatures of Japanese Folklore
- Data wydania:
- 2017-03-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-22
- Liczba stron:
- 336
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323342205
- Tłumacz:
- Agnieszka Szurek
- Wydawnictwo:
- Tagi:
- yokai tengu mitologia japońska
- Tytuł oryginału:
- The Book of Yōkai: Mysterious Creatures of Japanese Folklore
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Data wydania:
- 2017-03-22
- Liczba stron:
- 336
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323342205
- Tłumacz:
- Agnieszka Szurek
- Seria:
- Mundus
- Tagi:
- yokai tengu mitologia japońska
Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.
Michael Dylan Foster, od lat prowadzący badania w Japonii, omawia historię i kulturowe konteksty yōkai, śledzi pochodzenie, objaśnia znaczenia i przedstawia sylwetki ludzi, którzy w ciągu wieków usiłowali zgłębić tajemnice tych istot. Dodatkową zaletą tej wciągającej i przystępnie napisanej książki jest swoisty bestiariusz, w którym autor szczegółowo opisał wybrane yōkai, ilustrując swoje opowieści oryginalnymi rysunkami autorstwa Shinonome Kijina. Foster zaprasza w fascynującą podróż po japońskiej kulturze ludowej, przedstawia także jej coraz szerszy wpływ na globalną kulturę popularną.
„W książce aż roi się od fantastycznych japońskich potworów, duchów i innych istot zamieszkujących wyobraźnię zbiorową Japończyków! Jednocześnie daje solidną porcję wiedzy, przedstawia wybór nowych interpretacji i odznacza się tym rodzajem szczegółowości, który sprawi radość wszystkim pasjonatom japońskich potworów wywodzących się z ludowych wierzeń”.
– dr Bill Tsutsui, Hendrix College, autor „Godzilla on My Mind”
„Yōkai przedstawione przez Fostera są żywe, realne na swój własny sposób. Migrują z wiejskich zagajników i stawów do książek, gier, anime i sklepów z zabawkami w Tokio. Książka ta, napisana przez eksperta yokanologii, jest solidnym kompendium przeznaczonym dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych niezwykłych stworów”.
– Paul Manning, Uniwersytet Trent
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Yōkai Go!
Jest noc. Leżysz w łóżku, próbując zasnąć. Poza Tobą nie ma w domu nikogo. Zamknięte okna i drzwi nie przepuszczają żadnych odgłosów z zewnętrznego świata. Twoje zmęczone ciało już powoli wpada w objęcia Morfeusza, gdy nagle… rozlegają się dziwne odgłosy zza ściany. Ni to pukanie, ni drapanie pazurami. Strach powoli zaczyna przenikać do ciała. Ale racjonalny umysł nie tak łatwo poddaje się zabobonnym lękom. Tłumaczysz sobie szybko, że musi istnieć jakaś usterka w samej konstrukcji domu. Stare rury czy problem z przewodami. Zasypiasz więc, a nazajutrz zwołujesz wszystkich speców od domowych usterek, jacy tylko przychodzą Ci do głowy. Każda diagnoza jednak brzmi tak samo: „Wszystko jest w należytym porządku”. Tyle tylko, że dziwne odgłosy odtąd towarzyszą Ci co noc. Brak wiedzy o przyczynach tych dźwięków i powstała w ten sposób niepewność, daje przestrzeń dla narodzin yōkai.
Michael Dylan Foster, poprzez swoją publikację „Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej”, wprowadza Czytelnika w świat tych niezwykłych istot. Książka dzieli się na dwa wyraźne segmenty. Pierwszym z nich stanowi próba wyjaśnienia, czym są yōkai, skąd wzięła się potrzeba ludzi, by powołać je do życia, a także jak ogromne znaczenie mają dla dawnych i obecnych pokoleń Japończyków. Bo yōkai to nie są tylko zabawne, przerażające bądź odpychające stworki, powstałe ku uciesze gawiedź. Stanowią dowód na to, jak silna jest w ludziach potrzeba racjonalnego wyjaśnienia i nazwania tego wszystkiego, czego nie potrafimy zrozumieć, a co budzi w nas strach, bądź pragnienia i nadzieje.
Drugą część książki zajmuje natomiast bestiariusz, a więc opis konkretnych yōkai, ich historię, znaczenie dla poszczególnych regionów Japonii oraz ich rolę w kontekście społeczno-kulturalnym.
Z przyczyn oczywistych, pierwsza część nie wyczerpuje całkowicie tematu, zaś bestiariusz jest znacznie okrojony i przedstawia jedynie co popularniejsze yōkai, oraz te mniej znane, które w jakiś sposób zaciekawiły Autora. Jednak świat tych tajemniczych stworzeń jest tak rozległy, a one same tak różnorodne (istnieją przecież od tysięcy lat, stale się zmieniają, a na miejsce tych już zapomnianych systematycznie rodzą się nowe), że wydaje się być rzeczą niepojętą, by móc opisać je wszystkie w jednej tylko książce. Praca Fostera stanowi jednak silny impuls, który wywołuje w Czytelniku pragnienie zagłębienia się w świat tajemniczych stworów w kulturze japońskiej. Jest jak przynęta, wabik. Bakcyl, który jak już raz rozgości się w umyśle, nie tak łatwo da się przepędzić.
Rozległa wiedza na temat yōkai oraz ciekawa rozprawa o ich roli w dążeniu do zrozumienia otaczającego nas świata, nie stanowi jedynego atutu tej książki. To, co najbardziej mnie zafascynowało, to znakomite połączenie tematu z określonymi momentami w historii Kraju Kwitnącej Wiśni oraz próby uwidoczniania znaczenia tych stworzeń poprzez miejscowe legendy i wierzenia. A przede wszystkim przybliżenie Czytelnikom ich roli dla obecnych Japończyków, dzięki nawiązaniu do znanych wcieleń we współczesnej popkulturze. Dla miłośników Dalekiego Wschodu jest to jak rozległa mapa najciekawszych popkulturowych atrakcji, z którymi warto się zapoznać po lekturze książki. A wszystko to przeplatane przepięknymi rysunkami Shinonome Kijina, które nie tylko ułatwiają wyobrażenie sobie tych niesamowitych stworzeń, o jakich właśnie opowiada Autor, ale są sztuką samą w sobie.
Wreszcie, książka ta pośrednio stanowi przyczynek do rozważań nad naszą własną kulturą ludową, oraz jej znaczenia dla obecnego pokolenia Polaków. Bo każdy naród ma swoje „yōkai”. Słowiańska mitologia, bogata w równie liczne zastępy tajemniczych stworów, bogów i boginek, stanowi nieoceniony skarb. Niestety, skarb ten, z upływem lat, został zaniedbany i niemal całkowicie zapomniany. Może więc warto wziąć przykład z Japończyków i należycie docenić to, co sami powołaliśmy do życia?
Cechą szczególną książki „Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej” jest jej język i sposób przedstawienia przez Autora tematu, które są zrozumiałe tak samo dla naukowców akademickich, co dla zwykłego Czytelnika. Tak więc, jeśli pod wpływem niniejszej recenzji, bądź też opinii innych Czytelników, zapragniecie wkroczyć w świat tajemniczych stworzeń w kulturze japońskiej, możecie z lekkim sercem sięgnąć po publikację Michaela Dylana Fostera, bez obawy, że jedyne co z niej zrozumiecie, będzie sam tytuł.
Jedyną wyraźnie dostrzegalną wadą tej lektury jest to, że tak szybko się kończy. Jak to zwykle bywa z każdą dobrą książką.
Klaudia Matuszyńska
Popieram [ 21 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 828
- 190
- 120
- 34
- 31
- 17
- 11
- 10
- 10
- 8
Opinie [23]
Książka ta stanowi świetne wprowadzenie do barwnego i złożonego świata yokai. Pierwsza część tej pozycji w przystępny sposób opisuje metodologię badań nad tymi stworzeniami, przedstawia nam jej zarys historyczny i najważniejsze postaci związane z tym zagadnieniem, wyjaśnia, czym yokai są, a czym nie są. Druga część to bestiariusz, w którym opisane zostały zarówno yokai...
więcejjapońskie stwory i potwory zupełnie nie z tego świata, ale w bardzo przystępnym wydaniu
Pokaż mimo toSpodziewałam się, że ta książka będzie głównie zbiorem różnych Yokai.
więcejJednak przez ponad 100 stron musiałam się przedrzeć przez swego rodzaju prezentację warsztatu badaczy którzy zajmowali się tym tematem (co nie ukrywam często wydawało mi się takim laniem wody).
W końcu jednak udało mi się dotrzeć do tej oczekiwanej części czyli omówieniu poszczególnych Yokai.
W książce...
Czy demony z różnych części świata są do siebie podobne, czy zupełnie różne? Inaczej mówiąc: czy ludzie zamieszkujące odległe terytoria, na przestrzeni czasu boją się tego samego? W jaki sposób ubierają swoje lęki i nadzieje? Wszystko to, co jest w strefie „pomiędzy”, w półmroku i w niedopowiedzeniu, zdaje się być uniwersalną terra incognita, która wymyka się ludzkim...
więcejNaprawdę miła i interesująca książka. Lubiłem to czytać i polecam wszystkim.
Pokaż mimo toCzytana w oryginale (eng), połowa książki to teoria nauk społecznych; dopiero przy omawianiu poszczególnych yokai całość nabiera sensu.
Pokaż mimo toJest to wydana przez Wydawnictwo Jagiellońskie publikacja skupiająca się jak sam tytuł mówi na Yokai, czyli istotach pojawiających się folklorze kultury japońskiej. Sam wstęp, który obejmuje niemal dwie trzecie całości to rozwleczone wyliczenie badaczy oraz ich prac, które przyczyniły się zarówno do zakorzenienia jak i ukształtowania tych istot w świadomości zbiorowej...
więcejKażdemu z nas to się zdarza: budzimy się w środku nocy z wrażeniem, że ktoś nas obserwuje, zza okna dochodzą dziwne odgłosy. Albo wracając do domu nagle nie możemy zrobić kroku, a okolica wydaje się dziwnie obca. Albo odkrywamy po siedmiu latach małżeństwa, że głowa naszej żony odrywa się po zaśnięciu i trzepocząc uszami lata po okolicy polując na owady. W każdym razie, co...
więcejCzasami reklamy potrafią być przydatne. Tak było w tym przypadku, gdy w reklamie jednej z popularnych dyskontów książkowych algorytmy wybrały dla mnie tę właśnie książkę jako "coś, co może mnie zainteresować". Tym razem algorytm trafił i spełnił swoje zadanie. A książka Fostera została jednym z moich najprzyjemniejszych zaskoczeń czytelniczych kiedykolwiek.
więcej"Yokai....
Na pierwszy rzut oka folklor japoński i zapełniające go fantastyczne stwory są dla Europejczyka (czy w ogóle członka kultury zachodniej) dziwaczne, niezwykłe a nawet niepokojące. I kształt, zachowanie a nawet odbiór jest zupełnie inne od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni. A gdy jeszcze uświadomimy sobie, że folklor ten nadal żyje i się rozwija, wtedy zostajemy zmuszeni...
więcej