rozwiń zwiń

Horror Day po japońsku

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.10.2017

Wrocław zaprasza wszystkich pasjonatów koszmaru, makabry i lęku na Dolnośląski Festiwal Grozy. W tym roku będzie to prawdziwa gratka dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni: w programie - oprócz wykładów - tworzenie lampionów i rysowanie mangi. Zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej 14 października!

Horror Day po japońsku

Horror Day, czyli Dolnośląski Festiwal Grozy w tym roku ma charakter podwójnie niebezpieczny. Z jednej strony impreza jak zawsze dedykowana jest pasjonatom koszmaru, makabry i lęku, z drugiej natomiast przyciągnie miłośników Krainy Wschodzącego Słońca, ponieważ jej motywem przewodnim są właśnie wszystkie potencjalnie straszne elementy w kulturze, literaturze i filmie tego kraju. Pośród mitycznych yōkai, enigmatycznych wróżb i demonicznych niby-dziecięcych postaci łatwo będzie się zapomnieć, a biblioteczne wnętrza będą tylko wzmagać atmosferę nerwowego oczekiwania, tak charakterystyczną dla japońskiej grozy. Pod płaszczykiem nauki praktycznych umiejętności, takich jak tworzenie lampionów czy rysowanie karykatur w stylu manga, uśpimy Waszą czujność, a wystarczy tylko chwila nieuwagi, by dać się zwieść własnej intuicji i całkowicie pogrążyć w niesamowitości oraz niepewności.

14 października nawet technika i nauka sprzysięgną się przeciwko nudnej codzienności – z okularów wirtualnej rzeczywistości każdy skorzysta na własną odpowiedzialność! Jeśli natomiast sądzicie, że będziecie mogli odetchnąć z ulgą w czasie zaplanowanych na ten dzień wykładów, nic bardziej mylnego. Japonistka, pisarz, dziennikarz, psycholog, filmoznawca, badacze popkultury – niezależnie od profesji wszyscy zaproszeni prelegenci to prawdziwi specjaliści w dziedzinie horroru. Przygotujcie się więc na upiorne doznania i pamiętajcie: tylko spokój może Was uratować. Zapraszamy na Horror Day!

Tegoroczna edycja Horror Day odbędzie się 14 października 2017 w godzinach 12:00 – 20:00. Wszystkie wykłady i większość warsztatów będą miały miejsce na III piętrze Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Rynek 58).

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jeśli chcecie się dobrze przygotować na wydarzenie, to koniecznie sięgnijcie po książkę Yokai: Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej Michaela Dylana Fostera, którą wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w tłumaczeniu Agnieszki Szurek

Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.

Michael Dylan Foster, od lat prowadzący badania w Japonii, omawia historię i kulturowe konteksty yōkai, śledzi pochodzenie, objaśnia znaczenia i przedstawia sylwetki ludzi, którzy w ciągu wieków usiłowali zgłębić tajemnice tych istot. Dodatkową zaletą tej wciągającej i przystępnie napisanej książki jest swoisty bestiariusz, w którym autor szczegółowo opisał wybrane yōkai, ilustrując swoje opowieści oryginalnymi rysunkami autorstwa Shinonome Kijina. Foster zaprasza w fascynującą podróż po japońskiej kulturze ludowej, przedstawia także jej coraz szerszy wpływ na globalną kulturę popularną.

źródło: materiały prasowe


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.10.2017 09:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post