Romans

G+J
2008-01-01
2008-01-01
Jarosław Mikos
romans literatura dla kobiet miłość uczucia

Humorystyczna, zabawna opowieść o młodej menadżerce Amy Hawkins, która spędza wakacje we Francji...śmieszne sytuacje pokazane, duża doza humoru śmiałam się na maksa,,,przyjemna i fajna książka do pośmiania,..takie książki lubię czasem poczytać dla odstresowania, na wesoło!!!

Bardzo łatwa i przyjemna w odbiorze książka, która właściwie nie mówi o niczym konkretnym- po prostu jacyś bohaterowie i jakaś historia będące wytworem wyobraźni autorki. Postaci są bardzo różne i ciekawe a akcja wartka. Opowieść ta jest przepełniona też stereotypami narodowymi, nad którymi warto się zastanowić.

Mam jednak nieodparte wrażenie, że autorka chciała jednak coś przekazać. Mianowicie istotę samodoskonalenia- chociaż moim zdaniem główna bohaterka ukazuje w tym tylko swoją ignorancję i snobizm. Wydaje mi się również, że autorka (Amerykanka) chciała powalczyć trochę ze stereotypem głupich Amerykanów. I niestety, według mnie, nie wyszło- jak już napisałam głowna bohaterka, mimo swoich deklaracji i wysiłków, okazała się ostatecznie ignorantką. Co więcej w narracji napotkałam na kilka sformułowań, które są co najmniej niepoprawne (nie mają racji bytu)- mam nadzieję, że nie są to poglądy autorki (i nie obrazują jej wiedzy) tylko zwyczajna część narracji. No i ostatnia rzecz, którą główna bohaterka robiła, czyli obrona swojej tożsamości jako Amerykanki i buntownicze nastawienie wobec krytyki tego kraju- nie uczepiłabym się tego, gdyby nie fakt, iż właśnie ta postać chciała stać się Francuską! Gdzie tu zatem miejsce na obronę swojej tożsamości, której ktoś dobrowolnie się wyrzeka a nawet wstydzi się swojego akcentu?
Podsumowując- jestem prawdopodobnie dziwna, ale kompletnie nie wiem co autorka mogła mieć na myśli tworząc tak niesamowicie sprzeczną, niezdecydowaną i najzwyczajniej w świecie głupią główną bohaterkę.

Książka jest dobrą rozrywką, nie nudzi, ale niczego mi nie przekazała. I chociaż czytałam ją właśnie w celu zrelaksowania się to nadal pozostaję przy swoich poglądach- książka musi coś przekazywać, ta mi niczego nie dała.

Mam jednak nieodparte wrażenie, że autorka chciała jednak coś...

Humorystyczna historia opowiadająca o bogatej singielce, która spędza zasłużone wakacje w górskim francuskim kurorcie. Zabawnych sytuacji nie ma końca.

Diane Johnson z całą pewnością miała dobry pomysł na powieść - i to trzeba zaliczyć na jej plus. Jednakże z drugiej strony - zbyt dużo tu Francji i opisów zwyczajów jej mieszkańców.

• 2010
  • Niedoczytane