Kto sieje wiatr

Książnica
2006-01-01
2006-01-01
literatura brytyjska

"Kto sieje wiatr" została mi wetknięta w rękę przez bliską mi osobę, a ponieważ lubię sagi rodzinne nie odstawiłam jej na półkę.
"Kto sieje wiatr" to historia rodziny Jacquesa Bouvilliers'a, jego syna i trzech córek. Akcja toczy się w południowej Afryce. Jacques jest francuskim osadnikiem, farmerem, produkuje na nieprzychylnej afrykańskiej ziemi francuskie wina. Historia Bouvilliers'ów jest pełna miłości i nienawiści. Sztywne konwenanse XIX wieku nie są w stanie okiełznać tych skrajnych uczuć. Ciekawe jak miłość całej rodziny nie była w stanie przeciwstawić się jednej ClarzeSamoZło. A wszystko to na tle jeszcze burzliwszej historii Afryki. Wzajemne animozje 'czarnych', Burów i anglików wytyczają ścieżki kolejnym pokoleniom.

Nie przypuszczałam iż ta ksiazka tak mnie wciągnie już w pierwszej części.
Polecam!

Nie przypuszczałam iż ta ksiazka tak mnie wciągnie już w pierwszej części.
Polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Saga, której akcja dzieje się w dziewiętnastowiecznym Kraju Przylądkowym, obejmuje dzieje rodziny francuskiego osadnika, Jacquesa Bouvilliers. To historia walki o przetrwanie na afrykańskiej ziemi. To opowieść o walce o ziemię, religię, ideały. Są tu uczucia silniejsze, niż nakazy wynikające z koloru skóry, tradycji i norm społecznych. Jest niszczycielska siła nienawiści. A wszystko to w czasach, w których nawet najbliżsi nie byli na tyle bliscy, by powierzyć im swoje sekrety, pragnienia, lęki… A w tle piękno czerwonej afrykańskiej ziemi oraz niewolnictwo, wojny burskie, polityka.

Książka trochę nierówna z, moim zdaniem, ogromnym, niewykorzystanym potencjałem. Porusza wiele ważnych tematów, obejmując losy kilku rodzin w czasie życia czterech pokoleń. Jednak często miałam wrażenie, że wiele zagadnień zostało ledwie liźniętych, że wiele interesująco zapowiadających się wątków nie zostało rozwiniętych, że często autorka ślizga się po bohaterach, niczym oko kamery. I to nie jedyne skojarzenia z filmem: częste przeskakiwanie z miejsca na miejsce przywoływało na myśl poszczególne sceny w filmie. Dzisiaj doczytałam, że autorka jest scenarzystką, więc może założenie napisania książki pod potrzeby filmu jest wytłumaczeniem dla jej filmowej sekwencyjności i nieco zbyt „migawkowego” potraktowania wielu zagadnień?

Książka dobra, ale nie porywająca.

Książka dobra, ale nie porywająca.

Odnajdziemy tutaj ukazane skomplikowane losy ludzkie; zakazaną miłość, miłość do czerwonej ziemi, bolesne rozstania. Wina pożera duszę bohaterów, czasem przychodzi gorzkie przebaczenie po świadomej zdradzie. Pewne sekrety rodzinne położą się cieniem na życiu kolejnych pokoleń, tym, którzy będą musieli ukrywać swoje pochodzenie, czy prawda o przeszłości wyjdzie na jaw? Nietolerancja stanie się murem nie do przebicia, a publiczna egzekucja ukaże, że „bez wątpienia wszyscy zapłacimy”.

Pisarka poświęca też miejsce opisom sytuacji niewolników- w tym ich wyzwoleniu, zarysowany jest temat praw człowieka. Ważnym tematem są relacje Anglików i „kolorowych”- pełne napięcia i też nienawiści, bo nie zawsze chodzi o to, że ktoś jest niewolnikiem. „Chodzi o coś, co w żaden sposób nie potrafił zmienić: o kolor jego skóry.” A nienawiść i sidła przesądów okażą się mieć niszczycielski wpływ na życie niejednego człowieka, podzielą rodziny. Zarysowane wojny burskie, polityczne manewry- bardzo przekrojowa ta saga. Może chyba miejscami zbyt wiele tematów podejmuje, za dużo lat obejmuje (około 60)- to aż trzy, cztery pokolenia.

Jean, Emily, Suzanne wzbudzają sympatię; natomiast Clara to bezsprzecznie negatywna postać, zaślepiona nienawiścią, prowodyrka nagonki na przyrodniego brata. Jest całkiem sporo bohaterów, szkoda, że nie ma drzewa genealogicznego, bo czasem trudno spamiętać kto jest kim.

Myślę, że prezentowana powieść przypadnie do gustu fanom wielowątkowych sag rodzinnych oraz klimatu Afryki.

Saga rodzinna , która ma miejsce w południowej Afryce. Książka mnie nie porwała, spodziewałam się czegoś lepszego, tymczasem jest to tylko dość przyjemne kostiumowe romansidło. Podobno powstał serial na podstawie tej książki, na pewno był bardzo malowniczy.

Saga południowoafrykańska. Pokazuje dzieje ludzi mieszkających na tamtych terenach w XIX w. A są to losy skomplikowane. Miłość białego człowieka do Murzynki na zawsze determinuje losy członków rodziny Anglików. Nienawiść ludzi okaże się mieć niszczycielski wpływ na życie niejednego człowieka.
W powieści zarysowane są wojny burskie, walki o wpływy w Afryce, apartheid. Czyta się z przyjemnością i choć momentami ma się wrażenie, że treść ma formę romansu, to historia będąca tłem akcji wciąga czytelnika. A któż nie lubi poczytać czasem o miłości?;)

W powieści zarysowane są wojny burskie, walki o wpływy w Afryce,...

Świetnie napisana saga przedstawiająca losy powiązanych ze sobą Francuzów, murzynów, Anglików i potomków Holendrów. Burzliwe dzieje Afryki, walka o ziemię, bogactwa czy byt przeplatana opisami wspaniałej przyrody wciąga! Bardzo mi się podobała, biorę się z niecierpliwością za drugą część.

Przebrnęłam przez tę książkę, ale nie powaliła mnie na kolana. Moja koleżanka była nią zachwycona, dla mnie niestety nie. Książka opowiada dzieje rodziny i ich losy w czasach XIX w.

2004.12.01.-9 gwiazdek

2004.12.01.-9 gwiazdek