Okładka książki Opowiadania drewnianego stołu. 125 przepisów, jak sprawić przyjemność bliskim i sobie Monika Walecka
Monika Walecka Wydawnictwo: Septem kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Septem
2016-01-01
2016-01-01

Autor: Monika Walecka
Wydawnictwo: Septem
Książka autorstwa Moniki Waleckiej to 125 przepisów, które mogą sprawić dużo radości naszym bliskim i sobie samym. Oglądając dokładniej książkę zauważyłam przeróżne przepisy, które będę musiała w przyszłości wypróbować. Dzieło byłoby idealnym prezentem, dla osoby która uwielbia eksperymentować w swojej kuchni. Książce znajdziemy przepisy na różne dania: na śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolacje. Jedzenie które możemy stworzyć na podstawi zaleceń od autorki są proste i bezpretensjonalne. Na pewno pozwolą nam rozwinąć talent kulinarny, a co najistotniejsze nie zniechęcą do gotowania. Kulinaria pozwala stworzyć na swoich najbliższych i znajomych wspaniałe dzieła sztuki, które pozwolą poprawić nam pogodę ducha oraz sprawiać drugim radość a sobie satysfakcję. Nie przejmować się porażkami i upadkami, każdy człowiek uczy się na błędach. Książka jest podzielona na 5 rozdziałów.
Składniki potrzebne do stworzenia potraw na podstawie podanych przepisów są ogólnodostępne. Gotowanie będzie proste, pożywne i radosne oraz pozwoli nam stworzyć gotowanie nowoczesne. Zaciekawił mnie przepis z pieczonymi brzoskwiniami, ponieważ uwielbiam zapach i smak tego owocu. Wszystkie przepisy, które miałam okazje poznać w opisywanym dziele, bardzo przypadły mi do gustu. Książka przewiduje dla nas wielki sukces gotowania, powinna znaleźć się na każdym stole miłośniczki kuchni. Wstęp książki zachęca nas do bliżej poznania autorki. Monika Walecka jest to fotograf, stylistka jedzenia oraz blogerka. Studiowała filologię i psychologie, pracowała w trakcie nauki w MTV Polska. Na swojej stronie przez wiele lat prezentowała swoje dzieła sztuki.

Autor: Monika Walecka
Wydawnictwo: Septem

Wstęp książki zachęca nas do bliżej poznania autorki. Monika Walecka jest to fotograf, stylistka jedzenia oraz blogerka. Studiowała filologię i psychologie, pracowała w trakcie nauki w MTV Polska. Na swojej stronie przez wiele lat prezentowała swoje dzieła sztuki. Autorka swoje przepisy zbierane przez ten okres zebrała swojej książce "Opowiadania drewnianego stołu". Najważniejsze jest to, że to jej pierwsze dzieło kulinarne [inspiracje].

To porządna, ładnie sfotografowana książka kucharska. Dla kogoś, kto zaczyna dopiero się uczyć gotować może to być nawet książka bardzo dobra. Jednak ja już się naczytałem wiele książek kucharskich, więc kiedy znowu widzę przepisy na owsianki, granole, różne wydania jajek, to jednak oczekiwałbym czegoś bardziej oryginalnego. Kupiłem w promocji za 19,00 zl, i to jest ok cena za ebooka, cena oryginalna 69zl jest wzięta z sufitu.

Blog Moniki, instagram znam od zawsze, ale po książkę sięgnęłam dopiero teraz. Piękne zdjęcia i przepisy, które nie wymagają zbyt wymyślnych produktów. Ba! które nie wymagają wyjątkowych umiejętności kulinarnaych. Czytasz i od razu chcesz zjeść. Bardzo lubię głos autorki przy każdym przepisie - krótką anegdotę, wspomnienie. Chce się jeść :)

Bardzo się cieszę, że jakiś czas temu wpadła w moje ręce, ta książka. Przepięknie wydana, w grubej solidnej oprawie, książka kucharska autorstwa pani Moniki Wałeckiej, w której znajdziecie aż 125 przepisów, jak sprawić przyjemność sobie i bliskim.

W książce znajdziecie również kilka ciekawych porad o tym jak robić zakupy? Co warto zawsze mieć w lodówce i szafkach kuchennych? Znajdziecie podział na artykuły pierwszej, drugiej i trzeciej potrzeby. Wiele informacji o wyposażeniu spiżarki.
Ale przede wszystkim znajdziecie całą masę bardzo fajnych, ciekawych i przede wszystkim smacznych przepisów. Przy każdym autorka dodaje coś od siebie, krótką historię danego przepisu, bądź powód dla którego znalazł się w on książce, bądź też krótką notkę o przepisie. Są to zapiski autorki, dzięki którym mamy wrażenie, że co raz lepiej Ją poznajemy.
Ulubiona pozycja w kuchni ostatnio !

Książka Moniki Waleckiej to naprawdę perełka wśród książek kulinarnych. Ten magiczny tytuł przywołuje najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa. Zapachy, smaki i kolory. Wszystko w tej książce jest świeże i oryginalne. Fantastyczna okładka oraz smakowity tytuł zachęcają czytelnika do gotowania i eksperymentowania, same przepisy natomiast są gwarancją uczy kulinarnej na najwyższym poziomie. Najlepiej ucztować oczywiście przy dużym, drewnianym stole, przy którym zmieszczą i wszyscy najbliżsi - rodzina i przyjaciele. Taki stół to przecież miejsce wspaniałych spotkań, cudownych chwil, serdecznych toastów i temperamentnych dyskusji. Taki stół to serce każdego domu :-) To przy nim spotykają się kolejne pokolenia, aby poczuć ciepło domowego ogniska i zakosztować samych wspaniałości. Taki stół mógłby nam niejedno opowiedzieć ;-) :-) Opowiadania drewnianego stołu. 125 przepisów, jak sprawić przyjemność sobie i bliskim to zbiór fantastycznych przepisów na potrawy przygotowane z uczuciem i troską. To książka, w której odnajdziemy przepyszne potrawy na każdą porę roku. Wszystkie są wymyślone i sprawdzone przez wspaniała kucharkę, która nie ogranicza swoich czytelników, a wręcz zachęca do eksperymentowania. Dodatkowo kusi wszystkich swoich czytelników świetnymi zdjęciami i mobilizuje do wyczarowania przez nas samych wspaniałości. Tak, aby te spotkania przy rodzinnym stole nabrały intensywnych koloru i smaków. Monika Walecka nie tylko dzieli się z czytelniami swoimi przepisami, ale również zdradza czym gotować, jak robić zakupy i co najlepiej mieć zawsze pod ręką w lodówce i szafkach :-) To przepięknie wydana książka, która stanie się ozdobą każdej kuchennej półki, ale co najważniejsze nie będzie ona na niej stała i zbierała kurz ;-) Przypuszczam bowiem, że każdy kto po nią sięgnie będzie chciał do niej wracać jak najczęściej :-) Serdecznie polecam :-)

mufloneks.blogspot.com

Jak można zrecenzować książkę kucharską? Takie pytanie narodziło się w mojej głowie, kiedy dostałam dwie pozycje od wydawnictwa Septem. Zabierałam się do tego jak pies do jeża dopóki… nie wypróbowałam przepisów w mojej kuchni!

Monika Walecka, autorka bloga gotujebolubi.pl, pokazuje nam, że gotowanie wcale nie musi być nudne i trudne. Zaczyna więc swoją książkę od „Opowiadania o drewnianym stole”, a następnie przedstawia, co tak naprawdę liczy się dla niej w kuchni – pełnia smaku, brak liczenia kalorii i piękny wygląd potraw.
Każdy ze składników używanych przez Monikę w jej daniach i wypiekach jest (przynajmniej pobieżnie) opisany. Książka dzieli się na rozdziały takie, jak: czym gotować?, jak robić zakupy?, na śniadanie, na obiad oraz… na słodko! Jako, że jestem jawnym łakomczuchem, ta ostatnia część książki mnie zaciekawiła najbardziej.

Każdy przepis zawarty w Opowiadaniach drewnianego stołu ma swoją strukturę. Oprócz zwykłego podania przepisu i listy składników, autorka zawiera historię dania i wyjaśnia, skąd się wzięło u niej w kuchni. To, dlaczego akurat takie danie znalazło się w książce, napisane jest bardzo przystępnie – i dobrze, bo nudne, historyczne opisy nas nie interesują.

W książce tej każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście początkowo przeraziły przepisy z wykorzystaniem nieznanych mi składników (choć pewnie część z was będzie je kojarzyć): amarantus, humus, jarmuż czy kajmak. Miałam swoiste wyobrażenie „przecież to będzie kosztować fortunę!”, ale jednak po sprawdzeniu cen – każdy przepis jest przystępny dla przeciętnego Polaka.

Twarda oprawa i papier kredowy niestety swoje ważą, dlatego też książka sama w sobie jest ciężka. To chyba jedyny minus, jaki w niej widzę.

Opowiadania drewnianego stołu mogę polecić każdemu, komu zrazy i ziemniaki w kuchni się znudziły, a kto szuka w kuchni inspiracji i dobrych smaków.

Czy można zachwycić się książką kucharską? Zdecydowanie tak! Ogromnie lubię wszelkie takie książki z przepisami, które nie tylko kuszą smakami i aromatami, jakie za jej pomocą możemy stworzyć we własnej kuchni, ale także pięknym, zachwycającym wydaniem. Tak właśnie jest w przypadku „Opowiadań drewnianego stołu. 125 przepisów, jak sprawić przyjemność sobie i bliskim” Moniki Waleckiej.

Tak naprawę książka jest zbiorem ponad stu receptur, które wcześniej znalazły się na blogu autorki - Monika Walecka prowadzi bowiem stronę gotujebolubi.pl, gdzie inspiruje ciekawymi pomysłami na różnego rodzaju dania nieprzerwanie już kilka lat. Przez ten czas zbierała doświadczenie, rozwijała swoją pasję i uwiecznieniem tego są „Opowiadania drewnianego stołu”.

Tytułowy drewniany stół to miejsce spotkań z bliskimi, to symbol gościnności, domowego ciepła, do którego chce się ciągle wracać, celebrując codzienne posiłki, wyjątkowe uroczystości i chwile tylko dla siebie. Trudno nie przyznać racji autorce, gdy we wstępie do książki pisze, że każdy marzy o takim stole, „w którego bruzdach zapisała się historia posiłków biesiadujących przez pokolenia domowników.” Tą miłość do gotowania i do dzielenia się owocami swojej pracy z bliskimi widać w tej publikacji, jej przekaz jest jasny i czytelny – przygotowywanie posiłków jest ważne, ale ma sprawiać przyjemność, ma cieszyć nas i tych, dla których je przygotowujemy.

Może to zabrzmieć banalnie, ale wydanie jest naprawę świetne, w twardej oprawie, z czerwoną tasiemką w formie zakładki, sprawia, że książka jest bardzo praktyczna. Zdecydowaną ozdobą są tutaj zdjęcia potraw – co bardzo lubię, każdy przepis opatrzony jest zdjęciem – piękne, artystyczne zbliżenia apetycznych, kolorowych, małych dzieł sztuki kulinarnej. Doskonałym uzupełnieniem są ilustracje, akwarelowe rysunki, idealnie dopasowane kolorystycznie i stylistycznie do przedstawionego przepisu. Takie wydanie cieszy oko i zachęca do tego, by samemu chwycić za deskę do krojenia i rondel.

„Opowiadania...” podzielone są na kilka części, w których znajdziemy pomysły na dania odpowiednie na śniadanie, obiad, słodki deser, ale także rozdziały informacyjne – czym gotować i jak robić zakupy oraz co warto mieć w kuchni – przyznam szczerze, że te części mogłyby być dłuższe, bardziej szczegółowo omówione, po ich przeczytaniu miałam pewien niedosyt.

Najważniejsze są tutaj jednak przepisy, których różnorodność jest jedną z wielu zalet, są to bowiem pomysły na danie o każdej porze dnia, na każdą porę roku i sądzę, że zarówno miłośnik mięsa, wegetarianin czy osoba na diecie bezglutenowej znajdzie coś dla siebie. Wszystkie jednak są zdrowe, pełne smaku i, co najważniejsze, nie wydają się skomplikowane, wręcz przeciwnie, lista składników przy niektórych przepisach jest bardzo krótka, a wykonanie proste. Cieszy mnie to, że każdy wpis opatrzony jest krótka notatką od autorki, anegdotą, czy trickiem, by przedstawione danie w pewien sposób wykorzystać czy wzbogacić.

Między przepisami na pieczoną ricottę z parmezanem, miodowy amarantus z jagodami goji czy brukselkę i tofu z makaronem soba znajdziemy klasyczną, kremową pomidorówkę i domowy twaróg. Wszystko pięknie pokazane na zdjęciach, dokładnie opisane, przez co nawet taki laik kulinarny jak ja może sobie poradzić i wyczarować coś pysznego dla siebie czy bliskich. Jak przekonuje autorka - najważniejsze jest to, by gotowanie sprawiało nam radość, by cieszyć się tym procesem i włożyć do tego wykonania odrobinę serca.

[...]
Książka Moniki Waleckiej, autorki bloga gotujebolubi.pl, Opowiadania drewnianego stołu. 125 przepisów, jak sprawić przyjemność sobie i bliskim to połączenie przepięknych zdjęć (autorka jest również stylistką jedzenia, co widać!),świetnych grafik i naprawdę chwytliwych przepisów. Na początku czytelnik otrzymuje kilka rad – co jest (wg autorki) potrzebne w kuchni, spiżarni i lodówce, jak robić zakupy – po czym może natychmiast zajrzeć do jednego z działów i odnaleźć przepis dla siebie. Wybieramy coś na śniadanie, na obiad lub na słodko, a tam – pyszności, że głowa mała! Przy pierwszej lekturze wyłapałam chociażby przepis na domowy twaróg (który koniecznie muszę zrobić),omlet biszkoptowy z jagodami (którego pragnę właśnie teraz!) czy gryczane naleśniki z brukselką i cieciorką (które muszę zrobić w najbliższym czasie, bo Ktoś mi ciągle marudzi o brukselkę). Co znajdę przy kolejnych poszukiwaniach? Aż strach pomyśleć – zjadłabym wszystko. [...]

Całość recenzji dostępna jest pod adresem: http://wblogunadzieja.blogspot.com/2016/12/m-walecka-opowiadania-drewnianego-stou.html

[...]

Książka na wstępie wprowadza nas w kulinarny świat autorki, która przez lata gotowania przetestowała setki przepisów. Jest to jej pierwsza książka, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Wykorzystując swoje kulinarne doświadczenie oddaje w nasze ręce książkę - inspirację.
Przepisy tutaj zawarte są bardzo różnorodne: na śniadanie, obiad, podwieczorek, jak i kolację.
Proste i bezpretensjonalne jedzenie, które ma nas, czytelników, zachęcić do gotowania.
Przebywanie w kuchni powinno być przyjemnością oraz procesem twórczym.
Powinniśmy czerpać z przygotowywania posiłków radość i czuć satysfakcję oraz nauczyć się cieszyć z porażek, bo to one przecież najwięcej nas uczą.
Naprawdę widać w nich włożone serce a składniki, proste i ogólnodostępne sprawiają, że można tworzyć kuchnię nowoczesną, jak i pożywną.
Ta książka gwarantuje spektakularny sukces na każdym stole.

Przepisy...

• Kulinaria