Pleciuga

2006-09-14
2006-09-14
9788373196261
Hanna Pawlikowska

10 lat z zycia małej dziewczynki, spisanych przez nią jak w pamiętniku.
10 okrutnych lat życia w wykolejonej , irlandzkiej rodzinie, naznaczonej alkoholem, awanturami rodziców, biedą, głodem, brudem i chaosem.
Sześcioro dzieci, w tym jedna siostra autystyczna, poniewiera się w tym "zyciu rodzinnym", gdzie każdy dzień jest nieprzewidywalny, a to w zależności od stanu upojenia i emocji , niezrównoważonych rodziców.
Tytułowa bohaterka, zwana Pleciugą, gdyż jej wrodzona inteligencja pozwala na zapamiętywanie i przetwarzanie prawdziwych zdarzeń, a potem opowiadanie ich innym co jest odbierane jako zmyślanie i oszukiwanie, skarżypyctwo.
Starsza siostra Tatty(bo tak po angielsku nazywa się Pleciuga) Jeanette jest wyjątkowo zdolną i wrażliwą dziewczynką, czego nie można powiedzieć o jej młodszych braciach, prawdopodobnie naznaczonych juz coraz większym pijaństwem matki w ich życiu płodowym.
Pleciuga/Tatty, a tak naprawdę Karolina, w końcu opuszcza ten " dom wariatów" wysłana przez ulubionego ojca do dobrej szkoły z internatem. Bo tylko ojciec jest dla niej czuły i dobry, co denerwuje matkę, oczywiście tylko w tych krótkich chwilach, kiedy nie jest kompletnie pijany.
Szkoła jest dla Pleciugi/Tatty rajem i zbawieniem, a wizyty w domu, rzadkie na szczęscie -piekłem.
Książka , a raczek książeczka, bo wydana w postaci kieszonkowej, przeszła bez większego echa przez polski rynek czytelniczy, co przypuszczam i widze po ilości opinii i czytelników.
A szkoda, bo patologiczne rodziny w naszym kraju też istnieją i coraz częściej , niestety, trafiają na czołówki prasy i wiadomości w innych mediach , jako winne dręczeniu fizycznemu , a nawet zgonom dzieci. Ile tej udręki przeżywaja jednak te dzieci, które maja siniaki duszy, a nie ciała? Tego nikt nie wie...

10 lat z zycia małej dziewczynki, spisanych przez nią jak w pamiętniku.

"Wąski Pas lądu" to historia, w której pełno jest smutku, samotności i rodzinnych rozterek. W książce przedstawiony został literacki portret Edwarda Hoopera, jednego z największych malarzy XX wieku. Jego żona ciągle żyje w jego cieniu i jest chorobliwie zazdrosna. Josephine również zajmuje się malarstwem, pragnie docenienia, którego jej bardzo brakuje.

Michael spędza wakacje nad morzem w sąsiedztwie z Hopperami, z którymi razem z Richim nawiązują przyjaźń. Michael i Richi są zdecydowanie odmienni, ale oboje pragną poczucia bliskości.

Jakże pięknie tą książka jest napisana!

Opisy dopracowane perfekcyjnie!
Bohaterowie interesująco przedstawieni. Szczególnie polubiłam żonę Hoppera, której momentami było mi szkoda. Żyła w cieni swojego męża, co często doprowadzało do licznych kłótni. Ich relacja miała w sobie coraz więcej goryczy. Zwróciłam również uwagę na Richiego, który wydawał mi się wrażliwą i ogromnie samotną osobą. Polubiłam jego postać.

Z początkiem książki miałam problem, ale później historia mnie wciągnęła. Nie miałam okazji czytać czegoś podobnego.
Myślę, że dla fanów Edwarda Hoppera będzie to wspaniała lektura, ale i nie tylko.

"Wąski Pas lądu" to książka, w której dostrzeżmy ludzkie cierpienie, żal. Jest przepełniona melancholią i z pewnością zmusza do refleksji. Myślę, że jest nietypową książką. Szkoda, że nie było w niej więcej informacji na temat malarza. Mimo to, ciekawa lektura!

Michael spędza...

Smutna. Napisana w formie krótkich scenek widzianych oczami dziecka. Treść rodzi pytanie, po co ludzie powołują na świat dzieci, skoro nie radzą sobie sami ze sobą. Wszystkie dzieci opisywanej pary mają trudne życie, według mnie jednak najtrudniejszą sytuację ma ich najstarsza siostra - bo ona rozumie.

Tytułowa pleciuga to dziewczynka mieszkająca w Dublinie, ma rodziców alkoholików..zmagają się z chorobą alkoholową..bardzo poruszająca, smutna historia książka psychologiczna i z przekazem wzruszyła mnie.

"Pleciuga" jest jedną z tych książek, które czyta się bardzo dobrze. Historia ukazuje, że nie wszystkie rodziny są idealne, a za błędy rodziców płacą dzieci. Mogę tą książkę z czystem sercem polecić. Pochłonęłam w kilka dni, a pomyśleć, że wybrałam ją początkowo z powodu miasta, w którym się akcja rozgrywa...

Poruszająca historia małej dziewczynki, która wychowuje się w patologicznej rodzinie. Zmaga się z chorobą alkoholową rodziców.

Bardzo smutna historia. Utkwiło mi w głowie słowo 'ścierwo'.
Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz. Warto poświęcić jej czas.

Bardzo smutna historia. Utkwiło mi w głowie słowo 'ścierwo'.
Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz. Warto poświęcić jej czas.

Dramatyczne dzieciństwo tytułowej Pleciugi, rozpad rodziny i jej zagubienie. Świetne psychologiczne studium.

Czytałam w oryginale. Prostota przekazu, oszczędność słów robi niesamowite wrażenie.

Absolutnie niesamowita książka.
W swej niewielkiej prostej formie zawiera tak wielki ładunek emocjonalny, że powinna być naprawdę powszechnie znana.
Arcy-dobra!

Absolutnie niesamowita książka.