Boska bez włoska

Okładka książki Boska bez włoska Andrea Hutton
Okładka książki Boska bez włoska
Andrea Hutton Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Bald Is Better With Earrings. A Survivor's Guide to Getting Thorugh Breast Cancer
Wydawnictwo Kobiece
2016-10-07
2016-10-07
Małgorzata Bortnowska
poradnik kobiece nowotwór rak

Jako poradnik dla amerykanek sprawdzi się na pewno. Dla Polek tylko w pewnym stopniu. Dlatego tylko 6/10

2041

Książka wyjątkowa!
Autorka bez zbędnego patosu, wyolbrzymiania i straszenia, opisuje swoje przeżycia podczas raka piersi. Absolutnie obowiązkowa lektura dla kobiet chorujących na tego paskudnego raka. Książka nie pocieszy, ale wiele wyjaśni i uspokoi.
Zachęcam do sięgnięcia po nią również osoby związane z kobietami chorymi. Oczywiście, zdrowy nigdy nie zrozumie chorego, ale ta książka pozwoli choć odrobinę przybliżyć ten ciężki temat.

Książka wyjątkowa!

Autorka niemal za rękę prowadzi czytelnika przez całą drogę od momentu diagnozy nowotworu piersi, po leczenie na życiu "po" kończąc. Porusza kwestie, które często są przemilczane (seks, relacje z innymi ludźmi, jak przygotować sie na wypadające włosy, gdzie i jak kupować biustonosz po mastektomii). Zwykle wszyscy skupiają się na samym nowotworze, zapominając, że po pierwsze ma go kobieta i ma go pierwszy raz. Nikt na to nie jest przygotowany, więc taka książka pomaga uświadomić sobie co może człowieka spotkać.

Rak to trudny temat. Nie odkrywam tym stwierdzeniem niczego nowego. Rak piersi - te dwa słowa wywołują w każdej kobiecie niepokój. Dreszcze przechodzą ciało. Następuje badanie piersi, głęboki wdech, wydech i nerwowy uśmiech.

Praktycznie

"Boska bez włoska" to praktyczny poradnik dla każdej z nas. Nieważne, czy chorujemy, czy też pląsamy ze zdrowym uśmiechem. Andrea Hutton z lekko wisielczym humorem, czasami z ironią przybliża nam życie Dziewczyny z Rakiem. Krok po kroku opisuje kolejne etapy leczenia, zmiany zachodzące w ciele i słowa pułapki, które kryją w sobie o wiele więcej niż początkowo sądzimy.

Książka podzielona jest na 10 działów, które posiadają kilka podrozdziałów. Stopniowo zgłębiamy temat.
Hutton udało się przedstawić go w sposób przystępny. Nie razi przygnębieniem, a kostucha nie szepcze nam do ucha. Wszelkie łzy pokrywa sarkastyczny uśmieszek, chociaż czasami i on ustępuje miejsca na rzecz powagi. Jednak autorce udaje się utrzymać sympatyczny klimat. Pisze bez zadęcia, od serca. Jest to nieomal rozmowa matki z córką lub przyjaciółki z przyjaciółką.

Poznajemy odpowiedzi na fundamentalne pytania:

Jak wyglądają badania?
Jakie są skutki uboczne leków?

A także znajdujemy odpowiedzi, wskazówki i liczne porady.

Mastektomia - za i przeciw.
Boska bez włoska, czyli jak się nosić z chorobą.
Po leczeniu - jednak nie wszystko wraca do normy.

Każdy podrozdział kończy się uroczym zestawieniem, które zawiera w skompresowanej formie wszystko, co chciała przekazać autorka. Taki przepis na właściwe działania.

Kobieco

Hutton mierzy się z problemem kobiecości. Niczego nie ukrywa.

Z urzekającą prostotą wypunktowuje:
- jak będziemy się czuć,
- czego można się spodziewać przed, w trakcie i po chorobie oraz
- gdzie szukać pomocy.

Pisze o odpowiednim doborze stanika i perukach. Skupia się na elementach, które czynią nas kobietami, dodają pewności siebie i stanowią nieodłączną część naszej codzienności. Jednocześnie nie zaprzecza faktom.
Rak to choroba, która z pewnością zniszczy nasze ciało. Ale ciało to element żywy, gotowy do przebudowy, chętny do działania i walki. Wszędzie tam, gdzie naukowe i życiowe fakty, znajduje się również nadzieja.

Nie musi używać łzawych formułek. Jako kobieta doświadczona pisze z pewnością siebie, widzi cel, który chce osiągnąć. Pragnie nas uświadomić i odpowiednio ukierunkować. Pragmatycznie opowiada o sprawach, które wciąż mają w sobie coś z tabu.

Z wyczuciem

Hutton cechuje niezwykłe i wyjątkowe wyczucie. To kobieta, którą zaczęłam lubić już po kilku pierwszych stronach, a podziwiać po kilku rozdziałach. "Boska bez włoska" to książka dla każdej kobiety - poruszająca ważne tematy, a jednocześnie nie wpędzająca w dzikie przerażenie. Niosąca bagaż doświadczeń, ale nie zapominająca o małych przyjemnościach i radości z życia. Napisana z humorem, świetnym stylem i lekkością - pozycja jakich mało na rynku.

Mogę tylko szczerze polecić!

Praktycznie

Bardzo ciekawy poradnik – w stylu „kobieta kobiecie”. Andrea Hutton pisze niezwykle szczerze o wszystkich tematach związanych z rakiem piersi – począwszy od diagnozy, po symptomy złego samopoczucia, skutki chemii i radioterapii, a skończywszy na emocjonalnej karuzeli, na którą wsiadasz w momencie usłyszenia diagnozy. Ja akurat nie zostałam zdiagnozowana, ale niestety przydarzyło się to mojej dobrej koleżance, dlatego chciałam się dowiedzieć więcej o tym, jak to jest – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Naturalnie, każdy pacjent chorujący na raka jest unikalny i nie da się tutaj generalizować. Andrea, na przykład, nie akceptowała siebie bez włosów i zawsze zakładała perukę, moja koleżanka z kolei nie kryje się z utratą włosów.
Po przeczytaniu tej książki na pewno wiem więcej o tej strasznej chorobie. Wiem też, jak pomóc swojej koleżance, aby podnieść ją na duchu, pocieszyć i pokazać, że może na mnie polegać.

• Moi mali książęta :)
  • Biblioteczka domowa III
  • Zdrowie
  • Kobiety
  • 50 w 2019

Dodaj cytat z książki Boska bez włoska