Jak upolować miłość

Zwierciadło
2017-06-14
2017-06-14
miłość związki

Jak upolować miłość? – pytanie przemykające przez myśl wielu osobom, które jeszcze nie spotkały na swojej drodze tej jedynej lub też jedynego. Albo być może już tę osobę spotkali, ale nie mają pojęcia, że to właśnie ona. Przyznaję, że znajduję się w grupie docelowej Czytelników jedynie połowicznie, gdyż singielką nie jestem od przeszło dekady, a od prawie dwóch lat noszę na palcu serdecznym złoty krążek. Na pewno jednak należę do osób, które potrafią docenić wartość merytoryczną książki, która ma na celu pomoc tym, którzy zamiast chwycić życie niczym przysłowiowego byka za rogi, wciąż skupiają się na rozpamiętywaniu tego, że obok nich nie ma życiowego partnera. Dlaczego go tam nie ma, schodzi już na dalszy plan. Znam kilkoro takich ludzi i wiem, jak ciężko przemówić im do rozsądku. Może uda się to autorce książki?

Iwona Firmanty jest psychologiem, więc teoretycznie powinna wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi. Piszę teoretycznie, gdyż moje doświadczenia z osobami po psychologii są raczej odmienne – nawet podczas zwykłej pogawędki przy kawie często czułam się jak obiekt analizy, co bywało dość krępujące. Tutaj autorka na szczęście nie wpadła w pułapkę nagromadzenia specjalistycznego słownictwa, które jest zrozumiałe jedynie dla niej. Myli się jednak ten, komu wydaje się, że autorka będzie głaskać po głowie, zapewniając, że każdy znajdzie w końcu swoje szczęście. Ono samo nie przyjdzie, to twoja działka, aby pokazać mu drogę. Przykład? Jednym z powodów, przez które nie ma obok ciebie wymarzonego faceta, może być to, że… się zaniedbałaś! Żadnych eufemizmów, żadnych półśrodków. Prawda prosto w twarz. Ale może to i lepiej?

W książce znajdziecie także ćwiczenia, które lepiej pomogą zrozumieć samych siebie, swoje oczekiwania wobec partnera oraz to, jak przeszłe doświadczenia wpłynęły na nasze wyobrażenia o związku. Całość zamknięta w estetycznej, przyjemnej dla oka oprawie, co jest nie bez znaczenia w przypadku książek, przed którymi musimy odkryć całych siebie. A to często bywa dość trudne.

Nie jest jednak tak, że recenzuję książkę, z której nie wyniosłam nic dla siebie. Bo poza szukaniem właściwego partnera, jest tu także o miłości własnej, chyba najtrudniejszym z uczuć, bo wciąż kojarzącym się z egocentryzmem i egoizmem. Tymczasem bez pokochania własnej osoby nie jest możliwe zbudowanie trwałego związku opartego o wzajemny szacunek i akceptację. Nie będę oryginalna, gdy powiem, że wciąż miewam z tym problem. W końcu wielu z nas tak ma. Przecież mogę być lepsza, mądrzejsza, bardziej zadbana, mieć ciekawszą pracę i dawać z siebie sto procent w każdej z pełnionych ról społecznych. Tylko gdzie w tym wszystkim ja sama i to, czego pragnę?
om.pl
Ciekawa propozycja dla singli, którzy są główną grupą docelową Czytelników, niemniej „związkowcy” także mogą znaleźć tu coś dla siebie. Bez niepotrzebnego w takich kwestiach patosu, za to szczerze i autentycznie. Warto sięgnąć.

zaczytana.c

Książka na pewno nie dla kobiet z poglądami feministycznymi. Zawiera wiele niepopularnych i niepoprawnych politycznie informacji, które jednak są faktami. Możemy się buntować, że mężczyźni zwracają największą uwagę na wygląd, ale czy to sprawi, że nie będą?
Książka mądra, chociaż w niektórych momentach budziła mój uśmiech politowania. Warto przeczytać, jeśli chcesz poznać sposób myślenia mężczyzn. Temat jest potraktowany nieco powierzchownie, ale na początek wystarczy.

Oj, jak mnie wkurzyła ta książka. Myslałam, że w dzisiejszych czasach już nie pisze się poradników w stylu "złap chłopa zanim będzie za późno". A to książka nafaszerowana tego rodzaju poradami i komentarzami. Podobnie jak o terminie przydatności kobiet itp. Jestem zdumiona, że Wydawnictwo Zwierciadło firmuje taką pozycję...

Książka napisana w bardzo przystępny sposób, bezpośrednie zwroty i lekki styl autorki ułatwiają zrozumienie opisywanych kwestii. Nie brakuje też zaskakujących i dosadnych porównań. Nie jest to typowy poradnik na temat tworzenia udanego związku w stylu "Kobiety z Wenus, mężczyźni z Marsa". Rady przedstawione w książce są głównie ukierunkowane na pracę nad sobą (swoimi lękami, potrzebami, oczekiwaniami ect.),jako pierwszym i niezbędny krokiem w procesie przygotowania do znalezienia odpowiedniego partnera. Książka ta bazuje na wiedzy psychologicznej i moim zdaniem jest formą "przebudzenia" dla kobiet, które oczekują życia jak w bajce Disney'a.
Nie zgadzam się z tezą autorki, że będąc w związku nie powinno się po tą książkę sięgać. Ja tak zrobiłam i mojemu związkowi nic to nie zaszkodziło. Wystarczy odrobina dystansu i krytycznego podejścia.
Uważam że, że obszerne miejsca na samodzielne ćwiczenia w środku książki nie są potrzebne, z uwagi na to że nie wszyscy te ćwiczenia będą robić. Niektórzy chcą jedynie przeczytać - jak ja. Ćwiczenia mogłyby być po prostu umiejscowione na końcu.

Ogólnie uważam, że jest to bardzo mądra książka. Jej lektura pozwala ocenić siebie i sytuacje związkowe bardziej realistycznie, w oderwaniu od stereotypu z bajek Disney'a będących niestety wciąż oczekiwanym scenariuszem wśród młodych kobiet.

• Sprzedane/wymienione
  • Sprzedane
  • Chcę przeczytać i są w bibliotece
  • Wymienie

Dodaj cytat z książki Jak upolować miłość