Pamiętnik Zuzy Łobuzy. Zaklęte robale

Okładka książki Pamiętnik Zuzy Łobuzy. Zaklęte robale Alice Pantermüller
Okładka książki Pamiętnik Zuzy Łobuzy. Zaklęte robale
Alice Pantermüller Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Pamiętnik Zuzy-Łobuzy (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pamiętnik Zuzy-Łobuzy (tom 3)
Hier steckt der Wurm drin!
Jaguar
2016-04-01
2016-04-01
Ewa Spirydowicz

Tom „Zaklęte robale” rozpoczynają urodziny Kuby i Szymka, młodszych braci Zuzy. Bliźniacy od rana są wyjątkowo rozbrykani, ponieważ oczekują świętowania urodzin. Jakby hałasów i harców było mało dostają bardzo głośne prezenty: Szymon perkusję, a Kuba trąbkę. Dar od dziadków bardzo przypadł chłopakom do gustu. Od ręki zabrali się za ćwiczenie gry, co nie uszczęśliwia nikogo z pozostałych członków rodziny. Najmniej jest zadowolony tata, któremu odgłosy grania przeszkadzają w pracy. Jakby tych niezwykłości było mało mama przygotowała naleśnikowy tort urodzinowy. Urodzinowy poranek skłonił tatę i Zuzę do szybszego wyjścia do szkoły, gdzie mogli nacieszyć się ciszą i spokojem, ponieważ do początku lekcji było jeszcze sporo czasu. Popołudnie to czas dziwnych urodzin dziadków. Gorsza od tego jest tylko wizja urlopu na podkarpackiej wsi zamiast w domu lub nad ciepłym Morzem Śródziemnym. Po drodze nie zabraknie zakupów w sklepie indyjskim, w którym wizyta zachęca Zuzę do ćwiczenia gry na flecie. Zaklinanie węży staje się jej celem. Nim jednak będzie mogła wypróbować swoje umiejętności na prawdziwym wężu ma okazję poćwiczyć na różnego rodzaju zwierzętach: od robaków po kozy i owce.
Świąteczny wyjazd obfituje w wiele niespodzianek: od nieudanego pakowania się, zepsucia się auta, po ucieczki przez eko-kozą, spacery po górach. W ogólnym rozrachunku pechowy wyjazd wypada bardzo pozytywie: bracia stają się spokojniejsi i znajdują sobie poważne zajęcie, Zuza jeździ na nartach, na koniu, ściska młodziutkie owieczki i zaklina różnorodne zwierzęta. Niedługi urlop okazał się dla wszystkich bardzo męczący, ale i pouczający.
Niedługie rozdziały będące kolejnymi dniami, spora ilość ilustracji i niewielka ilość tekstu obfitującego w prosty humor sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Kumulacja dziwnych wydarzeń, żarty sytuacyjne, stada owiec, nerwowa eko-koza, wyrabianie sera, próby opanowania różnorodnych umiejętności i ujarzmianie zwierząt przez dzielną Lenkę niebojącą się niczego, co znajduje się w zagrodzie zestawione z ludźmi ganiającymi za zwierzętami lub uciekającymi przed nimi.
Sporą zasługę w dostosowaniu książki do polskich realiów ma tu tłumaczka Ewa Spirydowicz, która przygody młodej bohaterki przenosi do Polski, nadaje im swojskość przez użycie odpowiednich zwrotów językowych. Ilustracje Danieli Kohl są doskonałym uzupełnieniem całości. Prosta kreska, spora ilość szkiców i komiksów sprawiają, że tekst nie jest nudny i jednolity. Do tego odpowiednie rozmieszczenie tekstu, zróżnicowana, średniej wielkości czcionka sprawiają, że lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Interesujące przygody i ciekawa szata graficzna przyciągają uwagę młodych czytelników.
Pamiętniki 9-letniej Zuzy to bardzo dobra lektura dla uczennic nauczania początkowego borykających się ze szkołą, rodzeństwem oraz całą masą różnorodnych wydarzeń, z którymi dziewczynki mogą mieć do czynienia. W książce widzimy sporo stereotypowego spojrzenia na świat, ale i jednocześnie ciągłe dziwienie się podziałami ról w rodzinie. Mama jest tu od gotowania, ale nie jest najlepszą kucharką. Jej eksperymenty z kuchnią indyjską pomagają rodzinie w utrzymaniu linii.
Zdecydowanie polecam nieszablonowo myślącym dziewczynkom. Książka zdecydowanie zachęci do samodzielnego czytania.

Zaklinanie węży to trudna sztuka, choć można się jej nauczyć. Co jednak począć, gdy nie mamy pod ręką żadnego węża do zaklinania? Na czym wtedy ćwiczyć swoje umiejętności? Może nada się do tego jaszczurka? Albo królik czy koza? A może... robaki? Tak, robaki będą wprost idealne!

Bliźniaki, Szymek i Kuba, obchodzą właśnie swoje urodziny. Z tej okazji mama piecze im dziwny i niezbyt smaczny tort (chociaż nie jest jeszcze taki tragiczny, zdarzało jej się robić gorsze). W prezencie dostają instrumenty - perkusję i trąbkę. Oczywiście od razu zaczynają intensywnie ćwiczyć, przez co pozostali domownicy nagle uzmysławiają sobie, że pokochali rzadkie chwile ciszy. Zuza dowiaduje się, że jej flet służy do zaklinania węży i przy pomocy płyty z odpowiednią muzyką postanawia się tego nauczyć. Tymczasem zbliża się Wielkanoc i cała rodzinka wybiera się w góry, do gospodarstwa agroturystycznego.

Alice Pantermüller serwuje czytelnikom kolejną porcję zabawnych przygód Zuzy. Tym razem możecie spodziewać się strasznej, hałaśliwej muzyki, całego stada drewnianych kóz i jednej prawdziwej (choć ciut agresywnej) eko-kozy. Przygotujcie się też na męczące spacery po górach, naukę jazdy na nartach (niezbyt udaną),dziwne zakupy, dzielną Lenkę (pogromczynię konia i wspomnianej eko-kozy) oraz gwóźdź programu: zaklinanie robali (może nawet zdążycie polubić robaka Robcia)! Jeśli macie ochotę poznać więcej przygód 9-letniej Zuzy, a przy tym dobrze się bawić, polecam ;)

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar!

ogrodksiazek.blogspot.com

Gdybym była młodsza byłaby to książka mojego dzieciństwa.

Gdybym była młodsza byłaby to książka mojego dzieciństwa.

• Do kupienia
  • Czytam z dziećmi