Zaklęci

1993-01-01
1993-01-01
Juliusz Garztecki

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Klasyczny Masterton. Szybka akcja, wciągająca fabuła, dużo grozy, szczypta erotyki. Czyta się jednym tchem.
Mocne 8/10

Mocne 8/10

Fascynująca powieść z 1989 roku, będąca dla mnie połączeniem kingowskiego „Lśnienia”, z kilkoma innymi wątkami, powiedziałby ktoś „oklepanymi” w grozie lat 90-tych. Lecz to jedynie pozory. Jack Reed, znajduje przypadkiem pewną majestatyczną posiadłość na zalesionym pustkowiu i postanawia przysposobić ją, do własnych celów biznesowych. Oczywiście nie wie, że mieścił się tam wcześniej zakład dla umysłowo chorych, którego pensonariusze zniknęli jak kamfora w ciągu dwudziestu czterech godzin. Nie wie też, że stało się to za sprawą pojedynczej złowieszczej osoby, której obecność jest nadal wyczuwalna i odgrywa rolę w okolicy.

Prawdę mówiąc... Celtycka mitologia, jest tutaj jedynie muśnięta. Wobec „Zaklętych” nie mogłem przejśc obok. Będąc wielbicielem zarówno Grahama Mastertona, jak i Księgi Najazdów, czy legend arturiańskich, musiałem tę historię poznać i dać jej szansę. Czy owe muśnięcie pradawnych mitów, poczynione przez pisarza, jest świadome i ciekawe? Zdecydowanie ciekawe, myślę, że także świadome. Linie Ley, złowieszczy druidzi i mroczny budynek w tle, doskonale do siebie pasują, choć z pozoru daleko zapomnianemu hospicjum do uwięzionych w kamieniu męczenników. Czy jednak Merlin nie pozostał uśpiony, gdy przesadził z użyciem swoich zaklęć w imię nieskończonej miłości do Nimue? Czy Excalibur nie został wydobyty z kamienia, prowokując wydarzenia, które osnuły Albion mocą ciemności i mgły? Dla mnie, wykorzystanie wątków celtyckich w grozie, stanowi miłą przeciwwagę dla dokonań Gościnnego z jego Asterixem, jak i przyjemnego heroic fantasy w wykonaniu Howarda. Jest to element, który potwierdza, że Masterton lubi sięgać po wątki rzadkie i przerabiać je zasadniczo zawsze w rozrywkę najlepszej próby.

Przyjemny, klasyczny Masterton.

Przyjemny, klasyczny Masterton.

Klasyczny krwawy horror .
Jak to u Mastertona całe zło bierze się ze starych wierzeń i legend . W Zaklętych mamy do czynienia z mitem druidów. Jedyne czego zabrakło to typowych dla autora humoru i ironii .
Jeśli lubisz dobry horror to polecam .

Klasyczny krwawy horror .
Jeśli lubisz dobry horror to polecam .

Wyzwanie czytelnicze na PAŹDZIERNIK_# Przeczytam horror, książkę grozy lub thriller.
Klasyczny, dobrze napisany horror z lat 80-tych.
Jest tu bohater, który irracjonalnie się zachowuje pchając się w coraz większe kłopoty. Zdaje sobie z tego sprawę, ale nie może przestać. Wciąga w swoje działania rodzinę, znajomych, doprowadzając do...
Jak to u Mastertona dużo mitologii, a tym razem pisarz traktuje o DRUIDACH, wykorzystując ich historię do stworzonej pełnej akcji fabuły. Poza tym jak zwykle, mnóstwo trupów, walających się wnętrzności, potworów żyjących w murach, piwnicach i glebie, łapiących i straszących bohaterów. Dużo makabry, przerażenia i obrzydliwości... Wszystko utrzymane w mrocznym, tajemniczym klimacie charakterystycznym dla horrorów autorstwa G. Mastertona. Zakończony mocnym akcentem wywołującym emocje, które mogą u bardziej wrażliwych czytelników wywołać koszmary nocne. Jednak to tylko klasyczny horror napisany zgodnie z terminologią gatunku. W obecnych czasach stawia się horrorom jednak większe wymagania niż goniące bohatera straszydła wyskakujące z podłogi, który z krzykiem ucieka.
To dobra i niewymagająca rozrywka dla miłośników klasycznych horrorów z lat 80-tych.

Klasyczny, dobrze napisany horror z lat 80-tych.
Jak to u Mastertona dużo mitologii, a...

Czytałem ją wiele lat temu, a nadal pamiętam. Ciekawa historia która mnie wciągnęła

Twórczości Mastertona można nie lubić ze względu na obrzydliwe, turpistyczne opisy pojawiające się w jego książkach - ja ich też nie lubię, uważam że są całkowicie zbędne. Natomiast nie można mu odmówić kunsztu, czy lubi się jego pióro czy też nie - gdy główny bohater idzie przez las, czytelnik wciąga się tak, że dosłownie słyszy szelest liści pod wpływem deszczu, czuje zapach mokrej ziemi, przenosi się duchem w opisywane miejsce.
Jest to jedna z tych książek, o których się myśli, która odciska się na dłużej. Przeczytałam ją jakieś 3 lata temu. Nie chcę tutaj wrzucać spoilerów ale po przeczytaniu książki zainteresowałam się szerzej druidami i historią pewnego flecisty :)
Dla mnie 10/10.

Dość przewidywalna, ale fajny klimat i ciekawa fabuła. Polecam

Dość przewidywalna, ale fajny klimat i ciekawa fabuła. Polecam

Masterton w typowym dla siebie świecie grozy. Kto lubi takie klimaty nie będzie zawiedziony.
„Ludzie zamknięci w kamieniu”.
Plusy:
- może nie oryginalny, ale ciekawie zrealizowany pomysł na fabułę;
- kolejne przedstawienie starych i zapomnianych wierzeń ludowych i mitów;
- niesamowity klimat ciągłego zagrożenia i niepewności;
- stopniowe budowania napięcia aż do finałowej sceny;
- odczuwalne działanie na nasze zmysły słuchu, wzroku oraz węchu;
- wiele tajemniczych zaklęć i rytuałów, w tym magii druidów;
- opis niezwykłych podróży po liniach ley;
- styl pisania i język, niby proste ale w pełni dodające zamiary pisarza;
- świetne opisy domu z nietypowymi płaskorzeźbami zaklętych;
- przedmioty i ściany mogą „wciągnąć”, przed snem sprawdź łóżko;
- podsumowujące całą historię zakończenie.
Minusy:
- główny bohater Jack Reed jakiś taki nijaki, bezpłciowy;
- niektóre dialogi z demonami wywoływały uśmieszek na twarzy, psuły atmosferę.
Ogółem książka dobra.

„Ludzie zamknięci w kamieniu”.
Plusy:
- może nie oryginalny, ale ciekawie zrealizowany pomysł na fabułę;
- kolejne przedstawienie starych i zapomnianych wierzeń ludowych i mitów;
- niesamowity klimat ciągłego zagrożenia i niepewności;
- stopniowe budowania napięcia aż do finałowej...

Klasyk czytany już wiele razy 🙂 Jestem wielką fanką Grahama Mastertona , uwielbiam jego książki i ostatnio nawet udało mi się go poznać osobiście🙂 Pogoda jesienna,raczej nie rozpieszcza więc idealnie się składa , żeby zrobić powtórkę twórczości Mastertona
Zaklęci to pierwsza książka autora, którą przeczytałam mając 15 lat. Wtedy się bałam i teraz też się bałam .Dobrze , bo w horrorach właśnie o to chodzi . Szzsszzzzszszszs 😉

• Graham Masterton
  • Horror