Niepokorni

Okładka książki Niepokorni
Vincent V. Severski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Nielegalni (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Nielegalni (tom 4)
Czarna Owca
2019-11-13
2016-11-09
agent Europa niebezpieczeństwo podstęp Polska Rosja szpieg śledztwo tajna misja tajny wywiad terroryzm walka o władzę
Inne

27/2022 (audiobook 16/2022)
Godne zakończenie tetralogii, splatające wcześniejsze wątki w gruby warkocz i okraszone satysfakcjonującym finałem.
Oczywiście, jak to u Severskiego, nie jest to gejzer akcji, brak tu feerii wybuchów, wariackich pościgów głównymi ulicami miast, czy cudownych ocaleń w ostatnich sekundach.
Jest za to solidna wywiadowcza robota, z jej cieniami i blaskami.
Polska, Rosja, Finlandia, Szwecja – to tło wydarzeń, jakie doprowadzają bohaterów do soczystego rozwiązania, czyli udanej eksfiltracji i profitów zeń wynikających.

Miałem jednak z tym tomem pewien „kłopot”, niezależny od Autora i jego sprawności literackiej.
Otóż, z wiadomych powodów, nie byłem już w stanie wykrzesać choćby iskry sympatii dla Popowskiego i Jagana, zwłaszcza dla tego drugiego. Czytam o SWZ, FSB, Specnazie i generalnie o „rosyjskiej duszy” z niejpewniej już nieodwracalnym (i co więcej – nieustannie postępującym) obrzydzeniem.
„Pomiędzy wierszami” wyobrażam sobie, do czego zdolne byłyby dziś takie „jagany” wysłane na wojnę z Ukrainą…
Niezależnie od tych refleksji – tetralogia Severskiego to kawał solidnej i bogatej poznawczo lektury na temat pracy wywiadów i kontrwywiadów uwikłanych w politykę.

Książki wysłuchałem, oczywiście, w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Nie muszę chyba dodawać, że mistrzowskiej?

27/2022 (audiobook 16/2022)
Jest za to solidna wywiadowcza robota, z jej cieniami i...

Wielka szkoda, że ten cudownie wciągający cykl dobiega końca. Gdyby ktoś mi powiedział niedawno, że zostanę tak wstrząśnięty i zmasakrowany polską powieścią szpiegowską stuknąłbym się w głowę. Staje się niemal bowiem regułą, że wszystkie powieści wielotomowe słabną z każdą częścią bardziej, a wyciskanie historii na siłę kończy się zazwyczaj ciśnięciem najdalej trzeciego tomu w kąt.
To tutaj otrzymujemy historię, która nabiera barw z każdym tomem, a w sercu czujemy żal, że trzeba rozstać się z bohaterami tetralogii, dodajmy - pokaźnej w rozmiarach.
Szpieg to inteligentna bestia, nie dziwne że umie odnaleźć się po porzuceniu swojego zawodu. Vincent. V. Severski doskonale przybliża nam świat, w którym intryga to chleb powszedni. I gdy już wiesz co cię czeka na następnej stronie, lub gdy zaczyna nudzić cię fakt, że autor rozwleka pewne szczegóły, nagle okazują się być istotne i jak doskonale dopasowane klocki wchodzą na swoje miejsce.
Polecam jak najbardziej, prawdziwa uczta wyobraźni.

Bardzo przeciętne czytadło. Dziś już nawet nie pamiętam o czym... czyli o niczym. Jedyne co mi zapadło w pamięć to aforyzm o wojnie jednostki ze światem. Zawsze to coś.

Świetnie skonstruowana seria, zamknięta emocjonującą klamrą. Podoba mi się sposób wykreowania postaci, do których czytelnik się przywiązuje. Bardzo dobrze spędzony czas.

Książki (4 cześć) szpiegowskie ale wybitne. Trudno się od nich oderwać. Autor ma lekkie pióro. Polecam gorąco sięgnąć po jego książki.

Ta książka to w sumie epilog serii. W związku z tym jest o połowę krótsza od poprzednich tomów - i chyba wychodzi jej to na dobre. Jest bardziej zwarta, dynamiczna i nie ucieka w poboczne wątki.

Pochłonęłam natychmiast. Doskonała fabuła, intryga, ostatnia akcja Wydziału Q i niestety rozstanie z ulubionymi bohaterami.

Traktuję cykl Nielegalni Severskiego jako integralną całość, dlatego nie "rozbijam" recenzji na poszczególne tomy :)
Powiem tak: jest mega ciężko napisać takie tomiszcza, które będą opowiadały ciekawą wielowątkową historię i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Kunszt i znajomość zagadnienia ujawnia się od samego początku i tak trwa i trwa i trwa :) Jeśli masz kilka lub kilkanaście wolnych dni to zanurz się w epicką przygodę szpiegowską!
Przez prawie 3000 stron Ekipa Konrada Wolskiego z wydziału Q walczy nie tylko z wrogami zewnętrznymi ale jak to bywa na naszym podwórku również z rodzimymi politykami i ich gierkami partyjnymi. Jest wszystko to czego powieść szpiegowska wymaga a nawet więcej! Realizm sytuacji, wartka akcja, świetnie nakreślone postaci to jedne wielu atutów cyklu Nielegalni, których polecam z całego serca :)

Książka mnie nie porwała, momentami wporzadku ale ostatni strony już mi było ciężko doczytać. Błędem było że czytałem ją kilka lat po wcześniejszych częściach i wiele wątków uleciało.

Cały cykl na bardzo wysokim poziomie. Nielegalni, Niewierni, Nieśmiertelni i Niepokorni na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci jako jeden z najlepszych cykli szpiegowskich. Ostatnia część jednak pozostawiła pewien niedosyt. Takie zbyt bajkowe zakończenie „I żyli długo i szczęśliwie”.
Plusy:
- zamknięcie losów bohaterów znanych z poprzednich części;
- Sara, Konrad - czy na pewno to koniec ich pracy w wywiadzie;
- czy informacje Popowskiego to naprawdę bomba mogąca zburzyć dotychczasowy porządek w regionie, zmienić układ polityczny w Polsce;
- świetnie wykreowane postacie głównych bohaterów na czele z Sarą, Konradem i Jaganem;
- styl pisania i język które mi bardzo odpowiadają;
- przemawia do mnie swoim realizmem, układami politycznymi, powiązaniami w świecie wywiadów;
- pokazanie nieszablonowych działań i zakulisowych gierek wywiadów polskiego, szwedzkiego i rosyjskiego;
- otwarte zakończenie sugeruje że cdn.
Minusy:
- zbyt pięknie się wszystko skończyło, lekko przesłodzone;
- brakowało końcowych fajerwerków, jakiegoś porządnego boom.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- zamknięcie losów bohaterów znanych z poprzednich części;
- Sara, Konrad - czy...