Pampiludki i Królestwo Niebieskie

2016-06-01
2016-06-01
biblia pampiludki wiara dzieci

feminadomi.blogspot.com
Pierwsza z cyklu o Pampiludkach książka odnosi się do modlitwy "Ojcze Nasz". To ona wita czytelnika, gdy ten tylko otworzy książeczkę. Następnie mamy malownicze wprowadzenie do krainy Pampilii, które wyjaśnia nam czym jest ta mityczna kraina, i co się w niej znajduje. Po nim przechodzimy już do sedna, czyli poszczególnych rozdziałów, rozpoczynających się kolejnym wersem Modlitwy Pańskiej, który jest też punktem wyjścia każdego rozdziału. "Ojcze Nasz" jest podstawową modlitwą chrześcijan, jedną z pierwszych, które odmawiamy razem z dzieckiem, często robiąc to bezwiednie, i nie wnikając w treść oraz użyte słowa. Autorka, Asia Olejarczyk, odnosząc się do danego wersu tworzy krótką historię, w której główni bohaterowie, Gideon i Alimemek, w prosty, często bardzo luźny sposób nawiązują do danego zagadnienia, słowa, całego wersu, tłumacząc je maluchowi.

Mamy więc Święto Imion w Pampilii - Święć się Imię Twoje, mamy piękną historię o tym jak Gideon staje się winowajcą - ... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..., mamy też historię, która ukazuje jak niektóre dobra, które chcemy zdobyć, mogą doprowadzić do naszej zguby - i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Poznamy także piekarza, który częstuje chłopców chlebem powszednim, będziemy im także towarzyszyć podczas uwalniania ze skrzyni Dobra. Jak widzicie odkrywanie sensu słów użytych w modlitwie "Ojcze Nasz" może być naprawdę ciekawą i fascynującą przygodą.

Oczywiście, nie możemy liczyć na wyjaśnienie całej mądrości i filozofii płynącej z modlitwy "Ojcze Nasz". Pampiludki nie są wykładnią teologiczną, ale z pewnością pomogą w zrozumieniu miłości Boga, pokażą dobro i zło, dobre i złe zachowania w sposób zrozumiały i interesujący dla dziecka.

feminadomi.blogspot.com

• Przeczytane w 2019 r.