Głowa do góry!

Okładka książki Głowa do góry! Ewa Stokłosa
Okładka książki Głowa do góry!
Ewa Stokłosa Wydawnictwo: BIS opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
BIS
2018-08-16
2018-08-16
astronomia edukacyjna

Basia i Stefek jadą do cioci. Tam wieczorem oglądają gwiazdy i dowiadują się jak to wóz z koniem należą do wielkiej niedźwiedzicy 🤣
A także dlaczego kosmos przypomina baton czekoladowy z orzechami( to porównanie skradło moje serce)😍 Dzieci poznają Oriona, a ciocia cierpliwie tłumaczy co to rok świetlny, i dlaczego patrząc w niebo, oglądamy teraz to co było dawno temu.

"Doskonałe wprowadzenie do wiedzy o Wszechświecie"- słowa od wydawcy
I muszę powiedzieć, że są one bardzo trafne.
Jest tu poruszane dużo tematów związanych z kosmosem i zjawiskami w nim zachodzącymi, a do tego są przedstawiane w formie rozmowy cioci z dziećmi. Wszystko jest wytłumaczone bardzo prosto z cudownymi, dziecięcymi porównaniami.
Szkoda, że w moim dzieciństwie nie było tak wspaniałych książek. Od pierwszych stron ja osobiście jako osoba dorosła zakochałam się w tej książce. Cudownie napisana. Z ogromnym poczuciem humoru, ale także z podjęciem do dziecięcej wyobraźni. Syn na początku nie był przekonany, ale jak zaczęły się opowiadania już konkretnie związane z kosmosem to był zachwycony, bo jest wielkim fanem planet 🤣

Cudowna książka i na pewno jeśli będzie kolejna części na pewno po nią sięgnę 😍

Kosmos to, obok dinozaurów, jeden z motywów, który bardzo często fascynuje małe dzieci. Ich ciekawość i zdolność przyswajania informacji jest zadziwiająca. Podążając za zainteresowaniami moich czterolatków, moją uwagę przyciąga każda pozycja, która dotyczy tych dwóch tematów. Tak trafiłam na książkę Ewy Stokłosy „Głowa do góry!”, która traktuje temat Wszechświata w sposób wyjątkowy, powiedziałabym dzisiaj, że bardzo Montessori.
Otóż książka opisuje zimowe i letnie wakacje Stefka i Basi u cioci Gabrysi, która jest astronomem! Dzieciaki codziennie mają okazję obserwować nocne niebo przez teleskop, a dzięki obecności specjalistki, która ma wyjątkowy dar opowiadania o trudnych sprawach w zrozumiały sposób, dowiadują się mnóstwa ciekawostek o tym, co widać na niebie. Poczynając więc od tego, jak działa teleskop i jak można go używać, przez konstelacje, planety, księżyce, komety, mgławice, gwiazdy i galaktyki, na właściwościach fizycznych kosmosu kończąc – prędkości światła, grawitacji i niewyobrażalnych odległościach pomiędzy ciałami niebieskimi kończąc.
Ogromna dawka wiedzy jest tutaj przekazywana w formie rozmów z dziećmi, które przyswajają ją dzięki temu, że jest przekazywana na przykładach dla nich zrozumiałych. Często dzieci same podpowiadają porównania, które najlepiej oddają wiedzę naukową i pozwalają lepiej zrozumieć omawiane zjawiska. Niezwykłe jest to, że informacje pojawiają się podczas obserwacji nieba przez teleskop, a więc na żywo. Taka forma zdecydowanie bardziej zachęca do samodzielnego spojrzenia przez okular, dostrzeżenia wszystkiego tego, co widzieli bohaterowie. Sprawia, że fascynujący świat kosmosu znajduje się trochę bliżej, w zasięgu naszego oka. Doświadczanie go jest sprawą kluczową, która nie pojawiała się w innych, znanych mi publikacjach tego typu.
Jakość wydania ma swoje znaczenie – jak zwykle w przypadku Wydawnictwa Bis - twarda oprawa i gruby, dobrej jakości papier sprawiają, że książka jest wykonana solidnie i z pewnością przetrwa lata intensywnej eksploatacji. Ilustracje są dosyć proste, nastawione na prezentowanie wiedzy, a przy tym bardzo potrzebne, kiedy mowa jest o gwiazdozbiorach, które samodzielnie trudno odnaleźć na niebie.
Obawiam się, że lektura tej książki pociągnie za sobą konieczność zakupienia teleskopu. Przydałby się również dom za miastem.

1957

Krótka, ale treściwa książeczka, w ciekawy i bardzo przystępny sposób opowiadająca o różnych zagadnieniach z astronomii. Zdecydowanym plusem są również ilustracje: świetnie uzupełniają treść, są realistyczne, ale też nie pozbawione uroku. Aż się chce samemu poobserwować nocne niebo, w poszukiwaniu Andromedy, czy najjaśniejszej gwiazdy z Oriona...

„Głowa do góry!” Ewa Stokłosa

W książce poznajemy rodzeństwo Basię i Stefka. Mają Oni bardzo dużo szczęścia, gdyż często wyjeżdżają na wieś do cioci, która jest astronomką. Ulubiona ciocia stara się pomału, wprowadzać dzieci w świat kosmosu zaczynając od prostych nieskomplikowanych informacji. Dzieci połykają bakcyla i zaczynają zadawać coraz więcej pytań związanych z kosmosem. Bohaterowie wraz z ukochaną ciocią, obserwują nocne, gwieździste niebo, dowiadują się, czym jest światło, a przez teleskop oglądają księżyc i podziwiają planety. Jest to niesamowite przeżycie dla dzieci, a już szczytem ich marzeń okazała się wizyta w miejscu pracy cioci, gdzie pokazuje im radioteleskop, tłumaczy, do czego służy. Rodzeństwo jest zachwycone. To nie wszystko, co można się dowiedzieć z danej publikacji, po więcej informacji zapraszam do lektury „Głowa do góry!”
Bardzo pięknie i bogato ilustrowana książka, która zachwyci każde dziecko i nie tylko. Na ponad 100 stronach zamieszczono sporo ilustracji a jeszcze więcej informacji związanych z kosmosem i całą jego otoczką.
Synek był zachwycony, gdy czytałam mu tę książkę, słuchał opowieści niemal, że z otwartą buzią. Książka bardzo często mu towarzyszy, chociaż nie potrafi jeszcze czytać, godzinami potrafi oglądać ilustracje szczególnie te z planetami i gwiazdami.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić Wam tę fantastyczną lekturę do której my zaglądamy ostatnio bardzo często. Na pewno ucieszy wszystkie maluchy i nie tylko ciekawych tego wszystkiego co dzieje się wysoko nad głową. Gorąco polecam!!!

„Głowa do góry!” Ewa Stokłosa

W życiu każdego dziecka i każdego rodzica, przychodzi czas na trudne pytania. Nie mam na myśli tych dotyczących biologii :) Czasami trudne są dla nas dziedziny, w jakich nie jesteśmy ekspertami, albo niesamowita dociekliwość naszych latorośli.
Są encyklopedie, w których świetnie wyjaśnione są zagadnienia z każdej dziedziny. Opatrzone ilustracjami, lub iluzjami komputerowymi. Tylko czy są odpowiednie dla małych dzieci? Nie zawsze.
Moje dziewczyny od pewnego czasu zakręcone są na punkcie nieba i gwiazd. Mogłyby godzinami siedzieć w nocy w samochodzie i obserwować niebo. A ile pytań temu towarzyszy - ciężko zliczyć. Najlepiej żebym wiedziała wszystko i potrafiła to wyjaśnić tzw. "łopatologicznie".
Na całe szczęście, w odpowiednim czasie dotarła do nas niesamowita książka - "Głowa do góry!" autorstwa Ewy Stokłosy.
Basia i Stefcio to rodzeństwo, które często wyjeżdża do swojej cioci Gabrysi. Ciocia mieszka na wsi i jest astronomką. Na wsi niebo można obserwować na okrągło. Nie ma wielu świateł, wysokich budynków, które mogą zasłaniać widoczność. Dzieci zdobywają ogromną wiedzę, ciocia cierpliwie tłumaczy im "kosmiczne" zagadnienia i pokazuje Wszechświat.
Wspomniana książka jest doskonałym wprowadzeniem do wiedzy o Wszechświecie. Dzieci w bardzo przyjemny i przystępny sposób poznają zagadnienia i terminologię kosmosu, np. galaktyka, gwiazdozbiór, Układ Słoneczny. Większość terminów opatrzona jest obrazkami, które dodatkowo wyjaśniają trudne dla dzieci zagadnienia, a tym mieszkającym w mieście, przybliżają obrazki, które ciężko im zauważyć w miejskiej dżungli. Przepiękne ilustracje, dopełniają całości. Bardzo polecamy!
www.zaczytanaemigrantka.eu

Jeśli Twoje dziecko często zadziera głowę, chce rozmawiać o gwiazdach i dopytuje o rzeczy, na których kompletnie się nie znasz – podsuń mu tę książkę. Autorka odpowie za Ciebie!
Spokojnie, to nie jest książka dla zarozumiałych i nie ma w niej plotek na temat światowych sław. To książka o gwiazdach (tych na niebie),planetach, mgławicach, galaktykach i o wszystkim innym, co może zainteresować początkujących astronomów.

• Dla dzieci
  • Astrofizyka/Astronomia
  • Samodzielne
  • Przeczytane dla dziecka
  • PRZECZYTANE 2018
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Głowa do góry!