Ceausescu. Piekło na ziemi

2016-08-18
2016-08-18
Joanna Czudec
Joanna Czudec biografia historia Rumunii Ceausescu dyktator reżim Rumunia

Trudno ocenić tą książkę, nie potrafię nawet powiedzieć czy warto ją przeczytać. Chyba tylko jako przestrogę co się może dziać jak wariat dorwie się do władzy.

Biografia Nicolae Ceausescu, komunistycznego dyktatora, który rządził w Rumunii w latach 1965-1989.

Bardzo przyjemna książka. Historia Ceausescu i jego rządów sama w sobie się broni, jest bardzo ciekawa i mocno wyróżnia się spośród innych komunistycznych rządów.

Autor też wniósł trochę od siebie. Czyta się to bardzo lekko, a oprócz historii dochodzenia Ceausescu do władzy, mamy tu też omówione jego relacje z władzami Związku Radzieckiego, krajów sąsiadujących, zachodu. Obok toczy się wątek jego żony, której władza uderzyła do głowy podobnie jak jemu, no i stopniowego budowania coraz większej stabilności swojej władzy, czemu towarzyszyło coraz większe zaślepienie i szaleństwo.

Jak bym miał się czepiać, to trochę za mało było opisów tego tytułowego piekła rumuńskiego, tzn. autor mało pisze o tym, jak wyglądało życie Rumunów w czasie władzy Ceausescu, więcej informacji jest dopiero pod koniec, jak w kraju jest już bardzo źle.

Suche. Daty, daty, daty. Trochę nazwisk. I zero interakcji. Gdzieś "zniknęło" 20 milionów Rumunów na których w każdym aspekcie życia miał wpływ ich "przywódca". Z dotychczas przeczytanych z serii "Mao"mną wstrząsnął, "Lenin"zbulwersował a "Ceausescu" znudził. Gdybym wyłącznie na podstawie tej książki miała osądzić czy zasługiwał na wyrok śmierci zapytałabym: za co? Za pęd do władzy i chęć wzbogacenia? W takim razie niewielu politykom wróżę długie życie ;) Kompletnie zabrakło "tła", które w tym przypadku jest nie mniej istotne niż postać pierwszoplanowa.

Genialne opracowanie dotyczące "Geniusza Karpat". Mnóstwo informacji o nim, ale też o samej Rumunii. Czyta się przyjemnie.

Całkiem sprawnie napisana biografia - czyta się płynnie i bez zgrzytów. Jak na mnie mogłaby być trochę mniej lakoniczna w różnych kwestiach pobocznych, niezwiązanych stricte z osobą dyktatora, i przedstawiać trochę więcej faktów na temat wpływu Ceausescu na Securitate i inne podległe mu instytucje.

Biografia komunistycznego satrapy, który do końca wierzył w system i czuł się niewinny. Otrzymujemy skondensowane informacje na temat ciemiężcy narodu rumuńskiego. Swoimi rządami doszczętnie zrujnował kraj, w którym panowała nędza, a w pałacu złote klamki.

Polecam:)

Polecam:)

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że to co zrobił z tą książką polski wydawca to piramidalna żenada. Podtytuł Piekło na ziemi nijak nie ma się do treści książki. Podobnie jak zachęta redaktora Zychowicza na tyle okładki, który porównuje Rumunię "miodu Karpat" do Korei Północnej. Zresztą tytuł oryginalny tej biografii brzmi inaczej a mianowicie Nikolae Ceausescu: Biografia.

Co do samej treści ja jestem bardzo zadowolony, z wielkim zainteresowaniem czytałem treść, Można z niej prześledzić całą drogę polityczną Ceausescu, jego ewolucję od partyjnego aparatczyka do demiurga rumuńskiej polityki.

Książka ma jednak ten mankament, że większość szokujących faktów z życia Ceausescu jest oparta na innej pozycji Red Horizons, wydanej w latach osiemdziesiątych książki napisanej przez Iona Pacepę generała Securitate, który uciekł z Rumuni w roku 1978 do Stanów Zjednoczonych.
Choć jeszcze nie czytałem tej książki mam wrażenie, że jest bardzo podobna do rewelacji , których słynie Suworow, dobrze się to czyta nie mniej jednak trzeba podchodzić do faktów w niej przedstawionych z dużą rezerwą.

Pomimo tego książkę ze wszech miar polecam. Bo to całościowe studium, drogi przede wszystkim politycznej , Nikolae Ceausescu.

Co...

Historia życia rumuńskiego dyktatora. Do tej pory znałem tylko jego nazwisko i miałem jakieś ogólne wyobrażenie na jego temat. W zasadzie nie miałem też szerszej motywacji aby zgłębiać jego biografię. Książka stała w biblioteczce, obok innych z tej serii. W zasadzie ostatnia w kolejce do przeczytania. Czemu wziąłem do ręki wcześnie? Chyba ciekawa okładka mnie zainspirowała. Jednak po jej przeczytaniu jestem wdzięczny, że czasem mylę się w moich osądach książek jeszcze nie przeczytanych.

Historia Ceausescu opowiedziana przez autora to historia Rumunii czasów komunistycznych. Historia człowieka z rodziny chłopskiej któremu „los” powinien zdefiniować treść życia. Wypadki potoczyło się inaczej. Od samego początku miał w sobie coś z cech człowieka władzy. Potrafił schlebiać, przypodobać się innym, uderzać w ich gusta; nie był lotny ale był sprytny; nie był intelektualistę ale wyrobnikiem. Takim wyrobnikiem, że z czasem sam się wyrobił. Stając na cele partii komunistycznej w Rumunii stał się jakby innym człowiekiem. Rola i miejsce stworzone dla niego. Kapitalne były opisy jego „schizofrenii” politycznej. W obozie socjalistycznym grał rolę twardego socjalisty, względem Zachodu rolę niezależnie myślącego męża stanu, a na własnym podwórku wprowadził niczym nie skrępowaną dyktaturę. Z czasem tracił kontakt z rzeczywistością. – na samym końcu jak został aresztowany słyszał na ulicach okrzyki ze swoim nazwiskiem myśląc jeszcze, że lud ciągle go kocha, a on chciał jego głowy.

Jest to druga po "Ceausescu. Lata odliczane wstecz" książka o rumuńskim dyktatorze jaką przeczytałam i muszę przyznać że bardziej przypadła mi do gustu :)
Historia opowiedziana ciekawie i przystępnym językiem. Na pewno warta polecenia.

Można zastanowić się, czy jest sens wierzyć jakimkolwiek horoskopom czy innym proroctwom, które mają przewidzieć przyszłość. Jednakże, w przypadku bohatera niniejszej recenzji, przepowiednia, która została powiązana z datą jego urodzin, sprawdziła się (niestety) w 100 procentach. Dyktatorskie poczynania Nicolae Ceaușescu stawiają go na równi z takimi postaciami jak Pol Pot, Kim Ir Sen czy Józef Stalin. W jaki sposób, niewykształcony i ubogi chłopak z rumuńskiej wsi, był w stanie osiągnąć szczyt władzy i bezwzględnie rządzić Rumunią przez blisko ćwierć wieku? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć niemiecki historyk Thomas Kunze.

Kunze podzielił swoją pracę na trzy obszerne części. W pierwszej, zatytułowanej „W drodze”, przedstawił okoliczności jakie przywiodły Ceaușescu do władzy. Młody Nicolae, był człowiekiem zakompleksionym, mającym problemy z wymową, często wpadał w złość. Można pójść na łatwiznę i w tym miejscu napisać, że był on „całkowitym beztalenciem”. Byłoby to jednak uproszczenie. Ceaușescu, choć nie należał do osób obdarzonych licznymi talentami, do perfekcji opanował umiejętność podlizywania się wyżej postawionym przez siebie.

Aż do roku 1965 Ceaușescu można porównać do kameleona, który doskonale wiedział, kiedy należy zmienić skórę, aby się ukryć czy zmienić protektora. Na kartach swojej książki Kunze doskonale pokazuje, że idee komunizmu, z którymi młody Ceaușescu zetknął się po raz pierwszy w wieku 12 lat, nie wynikały z jego bezpośredniej fascynacji tym systemem. Takiemu człowiekowi jak on – zakompleksionemu i wstydzącemu się swojego chłopskiego pochodzenia – ideologia dawała poczucie bycia kimś ważnym, zaspokajała potrzebę aktywnego działania i stała się środkiem do zdobycia władzy. Patrząc na późniejsze działania rumuńskiego dyktatora, które opisano w II części („U celu”), trudno jest się z tym nie zgodzić.

Nicolae Ceaușescu, obejmując władzę w 1965 roku, po śmierci Gheorghe Gheorghiu-Deja, dał swoim towarzyszom do zrozumienia, że absolutnie nie będzie się liczył z ich zdaniem. Po objęciu funkcji szefa Rumuńskiej Partii Komunistycznej, stopniowo rozszerzał swoją władzę, podkreślając przy tym swoją rzekomą „niezależność” od ZSRR. Rzeczywiście, patrząc na działania rumuńskiego dyktatora na polu gospodarczym i polityki zagranicznej, bardzo często odrzucał on sugestie Kremla. Jednocześnie nie mógł sobie pozwolić na faktyczną niezależność, jaka cechowała np. Jugosławię Josepa Broza Tito. „Syn słońca” jak zaczęto go wtedy nazywać, zdawał sobie sprawę, że bez radzieckiego wsparcia jego władza nie ma szans się utrzymać.

Ceaușescu, był swego rodzaju mistrzem w politycznym „przeciąganiu struny”. Wiedział na co może sobie pozwolić, a na co nie. Swoją „niezależność” od ZSRR, potrafił doskonale zdyskontować w kontaktach z krajami Zachodu. To właśnie Zachód, aż do połowy lat 70 XX wieku, traktował go jako „kreta w bloku wschodnim, wystawiając mu praktyce czek in blanco”. Pozorna niezależność od „Wielkiego Brata” oraz kreowanie się na męża stanu o międzynarodowym autorytecie, sprawiła, że Ceaușescu był uważany przez mieszkańców Rumunii za „jednego z wielkich tego świata”. Jak pisze Kunze, dla przeciętnego Rumuna, dyktator doskonale spełniał ambicje „narodu pokrzywdzonego przez historię”.

Czytaj więcej: https://histmag.org/thomas-kunze-ceausescu-pieklo-na-ziemi-recenzja-13832