Sycylia między niebem a morzem

Okładka książki Sycylia między niebem a morzem Ewa Cichocka
Okładka książki Sycylia między niebem a morzem
Ewa Cichocka Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bernardinum
2016-01-01
2016-01-01
podróże Sycylia

Całkiem miło się czyta niektóre rozdziały. Inne z kolei są trochę męczące. Zabrakło mi równowagi, ale dla fanów Sycylii ciekawa pozycja.

Nie sposób odmówić Autorce pasji i zaangażowania w temacie. Widać, że kocha to co robi, że posiada dużą wiedzę z zakresu literaturoznawstwa. Sprawnie żongluje cytatami rozmaitych pisarzy o wyspie i zgrabnie je wplata w tekst. Czasem nawiązuje do teatru, muzyki, filmu. Dużym atutem jest bibliografia. Bez wątpienia sięgnę po kilka pozycji.
Mimo to, moim zdaniem książka jest bardzo przeciętna i powierzchowna. Wyłania się z niej Sycylia turystyczna, nieznośna groteskowa arkadia. Niczego nowego o Wyspie się nie dowiedziałam. Niestety książce brak klimatu, nie jest wciągająca, no i te słabe, amatorskie zdjęcia... Wielka szkoda, bo pomysł niezły.

Mimo to, moim zdaniem książka jest...

Zacznę od tego, że na Sycylii mieszkam, a do tego związałam się z Sycylijczykiem, więc kultury tej w moim życiu nie brak. Dodatkowo historia i folklor tej wyspy to mój konik, z dialektów Sycylyjskich pisałam magisterkę, i wciąż poszukuję nowych informacji, które mnie wzbogacą.
Książka wpadła w moje ręce dość przypadkowo, ale zabrałam się do niej z wielką ochotą.
Niestety, książka do mnie zupełnie nie przemówiła. Nie czuję tam tego zgiełku na Vuccirii w Palermo, nie czuję ogromnej mocy Etny, która góruje nad moją ukochaną Katanią, nie widzę tych surowych, a jakże pięknych szczytów Gór Iblejskich, ale już przede wszystim nie czuję tu ciepła, wyrywności i gorącej krwi Sycylijczyków, którzy w głównej mierze tworzą klimat tej wyspy.
Niestety w moim odczucu wyszedł napompowany i bezduszny obraz monumentalnego zabytku Unesco; i choć sama Sycylia przoduje w ich ilości na swoim terenie, to do tego ma to magnetyczne coś, czego zdecydowanie tu zabrakło. Przykro mi.

Niestety,...

POWIEDZIELI I NAPISALI O KSIĄŻCE:
Prof. Małgorzata Jarmułowicz, Uniwersytet Gdański: - Książka Ewy Cichockiej zdecydowanie wyróżnia się na tle rynku książek podróżniczych, który coraz częściej zalewany jest przez publikacje błahe, powierzchowne, eksponujące autora, a nie temat. W tym przypadku kompetencja, ogromna wiedza i pasja poznawcza autorki połączyły się z wnikliwością, sprawnym piórem oraz wrażliwością zmysłową i emocjonalną kogoś, kto widział, przeżył i opisuje, a przy tym jest od lat wierny jednemu tematowi. Autorka – z wykształcenia polonistka – poznaje i ukazuje wyspę również przez pryzmat podróży słynnych Polaków, którzy już od XVI wieku wizytowali to miejsce i zostawili po tym ślad na papierze. Jej książka staje się symbolicznym punktem zbornym Polaków od wieków zafascynowanych Sycylią. Zawiera także liczne fotografie. Często to uchwycone w kadrze impresje, detale, przyłapane w biegu sytuacje, których wspomnienie autorka ożywia równocześnie w tekście. Wyobraźnia czytelnika poddawana jest więc wielu kuszącym bodźcom – aż chce się kupić bilet, by doświadczyć tych wrażeń samemu!- przekonuje.
Agnieszka Kwiatek, strona Ambasady RP w Rzymie: Książka ta stanowi bardzo specyficzny przewodnik po Sycylii, w którym wyznaczono siedem szlaków opowiadających o Sycylii przez pryzmat jej historii oraz dziedzictwa sztuki i kultury. Są w nim ponadto liczne anegdoty, spostrzeżenia, mity oraz legendy. Elementem, który odróżnia ten przewodnik od innych publikacji jest obecność słynnych Polaków, którzy Sycylię odwiedzili czy też odwiedzali, i która odwdzięczyła im się bogatymi wrażeniami i inspiracją twórczą.(…) Rozmowa z Ewą Cichocką choć na chwilę pozwoliła nam ponownie spojrzeć na Sycylię okiem przybysza i odkrywcy i jednocześnie sięgnąć pamięcią do początków naszej przygody z wyspą – pisze Agnieszka Kwiatek, po spotkaniu z autorką na Sycylii.
Jerzy Stuhr, reżyser, aktor: - Jestem pod wrażeniem książki, a szczególnie jej warstwy erudycyjnej. Bardzo pięknie porządkuje wiedzę na temat fascynacji Sycylią wielkich artystów europejskich.
Iwona Borawska, Radio Gdańsk: - Dziękuję za podróż. Kiedy czytam te eseje i reportaże oraz oglądam przepiękne zdjęcia, czuję się jakbym była na Sycylii po raz pierwszy. Mam w głowie kolorowe obrazy, historyczną plątaninę i przekonanie, że jest to miejsce całkowicie niezwykłe i ważne dla nas jako Polaków – mówi w audycji „Wspólne czytanie z RG”.
Iwona Demska, Radio Plus: - Jest to książka dość niezwykła i nie jest to klasyczny przewodnik. Ta książka jest rodzajem podróży, eseju i refleksji. Zawiera jednak także wiele konkretnych informacji o wyspie. To nie jest książka, którą czyta się na kolanie. Trzeba na niej się skupić i delektować tekstem – mówi autorka audycji „Plus znaczy więcej”.
Renata Frydrych, pisarka, scenarzystka: - „Sycylia. Między niebem a morzem” jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów – pisze w recenzji.
Dorota Bazylczyk, Magazyn Lente: -¬ Autorka konfrontuje własne wrażenia z obrazami Sycylii, stworzonymi na przestrzeni wieków przez polskich artystów, poetów i muzyków. Dzięki temu, przebywanie na Sycylii pozwala doświadczyć swoistej magii trwania, ale także przybliża niekończący się, fascynujący polsko-sycylijski dialog. Tekst uzupełniony barwnymi fotografiami i ilustracjami skłania do przemyśleń na temat ciągłości tradycji oraz nieprzemijalności sztuki – pisze w rozmowie z autorką.
Sztukater.pl: - Zazdroszczę autorce podróży. Ja chwilowo nie mogę sobie na nie pozwolić, ale dzięki Ewie Karolinie Cichockiej na chwilę przeniosłam się do cieplejszego miejsca. To niesamowita wyprawa w nieznane. O niektórych miejscach w sumie niewiele wiadomo i autorka przybliża je czytelnikowi w ciekawy sposób. Mogłabym słuchać jej godzinami. Nie spotkałam się nigdy wcześniej z tego typu publikacją. Wspomnienia z podróży łączą się z ciekawostkami o kulturze i sztuce. Wątki sycylijskie zostały połączone z polskimi. Czegoś takiego jeszcze nie czytałam, więc jestem oczarowana publikacją. Ewa Karolina Cichocka nadała literaturze podróżniczej nowego wymiaru. Podniosła poprzeczkę i komuś, kto będzie chciał jeszcze opisać Sycylię, będzie ciężko zrobić to w lepszy od niej sposób – zastrzega autorka.
Paweł Zalewski, Głos Katolicki: - Z pewnością nie jest to zwykła książka podróżnicza, opisująca dany zakątek świata. Ewa Cichocka napisała bowiem pracę z duszą. Z jej stron przebija prawdziwa fascynacja Wyspą Słońca. Autorka jest bardzo dokładna w swoich opisach, używa też ciekawych porównań, bardzo barwnego języka. Czuć niesamowity klimat Sycylii, który przez formę zapisu udziela się także czytelnikowi. Świetna książka podróżnicza, refleksyjna, kulturoznawcza – pisze recenzent.
Agnieszka B.Gorzkowska, strona: Polacy we Włoszech: - To obowiązkowa lektura na wakacje dla globetrotterów, zakochanych we Włoszech podróżników i wszystkich, którzy chcieliby odkryć na nowo tę magiczną wyspę. Książka nie jest zwykłym przewodnikiem po Sycylii, to relacja z osobistych wrażeń z podróży po wyspie. Wraz z autorką czytelnik poznaje kolory, zapachy i smaki Sycylii, dotyka gorącego piasku, czuje podmuch morskiego wiatru, a fotograficzne niemal detale opisów doskonale wprowadzają w południowe klimaty wyspy i pobudzają najgłębsze emocje – pisze w recenzji.
Sława Węgrzyn-Szulc, strona: jedziemynasycylie.pl: - To książka niezwykła, zupełnie inna od wszystkich, jakie o Sycylii czytałam. Bardzo osobista a jednocześnie nawiązująca do literackich podróży po Sycylii wielu polskich, i nie tylko, pisarzy i poetów. Mnie urzekło pierwsze spotkanie autorki z Sycylią: dotrzeć tu najpierw statkiem przez Wyspy Eolskie, przepływając nocą obok Stromboli - to jak wskoczyć od razu w sam środek magii... A do tego piękne, również magiczne zdjęcia...- pisze na swojej stronie.

POWIEDZIELI I NAPISALI O KSIĄŻCE:

„Moja Sycylia. Są miejsca, które przy pierwszym spotkaniu wydają się bliskie i znajome. Są takie, za którymi się tęskni i marzy o powrocie. Są wreszcie takie, które zapadają w pamięć na zawsze.”

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym, z Etną, Stromboli i mafią na czele. Wyspa włoska i niewątpliwie jej wyspa – Ewy Cichockiej, która podczas podróży na południe Europy zostawiła na niej kawałek swojej duszy. Sycylia oferowana w katalogach biur podróży, pokazywana w filmach, przewijająca się na kartach literatury. Nic tak naprawdę nie ukaże jej prawdziwego oblicza jak osobista podróż po jej zakątkach i właśnie to uczyniła autorka książki „Sycylia. Między niebem a morzem”. Wiedziona słowem poetów wyruszyła na Wyspę Słońca.

Palermo, Syrakuzy, Scopello, Parco dell’Etna. Sycylia Grecka, Afrykańska, Jońska czy Tyrreńska. Urzekające widoki, wąskie uliczki, zabytki i wulkany. Bogate we wrażenia wyprawy niosące ze sobą paletę emocji i nieśmiertelne słowo wybitnych Polaków. Ewa Cichocka rozbiera słynną wyspę na części pierwsze, analizuje, opisuje i czyni porównania. Zdziera z Sycylii odzienie pokazując jej prawdziwą twarz, taką, z którą przyszło się jej spotkać. Opleciony kwiecistym stylem zbiór esejów i reportaży to doskonały przewodnik dla wszystkich tych, którzy chcą tam pojechać. To także hołd oddany tej wyspie, zachwyt, w którym autorka dziękuje jej za bogatą ucztę nieśmiertelnych wspomnień.

Jak smakują piersi dziewic? Z jakich fermentujących wnętrzności przygotowywany jest sos garum? Czyj welon chroni Katanię przed lawą Etny? Jakie emocje wywołuje wyprawa do antycznego kamieniołomu?

Kuchnia, zabytki, kultura, religia. Zwyczaje, pozostałości po przodkach, historia. Ewa Cichocka przedziera się przez każdy temat, tworząc wszechstronny obraz Sycylii, nadając jej kształtu, wyrazu i smaku. A jednak to, co staje tutaj na pierwszym planie, to krajobrazy – urokliwe miasteczka, zapierające dech widoki, roślinność i morze. Szczegółowe opisy przesiąknięte szczęściem i pięknem uaktywniają wyobraźnię czytelnika i tworzą przed jego oczyma wyraźną fotografię.

Bezsprzecznie oryginalnym elementem tej publikacji są rozliczne odniesienia do literatury i sztuki, nierozerwanie związane z Sycylią. Czy pomyślelibyście o tym, że w książce o włoskiej wyspie możecie spotkać Krasińskiego czy Iwaszkiewicza? Autorka wielokrotnie przywołuje myśli i skojarzenia wielkich Polaków kontrastując je z własnymi spostrzeżeniami. Obierając taki sposób na podróż, pani Ewa nadała jej wyjątkowego i wyniosłego tonu, niejednokrotnie będąc w stanie zobaczyć to, na co normalnie być może nie zwróciłaby uwagi.

Ta książka jest zbiorem reportaży, złapanych w sieć umysłu wspomnień i jest także przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby w progach Wyspy Słońca zawitać. Ewa Cichocka rozbudza apetyty, kusi i tworzy spis wartych uwagi miejsc. Otrzymałam tutaj prawie wszystko i czuję się tak, jakbym sama postawiła stopę na sycylijskiej ziemi. Brakowało mi może tylko odrobiny więcej relacji z mieszkańcami, bo przecież to ludzie tworzą dane miejsce i są o nim w stanie, często nieświadomie, opowiedzieć jak najwięcej. Pomijając ten fakt muszę stwierdzić, że już dawno nie czytałam tak ambitnej i przemyślanej książki podróżniczej. Poszczególne działy klasyfikujące zwiedzone miejsca i wkładające je do odpowiednich szufladek, przytaczane fakty historyczne bądź słowa wyjęte rodem z włoskiego słownika. Widać wkład autorki, jej wiedzę i zaangażowanie, a świadoma całej tej pracy, jestem w stanie całkowicie ją docenić.

Tym, czego nie może zabraknąć w książkach tego gatunku są fotografie, a „Sycylia. Między niebem a morzem” może pochwalić się ich pokaźnym zbiorem. Każda z siedmiu głównych części została zwieńczona pakietem nastrojowych fotografii przyczyniających się do tego, że wyspa staje się czytelnikowi jeszcze bliższa, jak gdyby była na wyciągnięcie ręki.

Niniejsza książka może trafić w gusta wielbicieli słonecznej Sycylii, tych, którzy mają zamiar ją odwiedzić – w rzeczywistości czy też za pomocą wyobraźni. Podróż u jej boku, owocna we wrażenia, pozwoli Wam przyswoić sobie niesamowity klimat wyspy, więc jeżeli lubicie przyrodę, opisy i reportaże – sięgajcie śmiało.

Zdjęcia dostępne na: http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

SYCYLIA między niebem a morzem – to jednocześnie przepiękna opowieść o włoskiej wypsie, jak i swoisty rodzaj przewodnika dla pilotów wycieczek, podróżników oraz turystów. Autorką książki jest dziennikarka Ewa Cichocka, która bywała kilkakrotnie na Syclii. Dzięki jej doświadczeniu i przeżytych historiach, możemy podróżować na kartkach tej książki,po przepięknej Wyspie Słońca.
Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów, które opowiadają o przepięknych czasami wręcz zaponianych zakatkach włoskiej wyspy. Każdy rozdział ubogacają przepiękne zdjęcie, które jeszcze bardziej obrazują nam tamtejszy klimat, tym samym rozbudzają chęć odwiedzenia tego zakątka Europy.
Ewa Cichocka do swej powieści wplotła sycylijskie wątki, które pojawiały się w polskiej literaturze u naszych wieszczy m.in. Krasińskiego, Wiszniewskiego, Iwaszkiewicza, Szymanowskiego, Mickiewicza to wszystko sprawia, iż jej opowieści nabierają jeszcze większego patosu.
Ostatni rozdział tej książki jest genialny – znajdziemy tutaj „wywiad” i wspomnienia Krzysztofa Zanussiego oraz Jerzego Stuhra dotyczące ich wyjazdów na Sycylię.
Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć z czego i gdzie wydobywa się materiał na pumeks? Lub, dlaczego liparyjskie balkony mają wygiete balustrady? Potrzebujesz garść konkretnych informacji o Błękitnej Wyspie? Koniecznie przeczytaj tę książkę.
Za możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję wydawnictwu Bernardinum.

Dużo cytatów, jakby przegląd antologii polskich pisarzy, muzyków, malarzy. Dla kogoś kto nigdy nie był na Sycylii ciężko będzie po lekturze tej pozycji podjąć decyzję, czy warto tam jechać.

• Italia
  • Sycylia
  • _Przeczytane 2021
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Sycylia między niebem a morzem