W pułapce pamięci

Okładka książki W pułapce pamięci
David Baldacci Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Amos Decker (tom 1) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2016-06-14
Data 1. wydania:
2015-04-21
Beata Hrycak
detektyw kryminał literatura amerykańska niebezpieczeństwo policjant śledztwo wyścig z czasem zabójca zabójstwo zagadka kryminalna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Seria niefortunnych zdarzeń

500 270 59

Kolejna bardzo dobra pozycja autora. Amos Decker posiada niezwykła pamięć. Nic nie zapomina. Czytają zadawałam sobie pytanie czy to szczęśliwy los, czy może raczej przekleństwo.Chcielibyście wszystko pamiętać? Ja czasami pragnę o czymś zapomnieć. Czasami też nie potrafię sobie czegoś przypomnieć. Chyba jednak nie chciałabym być na miejscu Amosa. Komuś jego niezwykłe zdolności się nie podobają. Prowadzi to do kilku zabójstw, brutalnych i mrocznych. Takiego rozwiązania zagadki, jaką zaproponował autor, jednak w ogóle nie brałam pod uwagę. Polecam.

David Baldacci, to kolejny nowy dla mnie pisarz, z którego twórczością, miałam okazję się właśnie zapoznać. Fakt, że to poznanie, wypada dość późno, zważywszy na to, że autor ten debiutował już spory czas temu, ba, jego debiut, czyli "Władza absolutna", został nawet sfilmowany w świetnej reżyserii Clinta Eastwooda i w prawdziwie doborowej obsadzie. Jednak ja z tym panem spotkałam się dopiero teraz, za sprawą książki "W pułapce pamięci"

Można powiedzieć, że nie ma tu nic za bardzo nowego. Jest policjant, detektyw stoczony na samo dno, po tym jak stracił w swoim życiu wszystko, łącznie z sensem tego życia. Były policjant ma 42 lata, to co na grzbiecie i trochę rzeczy z poprzedniego życia, zamkniętych na klucz w miejskim schowku. A aaa i bym zapomniała, 😉 ma coś jeszcze, mianowicie to, co mają wszyscy synestetycy, czyli zdolność do doświadczeń wszystkiego za pomocą nie tylko jednego zmysłu, ale wszystkich zmysłów jednocześnie. A dodatkowo w pakiecie, autor dodał mu jeszcze hipermnezję i sawantyzm (choć nad tym się jeszcze zastanawia). Przyznacie więc, że nie jest to taki sobie zwyczajny śledczy, ze zwyczajną "tylko" traumą. Takich jest wielu w obecnej na naszym rynku czytelniczym literaturze z gatunku kryminału, czy thrillera. Niestety za pewne nadmiary, trzeba płacić. Amos Decker "zapłacił" upośledzeniem kontaktów i relacji międzyludzkich. Chociaż, w moim odczuciu niespecjalnie jest to widoczne.

Ten były (mąż, policjant, ojciec, śledczy) na powrót musi wrócić do świata ludzi i detektywów, a to za sprawą paskudnej strzelaniny dokonanej na dzieciakach z byłej szkoły Deckera, zwłaszcza że jak wynika z coraz szerzej zakrojonego śledztwa, sprawa tej strzelanki wykazuje coraz więcej powiązań z osobą byłego policjanta.

Książka okazała się dla mnie bardzo interesująca. Nawet nie do końca za sprawą stricte prowadzonego śledztwa, co za przyczyną pozwalającą obserwować zachowania i reakcje człowieka z czymś tak dziwnym i ciekawym jak synestezja, która mnie bardzo zajmuje. Świetnie opisane "atakujące, agresywne trójki", oraz inne ciekawe aspekty tego zaburzenia ? tej zdolności ?, właściwie sama do końca nie wiem jak to nazwać. Dopatrzeć się można też w tej pozycji, zagadek, które wymagają "główkowania" niczym na dobrej jakości, teście IQ.

Widzę, iż pan Baldacci napisał jeszcze kilka innych książek z rolą główną obsadzoną przez Amosa Deckera, sądzę, że z chęcią je przeczytam w przyszłości.

Na półkach: , , , , ,

Polecam cały cykl - bardzo mi się podobał;
Z mało znaczącego zdarzenia (czy też jednego z wielu podobnych) Amos odkrywa aferę na skalę kraju (no, może trochę przesadziłam - stanu... :) )

Polecam cały cykl - bardzo mi się podobał;

Motyw z genialnym detektywem bardzo mi spodobał, ale jakoś wszystko działo się zbyt wolno. Jak dla nie trochę "za dużo słów", gubiło się przez to napięcie i była ta raczej historia kryminalna. Niemniej generalnie polecam.

jak zwykle przypadkowe odkrycie nie zawiodło!
wciąga w akcje, przykuwa uwagę i jak już się zaczęło, to nie było opcji żeby odłożyć na później.
Ciekawie przygotowana akcja, która na każdym etapie potrafiła zaskoczyć i często wygrywała z przewidywaniami czytelnika....

jak zwykle przypadkowe odkrycie nie zawiodło!

Bardzo fajny kryminał. To jak Decker po kolei powoli odsłania tajemnicę trzyma ciągle w napięciu. Ostateczne rozwiązanie zagadki nie jest już może tak interesujące, a szczególnie motywacje antagonistów, no ale droga do niej bardzo na plus.

Amos jest niezwykły. Wskutek wypadku i uderzenia w głowę zyskuje niespotykaną zdolność- pamięta absolutnie wszystko. Jak się okazuje, jest to możliwe z neurologicznego punktu widzenia, więc szacunek dla autora, że tak ciekawie zbudował postać tego detektywa. Amos nie zapomina absolutnie niczego. Dar czy przekleństwo?

Detektyw Amos Decker na skutek urazu zyskał niezwykle zdolności, zapamiętuje wszystko i widzi kolory. Po tym, jak zostaje zamordowana jego żona i córka detektyw powoli stacza się i odchodzi ze służby. Pracuje jako prywatny detektyw. Na policję zgłasza się mężczyzna i twierdzi, że to on zabił rodzinę policjanta. Ale ma mocne alibi. W miejscowym liceum dochodzi do makabrycznej zbrodni. Amos zostaje poproszony o pomoc z uwagi na swoje umiejętności. Sprawca wydaje się mieć uraz do detektywa, zostawia wskazówki, które sugerują, że to były policjant jest celem.

Nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Mnie w ogóle nie wciągnęła :/ Bardzo jednowymiarowe postacie, główny bohater mimo swoich niesamowitych zdolności wręcz nudny. Autor sięgnął po zbyt często powielany schemat protagonisty, któremu zamorodowano najbliższych. Zakończenie z kolei absurdalne...Nie mam ochoty na kolejne tomy.

O tej książce mogę napisać tylko w superlatywach. Wartka akcja, ciekawy główny bohater, fabuła nietuzinkowa. Wszystko razem spójne i brzmi wiarygodnie. Czyta się bardzo szybko i lekko.