Uprowadzona

2010-08-16
978-83-259-0224-7
Anna Dorota Kamińska
literatura młodzieżowa dziewczyna porwanie

„Uprowadzona” to historia, którą przeczytałam jako część mojego mini projektu dotyczącego syndromu sztokholmskiego, ponieważ jest to książka bardzo często podawana w kontekście tego zjawiska psychologicznego.

Gemma to 16-letnia dziewczyna, która zostaje porwana przez starszego o kilka lat Tylera i wywieziona na Autralijską pustynię, pośrodku niczego. Dziewczyna próbuje walczyć, uciekać i zrozumieć dlaczego mężczyzna wydaje się ją znać.

Książka jest pisana z punktu widzenia Gemmy jako swojego rodzaju pamiętnik z przeszłości. Mamy szybkie porwanie z lotniska z udziałem narkotyków i totalny szok, kiedy dziewczyna budzi się w prostym, drewnianym domu. Ucieczka wydaje się mega trudna, kiedy w pobliżu nie ma niczego oprócz rozległej pustyni. Generalnie całość, zarówno zachowania Tylera, jego historia, którą powoli przedstawia, zdecydowanie jest ciekawa i pozwala poznać jego osobę. Z kolei Gemma zachowuje się racjonalnie i odpowiednio do sytuacji. Czytało się mega szybko, bo chciałam wiedzieć, gdzie prowadzi ta historia, ale niestety nagle wskoczyliśmy w zakończenie, które mnie zdecydowanie nie usatysfakcjonowało. W głowie inaczej poprowadziłam sobie tę historię. Niemniej jednak mimo okropnej okładki, nie jest to zła książka i myślę, że mogę ją polecić jeśli kiedyś wpadnie Wam w ręce.

"Uprowadzona" opowiada historię Gemmy i Tylera. To co spotkało Gemmę mogło przydarzyć się każdej dziewczynie. Przystojniak, który na lotnisku proponuje ci kawę, a po chwili nie wiesz co się dzieje i gdzie się znajdujesz. Zdajesz się jedynie na łaskę porywacza. Odkrywasz inny świat, krajobraz, przyrodę która cię otacza, zaczynasz czuć się inaczej. Czy przetrwasz i wrócisz do swojego życia? A co będzie jak już wrócisz i nie odnajdziesz się w rzeczywistości?

Książki nie ocenia się po okładce. Tak jest w tym przypadku, okładka nie zachwyca. Za to historia w niej zawarta to już zupełnie coś innego. Cała historia jest prowadzona z perspektywy Gemmy w formie pamiętnika. Czyta się bardzo szybko i z ogromnym zaciekawienie. Emocje i uczucia które towarzyszą w trakcie czytania, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Postać Gemmy jak i Taylera bardzo ciekawie wykreowana. Poznajemy dlaczego mężczyzna tak postąpił, oraz jego przeszłość, która nie była kolorowa. Powiem szczerze, że mimo tego polubiłam Taylera jak i Gemmę. Zakończenie jakie stworzyła autorka z jednej strony nie mogłam się z nim pogodzić, a z drugiej strony, chyba tak musiało być (rzadko płaczę na książkach, jednak ta złamała moje serducho). Nie jest to banalna ani typowa powieść, musicie sami sięgnąć i się przekonać. Ja absolutnie nie żałuję, że przeczytałam tę historię. Polecam.

Zazwyczaj sięgając po książkę z wątkiem porwania, mamy w głowie prosty schemat - dziewczyna uwięziona w ciemnej piwnicy, bita i gwałcona. Lucy Christopher udało się ten schemat przełamać, za co jestem bardzo wdzięczna autorce, bo moim zdaniem to korzystny zabieg,który uczynił tę powieść uniwersalną...

Gemma nigdy nie spodziewałaby się jak jedna chwila zmieni całe jej życie. Wydawać by się mogło,że nie ma bezpieczniejszego miejsca od lotniska – pełnego ludzi, ochrony i kamer. A jednak to z lotniska, nieznajomy mężczyzna uprowadza szesnastolatkę. W wyobrażeniach dziewczyny wszystkie porwania kończą się w zamkniętych pomieszczeniach, a ofiary są przywiązywane i krzywdzone. Uwięzione w domu, do którego prędzej czy później ktoś dotrze. Tymczasem dla niej porywacz przygotował zupełnie inny scenariusz – wywozi ją do.. nikąd. Dzicz. Kompletne odludzie. Zero cywilizacji. I pozory sielankowego życia. Jakie są prawdziwe zamiary porywacza? Czy Gemma zdoła uciec?

Po pierwsze, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona fabułą. Z jednej strony czytelnik czuje,że dzieje się coś strasznego, w końcu chodzi o porwanie, z drugiej przeżycia dziewczyny mieszają się z pięknymi krajobrazami, wyjętymi rodem z powieści przygodowej o dwójce rozbitków usiłujących odnaleźć się na bezludnej wyspie. Tę jednak coś wyróżnia. Jest to tajemnicze pustkowie, które porywacz skrupulatnie przygotował do ,, szczęśliwego" życia... Sam ten kontrast intryguje i nieco przeraża. Z niecierpliwością czytałam, by się dowiedzieć, co spotka Gemmę i czy ucieknie. Relacja jaka nawiązuje się między bohaterami jest nietypowa, oni sami wydają się w niej gubić. Natomiast momentami wydawała mi się nieco przerysowana i dziwaczna. Niektóre dialogi są ciut kiczowate i wydają się dłużyć, a opisy przyrody momentami przypominają długaśne sienkiewiczowskie litanie. Bardzo podobał mi się zarys psychologiczny porywacza,bo nie był on potraktowany ogólnikowo, został ciekawie rozwinięty. Drugim zaskakującym elementem,który przypadł mi do gustu jest nietypowa narracja – Gemma kieruje tę opowieść do swojego porywacza.

Jako młodzieżówka na pewno wyłamuje się ze schematu. Mimo kilku mankamentów, polecam nastoletnim czytelnikom, bo myślę,że to tej grupie wiekowej najbardziej przypadnie do gustu – mnie miło się czytało, ale odniosłam wrażenie,że kilka lat temu spodobałaby mi się bardziej ( ale nie dyskryminuje młodzieżówek)....

Gemma nigdy nie spodziewałaby się jak jedna chwila zmieni całe jej...

Fantastyczna książka, która niesamowicie wciąga. Historia jest nietypowa, inna, świeża i pochłania w całości. Bohaterowie są wspaniale wykreowani, skomplikowani, niedoskonali a ich historia bardzo nietypowa. To jedna z tych książek, kiedy na końcu człowiek zaczyna się zastanawiać czy ten zły, naprawdę zasługuje na potępienie, czy nie należałoby dać mu jednak szansy, że właściwie wzbudza współczucie… Dwie rzeczy szczególnie zachwyciły mnie w tej książce, pierwsza to możliwość poznania, niejako „od środka” jak powstaje syndrom sztokholmski, co dzieje się z ludzką psychiką w sytuacji porwania i jak z czasem człowiek zaczyna akceptować sytuację i czuć jakąś więź z porywaczem, zaczyna się go rozumieć, a nawet zacząć coś do niego czuć. To co mnie również zachwyciło w tej książce to niesamowite opisy przyrody australijskiej pustyni, miałam wrażenie jak bym tam była i wszystko widziała oczyma Gemmy czułam zapachy, upał, żar pustyni i pasek w zębach. Książka jest niesamowita, przepiękna, przepełniona emocjami , zdecydowanie nie powinno się jej oceniać po okładce, bo to jej jedyna wada. Gorąco polecam.

,,Uprowadzona" nie jest łatwą lekturą, opisuje ona losy dwóch ludzi, samotnej i wyobcowanej Gemmy oraz zakochanego w niej Tylera powiedziałabym, że miłością ,,czystą i prostą". Po przypadkowym pierwszym spotkaniu zaczął mieć niezdrową obsesję na punkcie głównej bohaterki, czekał, obserwował chciał ją ochronić, wszystkie decyzje podejmował w oparciu o dobro Gemmy.

Autorka podejmuje się tematu etyki i moralności ludzi, a także syndromu sztokholmskiego idealnie opisując wewnętrze przemiany bohaterów, ich rozterki, argumenty, powody dla których podejmują taką czy inną decyzję, ich przeszłość jest doskonale opisana dzięki temu rozumiemy powody Tylera i cóż mamy podobne rozterki jak Gemma na końcu. Nie chce zdradzać za dużo bo uważam, że właśnie w tym magia, w odkrywaniu następnych tajemnic doskonale skrojonych - wielowarstwowych i złożonych- głównych bohaterów.

Podsumowując Lucy Christopher zaserwowała nam niebanalną powieść, wzruszająca, trudną wciągająca i zwyczajnie piękna. Uważam, że powinna znaleźć się na liście każdego czytelnika.

Autorka...

Juz dawno tak nie utonelam w czytaniu. Ksiazka dosc emocjonalna, totalnie zapomnialam o calym swiecie czytajac ja. Mysle, ze wyprobuje inne ksiazki tej autorki jak opadna emocje po tej.

czytałam tą książkę gdy zaczynałam swoją przygodę czytelniczą i bardzo mnie wciągnęła. Gorąco polecam ;D
idealna na nudę

idealna na nudę

Książka napisana bardzo obrazowo. Byłam w stanie sobie wszystko wyobrazić. Nie do końca takiego zakończenia się spodziewałam, ale to dużo lepiej. Wciągająca i mocna historia :)

Bardzo wciągająca książka. Zakończenie jest zupełnie inne niż się spodziewałam i to lubię. Momentami wzruszająca :)

Ksiazka "Uprowadzona" mile mnie zaskoczyla.
Historia Gemmy i Tylera jest wciagajaca, nieszablonowa.
Pochlonelam ja na bezdechu, w jedno popoludnie. Nie wiedzialam czego spodziewac sie po tej lekturze, jaki bedzie miala final, dlatego przezucalam kartki z coraz wiekszym zaciekawieniem. Oplacalo sie.
Postacie glownych bohaterow, Gemmy i Tylera, ofiary i porywacza, zostaly bardzo dobrze opracowane. Autorka swietnie oddala klimat australijskiej pustyni, opisy przyrody sa magiczne. Cala historia jest realistyczna, opisy przezyc Gemmy poruszajace. Christopher ksiazce nadala charakter listu, pamietnika Gemmy. Wszystko to, jest dopelnieniem dobrej calosci.

Okladka ksiazki jest odstraszajaca, tytul rowniez nie zapowiada niczego nadzwyczajnego, ale zapewniam, ze warto siegnac po te ksiazke!

Ksiazka "Uprowadzona" mile mnie zaskoczyla.
Historia Gemmy i Tylera jest wciagajaca, nieszablonowa.
Postacie glownych bohaterow, Gemmy i Tylera, ofiary i porywacza, zostaly...