rozwiń zwiń

Psychoskok
2016-04-24
2016-04-24
Kalina Kowalska Beata Golacik poezja Światło wiersze Psychoskok

Książka, do której się wraca!
(...) napisana w ciągu 1,5 miesiąca, skonstruowana na zasadzie asymetrycznych par wierszy (szerokie frazy „głównych wierszy” poprzedzone są za każdym razem numerowanymi miniaturami) liryczna rozmowa z Żuliettą. (...)

Izabela Fietkiewicz-Paszek, felieton „poza mainstreamem”, kwartalnik eleWator, nr 19 (1/2017)

link do całego artykułu o twórczości Kaliny Kowalskiej:

Książka, do której się wraca!

link do całego artykułu o...

„Światło” Kaliny Kowalskiej – tomik wierszy. Liryczna wędrówka wiodąca szlakiem powszechnie znanych „memów” kulturowych i popkulturowych. Poetycka odyseja po świecie ludzkiej egzystencji, naznaczonej wpływem niemal każdej ze sztuk. W strofach wierszy wielorakie odniesienia: biblijne i mitologiczne (m. in. wieża Babel, Charon, Eurydyka, Afrodyta, Eneasz ), literackie (m. in. Gałczyński, Miłobędzka, Rilke, Marquez, Kruczkowski, Hugo, Amicis ), malarskie (Chagall, Duda-Gracz, Vermeer), muzyczne i filmowe (Chopin, Van Morrison, Buena Vista Social Club, Eastwood, Allen ) jak również geograficzne czy astronomiczne (np. Orion, Syriusz, Plejady, a na Ziemi: Paryż, Wenecja, Avignon, Tivoli, Hiroszima, Nowy York). Bogate imaginarium, wyrażone językiem zaczerpniętym z dwóch kanonów współczesnej poetyckiej mody – wiersza sprozaizowanego i miniatury poetyckiej. Erupcja uczuć i popis intelektu w jednym. Dystans i zaangażowanie, gorąca liryczność i chłodna refleksja, humor i pazur. Uważny namysł nad życiem, miłością i poszukiwaniem sensu. Pozbawiona ckliwego sentymentalizmu – poezja niezwykle kobieca w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Pod pseudonimem Kaliny Kowalskiej kryje się poetka i felietonistka Beata Golacik. Autorka tomików: „Za mną przede mną” , omawianego tu zbioru pt. „Światło” oraz cyklu miniatur lingwistycznych, zatytułowanego „Łupki”. W 2016 r. ma ukazać się kolejna książka poetycka Kaliny Kowalskiej – „Złodziejka głosu”.

Dodaj cytat z książki Światło