Advertisement
rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 403 (04/2016)

Okładka książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016) Paweł Dantych, Greg Egan, Mike Gelprin, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Martin L. Shoemaker, Sebastian Wójcik, Wojciech Zembaty
Okładka książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016)
Paweł DantychGreg Egan Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
fantastyka SF fantasy science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 411 (12/2016) Paweł Figura, Piotr Jedliński, Stephen King, Derek Künsken, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Szyda
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... Paweł Figura, Piotr...
Okładka książki Nowa Fantastyka 393 (6/2015) Paolo Bacigalupi, Jeff Carlson, Ursula K. Le Guin, Jacek Łosak, Piotr Patykiewicz, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Dominik Sokołowski
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Paolo Bacigalupi, J...
Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #1 (Zima 2010) Terry Bisson, Orson Scott Card, Jeffrey Ford, Ursula K. Le Guin, David Moles, Redakcja Fantasy & Science Fiction, Laurel Winter
Ocena 7,1
Fantasy & Scie... Terry Bisson, Orson...
Okładka książki Nowa Fantastyka 391 (4/2015) Tom Crosshill, Carrie Cuinn, Bartłomiej Dzik, Ina Goldin, Tadeusz Michrowski, Sławomir Prochocki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Carrie Vaughn
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Tom Crosshill, Carr...
Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #3 (Lato 2010) Jim Aikim, Carolyn Ives Gilman, Michael John Harrison, Redakcja Fantasy & Science Fiction, Lucius Shepard, Bruce Sterling, Lena Szuster, Jeff VanderMeer
Ocena 7,2
Fantasy & Scie... Jim Aikim, Carolyn ...
Okładka książki Pocisk, nr 2(2) / marzec 2016 Jan Krasnowolski, Katarzyna Puzyńska
Ocena 7,7
Pocisk, nr 2(2... Jan Krasnowolski, K...

W tym numerze wyszedł przyzwoity, wyrównany poziom, żadne z opowiadań nie odskakuje na plus ani minus jakoś bardzo mocno, a że różnią się tematycznie i stylistycznie, każdemu coś może przypasować.
Publicystyka ciekawa - jak zwykle ;-)
Wojciech Zembaty "O czym szumi mrok" - podejście do krasnoludów i elfów inne niż u Tolkiena, czy w Warhammerze się udało. Jest inaczej, ciekawie, ale i tak na koniec opowiadania skwitowałem sobie "przekombinowane", może przez tą dedykację dla korpo?
Paweł Dantych "Kumple zbawiciela" - i z fantastyki na SF przeskakujemy, taką w odmianie cyberpunk. Pomysł ciekawy, sekta Brata Seta z danych, które zostawiamy w sieci robi, tworzy cyfrowe dusze. Cyfrowe piekło i niebo? Gdzie chcesz trafić? A jak Twoja rodzina dostanie ofertę, dołożenia do pogrzebu, zęby święty spokój zapewnić? A jak użyje do szantażu? A jak dusza będzie chciała z martwych wstać? Ale w sumie samo opowiadanie jakoś ciężko, topornie się czyta. Tyle dobrego, że zanim zacznie to przeszkadzać to się kończy.
Sebastian Wójcik "Zmierz nad Golgotą - Moralitet" - a teraz opowiadanie z dreszczykiem. Frederik Ruysch ma osobliwe hobby, tantalogia, przygotowuje, jak to nazywa "kompozycje", świeżego nieboszczyka, najczęściej jeszcze niemowlę ubiera, pozuje i zatapia w preparacie, w szklanym słoju. I szykuje dużą wystawę. Czy to może się dobrze skończyć?
Mike Gelprin "Teraz tak będzie już zawsze" - u, mocne. Trzech żołnierzy z czasów II wojny światowej uwięzieni w pętli czasowej, umrzeć nie mogą, bo co jakiś czas wszystko zaczyna się na nowo. Wejść do ich bańki można, ale już wyjść nie. Resztki moralności, przyzwoitości, człowieczeństwa stracili już dawno temu. Co będzie jak w ich świecie pojawi się nowy mieszkaniec, który odradza się 10 minut wcześniej?
Martin L. Shoemaker "Dziś jestem Paulem" - niedaleka przyszłość, zaawansowane androidy medyczne. Fajna historia, kolejna już na łamach NF poruszająca temat przyszłości i robotów opiekujących się ludźmi. Fajne. Dla mnie najlepsze z zeszytu, ale nie zdecydowałbym się na wydanie wyższej noty niż "Lato Tongton" Xia Jia.
Greg Egan "Nasza Pani Czarnobylska" - o, takie kryminały w niedalekiej przyszłości lubię. Takie noir i cyber - kupuję ten klimat. I choć ma już te opowiadanie 25 lat na karku, nie czuć tego, jeszcze się nie zestarzało od strony technikaliów.

Publicystyka ciekawa - jak zwykle ;-)

O czym szumi mrok - Wojciech Zembaty
Przyzwoity średniak fantasy, napisany językiem strawnym ale nie wzbudzającym zachwytów. Fabularnie rzecz lekko kulejąca, nadrabia pewną oryginalnością, odbieganiem od utartych standardów. Końcówka dość nieudolna, autorowi pewnie się wydawało, że błyskotliwa. Autor twierdzi, że opowiadanie to alegoria, nie wiem, może i tak. 5/10

Kumple Zbawiciela - Paweł Dantych
Jakiś pomysł, standardowa dość fabuła ale brak dopracowania, kanciaste to jakieś. Ale krótkie i czytanie nie męczy. 5/10

Zmierz nad Golgotą Moralitet - Sebastian Wójcik
Makabreska w lekkich oparach absurdu. Dość dowcipna. Zakończenie niejednoznaczne, można wytyczyć kilka zakulisowych ścieżek prowadzących do zakończenia. Narracja klimatyczna, interesująca. Ładna rzecz. 7/10

Teraz tak będzie już zawsze - Mike Gelprin
Dzień świstaka w trochę innej, lekko makabrycznej aranżacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się koncepcyjną kalką ale koniec końców autor dorzuca od siebie interesującą "wartość dodaną". Ładnie napisane. 7/10

Dziś jestem Paulem - Martin L. Shoemaker
Kolejne z serii opowiadań bliskiego zasięgu rozkminiające kierunki rozwoju społeczeństw, sztucznej inteligencji, itp. Niezgorsze. 6/10

Nasza Pani Czarnobylska - Greg Egan Kryminał z delikatnym sf bliskiego zasięgu, napisany wyjątkowo zgrabnie, czyta się lekko i z zainteresowaniem. Koncepcja fabularna dość niecodzienna ale nie rewolucyjna, przemyca kilka myśli. Ładna rzecz 7/10

Literacko numer dość równy, na poziomie wyższym niż zazwyczaj i znacznie wyższym niż miesiąc temu.

Publicystyka to felietoniści, zadowalająco z plusem. Reszta mnie nie interesuje.

Nie żałuję lektury.

O czym szumi mrok - Wojciech Zembaty

Kumple...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kwietniowe wydanie wykazało wiosenne przesilenie. Jak zwykle na wielki plus felietony: świeże spojrzenie na świat, każdego autora czyta się bardzo przyjemnie, mimo, że tematy nie zawsze takie są. Proza polska - bardzo mocne tematycznie i literacko Zmierzch nad Golgotą (i jeszcze to umiejscowienie akcji w Holandii - źródle wszelkich świeżych europejskich filozofii, uśmiechnąłem się szeroko). Obok Golgoty, chyba przez pomyłkę??? (naprawdę, rzadko to się zdarza redakcji) - O Czym Szumi Mrok. Ni w ząb mi nie podchodziło. Nie chodzi o temat, pomysł naprawdę nieszablonowy, ale ten styl... Proza zagraniczna - trzyma poziom - lubię taką sci-fi, mocne teksty. W sumie - więcej plusów, tylko ten Mrok jakoś spowił moją ocenę. Aaa, no przecież. Czy redakcja teraz podpisała umowę na reklamę na okładce? Zapowiedź Gry o Tron w HBO pozostawia cierpki smaczek.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Numer całkiem satysfakcjonujący. Znów proza zagraniczna trzyma największy poziom.

"O czym szumi mrok" Wojciech Zembaty - niby fantasy z klasycznymi motywami: elfami, krasnoludami, smokami, artefaktami, wszystko to podane jednak inaczej. Trochę bajkowo, trochę na poważnie. Podczas lektury miałem przede wszystkim wrażenie że gdyby odrobinę ułagodzić ten tekst, byłaby to super lektura dla młodszego czytelnika.

"Kumple Zbawiciela" Paweł Dantych - fajny punkt wyjścia czyli połączenie dwóch różnych gatunkowych motywów: horrorowatego powrotu zmarłych i cyberpunkowej transmisji ludzkiej duszy na poziom kodu. Autor mógł tylko mocniej przyprawić ten tekst metafizyką zamiast bawić się w akcyjniaka, ale i tak lektura całkiem satysfakcjonująca.

"Zmierz nad Golgotą Moralitet" Sebastian Wójcik - opowieść z dreszczykiem w historycznych dekoracjach. Kolekcja osobliwości, zwłoki jako materiał dzieł sztuki. Sama historia dość przewidywalna, za to opowiadanie broni się wciągający klimatem.

"Teraz tak będzie już zawsze" Mike Gelprin - zabawa z pętlą czasową z II Wojną Światową w tle. I z nazistami kanibalami. Ale całość napisana na serio i zadająca pytanie, czy coś usprawiedliwia ludzkie bestialstwo. Świetny tekst i perełka numeru!

"Dziś jestem Paulem" Martin L. Shoemaker - ciekawy pomysł na opowiadanie o Aizhaimerze, w którym narratorem jest android opiekun medyczny. Ma on możliwość emulowania różnych bliskich chorego i stara się nadążyć nad zmiennymi falami pamięci. Fajny, kameralny i intymny tekst.

"Nasza Pani Czarnobylska" Greg Egan - historia detektywistyczn o poszukiwaniu tajemniczej ikony. Warsztatowo bez zarzutu, ale zdecydowanie bez błysku.

publicystyka - 4/10

• 2016
  • Gazety
  • 2016
  • SF

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016)

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 6 (78) / 2024 Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Paweł Kicman, Iza Klementowska, Marta Klimowicz, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Krukowski, Karolina Lewestam, Barbara Piórkowska, Redakcja magazynu Pismo, Patrycja Sikora, Pajtim Statovci, Aleksandra Warecka
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Katarzyna Kazimiero...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 136 (06/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Kacper Kita, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Jakub Wozinski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Nowa Fantastyka 501 (06/2024) Vajra Chandrasekera, John Chu, Kyōka Izumi, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Philip Madden, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Vajra Chandrasekera...
Okładka książki Znak nr 829 / 2024 Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Agata Jabłońska, Maria Karpińska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Elżbieta Lange, Elżbieta Łapczyńska, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Anna Mateja, Rafał Mazur, Zbigniew Mentzel, Eliza Mórawska-Kmita, Maciej Płaza, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Karolina Sulej, Ola Szmida, Maciej Topolski
Ocena 8,0
Znak nr 829 / ... Diana Dąbrowska, Ka...