Nowa Fantastyka 403 (04/2016)

Okładka książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016)
Paweł DantychGreg Egan Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2016-03-23
2016-03-23
0867132X
fantastyka SF fantasy science fiction

Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 1(50) 2016 Radomir Darmiła, Cory Doctorow, Greg Egan, Michał Marzec-Remiszewski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Joanna Skalska
Ocena 7,2
Fantastyka Wyd... Radomir Darmiła, Co...
Okładka książki Nowa Fantastyka 400 (01/2016) Rafał Cywicki, Jacek Dukaj, Greg Egan, Ted Kosmatka, Ken Liu, Łukasz Orbitowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Brandon Sanderson
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Rafał Cywicki, Jace...

Okładka książki Nowa Fantastyka 404 (05/2016) Arie Coleman, Bartosz Działoszyński, Sandra McDonald, Tomasz Przewoźnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michael Swanwick, Catherynne M. Valente
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Arie Coleman, Barto...
Okładka książki Nowa Fantastyka 402 (03/2016) Elizabeth Bear, Adam Dzik, Ken Liu, Jakub Łukaczyński, Sarah Monette, Mateusz Petryka, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Elizabeth Bear, Ada...
Okładka książki Nowa Fantastyka 405 (06/2016) Maria Dunkel, Vylar Kaftan, Marcin Kowalczyk, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kelly Robson
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Maria Dunkel, Vylar...
Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 3(52) 2016 Igor Awilczenko, C.S.E. Cooney, Wiesław Gwiazdowski, Jacek Łukawski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jewgienij Szikow, Julia Zonis
Ocena 7,3
Fantastyka Wyd... Igor Awilczenko, C....

W tym numerze wyszedł przyzwoity, wyrównany poziom, żadne z opowiadań nie odskakuje na plus ani minus jakoś bardzo mocno, a że różnią się tematycznie i stylistycznie, każdemu coś może przypasować.
Publicystyka ciekawa - jak zwykle ;-)
Wojciech Zembaty "O czym szumi mrok" - podejście do krasnoludów i elfów inne niż u Tolkiena, czy w Warhammerze się udało. Jest inaczej, ciekawie, ale i tak na koniec opowiadania skwitowałem sobie "przekombinowane", może przez tą dedykację dla korpo?
Paweł Dantych "Kumple zbawiciela" - i z fantastyki na SF przeskakujemy, taką w odmianie cyberpunk. Pomysł ciekawy, sekta Brata Seta z danych, które zostawiamy w sieci robi, tworzy cyfrowe dusze. Cyfrowe piekło i niebo? Gdzie chcesz trafić? A jak Twoja rodzina dostanie ofertę, dołożenia do pogrzebu, zęby święty spokój zapewnić? A jak użyje do szantażu? A jak dusza będzie chciała z martwych wstać? Ale w sumie samo opowiadanie jakoś ciężko, topornie się czyta. Tyle dobrego, że zanim zacznie to przeszkadzać to się kończy.
Sebastian Wójcik "Zmierz nad Golgotą - Moralitet" - a teraz opowiadanie z dreszczykiem. Frederik Ruysch ma osobliwe hobby, tantalogia, przygotowuje, jak to nazywa "kompozycje", świeżego nieboszczyka, najczęściej jeszcze niemowlę ubiera, pozuje i zatapia w preparacie, w szklanym słoju. I szykuje dużą wystawę. Czy to może się dobrze skończyć?
Mike Gelprin "Teraz tak będzie już zawsze" - u, mocne. Trzech żołnierzy z czasów II wojny światowej uwięzieni w pętli czasowej, umrzeć nie mogą, bo co jakiś czas wszystko zaczyna się na nowo. Wejść do ich bańki można, ale już wyjść nie. Resztki moralności, przyzwoitości, człowieczeństwa stracili już dawno temu. Co będzie jak w ich świecie pojawi się nowy mieszkaniec, który odradza się 10 minut wcześniej?
Martin L. Shoemaker "Dziś jestem Paulem" - niedaleka przyszłość, zaawansowane androidy medyczne. Fajna historia, kolejna już na łamach NF poruszająca temat przyszłości i robotów opiekujących się ludźmi. Fajne. Dla mnie najlepsze z zeszytu, ale nie zdecydowałbym się na wydanie wyższej noty niż "Lato Tongton" Xia Jia.
Greg Egan "Nasza Pani Czarnobylska" - o, takie kryminały w niedalekiej przyszłości lubię. Takie noir i cyber - kupuję ten klimat. I choć ma już te opowiadanie 25 lat na karku, nie czuć tego, jeszcze się nie zestarzało od strony technikaliów.

Publicystyka ciekawa - jak zwykle ;-)

O czym szumi mrok - Wojciech Zembaty
Przyzwoity średniak fantasy, napisany językiem strawnym ale nie wzbudzającym zachwytów. Fabularnie rzecz lekko kulejąca, nadrabia pewną oryginalnością, odbieganiem od utartych standardów. Końcówka dość nieudolna, autorowi pewnie się wydawało, że błyskotliwa. Autor twierdzi, że opowiadanie to alegoria, nie wiem, może i tak. 5/10

Kumple Zbawiciela - Paweł Dantych
Jakiś pomysł, standardowa dość fabuła ale brak dopracowania, kanciaste to jakieś. Ale krótkie i czytanie nie męczy. 5/10

Zmierz nad Golgotą Moralitet - Sebastian Wójcik
Makabreska w lekkich oparach absurdu. Dość dowcipna. Zakończenie niejednoznaczne, można wytyczyć kilka zakulisowych ścieżek prowadzących do zakończenia. Narracja klimatyczna, interesująca. Ładna rzecz. 7/10

Teraz tak będzie już zawsze - Mike Gelprin
Dzień świstaka w trochę innej, lekko makabrycznej aranżacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się koncepcyjną kalką ale koniec końców autor dorzuca od siebie interesującą "wartość dodaną". Ładnie napisane. 7/10

Dziś jestem Paulem - Martin L. Shoemaker
Kolejne z serii opowiadań bliskiego zasięgu rozkminiające kierunki rozwoju społeczeństw, sztucznej inteligencji, itp. Niezgorsze. 6/10

Nasza Pani Czarnobylska - Greg Egan Kryminał z delikatnym sf bliskiego zasięgu, napisany wyjątkowo zgrabnie, czyta się lekko i z zainteresowaniem. Koncepcja fabularna dość niecodzienna ale nie rewolucyjna, przemyca kilka myśli. Ładna rzecz 7/10

Literacko numer dość równy, na poziomie wyższym niż zazwyczaj i znacznie wyższym niż miesiąc temu.

Publicystyka to felietoniści, zadowalająco z plusem. Reszta mnie nie interesuje.

Nie żałuję lektury.

O czym szumi mrok - Wojciech Zembaty

Kumple...

Kwietniowe wydanie wykazało wiosenne przesilenie. Jak zwykle na wielki plus felietony: świeże spojrzenie na świat, każdego autora czyta się bardzo przyjemnie, mimo, że tematy nie zawsze takie są. Proza polska - bardzo mocne tematycznie i literacko Zmierzch nad Golgotą (i jeszcze to umiejscowienie akcji w Holandii - źródle wszelkich świeżych europejskich filozofii, uśmiechnąłem się szeroko). Obok Golgoty, chyba przez pomyłkę??? (naprawdę, rzadko to się zdarza redakcji) - O Czym Szumi Mrok. Ni w ząb mi nie podchodziło. Nie chodzi o temat, pomysł naprawdę nieszablonowy, ale ten styl... Proza zagraniczna - trzyma poziom - lubię taką sci-fi, mocne teksty. W sumie - więcej plusów, tylko ten Mrok jakoś spowił moją ocenę. Aaa, no przecież. Czy redakcja teraz podpisała umowę na reklamę na okładce? Zapowiedź Gry o Tron w HBO pozostawia cierpki smaczek.

Numer całkiem satysfakcjonujący. Znów proza zagraniczna trzyma największy poziom.

"O czym szumi mrok" Wojciech Zembaty - niby fantasy z klasycznymi motywami: elfami, krasnoludami, smokami, artefaktami, wszystko to podane jednak inaczej. Trochę bajkowo, trochę na poważnie. Podczas lektury miałem przede wszystkim wrażenie że gdyby odrobinę ułagodzić ten tekst, byłaby to super lektura dla młodszego czytelnika.

"Kumple Zbawiciela" Paweł Dantych - fajny punkt wyjścia czyli połączenie dwóch różnych gatunkowych motywów: horrorowatego powrotu zmarłych i cyberpunkowej transmisji ludzkiej duszy na poziom kodu. Autor mógł tylko mocniej przyprawić ten tekst metafizyką zamiast bawić się w akcyjniaka, ale i tak lektura całkiem satysfakcjonująca.

"Zmierz nad Golgotą Moralitet" Sebastian Wójcik - opowieść z dreszczykiem w historycznych dekoracjach. Kolekcja osobliwości, zwłoki jako materiał dzieł sztuki. Sama historia dość przewidywalna, za to opowiadanie broni się wciągający klimatem.

"Teraz tak będzie już zawsze" Mike Gelprin - zabawa z pętlą czasową z II Wojną Światową w tle. I z nazistami kanibalami. Ale całość napisana na serio i zadająca pytanie, czy coś usprawiedliwia ludzkie bestialstwo. Świetny tekst i perełka numeru!

"Dziś jestem Paulem" Martin L. Shoemaker - ciekawy pomysł na opowiadanie o Aizhaimerze, w którym narratorem jest android opiekun medyczny. Ma on możliwość emulowania różnych bliskich chorego i stara się nadążyć nad zmiennymi falami pamięci. Fajny, kameralny i intymny tekst.

"Nasza Pani Czarnobylska" Greg Egan - historia detektywistyczn o poszukiwaniu tajemniczej ikony. Warsztatowo bez zarzutu, ale zdecydowanie bez błysku.

Kwietniowy numer "Nowej Fantastyki" miałem przyjemność przeczytać z naprawdę sporym poślizgiem - najpierw czekałem na upragnioną wypłacinę zaś potem jakoś nie miałem czasu zajrzeć do pewnego kiosku w którym owa jest (chyba pomyślę nad prenumeratą od 2017).
Numer mi się zasadniczo podobał. Począwszy od publicystki to tradycyjnie miło rozgrzał mnie felieton o przyszłości pana Wielgosza. Pan Kaczmarczyk opisuje klasykę sci-fi, pani Wołyńska zapoznaje nas z kulisami cosplay (pozostawiając spory niedosyt), druga część wywiadu z panem Rybczyńskim poruszający tematy związane z futurologią i religią, artykuł o oksydanie który powinien przeczytać każdy troszczący się o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto Maciej Parowski rozpoczyna nowy cykl o historii fantastyki w Polsce zaczynając od okresu powojennego, Kosik jak zwykle daje do myślenia, zaś Orbitowski zachęca do zapoznania się z ambitnym kinem.
Jeżeli chodzi o prozę to też jest ciekawie.
Przy prozie polskiej warto zatrzymać się przy "O czym szumi mrok" Wojciecha Zembatego i "Zmierzch nad Golgotą. Moralitet" Sebastiana Wójcika. Pierwsze to fantasy z nietypowym podejściem, natomiast drugie to ambitne podejście do horroru. Przy prozie zagranicznej genialne okazało się "Teraz tak będzie już zawsze" Mike'a Gelprina. Ambitne połączenie fantastyki i dramatu wojennego. Zainteresowało mnie również "Nasza pani czarnobylska" Grena Egana - ciężkie było dla mnie jego opowiadanie w styczniowym numerze zaś tutaj zaprezentował wyśmienite połączenie kryminału z cyber punkiem.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to dwa opowiadania, których tytuły pominę, no i książka miesiąca. Nie czytałem jeszcze "Grimm City. Wilk", jednak wg. mnie o wiele lepiej prezentują się "Czasomierze" Mitchella. Poza tym numer naprawdę dobry i pozostaje mi udać się wkrótce po majowy numer.

publicystyka - 4/10

Sebastian Wójcik "Zmierzch na Golgotą. Moralitet" - 6/10
Mike Gelprin "Teraz tak będzie już zawsze" - 6/10
Martin L. Shoemaker "Dziś jestem Paulem" - 6/10
Greg Egan "Nasza Pani Czarnobylska" - 6,5/10

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016)