Bezpieczna przystań

Okładka książki Bezpieczna przystań
Nicholas Sparks Wydawnictwo: Albatros Seria: Wszystkie kolory miłości literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Ewa Wojtczak
sparks romans miłość tajemnica

Okładka książki Trzy tygodnie z moim bratem Micah Sparks, Nicholas Sparks
Ocena 7,1
Trzy tygodnie ... Micah Sparks, Nicho...
Okładka książki Nowe życie. Nowy początek. Wokini Billy Mills, Nicholas Sparks
Ocena 6,4
Nowe życie. No... Billy Mills, Nichol...

Na półkach: , , , , , , , ,

Zaczynając "Bezpieczną przystań" odniosłem wrażenie że mam przed sobą dzieło na miarę twórczości Nicholasa Sparksa. W miarę przewracania kolejnych stron mój zachwyt szybko malał.

Ta średniej długości powieść miejscami napisana jest w świetnym poetyckim nieco baśniowym stylu, by przeistaczać się w bezbarwny opis codziennej prozy.
Książka jest opisem zwyczajnego, przeciętnego życia w małej amerykańskiej miejscowości.
Autor nie ma zbyt wiele z psychologa, czy czujnego obserwatora, stąd jego książki mnie nie zachwycają.
Dialogi są poprawne, jednak niczym szczególnym nie wyróżniają się.
Za to bohaterów odbierałem jak prawdziwe osoby, nie przez to jakie były ale co przeżyły i jak na to reagowały.

Tłem romansu jest traumatyczna przeszłość, z początku obcych sobie Alexa i Katie, osób które mają szansę na nowe życie, jeśli tylko pozwolą tej przeszłości umilknąć.
Katie uciekła przed mężem-potworem, najpierw bijącym, zastraszającym, potem płaczącym nad swym okrucieństwem. Znalazła pracę w barze "U Ivana" w Southport, gdzie wynajmuje domek, na końcu żwirowej dróżki.
Alex były wojskowy, po śmierci żony Carly opiekuje się dwójką dzieci Kristen i Joshem, oraz prowadzi duży sklep. W jaki sposób właściwie samemu udaje mu się go prowadzić pozostaje nieodgadnioną zagadką samego autora.
W pewnym momencie drogi tej dwójki przecinają się, oboje jedną nogą tkwią w przeszłości więc trudno im znów uwierzyć w miłość.

Lubię optymizm Sparksa, wiarę w dobro człowieka, które sprawia że wszystko ma szansę dobrze się skończyć.
Tej ponad czterystu-stronicowej powieści stawiam 7/10.

Książka jest opisem zwyczajnego,...

Ogólnie fajna książka, świetni bohaterowie, aż trudno się oderwać.

Ogólnie fajna książka, świetni bohaterowie, aż trudno się oderwać.

Dobrze się czyta. Fajna obyczajówka.

Dobrze się czyta. Fajna obyczajówka.

Wciągnęłam się w fabułę, podchodziłam emocjonalnie do sytuacji bohaterki. Porusza ważny temat przemocy psychicznej i fizycznej nad kobietami. Ciężko się przeprawić przez kilka pierwszych stron, później już łatwiej wchodzi.

Mimo że wciągnęłam się w historię to trochę ciężko mi się czytało. Jednak polubiłam postacie i kibicowałam Kate, by uwolniła się od Kevina. Co do postaci Kevina... świetnie zrobiona postać. Kiedy się pojawił zaczęło się robić ciekawiej. Zdecydowanie uratował tę książkę.

Historia Katie z pewnością jest wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać, mimo że czytałam tę książkę juz drugi raz. Książka poruszyła mnie, wiele razy z nerwami przedzierałam się przez kolejne strony, chcąc poznać zakończenie zawiłych i ciężkich losów głównej bohaterki. Polecam przeczytać tę powieści, ukazuje ciemne strony małżeństw, historię jedną z wielu, która nawet jeśli nie nam, może przytrafić się każdej kobiecie z naszego otoczenia.

Młode małżeństwo. On ją kocha ale jednocześnie osacza. Ona się go boi. Ucieka. Znajduje pracę i miłość. Po jakimś czasie mąż odnajduje ją i próbuje zmusić do powrotu. Czy mu się uda? Co się wydarzy?
Polecam. Dla mnie 8.

Polecam. Dla mnie 8.

"Bezpieczna przystań" - sam tytuł tego dzieła zdradza nam już temat fabuły i idealnie go odwzorowuje.
Sparks przedstawił nam historię kobiety, która przeszła przez istne piekło. Jednak pomimo wielkiego strachu i nieudanych prób, kolejny raz odnajduje w sobie odwagę by odmienić swój los i swoją "bezpieczną przystań".
Lekturę czyta się błyskawicznie, a każda kolejna strona coraz bardziej budzi ciekawość czytelnika. Jest to powieść pełna miłości, strachu, a także wielkiej odwagi, którą nie każdy potrafi w sobie odnaleźć.
Jestem zachwycona i wzruszona, po raz kolejny Sparks przewyżwył moje oczekiwania!
Polecam :)

Lekturę czyta się błyskawicznie, a każda kolejna strona...

Na półkach: , , , , , ,

Ostatnio doszłam do wniosku,że wcale Sparks nie jest zawsze taki sam, po prostu ma swoją specjalizację, ale ta jest tak szeroką,że można w różny sposób opowiadać o miłości, bazując na swoich ulubionych motywach. ,,Bezpieczna przystań" to jedna z tych historii autora,gdzie mamy wątek..hmmm....powiedziałabym ,,kryminalny", zmarłą ukochaną i miłość dojrzałą- wątki ,,Sparksowskie",ale zestaw unikatowy😌
Katie jest tak miłą kobietą,a Alex tak wspaniałym mężczyzną,że mimo wszystko pragnie się tylko ich szczęścia, niezależnie od tego,jakby to miało wyglądać. Katie wychowana w patologicznej rodzinie i uciekająca przed chorym psychicznie mężem,marzy tylko o spokoju,ale poznaje Jo,a zakupy robi u sympatycznego Alexa. Alex wychowujący samotnie Josha i Kristen i tęskniący za ukochaną żoną,zaczyna otwierać się na potrzeby swojego serca,bo na horyzoncie pojawiła się ta,o której mówiła mu Carla. Katie ma przeszłość i problem z tym,że niedokońca może mieć przyszłość,ale uwielbia dzieciaki,a w Alexie widzi to,czego potrzebowała od zawsze. Może być sobą,pracować,jeździć samochodem,ubierać się, jak chce i gotować,co chce. Wszystko,co złe nie musi być jej winą i nie musi ponosić kary. Alex nie może zaszkodzić dzieciom, nie może myśleć tylko o swoim szczęściu i zna kobiety takie jak Katie.
Czy kiedy wszyscy czują,że mają swoją bezpieczną przystań,może coś to zniszczyć? Czy ryzyko się opłaca? Czy może alkoholik nadinterpretujący Biblię, Kevin, były mąż Katie będzie umiał to zniszczyć? I kim naprawdę jest Katie i do czego jest zdolna z miłości? Czytajcie,a się dowiecie😃

Fabuła z całym zwrotem akcji, dzięki któremu ta książka jest tak kreatywna i wyjątkowa.. Mroczna, trzymająca w napięciu, emocjonalna, pełen nadziei, szczęśliwa.. po prostu perfekcja. Zakończenie było idealne.