Medycyna behawioralna psów i kotów

Okładka książki Medycyna behawioralna psów i kotów
Debra F. HorwitzDaniel S. Mills Wydawnictwo: Galaktyka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Galaktyka
2016-03-12
2016-03-12

Duża dawka wiedzy, choć czasami miałam wrażenie, że przy wielu punktach się powtarzają te same informacje.
Książka - utopia. Gdzie w Polsce lekarz weterynarii zna się na zachowaniu psów czy kotów na tyle, żeby prowadzić jego terapię behawioralną?? To niestety wyjątki, jeżeli weterynarz wie w ogóle cokolwiek o behawioryzmie.
Niemniej jednak wiele można się z tej pozycji dowiedzieć, zwłaszcza z farmakoterapii, która może wspomóc terapię zachowań. Pozostałe zagadnienia odnośnie rozwiązywania poszczególnych problemów behawioralnych są w zasadzie ukazane "po łebkach". Czyli można by powiedzieć, że jest to książka dla osób, które zajmują się terapiami zwierząt i którym hasła rzucone w tej książce powiedzą, co robić dalej.

Niemniej jednak wiele można się z tej pozycji...

Świetna książka, mimo zawartej w niej wiedzy medycznej, napisana jest językiem prostym. Ogrom wiedzy przydatnej weterynarzom, właścicielom i osobom, które na co dzień pracują z psami.

Doskonała książka w szczególności dla przyszłych profesjonalistów zajmujących się psami i kotami. Zawierająca konkretną wiedzę o zaburzeniach zachowania, ich przyczynach oraz sposobach ich modyfikacji. Dla laików może być trochę nudna lub trudna. Jedna z niewielu tego typu pozycji przetłumaczonych na język polski.

Na półkach: , , , ,

Naprawdę świetna książka o psach i kotach - o ich zachowaniach, szkoleniu, warunkowaniu, motywacji, wspieraniu, zapewnianiu właściwych warunków życia oraz rozwiązywaniu problemów z zachowaniem.
Książka kierowana jest do weterynarzy, ale jest świetnie napisana i na pewno wniesie wiele bardzo przydatnych informacji dla bardziej zaangażowanego właściciela psa czy kota. Nie ma w niej ani tzw. lania wody, ani zbyt specjalistycznych sformułowań czy rozważań.

Konkretnie, zrozumiale, ciekawie i skrótowo, bo obejmuje bardzo duży zakres -więc jest raczej rodzajem wstępu, wprowadzenia do szerszych rozważań w poszczególnych tematach, chociaż jednocześnie zawiera dużo konkretnych informacji i praktycznych rozwiązań ( ta książka ma duży format, mały druk i 368 stron).
Przykładowo -jest cały rozdział o fobiach dźwiękowych, w którym autor przedstawia i porównuje kilka sposobów na rozwiązanie takiego problemu -nie skupia się na jednym doskonałym, ale przedstawia cały wachlarz możliwości.
Bardzo ciekawie i jednocześnie zrozumiale jest napisane o zasadach szkolenia zwierząt oraz warunkowaniu (sprawczym i klasycznym), habituacji i uwrażliwianiu, karaniu.
Kilka rozdziałów dotyczy zaburzeń zachowań psów i kotów, w tym przede wszystkim problemów agresji ( wobec znajomych, nieznajomych, właścicieli, innych zwierząt). Wyjaśnione są powody/podłoże zachowań agresywnych oraz przedstawione podstawowe zasady zachowania w przypadku agresji zwierząt ( w zależności od rodzaju agresji) oraz rozpoznawanie mowy ciała, bo najczęściej pies agresywny wobec właścicieli nie zaczyna od aktywnego ataku, ale od okazywania tego, że czuje się niekomfortowo w sposób defensywny.
Omówione są zachowania kompulsywne , nieprawidłowe załatwianie potrzeb fizjologicznych (psów i kotów) , wpływ chorób somatycznych na zaburzenia zachowania (przykładowo), podstawowe wymagania i potrzeby behawioralne (psów i kotów -też dla sytuacji, gdy razem mieszka kilka niespokrewnionych kotów), zaburzenia zachowania u starych zwierząt, lęk separacyjny i wiele innych.

Must have

Must have

Książka zdecydowanie polecana dla lekarzy weterynarii, behawiorystów, treserów a także dla każdego właściciela i miłośnika zwierząt, który pragnie zrozumieć co psu/kotu w głowie siedzi. Klarownie opisane przyczyny i możliwe skutki danych reakcji zwierząt podczas pewnych sytuacji poszerzają wiedzę dotyczącą możliwości zapobiegania niepożądanym zachowaniom. Podsumowując książka mimo swojej wysokiej ceny jest jej warta :) POLECAM!

Polecam, polecam jak najbardziej POLECAM! Książka napisana w sposób bardzo przejrzysty. Według mnie nadaje się zarówno dla psiego behawiorysty jak i dla właściciela psa, chcącego poznać trochę psią psychikę,

Dodaj cytat z książki Medycyna behawioralna psów i kotów