Natura Natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy

Okładka książki Natura Natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy Enric Sala
Okładka książki Natura Natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy
Enric Sala Wydawnictwo: Burda Media Polska nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Nature of Nature
Burda Media Polska
2020-10-14
2020-10-14
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, Paweł Dembowski
natura przyroda ekologia różnorodność biologiczna klimat

Robi wrażenie i poszerza horyzonty. Autor w przejrzysty, naukowy sposób przedstawia świat ekologii i aktualną sytuację ziemi. Przytacza liczne badania naukowe, ale pod podszewką liczb i danych widać, że jest po prostu szczerym miłośnikiem natury.

Nadmierna eksploatacja planety nieuchronnie prowadzi do zagłady ludzkości. Bez przyrody i jej ekosystemu nie przetrwamy, nie ma przyszłości. Chociaż to wiemy, nie przestajemy wycinać kolejnych lasów. Czy książka "Natura Natury" coś zmieni? Czy zawarte w niej spostrzeżenia mają szanse trafić do opornych i przekonać ich do zmiany? Jeśli nie zrozumiemy jak ważna jest bioróżnorodność, odnosząc się do znanego cytatu, będziemy zmuszeni najeść się pieniędzmi. W przyrodzie wszyscy jesteśmy od siebie zależni, dzięki tej książce zrozumiałam dlaczego.

Ciekawe globalne spojrzenie ze strony przekonanego ekologa. Wiele przykładów obrazujących zasady ekologii ekosystemów.

Rewelacyjna książka w przystępny i prosty sposób opisująca współdziałanie pojedynczych gatunków roślin i zwierząt jak i całych ekosystemów. Po poszerzeniu To powinna być biblia współczesnego człowieka.

To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich decydentów. Świetna książka, w prosty i przystępny sposób tłumacząca podstawowe zagadnienia ekologii. Mam zamiar kupić parę egzemplarzy i rozesłać znajomym prawakom.
Jeszcze cały czas mamy szansę. Dajmy tylko dojść do głosu takim naukowcom jak Enric Sala!

Bioróżnorodność. Hasło, które odmieniane jest w tej książce przez wszystkie przypadki. Autor przekonuje czytelników, o tym jakie znaczenia dla środowiska ma utrzymanie bioróżnorodności. Robi to na sto sposobów, podając przykłady. wyniki badań, anegdoty. Mnie przekonał po trzydziestu stronach, dlatego cała książka wydaje mi się dość monotonna w swojej tematyce i formie. Warto. tak, czy inaczej książkę przeczytać, bo temat ważny i bardzo aktualny.

To kolejna lektura ,która powinna być obowiązkowa! Czytając tą książkę było mi smutno, byłem wściekły na nas ludzi jak traktujemy nasz dom. Patrzymy bardzo krótkowzrocznie , liczy się pieniądz tu i teraz . Ale to bardzo zgubne myślenie. które wszyscy musimy zmienić już dziś. Enric Sala w doskonały sposób pokazuje nam przykłady, poparte badaniami w jakiej kondycji jest nasza planeta. Są też wyniki doświadczeń, jak niewiele możemy zrobić aby to wszystko odwrócić. Jeśli kochasz przyrodę, jeśli kochasz swoje dzieci, które za kilkadziesiąt lat będą żyły na tym świecie to musisz sięgnąć po ten tytuł. Każdy musi zacząć działać, począwszy od siebie i swojego podwórka.

Tematyka niezwykle istotna, jednak spodziewałem się innej realizacji tematu. Pierwsza połowa przegadana, za to w drugiej pojawia się kilka szczegółowych liczb i faktów. Jak to w literaturze popularnonaukowej - nie porywa, za to rozjaśnia pewne kwestie. Całościowo jednak można, nie trzeba.

Enric Sala - Natura natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy.

Ocena: 8/10

"Mamy za to całkowitą pewność, że wszystko, co jest nam niezbędne do przeżycia - każdy kęs jedzenia, każdy haust powietrza, każdą krople wody - zawdzięczamy innym gatunkom. Dostajemy od nich tak wiele, a czym się odpłacamy? Ignorancją, zniszczeniem i całkowitą eliminacją. "

Mądre i dosadne słowa, opisujące to co człowiek powoli zaczyna robić z naszą planetą.
Autor w swojej książce stara nam się pokazać jak działa przyroda, jak działa ekosystem i jakie zależności zachodzą między najróżniejszymi gatunkami na ziemi.
Dzięki tej książce zrozumiałam, że każda, nawet najmniejsza i niewidoczna ludzkim okiem bakteria ma swój wkład w rozwój i cykl życia na naszej planecie
Każdy organizm jest ważny i każdy ma jakąś rolę do spełnienia.
W swojej pracy autor skupia się w większości na bioróżnorodności oceanów, ale również opisuje ciekawe eksperymenty, które zostały opracowane wiele lat temu.
Pokazuje czemu bioróżnorodność jest tak ważna, dlaczego wilk pełni tak ważną rolę w ekosystemie, czemu plantacje oleju palowego są niebezpieczne dla natury, dlaczego potrzebujemy drapieżników i jaki wpływ na oceany mają pestycydy czy chemikalia.
Ostatni rozdział został dopisany stosunkowo niedawno i traktuje o wpływie obecnego wirusa na przyrodę. Nie jest to na pewno wiedza, którą dostaniecie w telewizji czy na portalach społecznościowych. Autor podchodzi do tematu od innej strony i pokazuje nam czym grozi zjadanie dzikich gatunków i tłumaczy mechanizm jaki temu towarzyszy.

Osobiście książkę bardzo polecam. Napisana jest przystępnym językiem, ale w naukowy sposób. Wiem, że w 300 stronach ciężko zawrzeć wiele informacji, ale myślę, że autor to co najważniejsze przelał na papier. Jest to kolejna książka, która wyszła spod skrzydeł National Geographic. Dzięki takim pozycjom możemy zastanowić się co robimy źle i starać się coś zmienić.

Enric Sala - Natura natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy.

Ocena: 8/10

Mądre i dosadne słowa,...

Zaskoczyła, bardzo dobrze się czyta, ciekawie opisane zależności, pod koniec trochę monotonna.

Warto.

Warto.