Perfekcja Techniki

Okładka książki Perfekcja Techniki Fredrich Georg Junger
Okładka książki Perfekcja Techniki
Fredrich Georg Junger Wydawnictwo: Kronos nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Die Perfektion der Technik
Kronos
2016-01-01
2016-01-01
Wojciech Kunicki
Eonomia gospodarka wynalazczość technika

Bardzo ciekawa kontrpozycja do Robotnika. Jest tak bardzo krytyczna, a jednocześnie tak przenikliwa, że jako użytkownik zarówno techniki jak i technologii coraz głębiej analizuję swoją "niezależność", wolną wolę oraz wolność w ogóle. Drastyczna dla świadomego czytelnika i jednocześnie ciekawa w propozycja jaką składa "Perfekcji Techniki" stawia ją w panteonie najlepszych dzieł Rewolucji konserwatywnej.
Ogólna ocena to 7,5.

Szukałem tych błyskotliwych też na temat techniki przez 50 stron. Trafiłem tylko na mętne przedstawienie relacji człowieka z automatem oraz niejasne dywagacje na temat dynamiki, gospodarki oraz pracy. Przeskakiwanie z pojęcia na pojęcia bez ich wyjaśniania, bez związków przyczynowo skutkowych. Wielki zawód, Ernst tych wad nie posiada.

Choć czasem uderza banalnością wynikającą z tego, że od lat czterdziestych do dziś technicyzacja wkroczyła w niemal każdy aspekt zycia ludzkiego, zaskakujący jest fakt jak niewiele się ten esej zestarzał pod względem nazywania lęków i problemów związanych z zaufaniem a nawet wychwalaniem mechaniczności i techniki. Mimo swoich siedemdziesięciu lat może stanowić punkt wyjścia wielu współczesnych dyskusji na temat sztucznej inteligencji, uzależnienia od techniki i przede wszystkim dewaluacji pracy człowieka wobec powszechności maszyn.

Brat słynnego Ernsta Jungera prezentuje swój kontrowersyjny traktat Perfekcja Techniki w której głosi postulaty przeciwko dominacji techniki i technicznego myślenia. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich szanujących się "Jungeristów".
Wielka szkoda, że prace F. G. JUngera są tam mało znane w POlsce, bo jego twórczość jest co najmniej tak samo interesującą jak brata Ernsta.
Jedną z głównych wad jest częściowa dezaktualizacja zawartych w niej tez i wniosków. Ujmuje to jako całościowemu traktatowi, ale nie pojedynczym, błyskotliwym i uniwersalnym uwagom których w książce jest bez liku.

• Ekonomia
  • Filozofia