rozwiń zwiń

O ślimaku, który odkrył znaczenie powolności

Okładka książki O ślimaku, który odkrył znaczenie powolności
Luis Sepúlveda Wydawnictwo: Noir sur Blanc bajki
bajki
Historia de un caracol que descubriò la importancia de la lentitud
Noir sur Blanc
2016-03-17
2016-01-01
Joanna Skórnicka
literatura chilijska poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości przygoda przyjaźń przypowieść wędrówka wyobraźnia zwierzęta

Okładka książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg? Karolina Oponowicz, Joanna Rzezak
Ocena 7,4
Bozie, czyli j... Karolina Oponowicz,...
Okładka książki Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi Anna Castagnoli, Carll Cneut
Ocena 8,0
Złota klatka c... Anna Castagnoli, Ca...

Bardzo mądra historyjka, stworzona z myślą o dzieciach, ale de facto także wartościowa dla dorosłych. Autor tłumaczy w niej znaczenie różnorodności i znaczenie umiejętności akceptacji inności. Z opowieści tej można też dotwoedzeć się o prostych sposobach realizacji działań przywódczych ale i o trudnościach, z jakimi przywódca musi się liczyć.

Cała historia rozpoczęła się od pytań wnucząt Luisa Sepulvedy, „Czemu ślimak jest taki powolny?”. To właśnie dzieci i ich prostolinijne podejście do życia pozwala nam dorosłym zastanowić się i wznieść na wyżyny i w przestępny sposób tłumaczyć im świat.

Jak sam tytuł sugeruje „Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności” opowiada o ciekawskim ślimaku bez imienia i jego powolnym życiu na łące. Zwierze zastanawia się dlaczego jest tak powolne i czemu nikt nie nadał mu imienia.

Pytania dociekliwego ślimaka nie podobają się bardziej doświadczonym pobratyncom i młody ślimak jest zmuszony opuścić łąkę.
Przemierzając świat niespiesznie spotyka na swojej drodze mądrą sowę czy doświadczonego żółwia, który nadaje mu imię, Buntownik. Od nich czerpię mądrość, zdobywa doświadczenie i jeszcze mocnej wierzy w siebie.

Jak każda z książek chilijskiego autora ta również jest uniwersalna. Dla dzieci i dla dorosłych. Choć moim zdaniem idealną grupą docelową byliby nastolatkowie.

Dorastanie jest ciężkim okresem w życiu każdego człowieka. Dostosowanie się do grupy rówieśniczej, nie raz podporządkowanie się jej za wszelką cenę. Jak wiemy nie zawsze dobrze się kończy. A ta banalna historia o ślimaku, pokazuje, jak ważne jest dążenie za swoimi marzeniami. Bunt, jako pozytyw i jako nieodłączny element dojrzewania.

Luis Sepulveda udowadnia, że nasze słabości stają się atutami, że każdy jest inny i ma prawo być tym kim chce. Bajka ta jest pochwałą powolności. Ślimak jest tu symbolem odwagi, ale przede wszystkim indywidualizmu.

2059

Historia ciekawskiego ślimaka, który szukając własnego imienia, dużo dowiaduje się o sobie i otaczającym go świecie. Bajka, opowiastka, zarówno dla dzieci i jak dla dorosłych. Kolejna "książka drogi", która powoli, po ślimaczemu prowadzi do celu.

Pan Sepulveda udowodnił, iż w niewielkiej objętości można zawrzeć spore podkłady mądrości. Towarzysząc w wielkiej wędrówce Ślimakowi, który stara się znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania o powód swej powolności oraz tylko swoje, indywidualne imię dostajemy odpowiedzi o wiele większej wadze, które z powodzeniem możemy dopasować także do nas. To opowieść o ważności każdej istoty i wielkiej mocy ważnych pytań. Polecam zarówno tym młodszym jak i starszym Czytelnikom, bo każdy z nich znajdzie w niej coś tylko dla siebie.

Prawdą jest, że nie ilość stron świadczy o wartości książki. W tej niewielkiej objętościowo książeczce - zaledwie 90 stron - Luis Sepulveda używając historii ślimaka, żółwia i innych zwierzątek mieszkających na łące zawarł najistotniejszy przekaz - należy zwolnić tempo życia żeby dostrzec innego człowieka. Wcale nie trzeba pędzić, żeby dojść do celu.
Książeczka jest z gatunku tych, które mogą czytać dorośli jak i dzieci, biorąc pod uwagę, że autor napisał ją po usłyszeniu pytania od wnuków - dlaczego ślimak jest powolny.
Zdecydowanie polecam.

Książeczka jest z...

Pewnego dnia wnuk Luisa Sepulvedy obserwując ślimaki w ogrodzie, zadał swojemu dziadkowi pytanie: Czemu ślimak jest powolny? W tamtej chwili Luis Sepulveda nie odpowiedział na jego pytanie, ale później napisał dla niego bajkę "Historię ślimaka, który odkrył znaczenie powolności". I wbrew pozorom nie jest to bajka tylko dla dzieci, to opowieść absolutnie dla każdego, uniwersalna, mądra i w swojej prostocie piękna

Dawno, dawno temu, w kolonii ślimaków na łące w Krainie Dmuchawca, w przekonaniu że to najlepsze miejsce na świecie. Ślimaki nie miały imion i prowadziły ciche i powolne życie. Wśród nich mieszkał Ślimak, który akceptował powolne życie pośród szeptów, chciał jednak poznać przyczyny swojej powolności, martwił go również brak imienia. Wyrusza więc w podróż, by znaleźć odpowiedź na dręczące go pytanie o powolność oraz otrzymać imię.
Już na początku swojej wędrówki spotyka innego powolnego bohatera, żółwia Niezapominajka, od którego Ślimak otrzymuje imię Buntownik. Te dwa imiona mają w powieści znaczenie symboliczne: bunt przeciw niesprawiedliwości oraz pamięć o przeszłości, która nas ukształtowała. W powieści pojawiają się również inne symbole. Zwierzęta, które spotyka w czasie swojej podróży Ślimak, szczególnie żółw i sowa uczą jaką wartość niesie z sobą życie. Każda z postaci jakie spotykamy w książce pokazuje wielki szacunek dla świata i środowiska.

Buntownik, żyjący w czasach które zdominowane są przez pośpiech, uczy nas znaczenia powolności, czasu, przeszłości oraz pamięci, ale to nie jedyne wartości na jakie uwagę zwraca pisarz. Innym ważnym tematem, który porusza autor to indywidualność. Właśnie odrębność naszego mięczaka, który podąża własną ścieżką, który pragnie poznać świat jest cechą pożądaną i pozytywną. Autor uświadamia, że indywidualność Buntownika, jego inność, bunt sprawiają, że nasz świat jest różnorodny.

Ta niewielka książeczka zachwyci każdego, młodszych czytelników piękną, prostą, bogato ilustrowaną historią, i tych starszych, którzy potrafią docenić dobrze opowiedzianej bajki, które porusza wiele istotnych kwestii, i która pozwala się na chwilę zatrzymać i spojrzeć na nasze życie.

Luis Sepulvada, napisał bajkę, którą zadedykował swoim wnukom, a która niesie w sobie wiele mądrości. "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności" to refleksja nad tym, że w życiu liczy się czas, będąc tym samym swoistą pochwałą powolności. W codziennym pędzie bardzo łatwo umykają nam rzeczy, które nadają życiu barw. Warto więc zwolnić i cieszyć się życiem.
Piękna, prosta i mądra bajka z przesłaniem.

"Ty jesteś młodym ślimakiem i wszystko, co widziałeś, wszystko, czego skosztowałeś, słodycz i gorycz, słońce i deszcz, chłód i ciemność nocy, wszystko to idzie z tobą, ciąży ci, a ponieważ jesteś malutki, ten ciężar sprawia, że jesteś powolny."

Luis Sepulveda, "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności"

Bardzo lubię krótsze utwory literackie, które niosą jednak za sobą jakiś przekaz. Książka "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności" jest właśnie jedną z takich pozycji. Pewnego dnia po prostu jeździła ze mną komunikacją miejską budząc zainteresowanie współpasażerów. Historia stworzona przez Sepulvedę została bowiem wydana w większym niż normalnie formacie, w twardej oprawie i w towarzystwie ilustracji Joelle'a Joliveta. Chilijski pisarz Luis Sepulveda stworzył niepozorną książkę o niepozornym ślimaku, która niesie za sobą jednak bardzo ważne przesłanie. Przesłanie o którym powiem jeszcze kilka słów później.

Głównym bohaterem tej historii jak głosi sam tytuł jest ślimak. Ślimak bardzo ciekawski i pewny tego, że wszystko nie może być tak łatwe jak to się wydaje być na pierwszy rzut oka. Jego pobratymcy przyjmują za rzecz oczywistą, że są powolniejsi niż reszta zwierząt - nawet mrówki są szybsze! On jednak ze swoim młodzieńczym optymizmem postanawia drążyć tą sprawę. Spotyka się w związku z tym z wieloma nieprzychylnymi spojrzeniami i ogółem reakcjami. Dochodzi nawet do tego, że musi opuścić swój dom... i wyruszyć w podróż. Pragnie odkryć znaczenie swojej powolności i nabyć imię, które odróżniałoby go od reszty. W swojej wędrówce jest niestrudzony i ogromnie zdeterminowany.

Autor na podstawie kontrastu ślimaków z pozostałymi zwierzętami przedstawił współczesne społeczeństwo, które cały czas za czymś goni. Próba zatrzymania się grozi wydaleniem z grupy. "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności" to książka, która niesie za sobą bardzo ważne przesłanie, które wszyscy znamy, a jednak czasami (niestety) o nim zapominamy. Bije z niej przekaz, że czasami warto być powolnym jak ślimak, bo tylko na chwilę się zatrzymując możemy zobaczyć ludzi, którzy nas otaczają. Świat, jego problemy... Nasz główny bohater w końcu otrzymuje imię Buntownik, ponieważ podąża pod prąd, walcząc o siebie i swoich bliskich... uświadamia sobie, że powolność jest czymś niezbędnym.

Luis Sepuvelda stworzył prostą historię o prostym ślimaku, który okazuje się być jednak niezwykły... tak samo jak ta książka. Zaledwie 100 stron (w tym spora część to ilustracje) niesie za sobą ważny przekaz zmuszający do zatrzymania się i przemyślenia paru kwestii. Tylko zwalniając tempo jesteśmy w stanie dostrzec wszystkie emocje, sytuacje nas otaczające. Czasami warto "wypaść" z wiru pracy, szkoły, zajęć, żeby otworzyć się na innych ludzi oraz przede wszystkim samego siebie. Chilijski pisarz przekazuje tą treść oraz wiele innych w sposób nienatarczywy, prosty i ujmujący. "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności" to pozycja, która oczaruje młodszych czytelników (w warstwie dosłownej) jak i tych starszych (ich przede wszystkim, bowiem ci zobaczą w niej drugie dno). Ta książka to: prosty język, lekka forma, ale to wszystko w otoczeniu bardzo ważnych myśli. Myśli o tym, że nie wolno nam zapominać o przeszłości, która nas ukształtowała... o tym, że trzeba sprzeciwiać się niesprawiedliwości. To krótka, piękna historia o byciu człowiekiem pełna symboliki, pięknych słów i ważnych treści. Prosta, ale warta poznania.

Moja ocena: 8/10 Rewelacyjna!

Luis Sepulveda, "Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności"

Bardzo lubię krótsze utwory literackie, które niosą jednak...

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Dodaj cytat z książki O ślimaku, który odkrył znaczenie powolności