Świat według Żunia

Zielona Sowa
2016-03-16
2016-03-16

Żuniopisanie

Niezwykle interesujący i bardzo udany eksperyment twórczy i językowy. Niespotykana perspektywa narracyjna, która zaskakuje i zachwyca. Intrygujący jest świat, oglądany oczami Żunia!

Impresje językowo-sensoryczne na poznawanie i odbieranie świata w perspektywie dwulatka, ale takiego, którego każdy nosi głęboko w sobie.
Narracja jest obłędna, a przy głośnej niby mickiewiczowskiej deklamacji jeszcze zyskuje - bawi publikę setnie. Ale i czasem wzruszy.

Mam tylko problem z kolejnością. Nie mam przymusu żadnego ciągu, ale jak zaczynamy od biegającego dwulatka, a w środku przebija się wpis, że Pan Dziecko w ogóle wstał i stoi - potknęłam się o to i straciłam zaufanie co do prezentacji bohatera. Bo ile w końcu miałby mieć lat? Czy my się cofamy? Czy stoimy?

Poza tym świetna dla rodziców, co jeszcze niedawno nimi nie byli. Wspaniałe memento, przy którym osobiście wielokrotnie stawały mi przed oczami wyczyny mojego zucha. Obraca stres wychowawczy w świetny dowcip, nie ujmując mu wagi. Bo poznawanie świata to jest bardzo poważna misja.

Książka inspirująca, na wielu poziomach.

„Świat według Żunia”, czyli naziemny makrokosmos dwulatka, dziecka Innego (Achondroplazja-Dysplazja kostno-chrzęstna z upośledzeniem wzrostu),Wyjątkowego, Niebanalnego, który zachwyca się makaronem znalezionym na dnie szafki czy zapachem mięty, tej która rośnie w doniczce przy oknie na parapecie. A pomiędzy tym wszystkiem jest smutek, ból, choroba, i ta inność, która sprawia, że Żuń jest taki specyficzny, taki nieprzewidywalny, delikatny i kruchy jak zimowy płatek śniegu.
Autorka zastosowała w powieści bardzo specyficzny język, momentami trudny do powszechnego przyswojenia. Dziwny, lekko sprzeczny z poprawną składnią, ale to właśnie jest znak rozpoznawczy Żunia. Bez patosu i heroizmu, poznajemy jego codzienne odkrycia. Trzeba dać sobie trochę czasu aby spokojnie z nim obcować, zrozumieć jego tok myślenia, wejść w jego wszechświat. Historia bardziej dla dorosłego czytelnika czy terapeuty. Można czytać z dzieckiem, ale trzeba pewne kwestie wyjaśnić, bo inaczej może nie zrozumieć metafor i wielu metafizycznych pojęć w mniemaniu Żunia.
„Bywają dni słońcem podszyte. Takie za których tarczą świetlistą kryje się ODSKOCZNIA. Relaks, szczęśliwość i ZMIANA. Bywają i takie, gdy jedyną uciechą jest jajko w zupie. I kompot z wiśni, gdy na co dzień woda. Lecz najgorsze są takie, w których nie dzieje się nic. Lub całkiem zgoła niewiele”.
Iga Zakrzwska - Morawek, mama Dominika, autorka bloga literackiego Achondroplazjak.pl; swiatwedlgugzunia.pl),który został „Blogiem roku 2014”.

"I lęk pokonując, znalazłem w jej głębi radość. I przestrzeni skrawek, co na mój format skrojona. W sam raz na ciała mego gabaryt, co w kanapie tej wolne chwile pędzi. I z chwil takich wyciąga szczęście. Dopóki... Dopóki mnie z tej czeluści miodowej nie wyjmą. I ni zamkną przede mną jej drzwi."

Jeśli myślisz, że jesteś INNY niż wszyscy… Sięgnij. Otwórz. Zanurz. Odmierzaj. Zacznij. Usiądź. Poczekaj. Połóż. Poczuj. Przejedź. Przyłóż. Przebiegnij. Zmruż. Razy sto. Wtedy zobaczysz więcej. Pełen refleksji i absurdu zbiór kadrów z życia Pana Dziecko – dorosłego umysłu zamkniętego w ciele dziecka. Książka zacierająca granice między tym, co niezwykłe, a tym co całkiem typowe, pozwalająca cieszyć się drobiazgami i dostrzegać piękno w prozaicznych z pozoru czynnościach. INNA od ogółu do szczegółu. I całkiem na wskroś.

Pozycja niesamowita. Inna niż wszystkie. Napisana w tak nieoczywisty sposób. Opisana jest tutaj niby zwykła codzienność głównego bohatera - dziecka, które jest tak pełne wrażliwości, świadomości i uczuciowości, jak człowiek dorosły. To niebanalna powieść o oswajaniu tej codzienności i o poznawaniu świata - czasem brutalnego, a czasem pięknego. Książka poraża szczerością i dużą refleksyjnością, prostotą.

Styl narracji jest niebanalny, oryginalny i ciekawy, a książkę czyta się bardzo szybko mimo, iż jej język do prostych nie należy. W każdym z rozdziałów opisujących życie bohatera wyczuwa się głębię smutku i rozpaczy, niechęci i rezygnacji. Mimo to, momentami zabawna, częściowo wzruszająca. Treść książki, mimo, że - kolejny raz powtórzę - opowiada o codziennym życiu, przenosi do innego świata - świata magicznego, pełnego subtelności, detali. Myślę, że książka jest w pewnym sensie autonomiczna, osobista z przejmującą historią w tle. Żunio jest chory, ale ta pozycja nie jest o chorobie. Jest to opowieść mamy chłopca o jego świecie widzianym jego oczami.

"Dzięki Żuniowi mogę być wersem, który czytasz. Ruchem, który wykonuje Twe oko, sunąc po każdym zdaniu, każdym pojedynczym słowie, przez każdą literę z osobna, z przystankiem na kropkę. Dzięki niemu mogę być moim pytaniem i Twoją odpowiedzią. Jego westchnieniem i swoim smutkiem. Radosną analizą, zdumieniem i refleksją. Zgodą na wszystko i dystansem do wszystkiego, co mnie spotyka."

Książka jest po prostu wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Mnie po prostu urzekła. Zachęcam do przeczytania tej pozycji, gdyż jestem pewna, że nawet wymagającemu czytelnikowi przypadnie ona do gustu.

Jeśli myślisz, że jesteś INNY niż wszyscy… Sięgnij. Otwórz. Zanurz....

Parafrazując słowa autorki: Żuń "się w moim życiu zaczął. I trwa".

Żuń to Pan Dziecko, to synteza niebanalności z oczywistością. To alternatywne postrzeganie dnia codziennego, z obnażeniem jego niezwykłości i z naciskiem na jego wyjątkowość. Dwuipółletnie dziecko, które odkrywa świat, siebie i to, że życie to taki mix farelki, ciekawości, mięty na parapecie, odwagi, odkurzacza, odporności, makaronu i miłości. Życie to swoista mieszanka rzeczy i uczuć, małych i dużych.

Oryginalny, nietypowy styl narracji, specyficzny język – po części archaiczny, częściowo współczesny z szykiem przestawnym, który tworzy iście wyborną ich kombinację. Kontury każdej opowieści pogrubione zostały smutkiem, podszyte ledwo wyczuwalną mieszanką bólu.

Styl i język są mocno specyficzne i nie każdy da się porwać, ale ja Świat według Żunia pokochałam od pierwszego zdania.

"A było to zanim odkryłem, że w obliczu drzewca rodzina moja szykuje zamiar. I na tego drzewca zasadza się celem. A cel brzmiał: UBRAĆ. Odziać drzewca w szatę. Okryć konar i przyodziać pęd".

[o ubieraniu choinki na Święta Bożego Narodzenia =)]

"I choć nieletnia ma natura boje o wyższość nad ziarnem smolonym toczy, rozumieć zaczynam, że NIC z tej bitki mojej z kawą nie będzie. Ponieważ kawa to obrządek".
[o kawie =)]

Przepiękna, zabawna, a w kontekście kilku końcowych zdań – bardzo wzruszająca.

Absolutnie wyjątkowa, dla mnie ma wartość sentymentalną, bo jest prezentem od czytelniczo bardzo bliskiej mi osoby =)

Po stokroć polecam <3

Parafrazując słowa autorki: Żuń "się w moim życiu zaczął. I trwa".

2061

Bardzo subiektywna moja ocena - jestem ZAKOCHANA w narracji i języku Żunia!
Po przeczytaniu tego cudu, przez dwa dni mówiłam jego składnią:)
I myślałam nią też:)))

Polecam - bardzo specyficzna, ale jakże intuicyjna i mądra książeczka!
Bije na łeb Małego księcia!

Bardzo subiektywna moja ocena - jestem ZAKOCHANA w narracji i języku Żunia!
Po przeczytaniu tego cudu, przez dwa dni mówiłam jego składnią:)
I myślałam nią też:)))

Polecam - bardzo specyficzna, ale jakże intuicyjna i mądra książeczka!
Bije na łeb Małego księcia!

Cóż mogę napisać, po przeczytaniu tej książki? Jestem mile zaskoczona stylem autorki, zupełnie innym niż wszystkie, ale zarazem przyjemnym dla mojego czytelniczego oka. Sama treść przeniosła mnie w inny świat - magiczny, zaskakujący, fascynujący ale dostępny na wyciągnięcie ręki, będący tuż obok mnie.

Głupio wystawiać tej książce "gwiazdki", wtłaczać ją w jakąś skalę. Bo to bardzo osobista książka, z przejmującą historią w tle. Podoba mi się to, w jaki sposób autorka koloruje trudną rzeczywistość, jak ją przerabia, jak się z nią mierzy. Warto jednak zaznaczyć, że osobisty aspekt "Żunia", wcale nie przesłania jego czysto literackiej wartości. "Żuń" bywa bardzo błyskotliwy, zabawny, czarujący. Autorka wymyśliła dla swojego małego (super?)bohatera osobny język, to imponujące. Co prawda, jej fraza nie zawsze do mnie trafia, ale momentami byłam pod dużym wrażeniem - pomysłowości, ciekawej perspektywy, czucia słowa. Fajnie, że trafiłam na tę książkę i że ją mam.

Opowieść mamy Dominika, która opisuje świat swojego ,,Żunia" widziany jej oczami. Mimo choroby dziecka opisy nie są patetyczne i przygnębiające. Ciepła poetycka opowieść o troche innym świecie niż nasz codzienny.

• Polskie