Martwa strefa

Data 1. wydania:
1980-01-01
Krzysztof Sokołowski
powieść nauczyciel dar wypadek

Stephen King z nielubianego przeze mnie bajarza o duchach i strachach, staje się niemal ulubionym pisarzem, dokonując we mnie niesamowitej i naprawdę niespodziewanej przemiany z krytyko - sceptyka w zdecydowanego zwolennika tych historii z dreszczem, a według mnie akurat "Martwa strefa" to bardziej SF niż thriller, podobnie jak wiele innych książek autora. A że SF to mój ulubiony gatunek literacki...

John Smith, zwykły zakochany w pięknej Sarah nauczyciel, ulega wypadkowi. Gdy cudem budzi się po latach ze śpiączki, okazuje się że stracił nie tylko kawał życia i zdrowia, ale również miłość swojego życia. Zyskał za to upiorny dar, który prześladuje go aż do ostatniej kartki "Martwej strefy". To naprawdę niepokojąca wizja, czyli to, co lubię w SF najbardziej, jest tym, co urzeka nas w tej opowieści o latach 70-tych XX wieku, gdzie autor ze znaną sobie gracją nakreślił akcję. Najlepsze jest to, że książka nie zestarzała się, trzyma szponami za serce prowadząc nas do niepokojącego duszę finału otaczając napięciem jak pajęczą siecią. Według mnie to jedna z najlepszych powieści S. Kinga w jego dorobku pisarskim.

Świetny pomysł!
Dalej było tylko znużenie ...
Żal, kiedy dzieje się coś takiego (a właściwie nic się nie dzieje), a ma się do czynienia ze swoim ulubionym pisarzem, jest ogromny!

Stephen King przyznaje, że to jego ulubiona książka.
Na tej podstawie widać jak bardzo rozchodzą się gusta czytelników względem odczuć autora. Znamy to z własnego życia, czyż nie?

Dla mnie niedościgniony jest "Pan Mercedes" (szczególnie "Znalezione nie kradzione"!) i "Cujo".

Świetny pomysł!
Dalej było tylko znużenie ...

Stephen King przyznaje, że to jego ulubiona książka.

Dla mnie...

Świetna powieść. W moim mniemaniu najbardziej niedocenione dzieło Stefana Króla.
Nie jest to horror. Określiłbym tę historię jako paranormalny thriller obyczajowo-romantyczny. I tak, zdaję sobie sprawę, że brzmi to nieco kiczowato, ale mimo tego jest to świetna mieszanka.
Dodałbym jeszcze, że jest to chyba pierwsza powieść Kinga, gdzie widać jak bardzo zaangażowany jest on politycznie. Bo wątek ten również się tu pojawia i jest bardzo istotny.
Generalnie jest to strasznie smutna historia. Tak po ludzku było mi przykro, gdy śledziłem losy głównego bohatera. King jest znany z tego, że nie patyczkuje się ze swoimi postaciami i ta powieść nie jest wyjątkiem.
Wydaje mi się również, że jest to ten typ historii, który musi was tknąć emocjonalnie, bo jeśli się tak nie stanie, to ta lektura będzie dla was bardzo obojętna. Ale tutaj nie ma złotego środka, bo to czy was coś poruszy jest kwestią w 100% indywidualną.
Jeśli chcecie zacząć czytać Kinga, a horror to coś z czym nie czujecie się najlepiej, to poleciłbym właśnie tę pozycję. Jest emocjonalna, bardzo dobrze napisana (jak to zwykle jest u Kinga) i wciągająca jak cholera. No i jeszcze zakończenie - ono też jest świetne.
Trochę więcej o tej książce, jak i o twórczości Kinga mówię w tym materiale.
Miłego dnia!

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie czytałam. Historia wzruszająca i dającą do myślenia czym jest nasze życie.

Dawno nie czytałem S. Kinga. Jego twórczość jak zwykle dostarcza mi rozrywki na poziomie jakim oczekuję. Szybko i przyjemnie się czyta, ciekawa historia i wyrazisty główny bohater z którym łatwo można się utożsamiać. Ocena była by większa gdyby nie ten trochę nudnawy wątek polityczny rodem z USA.

Dobra, ciekawa historia. Forma powieści jest inna niż na ogół u Kinga, można powiedzieć że "Martwa strefa" to fragment życia głównego bohatera, które z przyjemnością poznajemy.

Z Kingiem mam zawsze problem. Bardzo podobają mi się jego pomysły, ale wykonanie już nie zawsze i w "Martwej strefie" jest dokładnie tak. Pomysł jest intrygujący i bardzo ciekawy, muszę przyznać, że początek również mi się spodobał, jednak spodziewałam się historii bardziej mrocznej i pełnej napięcia niż otrzymałam. Tak właściwie przez większą część książki zwyczajnie się nudziłam. Były fragmenty, które definitywnie były przegadane i niepotrzebnie zbyt przeładowane długimi opisami. Złożoność fabularna i wielowątkowość jest na plus, ale tutaj akcja była zdecydowanie zbyt powolna i brakowało jej napięcia.

"Martwa strefa" Stephena Kinga to nie jest książka dla mnie i szczerze mówiąc mocno mnie rozczarowała.

Ciekawa opowieść pełna wyborów i prób zrozumienia. Rozumiem, dlaczego film tak bardzo podobał się autorowi, minimalne zmiany w filmie. John Smith, trochę o Polakach. No fajnie fajnie.
Nie wiem co tu komplementować. Ja wpadłem w książkę i przepadłem.

Nie wiem co tu komplementować. Ja wpadłem w książkę i przepadłem.

Poznajemy Johnnego Smitha ,młodego nauczyciela który ma się ożenić z Sarą.Nie jest mu to jednak dane,wypadek,śpiączka.Mija blisko pięć lat zanim się obudzi , budzi się z darem widzenia przeszłości,przyszłości.Jest to zarazem fascynujące jak i przerażające mieć taki talent.Nie wszyscy mu wierzą ,mają za szaleńca. Lęk dopada tych co uwierzyli.King trzyma poziom,doprowadzając naszego bohatera do obłędu.

„Martwa strefa” Stephena Kinga, to książka, przy której nie można się nudzić. Bohaterem powieści jest młody nauczyciel Johnny Smith. Ma dziewczynę, również nauczycielkę i wiedzie spokojny żywot. Niestety to spokojne życie nie trwa długo. King nie pozwala się nudzić. Co jakiś czas mamy tu chwile grozy, ból, miłość i cierpienie.
Pisarz genialnie wykreował postaci, zwłaszcza od strony psychologicznej i emocjonalnej. „Martwa strefa” to powieść o tym, że dary od losu często okazują się przekleństwami.

Pisarz genialnie wykreował postaci,...