Nieukarani

kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01

Bardzo porządny debiut. Bez dlużyzn, niepotrzebnej wulgarności, spina się fabularnie, jezykowo nie zgrzyta, wciąga. Autorka na pewno bardzo obiecująca, warta zapisania na liście do śledzenia.

Bardzo udany debiut.
Akcja dzieje się w Stargardzie Szczecińskim. Rasowy kryminał ze śledczym - policjantem Janem Berentem oraz kilku osobom, które mu pomagają. Jan Berent rok wcześniej brał udział w nieudanej policyjnej interwencji, w której zginął jego partner. Choć sam przeżył to jednak degradują go i odsyłają z pionu śledczego do tamtejszego archiwum X. A tymczasem w mieście ktoś zaczyna obdzierać kobiety ze skóry. Jedna z nich umiera a drugiej udaje się przeżyć ale nic nie pamięta. Okazuje się, że blisko 30 lat wcześniej już takie zbrodnie były w Stargardzie a milicji nie udało się odnaleźć sprawcy. Czy teraz powrócił ? Czy to jego naśladowca ?
Smaczku historii dodaje fakt, że śledczym prowadzącym wcześniej sprawę był ojciec Jana.
Wątek główny sięga II wojny światowej a jedną z ról odegra Ilse Koch - czyli Czarownica z Buchenwaldu

Bardzo udany debiut.

Kolejny polski debiut kryminalny, tym razem dziejący się w Stargardzie niedaleko Szczecina w 2012 r. Nie spodziewałem się tak dobrego i wciągającego kryminału. Bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Język książki taki jak lubię, ciekawi bohaterowie, trochę historii. Debiut książki z tego co się zorientowałem był już jakiś czas temu, niestety autorka nie poszła za ciosem i to jej jedyna na chwilę obecną książka. Szkoda. Chętnie poczytałbym o dalszych losach ciekawych bohaterów.

Ojjjj, czytywałam lepsze debiuty... Od początku miałam kłopot z tą książką. Rozmijałyśmy się ze sobą. Poczucie jakiejś niemrawości, nieporadności, płaskości, banału. Dialogi drewniane. Rozwikłanie tzw. zagadki - łopatologiczne. Pojawienie się ni stąd ni zowąd pseudo Lisbeth Salander -na granicy żałosności. Ogólnie niby wszystko poprawne, ale nie porywa. Bardziej przemęczone niż przeczytane.

„Nieukarani” to nadspodziewanie dobra, bardzo solidna powieść kryminalna. Potwierdza się przekonanie, że nie potrzeba do tego natrętnej reklamy ani naciąganych blurbów, dlatego tym większe uznanie dla autorki.
Ta książka jest, poza wszystkim innym, bardzo dobrze napisana i to mnie w niej ujęło chyba najbardziej, bo nie zdarza się to wcale tak często. Fabuła nie jest może jakoś specjalnie oryginalna, bo mamy tu dość często spotykany schemat – niewielkie miasto (tu Stargard), współczesna zbrodnia i śledztwo prowadzące do podobnych wydarzeń sprzed wielu lat. Nie ma tu gwałtownych zwrotów akcji ani scen mrożących krew w żyłach, za to wszystko jest sensownie i logicznie poukładane, a śledczy konsekwentnie, krok po kroku zbliża się do zdemaskowania i ujęcia mordercy.
Moja ocena byłaby wyższa gdyby nie to, że dość wcześnie (za wcześnie) udało mi się poprawnie wytypować sprawcę i w efekcie zakończenie niczym mnie nie zaskoczyło. Nie zmienia to faktu, że „Nieukarani” to kryminał dużo lepszy od wielu z tych, których reklamy atakują ze wszystkich stron.

1946

Żadna rewelacja dla mnie. Czytadełko. Przeczytałam. Zero emocji. Wszystko jakieś takie jednostajnie prostoliniowe.
Nie porwała mnie ta historia.

Nie porwała mnie ta historia.

Dobry polski kryminał. Autorka umiejętnie połączyła ze sobą wątki teraźniejsze z przeszłymi, a nawet historycznymi. Trochę tylko szkoda, że rozwiązanie intrygi zostało podane nam praktycznie na tacy. Myślę, że można było lepiej to rozegrać i przytrzymać czytelnika trochę dłużej w niepewności.

Początek trochę ciężko było mi przebrnąć (ale tak już mam z niektórymi kryminałami). Później było już tylko lepiej. Ostatecznie daję 7 gwiazdek. Myślę, że chętnie sięgnę po inne książki tej autorki.

"Nieukarani" autorstwa Kamili Denis, to polski kryminał. Mroczna opowieść tocząca się w małym mieście, chwilami powoduje gęsią skórkę. W tym właśnie mieście dochodzi do zabójstwa młodej bizneswoman i okaleczenia córki przewodniczącego rady miasta. Obie kobiety zostają potwornie zeszpecone - morderca pozbawia je skóry. Gdy wydział kryminalny powiatowej jednostki działa pod naciskiem i prowadzi wyścig z czasem, podkomisarz Jan Berent powraca do sprawy, którą prowadził jego ojciec, aż trzydzieści lat temu. Moralne rozterki głównego bohatera w zaskakującym zakończeniu przynoszą coś więcej niż tylko poznanie nazwiska mordercy. Podkomisarz będzie musiał dokonać ważnego wyboru - zemsta czy sprawiedliwość?
Autorka zręcznie buduje napięcie w powieści. Jej styl nie odbiega od wyśmienitych autorów zza granic naszego kraju. Podczas czytania ma się chęć pochłonięcia tej książki "na raz". Napięcie budowane jest od samego początku. Akcja jest dozowana co jakiś czas, dlatego całość nie męczy czytelnika. Z rozkoszą czeka się na kolejny zwrot akcji. Kamila Denis dopracowała każdy istotny szczegół tej opowieści. Czuć w tekście zaplanowane wydarzenia, nic nie jest przypadkiem.
Za największy plus tego kryminału uważam niekonwencjonalne podejście autorki do tematu. Nie jest to już tylko płytkie określenie zbrodni, jako "ktoś gdzieś zamordował", ale również mocny i wyrazisty opis całego zdarzenia. Od samego początku można się wczuć w akcję. Idealna książka do stworzenia świetnego scenariusza filmowego.
Za minus uważam dużą ilość postaci, z których praktycznie każda ma nadane nazwisko (dla niektórych będzie to plusem i rzetelnym podejściem do sprawy - dla mnie zbytecznym zapchaniem treści), przez co przez pierwsze rozdziały ciężko przejść nie gubiąc się w postaciach.
Powieść ma 345 stron, co stanowi mój ulubiony przedział - nie za ciężka, by ją ze sobą nosić, ale też odpowiednia, aby rozwinąć akcję i zakończyć ją w dobry sposób. Litery mogłyby być o rozmiar większe, choć te, które zostały tu użyte nie są bardzo rażące. Projekt okładki autorstwa Wioli Pierzgalskiej, zdecydowanie jest klimatyczny i wpisuje się w treść. Kolory przytłumione, ciemne. Całość idealnie oddaje historię zawartą w tej książce.
Książka dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polskim kryminałem, wiek nie gra roli, choć książka zdecydowanie nie dla dzieci (choćby przez wulgaryzmy w niej zawarte).
Moja ocena: 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl