Okładka książki Przez pomyłkę
Agnieszka Peszek Wydawnictwo: 110 procent Cykl: Dorota Czerwińska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Dorota Czerwińska (tom 1)
110 procent
2021-03-14
2021-03-14
kryminał powieść kryminalna cosy mistery obyczaj

Przez pomyłkę przeczytana...Styl jest tak żenujący, że miałam wrażenie, że to wypracowanie dziecka z podstawówki. Może inne lektury przyzwyczaiły mnie do wyższego poziomu językowego, ale ta książka wydawała mi się wyjątkowo infantylna. Dokładne opisy tego, co kto myślał (jakby to była książka dla niedorozwiniętych)i te dialogi...Jak stenogram Klanu...Nie da się pominąć tego, że rozwiązanie zagadki szybko staje się oczywiste, a potem czyta się tą książkę chyba tylko za karę. Pomysł był dobry, wykonanie fatalne.

Przyjemny, dość lekki kryminał. W sam raz na wakacyjną, niezobowiązującą lekturę. Pewne nieścisłości, które pojawiają się w treści należy autorce wybaczyć, bo to jej powieściowy debiut.

O książce usłyszałam na grupie dla czytelników kryminałów, a gdy zobaczyłam, że audiobook jest czytany przez Filipa Kosiora, od razu dodałam na półkę. Ogólnie powieść jest dobra. Przyjemnie się czyta, losy bohaterów są interesujące. Ale pokazywanie wszystkich wydarzeń w perspektywie tak wielu autorów sprawiało, że sporo było powtarzania tych samych faktów. Jeśli wiązało się to z nową interpretacją, to ok, ale z czasem już zaczęło mi brakować akcji. Kryminał to tak naprawdę ok. 1/4 książki i o wszystkich faktach domyślamy się dużo szybciej niż bohaterowie. To taki kryminał, ale dla osób, które zbyt dużo kryminałów nie czytają. Mimo to ogólne odczucia mam pozytywne i na pewno sięgnę po drugi tom.

Przez pomyłkę
Agnieszka Peszek pojawiła się na rynku czytelniczym z propozycją czterech książek, które pomagają nam w utrzymaniu kondycji i pogłębianiu wiedzy o sporcie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy ukazały się pierwsze kryminały, które wyszły spod jej pióra. Początkowo podejrzewałam, że nie będzie to coś z efektem WOW, jednak szybko przekonałam się, jak bardzo się myliłam. Już krótkimi opowiadaniami autorka skradła moje serce. Była akcja, która toczyła się na przełomie kilku lat oraz zagadka, nie tak łatwa do rozwiązania. Dlatego też, z ogromną przyjemnością sięgnęłam po jej debiut powieściowy.

W szkole każdy z nich należał do jednej paczki, jednak przez nieoczekiwane zdarzenie, ich życie potoczyło się całkiem inaczej, niż początkowo zakładali. Po osiemnastu latach powracają do Suchodołu, aby ponownie spotkać się w dawnym gronie na zjeździe absolwentów, organizowanym przez Marcina. Mężczyzna z dnia na dzień wyjechał, pozostawiając po sobie wiele pytań. Teraz, kiedy wszystko może się wyjaśnić, okazuje się, że śmierć ponownie przyszła zebrać swoje żniwo, zabierając ze sobą istnienia kolejnych osób. Na pozór naturalne zgony spędzają sen z powiek Doroty Czerwińskiej. Jej policyjny instynkt daje o sobie znać, nie przyjmując do wiadomości, że zdarzenia te są dziełem przypadku.
Czy kobieta ma rację i za śmierciom jej kolegów z liceum kryje się coś jeszcze? Czy jest możliwość, aby ktoś mścił się za śmierć Gosi sprzed osiemnastu lat?

Historia pokazuje nam, jak przeszłość wpłynęła na obecne życie bohaterów. Ich problemy jak i życie są bardzo bliskie realnym trwogą, dotykającym zwykłych ludzi, którzy za wszelką cenę starają się ukryć własne porażki. Nieudane związki, zwaśnieni koledzy oraz niespełniona miłość, wychodzą naprzeciw złu, czającemu się pod osłoną normalności. W powieści autorka stopniowo odkrywała karty, dawkując nam retrospekcje z przeszłości. Zabieg ten niejednokrotnie wyprowadzał nas w pole, kierując oskarżenia na niewinne osoby. Całość została urozmaicona przez punkt widzenia kilku osób. Początkowo gubiłam się, czytając, jednak klarowne wyjaśnienia pozwoliły na spójne złożenie historii w całość.
Książka zrobiła na mnie spore wrażenie, przekonując do siebie nieskomplikowanym językiem, tajemniczością oraz nutką grozy. Autorka zwodzi nas przez niemal całą powieść, podsuwa fałszywe tropy, aby na koniec zrzucić bombę! Zakończenie udało mi się przewidzieć, ale skłamałabym, gdybym powiedziała, że domyśliłam się powodów. Były one dla mnie niemałym zaskoczeniem.
Nie było tu brutalnych scen, lecz pełne pasji i fascynujące wątki, które w całości zostały rozstrzygnięte. Bardzo pozytywnie odebrałam różnorodność bohaterów. Agnieszka Peszek nie idealizowała ich, stawiając na bliższą mojemu sercu prostotę. Choć nie wszystkie kręgi, w których obracali się mieszkańcy Suchodołu były przystępne dla zwykłego szaraczka, to autorka dopięła swego, psując ich idealne życie brzydkimi charakterami.
Brak niepotrzebnych opisów zdecydowanie działa na korzyść powieści, która nie została sztucznie napchana zbędnymi słowami. Choć znalazło się w tekście kilka niefortunnych zwrotów, to całość ratuje wielowątkowość. Możemy dostrzec tu elementy powieści obyczajowej, jak i kryminału psychologicznego. Sam tytuł pokazuje, że każda z postaci popełniła w swoim życiu wiele pomyłek, za które teraz przychodzi im płacić. Z drugiej strony, śmiało mogę stwierdzić, że w historii tej nic nie dzieje się „Przez pomyłkę”.
Podsumowując, jest to jeden bardziej udanych debiutów, który sam potrafi walczyć o swoją uwagę. Jestem pewna, że po przeczytaniu choć krótkiego opowiadania Agnieszki Peszek, przepadniecie bez reszty, wyczekując na kolejne dzieła autorki. Mam nadzieję, że jej książki ukażą się kiedyś w papierowej wersji, abym mogła dołączyć je do kolekcji swoich perełek literackich.
Dziękuję redakcji Sztukater za plik recenzencki oraz gratuluję autorce świetnego debiutu!

Przez pomyłkę

"Przez pomyłkę" jest debiutem powieściowym pani Agnieszki Peszek i to niestety widać. Są pewne niedociągnięcia i błędy stylistyczne (natomiast w e-booku dostępnym na Legimi, korektor w kilku miejscach zaspał i nie wyłapał zdań, które się powtarzały lub w połowie urywały, by po chwili pojawić się w nieco zmienionej formie oraz liczne literówki), ale pomysł na fabułę dość ciekawy i nawet wciągający, a to dobrze rokuje na przyszłość.
Narracja prowadzona jest z perspektywy kilku osób, w różnym czasie, przez co opowiedziana historia jest wielowarstwowa i wielowątkowa, a spoiwem dla niej jest PRZESZŁOŚĆ.

Historia przedstawiona przez Autorkę w osobliwy sposób ukazuje jak przeszłość wpłynie na poszczególne postaci tej historii, jak przez nią zaczną padać jak muchy. Kto jest mordercą? Komu zależy na wyrównaniu rachunków z przeszłości?
Mnie dość szybko udało się rozwikłać tą zagadkę, ale szczerze polecam zająć się nią osobiście. A jak pójdzie Tobie? Sprawdź :)
Reasumując powieść oceniam pozytywnie, wg mnie jest to wcale nienajgorszy start Autorki jako pisarki thrillerów.
Jestem pewna, że sięgnę po kolejne jej książki.
Powieść, na zachętę, otrzymuje ode mnie pełne 6⭐.

#agnieszkapeszek, #przezpomyłkę, #thriller, #debiutliteracki, #lubimyczytac

Książka Agnieszki Peszek „Przez pomyłkę” ukazuje problemy i dylematy zwykłych ludzi, którzy za wszelką cenę chcą ukryć swoje prawdziwe życie. Główna bohaterka udaje szczęśliwą matkę i żonę oraz spełnioną zawodowo kobietę, w rzeczywistości mąż się nad nią znęca, dzieci są dla niej koszmarne, a w pracy wciąż nikt jej nie docenia. Próbuje robić dobrą minę do złej gry i udaje kogoś, kim tak na prawdę nie jest. Myślę, że to poważny i niestety, cały czas aktualny problem. Próbujemy stać się kimś, ki nie jesteśmy tylko po to, aby dostosować się do otoczenia. Muszę przyznać, że spędziłam wspaniały czas z debiutancką książką Agnieszki Peszek „Przez pomyłkę” i z niecierpliwością czekam na kolejną, emocjonującą lekturę. Gorąco polecam!

Miasteczko pod Poznaniem, gdzie mieszka kilku dawnych znajomych ze szkoły. Wszyscy oprócz jednej osoby. Marcin, po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na imprezie pomaturalnej, zmuszony został do wyjazdu do Szwecji. Teraz po 18 latach wraca i organizuje kolejne spotkanie klasowe. Jednak i tym razem nie skończy się to dobrze... Jak wydarzenia z przeszłości i tłumiona nienawiść wpłyną na życie bohaterów?
Jest to debiutancki kryminał tej autorki, w którym zatraciłam się od samego początku. Powoli odkrywał przede mną swoje karty, cofając się do wydarzeń z przeszłości. Na plus zasługuje dla mnie charakterystyka postaci i przedstawienie historii z perspektywy kilku osób. A ich wachlarz jest naprawdę bogaty. Czytałam tę książkę z przyjemnością, a zakończenie nie było tak oczywiste, jak mogłoby się na początku wydawać.
Jutro powrócę z recenzją kolejnej książki tej autorki, w której znowu spotkacie się ze znanymi z tej powieści bohaterami.

Przez pomyłkę w sobotę na obiad był kebab. Przez pomyłkę Agnieszki Peszek, która tak mnie wciągnęła, że gdy nadeszła pora obiadowa a garnki były puste, zostało mi tylko sięgnąć po telefon i zamówić.

Powieść wpadła mi w ręce dość późno, bo premiera miała miejsce w marcu 2021, ale to przez to, że dostępna jest tylko w wersji ebooka a w ostatnim czasie skupiłam się na wersjach papierowych. Ale jak to mówią: lepiej późno niż wcale. Powiedzenie, że książka mnie zauroczyła w stosunku do tego gatunku wydaje się nieprzystające, ale takie mam odczucia. Już sama historia jest bardzo ciekawa. Grono młodych ludzi, tajemniczy wypadek, śmierć. 18 lat później Ci sami ludzie i znowu śmierć…Ale…. To sposób opowiadania tej historii decyduje o jej nieodkładalności. Autorka oddała głos bohaterom, wszystkim najważniejszym. Dzięki czemu poznajemy historię stopniowo, z wielu punktów widzenia. Historia buduje się powoli, odsłania kolejne fragmenty układanki a czytelnik przebiera nóżkami z niecierpliwości.
Byle szybciej do zakończenia a tam…

Fabuła bardzo ciekawa, trzyma w napięciu i trudno odłożyć książkę. Warto przeczytać.

Nie spodziewałam się tak przyjemnej lektury, po debiutanckiej powieści. Przemyślana i ciekawa historia, która wciąga. Domyśliłam się kto jest sprawcą, ale nie spodziewałam się zupełnie powodów jego działania. Z chęcią sięgnę po kolejny tom.