Odpowiednie dać rzeczy słowo

Okładka książki Odpowiednie dać rzeczy słowo
Tadeusz Różewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
1 str. 1 min.
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-01-01
2015-01-01
1 min.
opowiadania

Subiektywny wybór próz mistrza. Galopada po stylach i latach. Przejmujące są opowiadania tuż powojenne pokazujące kompletną dekompozycję człowieczeństwa, prześmiewcze te dotyczące tzw. życia literackiego, świetnie brzmią prozy podsłuchujące i opowiadające współczesnego człowieka. Precyzja i szlachetność języka. A mistrzostwo interpretacji Wojciecha Pszoniaka podkreśla to, co w tej prozie najlepsze. W sumie zawstydziłam się moją słabą znajomością twórczości Różewicza, zaledwie kilka flagowych wierszy, "Kartoteka" z listy lektur szkolnych, "Do piachu" w reżyserii Kazimierza Kutza Teatrze Telewizji z przejmującą rolą Piotra Cyrwusa. Kolejna zaległość do nadrobienia. Myślę, że ten audiobook jest znakomitym punktem wyjścia. Polecam!

Odnoszę wrażenie, że za szybko wyciąga wnioski, za szybko przechodzi do puenty..., zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę głębię, by nie powiedzieć, otchłań tematu. Głos pokolenia wojny. Nie jedyny. Jest jeszcze choćby Herbert czy Wojtyła. Niemcy mają cynika Grassa

Audiobook, czyta Wojciech Pszoniak.

Coraz bardziej trafia do mnie literatura czasu wojny i tuż powojenna. Literatura czasu, w którym wiele wartości ogólnoludzkich zostało postawionych pod znakiem zapytania i nie wiadomo było czy się odrodzą czy też trzeba będzie je czymś zastąpić.
Początkowe opowiadania (mniej więcej połowa) jest albo obrazem człowieka wobec wojny albo obrazem tego co ta wojna w człowieku pozostawiła. Bardzo ciemny obraz.

Za to druga połowa jest już o wiele bardziej pogodna a momentami zaczyna się ocierać o kabaret. Zresztą jest to już bardziej literatura faktu niż zwykłe opowiadania, co dodaje książce dodatkowego uroku w moich oczach bo beletrystyki ostatnio nie trawię.

Tytułowe opowiadania w interpretacji Wojciecha Pszoniaka to już majstersztyk! Zresztą w tym przypadku Pszoniak chyba musi zostać uznany za współtwórcę. Śmieszy kogoś "Alee oso choziii?". To sczekujcie jak to można zrobić naprawdę śmiesznie! :-)

Audiobook, czyta Wojciech Pszoniak.

Dodaj cytat z książki Odpowiednie dać rzeczy słowo