Prosto do piekła

2016-01-13
2016-01-13
Maciej Studencki
john lefevre

Dobrze się czyta. Może i trochę gorsząca ale na pewno bardzo zabawna.

Dobrze się czyta. Może i trochę gorsząca ale na pewno bardzo zabawna.

Bardzo interesująca pozycja, ciekawa, wciągająca i śmieszna - ale brutalnie cyniczna, odrażająca i wulgarna. Podobnie jak film "Wilk z Wall Street" ukazuje mechanizmy działania banków inwestycyjnych i giełdy oraz, nierozerwalnie z tym związaną kulturę pracy, opartą na twardym dążeniu do sukcesu za wszelką cenę i konsumowaniu go w szaleństwie seksualnego rozpasania i ciągłego alkoholowo-narkotykowego upojenia.

Nie jestem od tego, by nauczać moralności, książkę czyta się naprawdę świetnie, ale mam niestety problem z rzetelną oceną z powodu opisywanych historii. Już sama giełda wydaje mi się instytucją podejrzaną, będącą w dużym stopniu spekulacją i tworzeniem koniunkturalnej bańki, dla sztucznie wywoływanego popytu i hossy. Do tego brutalne i obrzydliwe postępowanie maklerów i analityków giełdowych, oszołomionych możliwościami związanymi z gigantycznymi zarobkami, dumnych z własnego cwaniactwa, obojętnych na uczucia innych, w najwyższym stopniu cynicznych - budzi mój sprzeciw. Tym bardziej, że to oni, ludzie z list Top najbogatszych na świecie, cieszą się ogromnym szacunkiem społecznym, jako ludzie gigantycznego sukcesu.
Morale tych osób najlepiej widać na przykładach wynotowanych cytatów:
=> "Jeżeli możesz być mistrzem tylko w jednej dziedzinie, wybierz kłamstwo. Jeśli dobrze kłamiesz, to jesteś dobry we wszystkim.";
=> "Do mojego kubła trafia lepsze żarcie niż to, które je 99% ludzi na świecie.";
=> "Jeżeli ktoś zadaje ci pytanie a ty nie znasz odpowiedzi, spróbuj go potraktować z góry. Lepiej wyjść na dupka niż na głupka.";
=> "Wykorzystywanie nielegalnych informacji na giełdzie to jak sikanie do basenu. Brzmi wstrętnie ale w sumie to żaden problem";
=> "Dlaczego miałbym się żenić? To tak, jakbym zakładał się o połowę majątku z jakąś laską, że będę ją kochał wiecznie."

Dlatego ocena obniżona o jedną gwiazdkę.

Taki gorszy „Wilk z Wall Street” - mniej o kulisach pracy bankowców, więcej o głupawych czasami wręcz obscenicznych ekscesach szczeniaków mających do dyspozycji za dużo kasy.

Mnie bardziej zainteresowało to co związane z naszymi pieniędzmi czyli wyżej wspomniane kulisy pracy w tym brudne chwyty w stosunku do konkurencji, prezentacje i negocjacje z klientami, ale rozumiem, że młodzież z wypiekami będzie doczytała opisy alkoholowo-narkotyczno-seksualnych historii „po godzinach”, np. problem z toaletą, który tak zachwycił Ewę u mnie wzbudził niesmak.

Ale to dobrze ponieważ dzięki temu autor powiększa krąg potencjalnych czytelników. W sumie co się dziwić: bankster to znaczy zna się na biznesie!

Podobne historyjki można usłyszeć w każdej firmie, tyle tylko, że ich poziom będzie dostosowany do poziomu zarobków czyli możliwości.

Książka napisana bez wygórowanych ambicji, prosta fabuła, ciekawy i prosty sposób przekazania czytelnikowi sytuacji.
Dobra lektura do poczytania po ciężkich ,,kalibrach" literackich!

Dobra lektura do poczytania po ciężkich ,,kalibrach" literackich!

Świetna

Świetna

Wspomnienia bankowca z czasów przed ustatkowaniem i założeniem rodziny.

Jest to obszerny opis tego, co się często dzieje z człowiekiem, który w młodym wieku zarabia zdecydowanie ponad swoje rzeczywiste potrzeby (ekscesy alkoholowo-narkotykowo-seksualne).

Książkę się bardzo dobrze i szybko czyta.

Każdy rozdział poprzedza strona zawierająca "krótkie mądrości", które w znacznym stopniu można uznać za celne, ale często i okrutne, np.

"Co roku dzieci dostają od życia cenną lekcję: Święty Mikołaj bardziej lubi te z bogatych rodzin".

Wspomnienia bankowca z czasów przed ustatkowaniem i założeniem rodziny.

Książkę się bardzo dobrze i szybko czyta.

Każdy rozdział poprzedza strona zawierająca "krótkie mądrości", które w...

Jako finansista z wykształcenia zdecydowanie lubuję się w tym gatunku. Naprawdę lekka, przyjemna w czytaniu. Przyznam, że jestem w pozytywnie zaskoczona.

Książka polecona przez pracownika "budżetówki", odebrana przez pracownika korporacji już bardziej z mieszanymi uczuciami (czyli przez mnie). Nawet firma się zgadza. Na szczęście obraz przytaczany w książce to dla mnie abstrakcja. Nie twierdzę, że nie wierzę w to co opisane, bo nie wątpię żeby cokolwiek w książce było koloryzowane. Jedna rzecz pozostaje jednak wspólna - podobnie jak on w tym wieku, też się "bawiłem" i podobnie jak dla niego obecnie, także ważna jest dla mnie rodzina. Różnimy się tylko możliwościami jakie wtedy mieliśmy, względem zakresu "zabawy" na jaki mogliśmy sobie pozwolić.

Wariacja w temacie i klimacie "Wilka z Wall Street". Plus za opisy mechanizmów negocjacji i dobijania targu w zakresie emisji akcji i obligacji. I ekstra gwiazdka - przy opisie problemu z toaletą w prywatnym odrzutowcu popłakałam się ze śmiechu, co ostatni raz zdarzyło mi się nad książką jakieś dziesięć, piętnaście lat temu...

Wspomnienia bankowca inwestycyjnego, który zdradza środowisko świata finansów. Świat składający się głównie z facetów bez skrupułów napędzający się nawzajem. Dodając do tego ogromne pieniądze którymi obracają i zarabiają, otrzymujemy mieszankę wybuchową.

• 2016
  • Literatura faktu