Książka tylko dla mężczyzn

Okładka książki Książka tylko dla mężczyzn Ewa Kempisty-Jeznach
Okładka książki Książka tylko dla mężczyzn
Ewa Kempisty-Jeznach Wydawnictwo: Prószyński i S-ka zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Prószyński i S-ka
2016-02-25
2016-02-25
zdrowie rodzina związki zdrowie mężczyzny poradnik

Okładka książki Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznach, Ireneusz Marek Salata
Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznac...
Okładka książki Pytania o męskość. Kamil Pawelski w rozmowie z dr Ewą Kempisty-Jeznach Ewa Kempisty-Jeznach, Kamil Pawelski
Pytania o męsk... Ewa Kempisty-Jeznac...

W zasadzie nie wiem do końca co myśleć o tej książce. Dowiedziałem się sporo o tym jak działa testosteron oraz co wpływa na to, że jest obniżony i co zrobić żeby był w normie co można streścić do zdrowej diety, uprawiania sportu czy odpowiedniego wypoczynku. Dużo też zbędnego gadania jest jak odnośnie rozdziału alkocholu, gdzie autorka za dużo szczegółów nie podaje a skupia się jedynie na ogólnych aspektach. Nie jest to zła książka ani wybitna. Polecam ją mimo wszystko przeczytać osobom (nie tylko dla mężczyzn),które chciałby się dowiedzieć w wersji papierowej więcej o testosteronie.

Dużo pitolenia.... jednak nie jest wcale najgorsza

Dużo pitolenia.... jednak nie jest wcale najgorsza

"Świat zaczynają również zaludniać metroseksualni osobnicy, będący w zasadzie mężczyznami, jednak znacznie bardziej przypominający pozbawione płci istoty."
Jak można nazwać kogoś osobnikiem odmawiając mu płci, tylko dlatego, że nie wygląda tak jak autorce książki się przyśniło, że mężczyzna wyglądać powinien?

Bardzo średnia książka, tylko kilka ciekawych faktów i dużo pitolenia o nadwadze.

Z książki można uzyskać odpowiedzi m. in. na pytania, na co mężczyzna powinien zwrócić uwagę, dbając o swe zdrowie i dlaczego mamy do czynienie z zanikaniem męskości. Autorka jest jedynym w Polsce lekarzem medycyny męskiej z międzynarodowym certyfikatem, założycielką Poradni Zdrowia Mężczyzn w Polsce Swissmed Gdańsk oraz Polskiego Towarzystwa Promocji Medycyny Męskiej "Achilles".

Książka warta przeczytania. Porusza tematkę, która przez większość jest ignorowana, a zjawisko obniżania się testosteronu u mężczyzn zaczyna być mocnym faktem, a nie bajką.

Książka zdecydowanie ma niewykorzystany potencjał. Kupując ją liczyłem, że najdę w niej jakieś odpowiednie środki, suplementy, odpowiednia ćwiczenia czy chociażby określone zachowania na poprawę libido czy podwyższenie testosteronu. Niestety dla osoby zdrowej (nie będącej otyłej, nie mającej nadciśnienia czy nie palącej itd.) nie znajdzie nic nowego :/ a Ci mniej zdrowi dowiedzą się głównie porady typu: nie bądź otyły bo ci testosteron spadnie. Zawiodłęm się na książcę trochę. Historię z życia wzięte pani Doktor są ciekawym dodatkiem do książki i trochę podnoszą jej wartość. Ale jeśli ktoś liczył że znajdzie tu zdanie pani Doktor na temat usprawienia testosteronu/libido to nie, zdecydowanie nie. Pierwsze 5 artykułów z googla o podwyższeniu testosteronu/libido pokryje więcej niż ta książka. Sa w niej dosłownie w większości podstawy, znajdzie się oczywiście parę informcji służacych zdrowiu mężczyzny jak unikanie Bisfenolu A czy ksenoestrogenów ale liczyłem na coś więcej bardziej poparte wiedzą i doświadczeniem Pani Doktor.

Dobrze się czyta, ciekawe wiadomości. Warto wiedzieć.

Dobrze się czyta, ciekawe wiadomości. Warto wiedzieć.

Jeżeli w sposób łatwy lekki i przyjemny chcesz poczytać o problemach współczesnego mężczyzny to tak - ta książka jest dla Ciebie. Przeczytanie jej w 2 dni jak na tak słabego czytelnika jak ja, świadczy o łatwej przyswajalności tekstu. Zanim doczytałem się do tych diagnoz od roku wcześniej sam zacząłem obserwować pewne zaburzenia w funkcjonowaniu mojego organizmu i jestem typowym przykładem podanym w jednym rozdzialem z książki, a książka właśnie otworzyła mi oczy na te sprawy jeszcze bardziej.

„Książka dla mężczyzn” – niech nie będzie dla nikogo mylnym tytułem. Owszem, warto by było, aby to w szczególności płeć męska sięgnęła po ową propozycję literacką, ale nie jest niewskazane, abyśmy my, kobiety nie były na bieżąco w temacie.

W każdym razie, autorka gorąco kieruje swój apel do mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ generalnie mówi się, że mężczyźni nie zwracają szczególnej uwagi na swoje zdrowie, niepokojące symptomy, a jeśli takowe pojawiają się, są przez nich lekceważone i bagatelizowane. Błąd. Jedno zaniedbanie może w przyszłości przynieść poważne konsekwencje.

Autorka w swoich rozważaniach porusza działanie przeważającego męskiego hormonu, czyli testosteronu. Okazuje się, że ma niebagatelne znaczenie w codziennym życiu, a każdy nadmiar, niedobór lub jego brak, – co jest coraz częstszym zjawiskiem w dobie technologii i rozwoju cywilizacyjnego, niesie za sobą różnego rodzaju skutki, głównie nieprzyjemne, które odbijają się na różne dziedziny życia.

Na początku książki autorka fachowym, lecz popularnym językiem wyjaśnia, czym jest testosteron, w jaki sposób można zbadać jego ilość występowania oraz co przyczynia się do jego zaniku w organizmie. Aby rozświetlić Czytelnikowi sytuację, przytacza różne przykłady z męskich żyć wyjęte. Potwierdza to fakt, że tego rodzaju problemy nie bez powodu są wyłaniane na światło dzienne, bowiem w naszym otoczeniu jest coraz więcej jednostek, które skarzą się na różne dolegliwości przy równoczesnym nieposiadaniu wiedzy, jak sobie z nimi radzić.

W dalszej części treści autorka podkreśla wręcz najważniejszą funkcję testosteronu dla męskiego współdziałania – ma swój ogromny udział w libido oraz potencję. Niestety, do coraz częstszych męskich problemów należy wymienić przedwczesny wytrysk oraz wybujałe podniecenie seksualne. Nie trzeba dodawać, jakie skutki psychiczne wywołują tego rodzaju problemy, zwłaszcza, kiedy dotyczą tak delikatnej oraz intymnej sfery. Nie rzadko mężczyźni z tego powodu popadają w depresję, a czasem skłaniają się ku skutecznym próbom samobójczym. Całe jednak szczęście, że medycyna poszła na przód, oferując lekarstwa na potencję, – dzięki czemu pacjenci mają szansę na satysfakcjonujące i zadowalające życie seksualne.

Autorka podkreśla również niebywałą zaletę uprawiania sportów. Zachęca do profilaktycznych badań nie tylko na tle hormonalnych, ale w ogóle w celu kontrolowania swoich czynności życiowych, czy są one w ogólnej normie. Niestety, pewne zaniedbania mogą odcisnąć trwałe piętno. Warto zwracać uwagę na to, co spożywa się i w jakiej ilości, bowiem zły cholesterol czyha, aby zadać cios. Wszelkie zaniedbania żywieniowe mogą prowadzić do rozwinięcia się cukrzycy typu 2, nie wspominając o nadciśnieniu, nowotworach, chorobach sercowo-naczyniowych. Niestety, wraz z uprzemysłowieniem, wkraczają choroby cywilizacyjne, psychosomatyczne, na których wczesne zalążki należy zwracać uwagę. Nie zapominajmy o skłonnościach nałogu, papierosach czy alkoholu, który lubi przylgnąć do grona męskiego.

Krótka książka, można spokojnie oddać się jej lekturze na połowę popołudnia. Można wiele ciekawych rzeczy wyłuskać, ale warto też przystanąć przy danej kwestii i zastanowić się, co jest faktycznie ważne, a przez wielu mężczyzn tak bagatelizowane, a przez nas kobiety podkreślane, a raczej wypominane. Nie tylko my kobiety mamy prawo do odczuwania słabości, lęków i niepokojów związanych z naszym zdrowiem. Warto wiedzieć, co niecoś o tematyce zdrowotnej naszych partnerów, abyśmy w odpowiednim czasie mogły uruchomić środki zaradcze i pomagać, zapobiegać przed poważnymi skutkami.

Recenzja dla portalu kulturowego - sztukater.pl

• Męskość
  • Psychologia
  • 2016

Dodaj cytat z książki Książka tylko dla mężczyzn