Efektywny JavaScript. 68 sposobów wykorzystania potęgi języka

Okładka książki Efektywny JavaScript. 68 sposobów wykorzystania potęgi języka David Herman
Okładka książki Efektywny JavaScript. 68 sposobów wykorzystania potęgi języka
David Herman Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion

Prawdę mówiąc, to nie wiem czemu przeczytałem tę książkę. Szukałem tylko opisu jednej komendy. Przeczytałem w niej jeden rozdział, potem następny, a że były krótkie to szybko poszło. (No i chciałem skończyć coś co zacząłem) I tak oto dodałem następną książkę do przeczytanych. A coś o książce? Jeżeli nie miałeś styczności z JavaScript to może być dla Ciebie dosyć trudna. Poruszane są w niej sprawy, które już trzeba wcześniej znać. Być może kiedyś wrócę do niej, ale jak już opanuje podstawy.

Duża porcja sprawdzonej wiedzy, solidnie opisana. Widać, że autor podszedł do sprawy serio — tu nie ma opowiadania o potworach, dziwnych żartów, popisywania się z kim to się autor kumpluje. Możemy być więc pewni, że każda strona to informacje techniczne. Autor przyłożył się i do kodu, jest czytelny i dobrze brzmiący (bez ciągłych "x" lub "foobarów"). Słowem — półka dla zawodowców.

Nie wszystko jednak jest idealne — niektóre przykłady mogłyby mieć zmienioną kolejność (już samo odwoływanie się do przodu na to wskazuje) i w niektórych miejscach autor nie ustrzegł się od pomyłek lub niezbyt czytelnego opisu.

Sięgając po tę książkę trzeba mieć świadomość roku wydania — horyzont czasowy to ES5, a nie ES6, więc nie dostaniemy tutaj absolutnych nowinek. Ale to akurat nie przeszkadzało mi — raczej nadmierna solidność autora w opisach jak pisać wstawki, które zastępowałyby funkcje ES5, gdybyśmy mieli starszą platformę. Być może jest to ukłon w stronę tych programistów, którzy mają za klientów uparciuchów z antycznymi MSIE. Na szczęście to spojrzenie wstecz tu i ówdzie zabiera niewiele miejsca.

Polecam, książka pomaga ugruntować swoją wiedzę o JS z pewnego źródła. Miłym dodatkiem jest przedmowa samego Brendana Eicha.

Książka ma już kilka lat i spodziewałem się, że może być nieaktualna jednak okazała się zaskakująco przydatna i sporo się z niej dowiedziałem. Ciekawie było również zapoznać się z czasami przed ES6

• Programowanie
  • Informatyka
  • WebDev
  • 2017 - Przeczytane
  • Kindle - Ebookpoint
  • Posiadam fizycznie
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Efektywny JavaScript. 68 sposobów wykorzystania potęgi języka