Zasady wojny

CL Media
2015-12-01
2015-12-01
siły specjalne PMC Kolumbia wojna ropa wojny o ropę najemnicy

Wciągająca fabuła, osadzona w realiach Ameryki Łacińskiej. Dobrze się słuchało audiobooka.

Dobra treściwa książka trzymająca w napięciu.
Strefa militarna, ogromne pieniądze, polityka.

Dobra treściwa książka trzymająca w napięciu.
Strefa militarna, ogromne pieniądze, polityka.

Super...

Super...

Jak zwykle w książkach Czeszumskiego - nietuzinkowa tematyka, intrygujący bohaterowie, a także napięcie towarzyszące Czytelnikowi od początku do końca. Uwielbiam jego książki, bo są takim przyjemnym powiewem swoistej egzotyki i oderwaniem od tego, co zazwyczaj można spotkać w księgarniach (mam wrażenie, że na rynku książkowym nie ma zbyt wielu pozycji podejmujących tematykę karteli i organizacji paramilitarnych w Ameryce Południowej). Polecam. Naprawdę interesujący kryminał.

Muszę przyznać, że książka mnie mile zaskoczyła. Początek był dla mnie bardzo kiepski (po fakcie...sam nie wiem czemu) ale to co się potem dzieje zasługuje na uznanie. Cały czas miałem z tyłu głowy że pewne opisane sytuacje nie są fikcją literacką. W połączeniu z lekkim piórem, wartką akcją, naprawdę realnie przedstawionymi bohaterami daję mieszankę wybuchową. Książkę się po prostu pochłania.

Skończyłem i zabieram się za resztę książek od tego autora.
Świetna książka.

P.s Mała prywata, dzięki dla Pana "S", za pożyczenie tej książki.

Jestem pełen podziwu dla talentu pisarskiego Łukasza. Po niesamowitym "Białym Szlaku" i rewelacyjnym "Legioniście", z utęsknieniem czekałem na kolejną powieść autora. I znów się nie zawiodłem. Książkę się czyta jednym tchem i nie sposób się położyć spać, bo wciąż się chce przeczytać jeszcze jeden rozdział i jeszcze jeden itd.
Książka jak to u Łukasza bywa, o tematyce wojenno-narkotykowej, ale tym razem na czoło wysuwają się ropa naftowa i pieniądze. Chyba największe źródło zła i wojen we współczesnym świecie.
Polecam zdecydowanie!

Książka jak to u Łukasza bywa, o tematyce...

Najemnicy, partyzanci, kartele narkotykowe, kapitalistyczny wyzysk i komunistyczna ideologia. Najwyższa technika wojskowa i sztuka przetrwania w dzikiej dżungli. Interesy ważniejsze niż życie. Pieniądze cenniejsze niż sumienie. W to wszystko zostaje wrzucony wojownik z zasadami. Jeżeli to mało, to dorzućmy do tego spisek i akcję ratowniczą w samym sercu siedziby wroga…
Głównym bohaterem jest Robert Tucker, podoficer służb specjalnych. Wcześniej pracujący dla USA jako wierny żołnierz, po akcji wynikającej z jego niesubordynacji, aby zatuszować skandal, zostaje na stałe wydalony z armii. Ze swoimi umiejętnościami pozostaje mu praca w prywatnym sektorze. Tak właśnie trafia do międzynarodowego koncernu naftowego CDC, który deleguje go do Kolumbii w celu szkolenia ochroniarzy i protekcji terenów firmy. Ciężka praca, ogromne ryzyko i śmiertelne niebezpieczeństwo są jednak sowicie wynagradzane finansowo. W końcu elitarność kosztuje. Przecinający tropikalną dżunglę ropociąg jest głównym celem partyzantów FARC, którzy za swoją misję obrali walkę z kapitalistycznym okupantem. W przeciwieństwie do armii, tutaj nikt nie pyta – liczy się efekt, a Tucker’owi skuteczności w „eliminowaniu zagrożenia” nie można odmówić. W ten sposób poznajemy kulisy ekonomicznej wojny, a wszystko to w dzikich zakątkach kolumbijskiego piekła. Jednak nie jest to prostoliniowa opowieść. Pojawia się tutaj docieranie charakteru, wierność własnym zasadom, głęboka przyjaźń braci broni, miłość i zdrada. Nie tylko na poziomie emocjonalnym, ale także służbowym.

Pełna recenzja książki na stronie:

Na półkach: , , , , , ,

„Życie bywa szalone, a ludzie są ułomni i popełniają błędy”.

Wojna to zjawisko powszechnie znane, towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Prowadzi do całkowitej destrukcji ludzkiej tożsamości, uwalnia najgorsze instynkty, zezwierzęca i zupełnie niszczy psychikę człowieka. Pieniądze i władza stanowią bodziec, który w wielu ludziach wyzwala autokratyczne zachowania, prowadząc do całkowitego zatracenia zasad i godności. Świat biznesu bywa brudny i skorumpowany, wymyka się wszelkim standardom. Dla wielkich pieniędzy ludzie zdradzają, niszczą i zabijają. Wojna i ogromna fortuna — w tych światach główną zasadą jest przetrwanie i zwycięstwo, w konsekwencji władza i wielkie pieniądze, bez względu na koszty, które należy ponieść, aby osiągnąć obrany cel...

„To była wojna w jądrze ciemności. Zagubienie w zielonym piekle. Brud i robactwo. Heroiczna walka o zachowanie higieny, walka z grzybicą, wrzodami i jątrzącymi się ranami” str. 169

Robert Tucker to wyspecjalizowany i doświadczony były podoficer elitarnych sił specjalnych. Dyscyplinarnie usunięty z armii za niesubordynację podejmuje zatrudnienie w prywatnej firmie ochroniarskiej. Pracuje, jako kontraktor wojskowy wypełniając zadania szkoleniowo-ochroniarskie na terenach krajów, w których toczy się wojna. Uczestniczył między innymi w konfliktach na terenie Iraku, zabezpieczając transporty i koncerny naftowe. Wreszcie trafia do kolumbijskiej osady w samym środku amazońskiej dżungli, która swoją sławę zyskuje dzięki linii rurociągów, w których dziennie przepływają setki tysięcy baryłek czarnego złota. Rurociąg jest własnością prywatnej kampanii naftowej, która dzierżawiąc kolumbijskie tereny, narażona jest na walkę z miejscowymi kolaborantami, którzy chcąc wymusić haracze, wysadzają rurociąg, narażając korporację na miliardowe straty. Robert Tucker podejmuje się ochrony rurociągu, jednocześnie szkoląc kolejnych najemników. Ostatecznie pod płaszczykiem zabezpieczenia koncernu naftowego w środku dżungli rozgrywa się istny koszmar przypominający brutalną i bezwzględną wojnę, między najemnikami a armią komunistycznych partyzantów FARC. Kiedy pewnej nocy rozbija się samolot na pokładzie, którego przebywał kurier mający dostarczyć tajne dokumenty kampanii naftowej, Robert wraz z kilkuosobową grupą najemników wyrusza na terytorium wroga. Jego celem jest znalezienie i zabezpieczenie wraku oraz walizki z poufnymi danymi. Na miejscu katastrofy Tucker jest świadkiem szokujących faktów, które w konsekwencji prowadzą do ujawnienia niewygodnych sekretów. Czy walka z wrogiem okaże się warta poświęcenia?

„Wokół ropy zawsze tworzą się niełatwe i obfitujące w brudne sztuczki wzajemne układy państw i międzynarodowych korporacji” str. 37

„Zasady wojny” to trzecia książka Łukasza Czeszumskiego. Lektura tej powieści okazała się dla mnie ogromnym zaskoczeniem bowiem obawiałam się całkowicie zmilitaryzowanej historii, która może mnie znużyć i stać się trudną do zrozumienia opowieścią. Tymczasem otrzymałam książkę, którą niełatwo jednoznacznie sklasyfikować, i od której trudno oderwać uwagę. Powieść wypełniona jest zawrotną i prężnie rozwijającą się akcją, mnóstwem przygód i przeżyć bohaterów, kolejnymi wyciekającymi aferami, ale także subtelnie poprowadzonymi wątkami obyczajowymi oraz sprawnie skonstruowanymi portretami psychologicznymi bohaterów. Na każdym etapie tej powieści autor pomału zgłębia epizody z życia kolejnych postaci, nie wprowadzając w umysł odbiorcy chaosu i zagubienia. Akcja rozwija się we właściwym tempie, wdrażając czytelnika w militarne zawiłości i przeżycia bohaterów. Łukasz Czeszumski bardzo sprawnie wiedzie czytelnika przez szereg różnorodnych miejsc, nie tylko przez amazońską dżunglę, ale także przez Irak, Paryż i Londyn. Ukazuje wewnętrzne przeżycia i rozterki bohaterów i robi to w sprawny i przemyślany sposób, nie powodując wątpliwości i bałaganu w głowie odbiorcy. Autor wykreował wiarygodne sylwetki, ludzi z krwi i kości, którzy żyją na granicy prawa, z ogromną mocą i intensywnością, narażając własne istnienie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne, tym samym zupełnie niszcząc własną sferę emocjonalną i życie prywatne. Żołnierze, najemnicy, rebelianci ich byt to pasmo walk, naładowanych przemocą, bólem i cierpieniem, wyściełanych wyłącznie strachem i śmiercią.

„Nigdy nie był tak świadomy swego ciała i swojego życia jak teraz. Nieomal czuł, gdzie za chwilę uderzą go pociski, rozrywając wnętrzności i zamieniając jego, człowieka zdrowego i silnego, w worek martwego mięsa. Nie chciał umierać. Chciał żyć, żyć pięknie i długo, żyć!”. Str. 268

Łukasz Czeszumski na początku niniejszej powieści podkreśla, iż stanowi ona wyłącznie fikcję literacką, a jednak czytając tę książkę, odnosiłam wrażenie, że podparta jest autentycznymi wydarzeniami. Bardzo realne i jaskrawe postaci oraz wiarygodne wątki powodują, iż opisana historia wydaje się prawdziwa, przez co chwilami zdumiewa, szokuje i skłania do głębokich refleksji. Niniejsza powieść idealnie ukazuje pokrętność i ułomność ludzkiej psychiki oraz otaczający nas świat, pełen brutalności, terroryzmu i przemocy, a także korupcji i manipulacji na najwyższych szczeblach władzy, oparty na bezwzględnym barbarzyństwie, który po trupach dąży do obranego celu.

Mimo trudnego i kontrowersyjnego tematu książkę czyta się z lekkością i zaciekawieniem, na żadnym etapie lektury nie ma czasu na nudę czy znużenie. Fabuła wciąga i zupełnie absorbuje uwagę odbiorcy, chłonie się ją niczym wyborne danie. Ta książka pobudza zmysły, realnie ukazuje barwy i dźwięki wojny. Łukasz Czeszumski serwuje czytelnikowi całą paletę różnorodnych emocji, które towarzyszą mu od pierwszej do ostatniej strony książki.

W mojej opinii autorowi udało się ominąć utarte schematy i stworzyć niebanalną fabułę, która pozwala czytelnikowi spojrzeć oczami osoby doświadczonej na Kraje Trzeciego Świata. Kraje, w których toczą się krwawe batalie rebeliantów, wojny domowe, świetnie funkcjonują kartele narkotykowe oraz skorumpowane rządy, które czerpią olbrzymie korzyści materialne z nielegalnych interesów mafii oraz wielkich koncernów wydobywczych, działających poza granicami prawa, dla których humanitaryzm i honor to pojęcia kiepskie i bezużyteczne. Niniejsza powieść bardzo rzetelnie i realnie obnaża także wyniszczający charakter pracy najemników czy żołnierzy biorących udział w międzynarodowych, tak zwanych misjach stabilizacyjnych.

Książkę polecam miłośnikom błyskotliwej literatury sensacyjnej, nasyconej brutalnością i bezwzględnością, która chwilami obezwładnia swoją kontrowersyjną treścią, budząc szereg różnorodnych emocji, tym samym skłaniając do głębszych refleksji. Czy świat i ludzie stojący na czele rządów mogą zapewnić nam bezpieczeństwo?

Cała recenzja: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/2015/11/przedpremierowo-zasady-wojny-ukasz.html

„Życie bywa szalone, a ludzie są ułomni i popełniają błędy”.

• *** LITERATURA POLSKA

Dodaj cytat z książki Zasady wojny