Kokainowe wojny. Piekło i haj

reportaż
Oficyna Wydawnicza RYTM
2022-11-15
2022-11-15

Książka wprowadza nas w inny świat, przedstawiając jego realia w zupełnie inny sposób, niż moglibyśmy sobie wyobrażać. Przez co staje się niezwykle ciekawą pozycją do sięgnięcia. Po jej przeczytaniu zapewne nie jedna osoba spojrzy nieco innej perspektywy na to co potencjalne wydawać, by się mogło znane z filmów, książek, czy innych reportaży.
Książkę czyta się szybko, ale z zaciekawieniem i warto po nią sięgnąć. Zakupiłam, przeczytałam, a teraz ląduje ona na regale wśród innych książek, by jeszcze zapewne kiedyś móc komuś ją polecić, gdy spyta o coś wartego uwagi.

Książkę czyta się szybko, ale...

Kokainowe Wojny. Piekło i haj. Witajcie w świecie narkotykowego biznesu.
Jest to drugie, zaktualizowane i poszerzone wydanie „Białego szlaku”, reportażu który uzyskał już na rynku miano białego kruka, ponieważ zakup tej książki graniczy niemal z cudem i to bez względu na to czy jest to książka nowa, czy też używana. Przekonałem się o tym na własnej skórze, gdyż sam „polowałem” na nią ponad 2 lata, a gdy wreszcie udało mi się ją zakupić, ukazała się wersja poszerzona i zaktualizowana, więc powiedziałem sobie, że muszę mieć tę książkę tak szybko, jak tylko to możliwe.
Powodów dla których sięgnąłem po tą książkę jest wiele, jednym z nich jest gatunek literacki, uwielbiam reportaże, moim tzw. konikiem od lat jest szeroko pojęta przestępczość zorganizowana, a dodatkowo interesuję się historią i kulturą obu ameryk, a zwłaszcza ich łacińskiej części. Jak już wspomniałem, pierwsze wydanie chciałem kupić już od dawna, powodowane to nie było tylko opinią o książce na rynku, ale również tym, że twórczość autora, Łukasza Czeszumskiego zdążyłem już poznać, i to od jak najlepszej strony, mianowicie zapoznając się z lekturą świetnego reportażu „Miasto gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro”, w której poznajemy mroczną stronę tego ogromnego brazylijskiego miasta.
Autor książki Łukasz Czeszumski, to nie tylko pisarz, ale to również podróżnik, reporter pochodzący z Gdańska. Pisał reportaże z Ukrainy, Bliskiego Wschodu czy Afryki, ale szczególnie zafascynowany jest Ameryką Łacińską w której spędził ponad 5 lat.
W Kokainowych Wojnach autor zabiera nas w podróż po obu Amerykach, odwiedzając po kolei państwa będące kluczowymi punktami na trasie podróży jaką przebywa kokaina, od momentu jej uprawy, aż po chwilę w której trafia do klientów detalicznych. Odwiedzamy Boliwię, Peru, Kolumbię, kraje w których uprawia się narkotyk, Meksyk, przez który przebiega przemyt do USA, które również poznajemy bliżej, a także drugiego z największych konsumentów kokainy – Brazylię.
W reportażach Łukasza Czeszumskiego największą zaletą w mojej opinii, jest to, że autor nie tylko szczegółowo z zachowaniem chronologii opisuje historię rozkwitu rynku narkotyków w każdym z krajów, wraz z opisem najważniejszych wydarzeń, oraz kluczowych postaci, ale również przybliża nam losy pojedynczych ludzi którzy przeszli jakieś dramatyczne sytuacje, na których życiu poważne piętno odcisnęły wydarzenia pośrednio, bądź bezpośrednio spowodowane narkobiznesem i sytuacją w ich kraju. Poznajemy więc nie tylko losy słynnego Pablo Escobara, braci Ochoa, Carlosa Lehdera czy José Gonzalo Rodrígueza Gachy, znanego jako El Mexicano, El Chapo czy innych najważniejszych osób, ale również trafiamy na boliwijskie pola koki, farmerów zajmujących się ich uprawą, czy policjantów z grupy Leopardos, w Brazylii autor osobiście odwiedził fawele gdzie rozmawiał między innymi z nastoletnim Sicario bawiącym się latawcem. W Kaliforni razem z ojczymem słynnego rapera The Game odwiedzimy ulice Compton. Takie podejście do tematu, daje inny pogląd niż sam rys historyczny, opis najważniejszych wydarzeń, notki biograficzne najbardziej znanych postaci czy suche statystyki, dzięki poznaniu dramatycznych losów wielu osób na przestrzeni wielu lat, łatwiej zrozumieć, jak duży ślad w całych społeczeństwach i na kilku pokoleniach odciska narkobiznes, jak istotnym jest elementem kultury czy gospodarki, ale również jaki ogromny wpływ ma na całą historię tych państw.
Książkę z czystym sumieniem oceniam na 9/10, tylko dlatego nie dostaje maksymalnej noty, gdyż zwyczajnie po przeczytaniu człowiek żałuje, że to już koniec, że nie jest dłuższa. Polecam ją nie tylko dlatego, że z pewnością również w niedalekiej przyszłości będzie zapewne ciężka do zdobycia. Zachęcam do jej przeczytania również przede wszystkim miłośników dobrego reportażu, fanów przestępczości zorganizowanej, z pewnością wszyscy którym przypadł do gusty serial Narcos, nie będą się nudzić podczas lektury, osoby interesujące się kulturą, czy też historią Boliwii, Peru, Kolumbii, Brazylii , Meksyku czy też USA, również gorąco rekomenduję ten tytuł. Czytelnikom którzy zdążyli już się zapoznać z twórczością autora, polecać jej nie trzeba, gdyż sięgną po nią z pewnością.

Kokainowe Wojny. Piekło i haj. Witajcie w świecie narkotykowego biznesu.

• Mafia
  • XP&R