Kompleks winy

Albatros
2008-01-01
1996-01-01
Robert Waliś

Książka mnie nie porwała . Wręcz zawiodła . Morrell jest dla mnie ciekawym i nieprzewidywalnym autorem . I tak jest w tym przypadku . Niestety tym razem w sposób negatywnym. Zbyt cukierkowata, wręcz naiwna , a momentami nudna . Brak pomysłu , brak tempa akcji , ledwo dociągnąłem do końca .

Kolejna pozycja z dorobku pana Morrella za mną, jak zwykle akcja pędzi jak szalona, pełno strzelaniny i pościgów , czyta się świetnie. Dając ocenę trochę zawyżam, bo chyba nie pozostanie w pamięci ale w sumie lubię takie właśnie książki

DECKER, Doświadczony i doskonały, niepokonany w swym fachu agent CIA, po nieudanej akcji w Europie, w której musiał walczyć ze swym pyszałkowatym partnerem i rozgrywającymi go włoskimi terrorystami, zadając obu przeciwnikom ambicjonalne, emocjonalne a też i fizyczne szkody i rany, zyskując ich dozgonną i śmiertelną wrogość kończy z dotychczasowym życiem i osiada jako nikomu nieznany zwykły obywatel w sielankowym domostwie w Nowym Meksyku.
Okazuje się jednak, że owi wrogowie zaprzysięgli mu wspólną zemstę, terroryści z Europy wspólnie z owym - byłym już - agentem bez żadnych trudności montują intrygę przeciw Deckerowi i realizują ją z dużym rozmachem, bez żadnych trudności, z użyciem dużych sił i środków, z wykorzystaniem zasobów rządowych i amerykańskich organizacji mafijnych niemal jak krucjatę odwetową. On oczywiście jest zdolny stanąć z nimi w szranki. Tyle, że pojawia wątek zaangażowania uczuciowego wobec zjawiskowej partnerki, zdecydowanie zarysowany w konwencji melodramatycznej, co z jednej strony jest utrudnieniem, z drugiej czynnikiem wzmagającym jego determinację.
Jeśli czytelnik nałoży na ten wątem pewien filtr tonujący, reszta pozostaje klasyczną literaturą akcji i dostarczy sporo emocji w tym gatunku.

Mimo że bardzo lubię autora, książkę przeczytałem drugi raz... Nie pozostaje w pamięci.

Ta sama książka pod innym tytułem "Ostre cięcie"

Ta sama książka pod innym tytułem "Ostre cięcie"

Ta sama książka wydana pod innym tytułem "Kompleks winy"

Ta sama książka wydana pod innym tytułem "Kompleks winy"

Nie mam doświadczenia w książkach tego typu, ponieważ mało ich w życiu przeczytał jednak ta książka zrobiła na mnie wrażenie. Dużo się w niej dzieje, niespodziewane zwroty akcji. Poleciła mi ją babcia i ja również dalej polecam "ostre cięcie" czytelnikom tego gatunku.

Książkę się czyta dość szybko. Dużo się w niej dzieje. Można przeczytać.

Książkę się czyta dość szybko. Dużo się w niej dzieje. Można przeczytać.

Jedna z słabszych książek Morrella jakie czytałem.

Jedna z słabszych książek Morrella jakie czytałem.

Styl Morrella można z pewnością uznać za lekki i przystępny. Nie jest skomplikowany. W powieściach autora raczej nie znajdziemy wątków historycznych czy politycznych. Fabuła natomiast opiera się na szybkiej akcji, od której ciężko się momentami oderwać. Pisząc krótko - autor nie zmusza nas do większego myślenia czy kojarzenia faktów, natomiast daje dobry zastrzyk dynamicznej akcji.

"Ostre cięcie" to właśnie taki zastrzyk. Strzelaniny, wybuchy, pościgi - w powieści ich nie brakuje.

Wątek miłosny trochę za bardzo ckliwy jak na mój gust. Główny bohater Decker zakochuje się bez pamięci i jest w stanie poświęcić własne życie w imię tej wielkiej miłości. Przeraża go jednak możliwość,że może być oszukiwany i wykorzystywany przez swoją wybrankę.

Powieść czyta się bardzo lekko. Fabuła nawet wciąga, pomimo iż finał jest przewidywalny i typowo amerykański.

David Morrell Ostre cięcie Zobacz więcej