Figle w fokarium

Okładka książki Figle w fokarium
Marcin Sendecki Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytam Sobie. Fakty. Poziom 1: Składam Słowa literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2015-09-21
32 min.

Okładka książki Mozaika Jakub Sadowski, Marcin Sendecki, Paweł Sołtys
Ocena 8,5
Mozaika Jakub Sadowski, Mar...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 5,8
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki Wielki skarb Zofia Różycka, Marcin Sendecki
Ocena 7,6
Wielki skarb Zofia Różycka, Marc...

1973

Seria "Czytam sobie" jest bardzo pomocna. To trzypoziomowy program wspierający w nauce czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Poziom 1 obejmuje krótkie zdania, 150-200 słów w tekście, 23 podstawowe głoski języka oraz ćwiczenia sylabizowania. To właśnie głoskowanie jest najbardziej użyteczne dla mojej 6-letniej córki 🧡

Ta książeczka TO PORAŻKA.

Autor sklecił napraaaawdę toporny tekst. Może mu się coś pomyliło, i myślał, że pisze dla 3-4-latków, zamiast dla siedmiolatków? Do strony 13 zaimek "TO" użył, bagatela... 10 RAZY!!!
W całej książce jest 14 powtórzeń słówka 'to'. ŻENADA.
Przez ten 'zabieg' tekst brzmi jak elementarz dla czterolatków.

"(...)to foki. Foki to morskie ssaki. Bubas to dumny samiec. To jest polskie fokarium" itd. w 'stylu' gimbazy. Autor jeszcze 'okrasił' tekst archaizmem 'nadobna'. Na pewno każde dziecko (i większość rodziców) rozumie jego znaczenie 😂

Nie podoba mi się traktowanie dzieci jak idiotów, więc nie podobają mi się wypociny pana Marcina Sendeckiego. Pisarz z niego jak z koziej d*** trąba....
Może nie jest za stary, by zmienić zawód i nie zamęczać ludzi swą nieudolną pisaniną? 🤔

Na końcu tego gniota znajdują się pytania (tylne skrzydełko książki). Pozwalają sprawdzić, czy dziecko czyta ze zrozumieniem. Czemu jednak pada pytanie o położenie Helu na mapie Polski, skoro ani nie było mowy w książce o położeniu w/w miasta, ani nie dołączono mapy? Istne kuriozum...

Szkoda, bo seria ma spory potencjał :

• bardzo dużą, wygodną czcionkę,
• wesołe, lubiane przez dzieci, gratyfikujące naklejki,
• liczne ilustracje uzupełniają tekst, pomagają utrwalić słownictwo,
• lity tekst znajduje się na dole stronic, dzięki czemu początujący czytelnik może pomagać sobie palcem składać słowa,
• numeracja stron pozwala śledzić postępy w czytaniu, jednocześnie wspomagając zdolności matematyczne.

Jedyne, co mi się podoba w "Figlach w fokarium", to... ilustracje. Piękne, oryginalne, kolorowe obrazki Pani Ewy Poklewskiej-Koziełło.

Ta książeczka TO PORAŻKA.

Autor sklecił napraaaawdę...

Bardzo podobna to opowieści z "Elementarza", z którego uczono mnie czytać... Ach te wspomnienia :) To lektura w sam raz dla małego człowieka.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Dzisiaj przedstawię Wam kolejną książkę z serii „Czytam sobie”, która z założenia przeznaczona jest dla dzieci, uczących się czytać. Krótka opowieść, z pięknymi ilustracjami i dużymi literami ma ułatwić zapoznawanie się z literaturą. Jest to bardzo przydatna książeczka dla rodziców kilkulatków, którzy wprowadzają dziecko w naukę samodzielnego czytania. Jednak jak się okazuję bajka ta może zainteresować i młodsze dzieci...

Kiedy wspólnie czytałam tę opowieść z moim 6-latkiem, mój młodszy syn przysłuchiwał się temu i z ciekawością zaglądał do czytanki. Foczki od razu mu się spodobały i później kilkakrotnie podsuwał mi tę książeczkę, żebym mu czytała. Od tamtej pory nie ma w ogóle mowy o tym, żeby nasz wieczorny rytuał czytania obył się bez „Figli w fokarium”. Adaś po prostu pokochał foczki Bubasa i Undę tak bardzo, że każdego dnia muszą mu towarzyszyć. I co najdziwniejsze i najbardziej urocze to to, że on za każdym razem przegląda tę bajkę z wielkim zaangażowaniem i na swój sposób opowiada, co widzi na ilustracjach. Lubi także Zuzię i Wiktora, którzy są bohaterami tej opowieści i którzy odwiedzają fokarium na Helu. Nie wiem ile jeszcze potrwa szał na te sympatyczne zwierzątka, ale bardzo cieszy mnie fakt, że mój syn ma już swoje ulubione pozycje literackie :-) Jak widać każda książka może znaleźć swojego odbiorcę, nieważne w jakim jest wieku :-)

Na koniec dodam tylko, że to nie wszystkie zalety tej niepozornej bajki. Na końcu dzieci znajdą także bardzo ładne naklejki, które mogą wykorzystać do zabawy. Myślę, że fenomenem tej książki są bardzo fajne ilustracje i ciekawa opowieść o helskich foczkach.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Rozbudzanie miłości do tekstu pisanego nie jest sprawą łatwą. Każdy z nas pamięta trudne chwile i niezdarnie „pierwsze kroku” stawiane w książkach. Wiele ćwiczeń przełożyło się na opanowanie tej ważnej umiejętności. Wydawnictwo Egmont stworzyło serię „Czytam sobie”, która ma zachęcić dzieci do czytania oraz pozwoli rodzicom śledzić postępy. Książki należące do poziomu pierwszego zawierają teksty bardzo proste, ograniczające się do pojedynczego zdania zawartego na jednej stronie oraz z niewielkim zasobem słownictwa. Kolejne etapy zwiększają trudność czytanych treści, dostarczają bardziej rozbudowanej fabuły oraz zadania dostosowane do umiejętności czytelnika. Tekst znajduje się na dole strony, na której znajdziemy interesujące ilustracje, dzięki czemu książka nie tylko świetnie sprawdza się jako czytanka, ale również może służyć do przeglądania dla przedszkolaków.
„Figle w fokarium. O fokach z Helu” Marcina Sendeckiego to niedługa książka o fokach podkarmianych przez dzieci, które zbierają pieniądze na jedzenie dla swoich ulubieńców. Pewnego dnia na plaży znajdują ranne foki, którym pomaga medyk. Nowi lokatorzy dołączają do fok w fokarium, dzięki czemu będą bezpieczne.
Z niedługiej czytanki dzieci dowiadują się o ulubionym pokarmie fok, roli weterynarza, konieczności pomagania zwierzętom narażonym na rany przez ludzka działalność.
Lekturę polecam dzieciom zaczynającym przygody z książkami.

Figle w fokarium to ciekawa historyjka o chłopcu i dziewczynce, którzy odwiedzają helskie fokarium. Poznamy również zabawne foki oraz ich opiekunów. Dowiemy się, jak wygląda zwykły dzień w domu tych miłych ssaków morskich (karmienie, opieka medyczna, figle w wodzie). Po przeczytaniu opowiadania dziecko może odpowiedzieć na pytania znajdujące się na przednim skrzydełku książki. Pozwala to na sprawdzenie, czy dziecko czyta ze zrozumieniem.
Jest to książeczka dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. W tekście mamy 150 - 200 wyrazów oraz 23 podstawowe głoski. Bardzo duża czcionka, tekst na dole strony, krótkie zdania ułatwiają czytanie. Śliczne i kolorowe ilustracje zajmujące większość strony są doskonałym uzupełnieniem czytanego tekstu. Ramki ze słowami do czytania głoskami są bardzo pomocne.

Czytanie dzieciom i z dziećmi, to rzecz, o której powinien pamiętać każdy rodzic. Gdy już w najmłodszych latach zaszczepimy w dziecku miłość do książek, możemy być pewni że na pewno zaprocentuje to w przyszłości. Dzieci rosną, a z ich wiekiem rosną też ich umiejętności. Nadchodzi w końcu moment, aby zabrać się za naukę czytania. Niestety nie jest to proces łatwy i wymaga wiele pracy i wysiłku, od nas rodziców, jak i od dzieci. Co zatem zrobić, żeby w skuteczny, a jednocześnie zabawny sposób zachęcić dziecko do czytania?

Wydawnictwo Egmont serwuje nam wyjątkową serię książeczek, kierowaną do dzieci które dopiero zaczynają swoją naukę z czytaniem, jak również dla tych, które czytać już potrafią. Seria „Czytam sobie” to nauka od podstaw. Zaczynamy od poziomu 1, w którym dziecko zaczyna składać najprostsze słowa. Poziom 2, to moment kiedy zaczynamy składać zdania, zaś poziom 3, kierowany jest do dzieci, które opanowały umiejętność poziomu 1 i 2 i potrafią samodzielnie czytać.

„Figle w fokarium” to kolejna książeczka z tej wyjątkowej serii. Dziś mam okazję zaprezentować wam Poziom 1, dla dzieci które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Książeczka Marcina Sendeckiego opowiada o fokach mieszkających w helskim fokarium. Razem z dwójką dzieci odwiedzamy to niezwykłe miejsce. Dowiadujemy się co robią foki, jak wyglądają, jak mają na imię i co jedzą. Poznajemy osoby które się nimi zajmują, a także dowiadujemy się, co należy zrobić, gdy znajdziemy fokę na plaży.

Istotną kwestią w książeczce są duże, kolorowe ilustracje autorstwa Ewy-Poklewskiej-Koziełło, które od razu przyciągają wzrok dziecka. Na dole znajdziemy krótkie zdania, składające się z najprostszych słów, a w dymkach, poszczególne słowa rozłożone na głoski, tak aby dziecko mogło przeliterować dane słowo. Dzięki temu malec utrwala sobie słowa i może samodzielnie ćwiczyć głoski, a duży tekst dodatkowo ułatwia czytanie. W środku znajdziemy naklejki, które mogą posłużyć jako nagroda, lub zachęta do nauki czytania. W końcu które dziecko nie lubi naklejek? Dodatkową motywacją, będzie również dyplom, który znajdziemy na samym końcu książeczki.

„Czytam sobie” to wartościowa seria, która na pewno idealnie sprawdzi się w nauce czytania. Dodatkowym atutem jest ładne wydanie książeczek, mały format i dość krótki tekst, dzięki czemu dziecko na pewno nie znudzi się czytaniem. „Figle w fokarium” to książeczka kierowana do młodszych czytelników. Jestem pewna że każdy mały miłośnik zwierząt pokocha foki z Helu i z przyjemnością będzie odkrywał ich niezwykłe przygody i tajemnice. Polecam i zachęcam do czytania, w końcu nic tak nie buduje więzi z dzieckiem, jak wspólne czytanie i poznawanie świata, a seria „Czytam sobie”, na pewno sprawdzi się tutaj idealnie.

__________________________________

Figle w fokarium – Czytam sobie Poziom 1

„Figle w fokarium. O fokach z Helu” Marcina Sendeckiego to kolejna pozycja z serii Czytam sobie Poziom 1 dla zaczynających przygodę z czytaniem. Co niesie ze sobą ta wesoła i kolorowa wyprawa? Zapraszam do lektury.

Autor rozpoczyna książeczkę od przedstawienia jej bohaterów: Bubasa i Undy, parki fok zamieszkujących fokarium w Helu. Przedstawia podstawowe informacje o tych pięknych zwierzętach, a następnie opisuje ich dom, pokazując czytelnikowi jak wygląda opieka nad zwierzętami. Nie ulega wątpliwości, że poza ciekawą historią, przedstawioną w atrakcyjny dla najmłodszych sposób, autor uczy dzieci.

Tak jak w przypadku poprzedniej recenzowanej przez nas pozycji z Poziomu 1, tak i „Figle w fokarium” charakteryzuje duża liczba kolorowych ilustracji, pojedyncze, krótkie zdania na każdej stronie oraz wyrazy zapisane głoskami, by ćwiczyć umiejętność głoskowania. Nie zabrakło też rzecz jasna naklejek, dyplomu i zadań, dzięki którym sprawdzicie co dzieci wyniosły z lektury, ale także zachęcicie do dalszego poznawania fok i Helu.

Jeżeli pragniecie wraz z dzieckiem ćwiczyć naukę czytania, a przy okazji chcecie żeby wyniosło z tej lektury ciekawe informacje „Figle w fokarium” z pewnością są dla was. To bardzo fajna książeczka, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zwierząt i morza, przy okazji łącząc w sobie przyjemne z pożytecznym.

Ocena: 9/10

Figle w fokarium – Czytam sobie Poziom 1

Ta książka jest o Undzie i Bubasie. Są fokami. Mieszkają w fokarium. Książka jest fajna.
Adaś

Adaś

O fokach powstało bardzo mało książeczek. Gdy zauważyłam, że jedna z serii Czytam sobie traktuje o fokarium na Helu, nie wahałam się ani chwili. Wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać.

Głównymi bohaterami książeczki są Unda oraz Bubas, prawdziwe foki, zamieszkujące fokarium. Dzięki krótkiego tekstowi oraz bardzo ładnym ilustracjom możemy dowiedzieć się co nieco o tym miejscu.

Pozycja należy do serii Czytam sobie. Fakty. Cykl składa się z trzech poziomów dla dzieci w różnym wieku, ta akurat dla 5-latków. Tekstu jet bardzo mało, czcionka duża, a niektóre wyrazy są zapisane głoskami, aby ćwiczyć tę umiejętność.

,,Figle w fokarium na Helu" to świetna historia dla miłośników zwierząt, w szczególności fok. Spodoba się także tym, którzy nigdy na Helu nie byli. Dzięki ciekawej historii, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jestem przekonana, że seria Czytam sobie znacząco pomoże w nauce czytania. Na końcu znajduje się 6 naklejek oraz dyplom sukcesu.

Moja ocena: 6/6

Książeczka przybliża dzieciom najróżniejsze ciekawostki na temat fok zamieszkujących fokarium. Ilustracje są zabawne, kolorowe, duże i nieskomplikowane. Właśnie takie jak lubią dzieci. Myślę więc, że jest fajnym pomysłem na zachęcenie maluchów do czytania już od najmłodszych lat. Wyobraźcie sobie dumę i radość dziecka, któremu udało się przeczytać całą książkę zupełnie samodzielnie. To dopiero wydarzenie ;)
Myślę, że warto wspierając nasze dzieci w nauce czytania, pokusić się o zakup któregokolwiek z prezentowanych dziś tytułów. Tylko trening czyni mistrza. Skoro mamy więc możliwość sięgnięcia po takie oto pomoce dlaczego z nich nie skorzystać. Zachęcam też do zajrzenia na stronę wydawnictwa Egmont, tam znajdziecie pełną listę tytułów z serii Czytam sobie i myślę, że bez problemu każdy znajdzie wśród nich coś adekwatnego do potrzeb waszym maluszków oraz ich zainteresowań ;)

Dodaj cytat z książki Figle w fokarium