Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe

Okładka książki Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe Susan Pesznecker
Okładka książki Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe
2015-11-23
Emilia Niedzieska
Emilia Niedzieska sabat zaklęcia rytuały Wicca Yule przesilenie

Zimowe rytuały.

Zima to ogólnie czas mroku, zimna i oczekiwania na wiosenne odrodzenie się życia, lecz jest to także czas świętowania, radości i bardzo pozytywnych tradycji. Najważniejsza z nich to oczywiście Boże Narodzenie, i chociaż mamy je już dawno za sobą, to bardzo ciekawym "eksperymentem" może stać się próba zestawienia ze sobą tego święta z obchodzonym o podobnej porze roku, starożytnym świętem Yule - okazuje się bowiem, że jedno ma z drugim bardzo wiele wspólnego! Jak wiele? Tego dowiecie się z bardzo ciekawej książki z serii "Sabaty", zatytułowanej "Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe".

Yule to sabat obchodzony w najdłuższą noc w roku, z 21 na 22 grudnia, czyli w tak zwane przesilenie zimowe. Jest to moment, gdy ciemność osiąga punkt kulminacyjny, zaś po tym czasie dni stają się coraz dłuższe. Chociaż wciąż tkwimy w zimnej ciemności, to wiemy, że już niebawem nadejdą jaśniejsze dni. To czas palenia świec, świątecznych uczt i nadziei, że mimo surowości zimy światło i życie przetrwają.

Patrząc na sprawę nieco szerzej święto Yule (zwane także Jul, Yuletide) to święto zimowe, kojarzone z przesileniem zimowym, obchodzone w północnej Europie od czasów starożytnych. Po przyjęciu chrześcijaństwa, święto znane było pod nazwą „Boże Narodzenie”, stanowiąc połączenie tradycji i symboliki Jul z nałożoną na całość historią narodzin Jezusa z Nazaretu. Tradycje Jul obejmują przystrajanie jodły, kładzenie w palenisku odpowiednio przygotowanej kłody drewna, wieszanie w domostwach jemioły i ostrokrzewu, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie.

Podczas tego magicznego momentu rodzi się bóg, który przyniesie zbawienie. Całe rodziny spotykają się z tej okazji, by wspólnie cieszyć się i świętować. To dobry czas, by wsłuchać się w siebie, rozpoznać i oswoić swój duchowy mrok, a także rozbudzić w sobie radość i nadzieję na nadchodzącą przyszłość. W książce „Yule” znajdziecie nie tylko opis dawnych tradycji i mitów związanych z tym świętem, lecz także wiele pomysłów na jego współczesne przeżywanie – od przepisów na pyszne potrawy przez rękodzieło aż po modlitwy i inwokacje.

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Niniejsza książka zawiera proste rytuały, inwokacje i zaklęcia, dzięki którym w pełni wykorzystacie energię i moc Yule. Ponadto prezentuje tradycje tego sabatu, co ułatwia zrozumienie niezwykłej magii wiążącej się z momentem przesilenia zimowego oraz sprawi, że z łatwością i radością będziemy mogli obchodzić te święto także współcześnie.

Próbując spojrzeć na Yule bez negatywnego nastawienia można łatwo zauważyć, że... nie ma w nim absolutnie nic złego. Czym ono bowiem jest? Tak naprawdę odbiciem chrześcijańskiego Bożego Narodzenia, które przejęło od Yule szereg świątecznych tradycji, takich jak dawanie sobie prezentów, świętowanie, ubieranie choinki, czy wieszanie jemioły. Wszystko ma gdzieś swoje korzenie - szereg bożonarodzeniowych tradycji ma je właśnie w Yule.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"),lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto takie jak Yule (a także Mabon, Lammas, Lithe i inne) to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #yule #tracycjeceltyckie #susanpesznecker #rytuałyprzepisyizaklęcianaprzesileniezimowe #sabat #wicca #zima #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Zimowe rytuały.

Czy wiecie, że już za chwilę będziemy obchodzić Przesilenie Zimowe?

Z 21 na 22 grudnia ciemność osiągnie punkt kulminacyjny, ale zaraz potem dni będą coraz dłuższe...

"Yule" to druga książka z serii "Sabaty", którą miałam przyjemność poznać. Dowiedziałam się z niej wiele naprawdę interesujących rzeczy.
Na początek wybrałam się w podróż przez Koło Czasu, poznałam między innymi astronomiczny cykl Yule, Święto Głupców co należało do starych praktyk.
Natomiast w nowych praktykach np. symbole zimy czy też świat w czasie Yule...
Ponadto dowiedziałam się czym jest świąteczna zaczarowana poduszka oraz, że laleczka w kształcie piernikowego ludzika służy do ochrony prezentów.
Znalazłam również receptury i rękodzieło, modlitwy i inwokacje oraz rytuały świąteczne...

W tej pięknej oprawie zajdziecie naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy, które z pewnością Was zaciekawią 😉

Polecam 💙

Czy wiecie, że już za chwilę będziemy obchodzić Przesilenie Zimowe?

Na początek wybrałam się w podróż przez Koło Czasu, poznałam między...

Jest to moja piąta pozycja w tej serii i z przykrością muszę stwierdzić, że póki co czytało mi się ją najgorzej. Jest tu dużo oczywistości, takich jak opisy krajobrazu zimowego. Brakuje opisów wielu pięknych tradycji z całego świata. Nawet rytuały wydają się takie... 'od niechcenia'. Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, że Yule jest po prostu nudne. Cieszę się jednak, że to nie moja pierwsza pozycja w tej serii, bo wiem, że po jej przeczytaniu nie sięgnęłabym po resztę.

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

calkiem ok ale mam wrazenie ze dosc malo bylo historii w porownaniu do innych ksiazek z tej serii.

Mnóstwo typowo poradnikowego lania wody, temat potraktowany po łebkach. Momentami błędne tłumaczenie.

Przejrzyście opisane rytuały, zaklęcia a nawet przepisy kulinarne odpowiednie dla magicznego okresu Yule. Trochę teorii, trochę praktyki, dużo historii i towarzyszący zapach cynamonu 😉

Całkiem nieźle wyjaśniono w niej najważniejsze kwestie z Yule związane, odniesiono się do przykładów i wzorów powszechnie znanych. To lektura lekka i dość uniwersalna, napisana w lekkim tonie. Miałam jednak chwilami wrażenie, że trochę aż... zbyt lekkim.

To już 3cia książka z serii Sabaty. Napiszę to co, przy dwóch poprzednich ponieważ ani forma, ani treść się nie zmieniła.
Książka zawiera w sobie wszystkie podstawowe informacje na temat sabatu mniejszego Yule. Zawarte w książce inwokacje, przepisy, opisy obrzędów, zarys historii są przedstawione w sposób przejrzysty i zrozumiały. Wiadomym jest, że osoby sięgające po tego typu pozycje są zainteresowane tematem. Na pewno część z nich zna wspomniane i opisane aspekty sabatu Yule. Obrazki a la szkice bardzo przyjemnie dopełniają całość zamysłu tej serii.

Yule to kolejna część z serii sabaty, wcześniej już miałam okazje przeczytać i napisać parę słów o sabacie Mabon. Tak jak w poprzedniej części czytelnik poznaje i zgłębia historie sabatu, a także metody jego celebracji, lecz tym razem jak nie trudno się domyślić dotyczą one Yule. Układ książki jest dokładnie taki sam,opisane zostały tu między innymi stare oraz nowe praktyki związane z przesileniem zimowym czy receptury i zaklęcia jakie warto praktykować w tym właśnie okresie czasu. Myślę, że dla kogoś kto chciałby zacząć się wdrażać w tą tematykę, seria sabaty to idealny początek. Polecam serdecznie!

• Witchcraft
  • Wicca
  • Sabaty
  • Magia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe