Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła

Okładka książki Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła Carl F. Neal
Okładka książki Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła
Carl F. Neal Wydawnictwo: Illuminatio Seria: Sabaty ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Sabaty
Imbolc: Rituals, Recipes & Lore for Brigid's Day
Illuminatio
2016-01-01
2016-01-01
Emilia Niedzieska
Imbolc Wicca sabat rytuały zaklęcia światło

I kolejna polecajka od wydawnictwa @wydawnictwo.kobiece to następna część z serii Sabaty. Uwielbiam ta serię nie tylko z racji dużej ilości informacji w małej, uroczej książce to jeszcze okladki prezentują się niesamowicie ✨
Niedługo będzie kolejny sabat wiec jak juz Cudeńko do mnie dotarło to mogę Wam pokazać. Jedna z urokliwych serii do której będę wracać.
Imbolc, czyli święto światła, symbolizuje magiczny moment zwycięstwa Słońca nad siłami ciemności. Teraz już nic cię nie powstrzyma przed działaniem. Możesz być skuteczny, uśmiechnięty i kreatywny, jeśli tylko nauczysz się pomagać swoim marzeniom. Do dzieła🤩 kolejne wspaniale połączenie historii, koła roku, ciekawostek i rytuałów związanych z tym świętem a juz niedługo Ostara 💚

Imbolc, czyli...

"Imbolc" to kolejne wznowienie serii o pogańskich świętach wedle Koła Roku. Jak zwykle z zachwycającą oprawą graficzną 😍 to już ostatni tom z serii, który opowiada o świecie przypadającym na początku lutego.

Jak zwykle można tu znaleźć informacje o tym jak dawniej obchodzono ten sabat w różnych zakątkach świata. Szczególnie spodobały mi się ciekawostki o Świętej Brygidzie 😃

Nie zabrakło też rozdziałów poświęconych współczesnym obchodom tego święta, inspiracjom na spędzanie czasu samemu lub w grupie, rytuały, rękodzieło oraz przepisy kulinarne.

Na końcu książki można znaleźć spis symboli, bóstw i elementów szczególnie kojarzonych z Imbolc.

Ta krótka książeczka to kopalnia wiedzy, ciekawostek i wszelkiego rodzaju inspiracji - zarówno tych magicznych dla praktykujących czarownic lub tych, które jedynie poszukują informacji na temat tego sabatu, ale przyjemność z czytania mogą czerpać miłośnicy kultury i folkloru 😃

Jak zwykle można tu znaleźć informacje o tym jak dawniej obchodzono ten sabat w różnych zakątkach świata. Szczególnie spodobały mi się ciekawostki o Świętej Brygidzie...

Święto światła.

Zima ma niestety to do siebie, że sporo z niej zimna, mroku i stanu uśpienia, który ogarnia całą przyrodę przed nadejściem wiosny. Pocieszające jest jednak to, że z każdym zimowym dniem sukcesywnie pojawia się odrobina światła więcej. 1 lutego obchodziliśmy swoisty półmetek tego procesu, który w tradycji celtyckiej zwany jest jako święto światła Imbolc - dzięki książce z serii "Sabaty" zatytułowanej "Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła" będziemy mogli pozna świto światła nieco bliżej.

Imbolc (obchodzony 1 lutego),zwany inaczej świętem światła lub dniem św. Brygidy, to moment, który wyznacza połowę drogi między zimą a wiosną. To czas, gdy najważniejszą rolę odgrywają pierwsze promienie słońca, a także chwila pojawienia się iskierek światła po zimowych ciemnościach. Co ciekawe, święto to miało oznaczać oczyszczenie przez „ogień i wodę”, a poświęcone było irlandzkiej bogini wiosny, poezji, lecznictwa i rzemiosła, Brigid. Najwcześniejsze wzmianki o Imbolcu w literaturze irlandzkiej pochodzą z X wieku. Poezja z tamtego okresu odnosi święto do mleka owcy. Spekuluje się, że wynika to z cyklu hodowlanego owiec i rozpoczęcia laktacji. Festiwal Imbolc związany jest też z magią przepowiadania pogody. Według niektórych hipotez w wyniku chrystianizacji Celtów święto Imbolc zostało zastąpione przez Ofiarowanie Pańskie obchodzone dzień później tj. 2 lutego.

Podczas ceremonii w trakcie Imbolc stosuje się wiele świec, które symbolizują światło i ciepło, ogień zaś uosabia iskrę życia. Ziemia jest już gotowa do wydania nowego życia, więc i ludzie przygotowują się do nadchodzącej wiosny i duchowego odrodzenia. Książka prezentuje współczesne sposoby celebrowania sabatów z wykorzystaniem między innymi: zaklęć i wróżb, receptur i rękodzieła, modlitw i inwokacji oraz rytuałów.

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Niniejsza książka zawiera proste rytuały, inwokacje i zaklęcia, dzięki którym w pełni wykorzystacie energię i moc Imbolc. Ponadto prezentuje tradycje tego sabatu, co ułatwia zrozumienie niezwykłej magii wiążącej się z momentem półmetka pomiędzy zimą, a wiosną oraz sprawi, że z łatwością i radością będziemy mogli obchodzić to święto także współcześnie.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"),lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto takie jak Yule (a także Mabon, Lammas, Lithe i inne) to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.

Publikacja zamyka bestsellerowy cykl książek o sabatach, dzięki któremu możesz żyć zgodnie z rytmem natury i Kołem Roku, i każdego dnia korzystać z mocy wiccańskich świąt. Poszczególne tomy serii zawierają opisy rytuałów, medytacje, wróżby, receptury, a także prezentują stare i nowe praktyki celebrowania świąt, zgodnie z rytmem natury i Kołem Roku.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #imbolc #świętoświatła #carlfneal #sabaty #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Święto światła.

Imbolc – przedchrześcijańskie święto celebrowane 1 lutego. Jego nazwa wywodzi się z języka staroirlandzkiego i oznacza tyle, co „owcze mleko”. Jeden z ośmiu sabatów. Poświęcony bogini Brygidzie. Tak pokrótce można opisać Imbolc. A czym on tak naprawdę jest i jaka jest jego historia?

Dość wyczerpująco rozwija informacje o tym sabacie Carl F. Neal autor książki Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła. A ja, jako że uwielbiam zgłębiać różne magiczne sprawy w kontekście kulturowym, nie mogłam sobie podarować lektury tej książki. I spędziłam z nią interesujące dwa wieczory, dozując sobie ciekawostki Święta światła.

Przyznam, że byłam mile zaskoczona tym, jak przez meandry Imbolcu przeprowadza czytelnika autor. Książka bowiem rozpoczyna się od definicji Koła Czasu i umiejscowienia tego sabatu na nim. Po tym małym wprowadzeniu wkraczamy w czasy przedchrześcijańskie. Carl F. Neal oprowadza nas po różnych zakątkach świata, przybliżając znaczenie Imbolcu i jego historię w różnych kulturach. Następnie wkraczamy w czas „nowych praktyk” po zaanektowaniu pogańskiego święta i próbach przejęcia go przez kościół. Co koniec końców nie do końca KKK wyszło, gdyż kult bogini Brygidy powrócił. Ludzie coraz częściej i chętniej albo z dużą dozą ciekawości wkraczają w świat praktyk związanych z sabatami, w tym z Imbolcem, odnajdując w pogaństwie to, czego nie znaleźli nigdzie indziej albo... traktując wszelkie praktyki, jako uzupełnienie wyznawanej wiary. I ta część książki podobała mi się najbardziej, była dla mnie najciekawsza. Tym bardziej że autor zdecydowanie umie opowiadać i to tak, że chce się wiedzę na dany temat zgłębiać dalej, już na własną rękę.

O ile te pierwsze rozdziały to część teoretyczna, o tyle kolejne rozdziały są zdecydowanie częścią praktyczną. Autor wprowadza bowiem czytelnika w tajniki rytuałów (indywidualnego, dla par i dla grupy),zaklęć, czy wróżb. Objaśnia symbolikę przedmiotów, czy praktyk. Dzieli się z nami rękodzielniczymi przepisami na ozdoby czy słodycze. Poznajemy też bóstwa, które związane są z tym czasem w Kole Czasu. Carl F. Neal prezentuje również modlitwy, czy zwyczaje charakterystyczne dla różnych kultur.

Ta mała niepozorna – zdawałoby się – książeczka skrywa w sobie sporo informacji, które z całą pewnością wyczerpują wstęp do poznania Imbolcu. Autor podzielił się z czytelnikami całą swoją wiedzą i zrobił to w przystępny, łatwy w zrozumieniu i ciekawy sposób. Od tego tytułu może rozpocząć się Wasza przygoda z sabatami. Być może zainteresujecie się tą tematyką na tyle, by pochłonąć kolejne części tej serii i odkryjecie, że to jest ścieżka, którą chcecie podążać.

Czy słyszeliście o święcie światła?

Przyznam szczerze, że ja wcześniej nie słyszałam dopóki nie sięgnęłam po książkę "Imbolc".

Imbolc, jest zwany świętem światła lub dniem świętej Brygidy. Jest to sabat, który był nie tak dawno obchodzony czyli 1 lutego. Właśnie w to święto z czcią jest witana zbliżającą się wiosna.
Jednak główną rolę odgrywa tu symbolika światła, pierwsze promienie słońca zwiastują jasność po zimowym mroku.

"Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła" to kolejna pięknie wydana książka z serii "Sabaty". Jak w poprzednich książkach znaleźć tu można wiele naprawdę ciekawych rzeczy.
Mnie oczywiście bardzo zaciekawił podrozdział Brygida w czasach współczesnych, ale również Moc mlecznego księżyca czy też receptury i rękodzieło.

Choć brakuje mi kilku książek z tej serii, to jestem pod wrażeniem w jaki piękny sposób została wydana.
Oczywiście będę się starała skompletować tę serię, ponieważ naprawdę warto mieć ją na półce.

Polecam 💙

Czy słyszeliście o święcie światła?

Jednak główną rolę odgrywa tu symbolika światła,...

„Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura.”

Seria „Sabaty” w nowym wydaniu? A i owszem. Wydawnictwo Kobiece podjęło się nowego wydania popularnej serii, za co będą wdzięczne wszystkie okładkowe sroki. [współpraca reklamowa z Wydawnictwo Kobiece].

Czym więc jest seria? Są to pozycje, które całościowo opisują poszczególne pogańskie święta. Każda sabatowa książka na początku ma to samo wprowadzenie, mówiące o Kole Roku i stosunku neopogan do niego. Plusem tego właśnie wprowadzenia, które pojawia się na początku każdego tomu, jest to, że książki można czytać niezależnie od siebie – można zacząć od któregokolwiek z sabatów, a nie pominie się tych ważnych, podstawowych informacji.

Po wprowadzeniu przechodzimy przez poszczególne etapy w każdym ze świąt, zaczynając od starych praktyk przez nowe praktyki, zaklęcia i wróżby, receptury i rękodzieło, modlitwy i wezwania, rytuały świąteczne, aż po pojęcia związane z danym sabatem, któremu książka jest poświęcona. Otrzymujemy także wytypowane polecane lektury, do których można zajrzeć i uzupełnić swoją wiedzę.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o recenzowany aktualnie tom... „Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła” to książka Carla F. Neala. Imbolc to dzień świętej Brygidy obchodzony 1 lutego. W jego celebrowaniu główną rolę odgrywa symbolika światła.
„Uczcij Imbolc. Pożegnaj zimowy mrok i wypatruj zmian na lepsze”. Z okazji tego sabatu palimy świece z nadzieją na przywołanie wiosny i ciepła. Obserwujemy, jak dni stają się coraz dłuższe, a ziemia przygotowuje się do wydania nowego życia.

Książka ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dowiadujemy się, jak dawniej obchodzono święto Imbolc i jak celebruje się je w czasach teraźniejszych, jaki związek ma Imbolc z innymi świętami, poznajemy również sylwetkę bogini Brygidy. Otrzymujemy sporo ciekawostek, rytuałów i zabiegów magicznych, pozwalających nam na rozwój i otwieranie się na nowe możliwości (związane również z niedalekim nadejściem wiosny). W książce pojawiają się praktyki związane ze świętem Imbolc i wskazówki związane z tym, jak stworzyć np. krzyżyk Brygidy, czy specjalne kadzidło na Imbolc.

Również tematycznie skupiamy się na motywie światła, odrodzenia, odnowienia. Rytuały związane są z wejściem we wszystko, co nowe lub z próbą odbudowania tego, czego potrzebujemy. W książce opisane zostały rytuały świąteczne zarówno dla osób, które praktykują w pojedynkę, jak i dla kowenu czy innej większej grupy. Na samym końcu książki pojawia się zbiór pojęć związanych z sabatem.

Moim zdaniem, dla współczesnej wiedźmy, która pragnie praktykować czarostwo, jest to pozycja must have. Seria „Sabaty” jest trochę jak lektura obowiązkowa w szkole.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

„Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura.”

Sabat Imbolc, znany również jako Óimelc oraz Dzień św. Brygidy, przypada w czasie odwilży, na połowę drogi między Przesileniem Zimowym a Równonocą Wiosenną. Przyroda budzi się do życia a wraz z nią ludzie, zależnie od szerokości geograficznej zaczynają nowe czynności związane z nadchodzącą porą roku.

Każda książka z serii Sabaty ma za zadanie przekazać nam, czytelnikom w przystępny sposób genezę powstania święta, tradycje zaczerpnięte z przedchrześcijańskich praktyk, mitologię, sposób celebrowania i kreatywne pomysły spędzania tego wyjątkowego czasu.

Jak w większości pozycji z tej serii 7 rozdziałów jest rozbudowanych i nasyconych informacjami. Zaczynając od wstępu- przeczytamy nieco o Kole Roku, poszczególnych sabatach i tym jak się dopełniają. Następnie rozdział o starych praktykach wdroży w to, jak naturę postrzegano dawniej, co z niej czerpano.
Warto pamiętać, że książka napisana została z wiccańskiej perspektywy. Autor Carl F. Neal praktykuje w pojedynkę, co możemy przeczytać w ostatnim krótkim rozdziale- "notatce o autorze". Swoją wiedzę czerpał jednak z zaprzyjaźnionych kowenów.

Informacje są przedstawione w sposób zrozumiały, zaczynając od nakreślenia tego, jak dawniej ludzie radzili sobie w zimie, gdy warunki były mniej dogodne. Następnie co w tym momencie roku robiono w starożytności, na podstawie zachowanych dzieł i archeologicznych wykopalisk. Jakie święta obchodzili Rzymianie, Rdzenni Amerykanie, Egipcjanie, Azjaci wraz z bóstwami które czcili. Najważniejszą opisaną postacią jest właśnie Brygida, ciekawostką jest kim była oraz czemu patronowała.
Neal dodał dodatkowo święta przypadające w lutym, ale nie związane stricte z wyżej opisanymi tradycjami, posiadają one swoje własne rytuały np. Mardi Gras, Dzień Świstaka.
W dalszej części lektury, poznamy zaklęcia i wróżby przeprowadzane podczas sabatów.
W Wicca oraz innych ścieżkach magicznych panuje przekonanie, że zaklęcia mają zwiększoną moc właśnie podczas konkretnych dat. Ciekawe, prawda?
Jest tu masa pomysłów, które oczywiście można pod siebie dostosować. Chociażby wróżenie z płomienia świecy, aeromancja a także techniki podobne. Dla lepszych możliwości spędzenia sabatu w gronie, nauczymy się przygotowywania różnych potraw oraz rękodzieła, nie zabrakło krzyża Brygidy, słomianych kukieł do których nawiązuje zdjęcie w recenzji.

Rytuały świąteczne w tej konkretnej części Sabatów są bardziej skomplikowane, z wykorzystaniem większej ilości przedmiotów rytualnych.
Na końcu czekają pojęcia związane z Imbolc, polecane lektury, wybrane źródła.
Tej pozycji nie można zarzucić, że nie przygotowałaby nowicjusza do odbycia swojego pierwszego święta samodzielnie lub w grupie. Informacji jest naprawdę dużo, czyta się szybko, płynnie. W dodatku kieszonkowa wersja w twardej oprawie łatwo zmieści się do torby, by można ją było zabrać razem ze sobą na przygodę.

Każda książka z serii Sabaty ma za zadanie przekazać nam, czytelnikom w...

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

Książka dla osób interesujących się pogańskimi zwyczajami.

Kilka ciekawych przepisów, ale jeśli chodzi o rys "historyczny" to kompletna porażka.

Ciekawa pozycja zarówno dla neopogan, jak i dla osób ciekawych czym jest i jak celebrować święto Imbolc. Interesujący jest także zamieszczony w książce rys historyczny. Moją uwagę zwróciła również sylwetka uosabianej z tym sabatem boginii Brygidy - patronki silnych zdecydowanych kobiet dających sobie prawo do realizowania swoich celów, która stała się również świętą Kościoła Katolickiego, która obecnie wraca w swojej tradycyjnej odsłonie.
Rytuały, zaklęcia, przepisy opisane zostały bardzo prostym, jasnym językiem, dzięki temu książkę szybko i przyjemnie się czyta.

• Witchcraft
  • Magia
  • Sabaty
  • Wicca
  • Mam ebook

Dodaj cytat z książki Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła