Projekt: ESTERA. Czym jest piękno kobiety?

Okładka książki Projekt: ESTERA. Czym jest piękno kobiety? Adam Szustak OP
Okładka książki Projekt: ESTERA. Czym jest piękno kobiety?
Adam Szustak OP Wydawnictwo: RTCK religia
religia
RTCK
2015-09-15
2015-09-15

Wow! Super książka. Podobnie jak książka Judyta zoskoczyła mnie tym, że pomimo tego, że jest bardzo krótka to jest w niej multum ważnych informacji. Polecam całym sercem.

Krótka, ale rzetelna. Wyjaśnia wiele kwestii i pokazuje nam kobietą czym jest nasze prawdziwe piękno, które da nam spełnienie

Książka jest dobra zarówno dla laików biblijnych, jak i dla tych, którzy sięgają do Księgi Ksiąg nieco częściej. Lektura przybliża czytelnikowi postać Estery, która - moim zdaniem - jest trochę omijana i mało znana.
Głównym zadaniem książki jest odpowiedzenie na pytanie: czym jest piękno kobiety. Oczywiste jest to, że nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny, a o wnętrze. Na przykładzie Estery, autor opowiada o pewnych cechach, którymi charakteryzują się kobiety piękne. Należy do nich przede wszystkim dobroć, ale wymienionych jest ich nieco więcej.
Nie wiem, czy to wada, czy zaleta, niemniej nie ma w książce nic odkrywczego. Jednak, pomimo tego, że niby wszystko to już wiemy, to warto o tym przeczytać - usłyszeć to. Pewne wartości, które są wszystkim dobrze znane, często są zapominane/zaniedbywane, a chyba każdy powinien czasami przypomnieć sobie, że kobieta ubrana w dobro i uśmiech może być Gwiazdą :)

Niezwykle wnikliwie przedstawiona biblijna historia Estery. Polecam ją nie tylko kobietom.
Teraz będzie spojler, bo odpowiem na tytułowe pytanie czym jest piękno kobiety. Otóż to własnie najbardziej ujęło mnie w tej książce. W języku hebrajskim i w grece słowo piękno oznacza też dobro. Czyli bycie pięknym oznacza bycie dobrym. Oczywiście mowa tu też o gracji kobiet, o byciu w ruchu i kobiecej sile, a także o byciu pomocą (wsparciem) dla mężczyzny. Jednak to piękno jako dobro najbardziej zachwyca i oddaje to co sama uważam za piękne w ludziach.

Bardzo mi się podobała, idealne jako rekolekcje dla kobiet. Świetnie wytłumaczona biblijna historia Estery.

Bardzo ciekawe i wnikliwe uzupełnienie, do rozważań nt. Projektu Judyta.

Bardzo ciekawe i wnikliwe uzupełnienie, do rozważań nt. Projektu Judyta.

„Niewiastę dzielną któż znajdzie
jej wartość przewyższa perły(...)”

Księga Przysłów 31

Estera najbardziej kontrowersyjna po Judycie postać Starego Testamentu. Kłócili się o nią Katolicy i Protestanci, jednak Księga Estery weszła w kanon hebrajski i zaliczana jest do „pięciu zwojów” wspólnie z Księgą Rut, Lamentacji, Koheleta, oraz Pieśni nad Pieśniami. Ojcowie kościoła uważali, że jest ona jak najbardziej kanoniczna, pomimo tego, że Nowy Testament ani Stary nie zawiera do niej dodatkowych odnośników. Księga Estery do dziś wchodzi w skład przekładów Rzymskokatolickich, natomiast przez wyznawców teologii Marcina Lutra, ta część Pisma została odrzucona jako „za bardzo żydowska’.

Luter pisał o niej„Jestem tak dalece nieprzyjacielem tej księgi [2 Machabejskiej] oraz księgi o Esterze, że pragnąłbym, ażeby nie istniały, gdyż mieści się w nich mnóstwo żydowszczyzny i zepsucia pogańskiego” (niem.: Ich bin dem Buch und Esther so feind, daß ich wollte się wären gar nicht vorhanden; denn sie judenzen zu sehr und haben viel heidnische Unart”. Zarówno Księga Estery jak i Judyty, a także obie Machabejskie były krytykowane w jego Postylli. W podobnym tonie wypowiadał się o niej Bernhard Anderson (1916–2007) w The Place of the Book of Esther in the Christian Bible.

Ciekawe jest również to, że Księga ta nie zawiera w swej hebrajskiej wersji imienia Jahwe, co spowodowało, że długo uważana była za tekst świecki. Tekst grecki natomiast zawiera obszerne fragmenty, zawierające takie słowa jak Pan, oraz Bóg, a także dokładnie spisaną modlitwę Mardocheusza i Estery.

Bez względu na to, czy uznamy słuszność twierdzeń Katolickich, czy Protestanckich bez wątpienia jest to jedna z tych Ksiąg, nad którą warto się pochylić, w kontekście postaci kobiecej w Biblii. Po mojej ostatniej lekturze pozycji typowo protestanckiej Kobieta warta Królestwa Pani Marty Grabowskiej, która wspaniale pisze o wierze, miłości, istnieniu kobiety przez pryzmat mojej ulubionej księgi z całej Biblii, czyli Księgi Rut, całkiem niedawno do rąk dostałam dzieło, Ks. Adama Szustaka Projekt Estera czym jest piękno kobiety.

Przyznam, że pomimo tego, iż oczywiście jeśli chodzi o jakiekolwiek pozycje religijne czytam zarówno te katolickie jak i protestanckie, nigdy nie miałam w ręku publikacji Pana Szustaka, który jest dominikaninem. W ogóle nie miałam okazji czytać, żadnej z Jego pozycji, a także słuchać Jego kanału na You Tube. Specjalnie przed zapoznaniem się z książką o Esterze jako odnośnika do kobiecości nie wgłębiałam się w inne projekty Ks. Szustaka, aby przeczytać to dzieło z czystym umysłem bez uprzedzeń.

Muszę uczciwie powiedzieć, że jako osoba utożsamiająca się z protestantyzmem pozycją Projekt Estera czym jest piękno kobiety, jestem zachwycona. Naprawdę uważam, że mimo poglądów na rynku wydawniczym jest mnóstwo katolickich publikacji, które są rewelacyjne, a niektóre nawet lepsze niż protestanckie. Tak jak jestem oczarowana książką Pani Grabowskiej, tak samo wielkie wrażenie zrobiła na mnie pozycja Ks. Szustaka.

Jeśli ktoś nie zna Księgi Estery w wielkim skrócie Estera zostaje królową na dworze Aswerusa, natomiast Mordocheusz jako jej opiekun zakazał kobiecie mówić, że jest żydówką. Na dworze dochodzi do spisku eunuchów na króla, opiekun kobiety uprzedza o tym władcę. Król jednak uległ wcześniej Hamanowi Agagicie i podpisał dekret przeciw Żydom, w którym zapisano, że mają oni zostać zabici w trzynastym dniu miesiąca adar (luty – marzec). Estera przekonuje Aswerusa do cofnięcia dekretu tym samym ratując swój lud. Na dworze dochodzi także do innych intryg np. przeciw Mordocheuszowi, jednak Estera za każdym razem interweniuje i ratuje życie niewinnym.

Pan Szustak na kanwie tych wydarzeń stworzył pozycję o tym jak na przykładzie Estery stawać się piękną, silną kobietą, która nie zgadza się na niesprawiedliwość, dąży do pokoju, jedności, oraz miłości.
W książce są poruszane takie tematy jak dlaczego kobietę nazywa się „boską tajemnicą”, co znaczy być „pełną gracji”, dlaczego „nie” mówione przez kobietę potrafi zmieniać świat, na czym polega „królewskość” postaci kobiecej, oraz wiele innych.

Bałam się trochę nadinterpretacji tekstu, ale Pisarz bardzo mnie zaskoczył na plus. Książka zawiera wiele mądrości życiowej, pozwala spojrzeć na siebie przez pryzmat Biblii, uczy nas, że piękno to nie tylko to, co na zewnątrz, pozwala stanąć oko w oko ze swoimi wątpliwościami, strachem i niepewnością, przekonuje nas, że w oczach Boga piękno kobiety wypływa z jej wnętrza i w ten sposób musi ono być postrzegane.

Dzieło to nie jest obszerną pozycją, napisane prostym, przystępnym językiem z rewelacyjnymi cytatami zachęca do zapoznania się z nim i wyciągnięcia czegoś dla siebie. Piękno kobiety na przykładzie Estery rozłożone na czynniki pierwsze przez Ks. Szustaka, niezwykle łączy się z opisem niewiasty z Księgi Przysłów, co niezmiernie mi się podobało.
Osobiście bardzo lubię dzieła, które są analizą przez pryzmat Pisma Świętego, bardzo chętnie przeczytałabym również książkę Pana Szustaka z perspektywy Księgi Rut.

Wszystkim, którzy kochają Biblię, lub się nią interesują, kobietą oraz młodym dziewczyną bezsprzecznie pozycję Projekt Estera czym jest piękno kobiety, polecam. Jestem pewna, że będzie to niezwykle wartościowa lektura, wśród pozycji książkowych coraz bardziej liberalnego świata.

„Niewiastę dzielną któż znajdzie
jej wartość przewyższa perły(...)”

Księga Przysłów 31

Ta książka to jest COŚ, pisane właśnie wielkimi literami. Wszyscy trenerzy personalni i autorzy pseudoporadników dla kobiet mogą się schować.
Czytając ją, miałam wrażenie, że siedzę sobie ze starszym bratem (którego nigdy nie miałam, ale bardzo chciałam mieć) przy herbacie i rozmawiamy sobie o tym, na czym polega kobiece piękno. Tak odbieram styl Adama Szustaka. Przemawia do Ciebie jak starszy brat albo zaufany przyjaciel, bez zbędnego moralizatorstwa. Mówi prosto z mostu.
Czytanie tej pozycji było bardzo osobistym przeżyciem. Dzięki niej przeanalizowałam sobie swoje relacje rodzinne i widzę, co tu poszło nie tak. Co w moim myśleniu o sobie samej jest nie tak. Podczas lektury kilka razy się uśmiechnęłam, kilka razy byłam bliska łez...
Ale to tak czasami jest podczas pogaduch przy herbacie, prawda?

Ja przed trafieniem na tę książkę wiedziałam tylko, że jest to historia zapisana w Starym Testamencie w Księdze Estery. Jak się okazuje niesie ona za sobą bardzo ważne i piękne przesłanie, a autor książki-myślę, że wielu osobom znany z prowadzenia kanału na youtube o nazwie ,,Langusta na palmie’’, skupia się na pojęciu kobiecości, roli kobiety i jej pięknie.💁🏼‍♀️ Według niego historia tytułowej Estery wiele mówi o tym, jak ogromną wartość ma kobieta. Sama bohaterka była dość wyjątkową postacią, król Aswerus wybrał na królową właśnie ją! Co takiego w sobie miała?👑

Książka ta poszukuje szczególnie odpowiedzi na pytania:
Czym jest kobiece piękno?
Na czym polega jego odkrywanie i kształtowanie?
Jak stać się kobietą, która nie tylko wywołuje zachwyt w mężczyźnie, ale i ocala świat?

Czyta się ją bardzo szybko, ma dużą czcionkę i nie należy do szczególnie długich pozycji. Napisana jest żywym, prostym językiem, dzięki czemu spokojnie można ją przeczytać w jeden wieczór!

Jeśli chodzi o moje odczucia to na pewno nie ma się co rozwodzić tutaj nad pięknem języka literackiego, gdyż takowego wybitnego języka w tej książce nie ma. Natomiast ojciec Szustak używa wielu trafnych sformułowań, porównań, które moim zdaniem wzbudzają refleksje i inspirują. Książka ta jest transkrypcją jego konferencji na ten temat, więc jeśli ktoś woli taką formę to polecam posłuchać.

Myślę, że spojrzenie autora diametralnie różni się od tego, co sugeruje nam dzisiejszy świat, przekonuje on, że stereotypowe myślenie o pięknie kobiety blednie i niknie w porównaniu z tym, co na ten temat ma do powiedzenia Biblia. I wcale nie chodzi tu o bycie cichą, szarą myszką! Uważam, że warto się zapoznać z tym tekstem i skonfrontować się ze spojrzeniem autora w tej kwestii.

Czy jako kobieta czujesz się piękna?
Jakie kryteria stosujesz, żeby ocenić swoją urodę?

W "Projekcie Estera" ojciec Adam Szustak, opierając się na interpretacji biblijnej Księgi Estery, szuka właśnie odpowiedzi na pytanie, czym jest to prawdziwe, nieulegające przemijaniu piękno kobiety i na czym polega jego pielęgnowanie?

Bo przecież to duchowe piękno nie ulega procesom starzenia! Ono jest wieczne!
Dlatego to na nim powinnyśmy się skupić. Nie na tym co w nas fizyczne, zmysłowe i szuka potwierdzenia w oczach mężczyzny ( królowa Waszti),bo to wszystko, choć potrzebne, jest nietrwałe i czyni nas zależnymi od mężczyzn...

Prawdziwie piękna kobieta to ta, która odkryła w sobie Bożą Łaskę, czuje się przez Stwórcę kochana i jest dobra. Po prostu DOBRA! Taka kobieta, jak Estera, jaśnieje wewnętrznym urokiem, budzi zachwyt nie dlatego, że ma idealne wymiary, staranny makijaż i modne ubrania. Ona jest prawdziwą Gwiazdą!

Przyznam, że ojciec Szustak dość ostro i bezpośrednio (ale i z łagodzącym przekaz humorem) rozprawia się w tej książce z powierzchownością, miałkością i zagrożeniem współczesnych kanonów kobiecego piękna. Nazywa je maskaradą, bo są według niego sztuczne i nie mają nic wspólnego z prawdziwym pięknem.

Jeśli jesteście ciekawe, czym jest "Boży makijaż", dlaczego kobieta powinna być jak pszczoła, a jej atrybutem winien być balsam i płaszcz, sięgnijcie po "Projekt Estera"! Jestem pewna, że po jego lekturze inaczej spojrzycie na swoją urodę, że otworzy Wam oczy na to, co jest esencją kobiecości.

We mnie samej te treści wciąż mocno pracują, a moim marzeniem jest porzucić symboliczną Waszti i przeobrazić się w Esterę...

Czy jako kobieta czujesz się piękna?
Jakie kryteria stosujesz, żeby ocenić swoją urodę?

Bo przecież to duchowe piękno nie ulega procesom...

• Religia
  • Religijne