Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo: Życie i cuda

Okładka książki Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo: Życie i cuda
Joanna Bątkiewicz-Brożek Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Esprit
2017-03-31
2017-03-31

Okładka książki Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych Piotr Glas, Tomasz P. Terlikowski
Ocena 8,2
Dzisiaj trzeba... Piotr Glas, Tomasz ...
Okładka książki Dekalog. Prawdziwa droga w czasach zamętu Piotr Glas, Tomasz P. Terlikowski
Ocena 8,1
Dekalog. Prawd... Piotr Glas, Tomasz ...
Okładka książki W twej duszy jest niebo Dolindo Ruotolo, Robert Skrzypczak
Ocena 8,2
W twej duszy j... Dolindo Ruotolo, Ro...

Wzruszająca historia o ubogim chłopcu sponiewieranym przez okoliczności życiowe, który na przekór wszystkiemu lgnął do jedynego Źródła. Opowieść pełna tragizmu ale i łagodności, zaufania. Niesamowita książka - bardzo polecam.

Cudowna książka.

Cudowna książka.

Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo, Joanny Bątkiewicz- Brożek.
Ten tytuł to krótka modlitwa, którą odmawiał o Dolindo i polecał każdemu.
To piękna i poruszająca historia, z ogromnym przekazem, o niezwykłym neapolitańskim kapłanie Dolindo Ruotolo, którego mogłam poznać dzięki pani Joannie Bątkiewicz- Brożek .
Dziękuję autorce za wnikliwą pracę jaką wykonała w pozyskaniu materiału do tej książki i to, że w sposób godny podziwu, podzieliła się z nami wiedzą jaką pozyskała o tym Świętym Kapłanie. Jestem pod ogromnym wrażeniem pokory i życia o. Dolindo, które było pasmem cierpień i prześladowań, kłopotów przede wszystkim ze strony Kościoła, którego tak umiłował.
„ Był pokorny do granic heroizmu. I posłuszny. Wszyscy święci musieli stoczyć w życiu walkę. Zawsze obok są ludzie zazdrośni, zawistni, którzy się mszczą. Który z wielkich świętych nie był prześladowany?” / 307

Był nieocenionym wsparciem duchowym dla wszystkich, a przede wszystkim dla tych przez których cierpiał, których spotkał na swojej drodze wyjaśniając sens cierpienia i różnych trudności życiowych.

„Kiedy widzisz, że sprawy się komplikują, mów z zamkniętymi oczyma duszy: „Jezu, Ty się tym zajmij”. (……)
Postępuj tak w każdej trudności, róbcie tak wszyscy, a zobaczycie wielkie efekty i ciche cuda. Poprzysięgam wam na Moją miłość. I Ja się tym zajmę, zapewniam was”. / 347
Książkę się czyta i dogłębnie przeżywa. Gorąco polecam!!!

Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo, Joanny Bątkiewicz- Brożek.
Ten tytuł to krótka modlitwa, którą odmawiał o Dolindo i polecał każdemu.
Dziękuję autorce za wnikliwą pracę jaką wykonała w...

Wiele rozbija się o interpretację oraz sposób wcielenia danych zamiarów.

W książce nieraz przewija się pochwała Soboru Watykańskiego II i papieża Franciszka. Autorka pisze, jakby nie była świadoma, co doprowadziło do zwołania tego soboru oraz, że jego rzekome owoce szybko zgniły. Gdyby tak nie było, Kościół (widzialny) m.in. nie byłby trzęsiony tyloma skandalami (ostatnio wiele z nich zostaje upublicznione), zaś duchownych, którym zależy na ich misji, byłaby większość. Za czasów powstawania tej książki jeszcze nie było pandemii, zaś obecny papież być może mógł jeszcze uchodzić za dobrego, ale obecnie nie ma się co łudzić do żadnej z trzech kwestii, które wymieniłam. Już zaangażowanie protestantów w sprawy katolickie powinno budzić wątpliwości. Oni odrzucili to, co niewygodne. Obecnie obserwuję zmiany folgujące wygodnictwu zwiedzionych księży. Dawniej ich rola była duża, teraz się ją zmniejsza. Dziwne są te pochwały, w obliczu tego, co dzieje się od wielu lat, lecz dopiero w naszych czasach wiemy, że była to „wiosna, która nie nadeszła”. Potrzeba rozeznać, czy to, co stoi za danym szyldem, jest w Prawdzie.
Natomiast osoby tradycjonalistyczne przedstawia jako sztywne i niedopuszczające dzieł o. Dolindo, by te dotarły do ludzi. Główna postać, zostaje przedstawiona z wielu stron, lecz mimo wszystko wieloznacznie w porównaniu do tych z jego dalszego lub bliższego otoczenia.

Dla o. Dolindo kapłaństwo i dyscyplina oraz konsekwentne, stanowcze działanie było bardzo ważne. Nawet wtedy rozpaczał nad wieloma duchownymi sprzeniewierzającym się własnemu stanowi. Co powiedziałby teraz?
Jego paraliż może być symbolem wewnętrznego rozdarcia w jego duszy albo tego, co się działo z Kościołem. Trudno określić, czy jego cierpienie pod koniec życia miało mu coś pokazać, unaoczniało jego przeżycia czy służyło pokutowaniu na rzecz tego, nad czym ubolewał. Nie widać w tym nieszczerości, ale może być odbiciem traktowania, do jakiego przywykł od początku swego życia. Nie mówi o Bogu, Jezusie albo Matce Bożej jako o surowych, lecz siebie nie szczędzi. Cały się oddał misji powiększania chwały Bożej. Na ile wady dostrzegane przez niego u siebie były faktyczne, a na ile powodowała je potrzeba urągania, do którego przywykł – trudno stwierdzić.

Jednakże jeśli wszystko opisane miało miejsce, wydaje mi się niemożliwe, by ktoś o równie trzeźwym intelekcie, pracował tyle bez wytchnienia. Bowiem ks. Ruotolo (póki mógł), osobiście odwiedzał i pocieszał wielu ludzi. On nie mówił tylko pięknych słów oraz nie "mieszał" się z profanum. Jego przykład pokazuje, iż "pójście za światem" nie jest konieczne, by dotrzeć do zwykłych ludzi. Kościół by mieć sens, musi dawać to, czego nie ma w świecie.

Jeśli chodzi o kobiety w Kościele, zgadzam się, iż powinny być wspierane przez kapłana, zaś ich obecność ubogacać duchowość. Tyle, że widząc wiele furtek powstałych pod wpływem poluźnienia rygoru, otworzyły się także furtki mogące dać przejść zgubie.
Dobre chęci nas przerosły. Dzieło pisane ojca Dolindo wciąż tkwi, zamiast się rozpowszechniać. Co prawda obecnie oficjalnie nie ma Inkwizycji ani Indeksu Ksiąg Zakazanych, lecz wciąż istnieją blokady. Blokady niewidoczne.

Autorka przybliżyła wiele istotnych kwestii, jednak widać, ku czemu się skłania. Następnie treść w pewnym momencie gubi spójność. Do pewnego momentu idzie liniowo, ale od rozmowy z żyjącą krewną o. Dolindo, traci się klarowność struktury. Za najmocniejszą stronę uważam fragmenty autorstwa samego Księdza. Podobało mi się też pokazanie współczesnego Neapolu. Jednakże w ostatecznym odczuciu biografia ta budzi we mnie mieszane uczucia. O. Ruotolo wiele stworzył swoją osobą, że nie sposób to ogarnąć, ale dobrze byłoby najpierw napisać porządnie i w miarę prosto, by potem pisać kolejne książki na osobne tematy.

Wiele rozbija się o interpretację oraz sposób wcielenia danych zamiarów.

Na półkach: , , , ,

Książka opisuje życie niezwykłego kapłana o. Dolindo do tej pory mało znanego poza granicami Włoch. Biografia przedstawia wiele trudnych i bolesnych chwil kapłana, które nierzadko spotykały go ze strony najbliższych a także przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Ze względu na towarzyszące mu cudowne zjawiska porównywany do Św. Ojca Pio z Pietrelciny. Książka ta może być początkiem poznania o. Dolindo oraz jego działa, a przez to także początkiem zmiany swojego życia duchowego.

"Jezu, Ty się tym zajmij! O.Dolindo Ruotolo. Życie i cuda" Joanny Bątkiewicz- Brożek to piękna i poruszająca opowieść o niezwykłym neapolitańskim kapłanie Dolindo Ruotolo: o jego trudnym, pełnym upokorzeń dzieciństwie, późniejszym cudzie uzdrowienia podczas formacji kapłańskiej oraz całej dalszej drodze, niezwykle kamienistej i usłanej cierniami. O niesprawiedliwych oskarżeniach, na podstawie których ten święty kapłan przez prawie 20 lat nie mógł odprawiać mszy świętej a jego dzieła znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych. A pomimo tego ojciec Dolindo do końca pozostał wierny Kościołowi a jego niezwykła pokora i uniżenie otwierają serca i oczy wielu.
To też wędrówka po Neapolu ks. Ruotolo, śladami jego życia, usiana rozmowami z ludżmi którymi się otaczał i których swoim słowem i przykładem prowadził do Boga.
O. Dolindo Ruotolo rozpowszechnił też piękną modlitwę zawierzenia Jezusowi: Jezu, Ty się tym zajmij!, która jest aktem oddania się woli Bożej i radosnym rzuceniem w ramiona Ojca.
Piękna, wzruszająca, inspirująca książka, bo przybliża i ukazuje tego przepełnionego Duchem kapłana. Bardzo polecam ♥️

Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

„Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda” jest pozycją inspirującą dla ludzi, którzy szukają Boga w swoim życiu i chcą pogłębiać z Nim swoją relację. Mnie samemu nie jest łatwo uwierzyć, że tak wiele (a może wszystko?) zależy od jednego wezwania...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Opowieść o Świętym jeszcze niebeatyfikowanym. Ale cóż procedury? Tego czasem potrzebujemy my, nie sam Święty. Ten chce bym płonął miłością Boga do niego i innych ludzi. Taką osobą był x. Dolindo. Pokorną ponad wszelką miarę, ciepłą, oddaną Bogu dla drugiego człowieka, tego najbardziej potrzebującego. Książka choć nie jest jakoś specjalnie literacko wybitna to niesie w sobie piękny obraz człowieka, który całą ufność złożył w Bogu. Sam nic sobie nie zostawiając. Bo Świętość to służba drugiemu z Miłością. Tego mnie ta książka nauczyła. Ale i jeszcze jednego jak ważne jest przebaczyć i Błogosławić tym, z którymi mi trudno. Dziękuję.

"Kiedy przyjdziesz do mojego grobu, zapukaj. Nawet zza grobu odpowiem ci: ufaj Bogu."

Narracja dość chaotyczna, ale sama postać księdza Dolindo wspaniała, a historia poruszająca.
Warto przeczytać, szczególnie gdy dopada kryzys wiary.

Warto przeczytać, szczególnie gdy dopada kryzys wiary.

Joanna Bątkiewicz-Brożek Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo: Życie i cuda Zobacz więcej