Koronacja

Okładka książki Koronacja
Boris Akunin Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Przygody Erasta Fandorina (tom 8)
Коронация, или Последний из романов
Świat Książki
2015-07-01
2004-01-01
Zbigniew Landowski
literatura rosyjska Fandorin kryminał Rosja carska

Moim zdaniem najlepsza z całego cyklu i to po kilku książkach, które mogły świadczyć o nieco słabszej formie Akunina (o ile w ogóle można użyć tego określenia wobec autora). Świetnie zaplanowana fabuła utkana na tle realnych wydarzeń. W dodatku utkana sprawną ręką. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Jedna z najlepszych części o Eraście Fandorinie.
Narratorem powieści jest hoffirer, sługa domu książąt Romanowych , wierny poddany tronu cesarskiego, Afanasij Stiepanycz Ziukin. Na własne życzenie ,zostaje on wplątany w wir tragicznych wydarzeń, w czasie kiedy cesarska rodzina Romanowów przygotowuje się do koronacji Mikołaja II. Ziukin, który nieufnie odnosi się do...

Nic nowego o Eraście Fandorinie nie napiszę. Miło, że mimo upływu lat, wciąż trzyma poziom. Czysty klasyk, który znakomicie się czyta, mimo że tym razem narratorem i głównym bohaterem jest ktoś inny ;)

Bardzo przyjemny kryminał retro.
Piękny język, ciekawa historia, masa ciekawostek z okresu i życia dworskiego w carskiej Rosji. Problem tylko w tym, że nie za bardzo spodobało mi się zakończenie.

Bardzo lubię cykl o Fandorinie. Ktoś porównał go do dziewiętnastowiecznego Sherlocka Holmesa z Rosji. Ja zdecydowanie wolę Erasta Pietrowicza i jego japońskiego przyjaciela Mase. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Kolejne spotkanie z Borisem Akuninem i jego bohaterem Erastem Fandorinem. Okładka sugeruje, że "Koronacja" to "kryminał retro wysokiej próby". I rzeczywiście jest to książka o ciekawie zarysowanej fabule, dość wartkiej akcji oraz nieoczywistym zakończeniu (chociaż, znając już co nieco autora, udało mi się odgadnąć tożsamość porywacza). Jedyne, co mi przeszkadzało, to...

Akunin lubi zaskakiwać. Tym razem poprzez zmianę sposobu narracji. Dzięki temu seria cały czas jest żywa i przyciąga czytelnika. Na plus.

W powieści "Koronacja" B.Akunina z cyklu przygód detektywa (i radcy dworu carskiego) Ersta Fandorina polityki i rozważań nad polityką i Rosją, jej XIX-wiecznymi dylematami jest więcej niż w innych książkach rosyjsko-gruzińskiego pisarza. Dlatego, przykładowo, pojawiają się rzadkie wcześniej dłużyzny, które są najlepszym dowodem na to, że komercja wzięła górę nad...

Ta część przygód Erasta Fandorina jest jak dla mnie majstersztykiem. Bardzo sprawnie napisana, ale przede wszystkim znakomicie poprowadzona intryga. Trzymała w napięciu do ostatniej strony. Jedna z najlepszych w cyklu przygód detektywa.

Okładka
brzydka