Koronacja

Boris Akunin Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Коронация, или Последний из романов
2015-07-01
2004-01-01
Zbigniew Landowski
Świat Książki
literatura rosyjska Fandorin kryminał Rosja carska
Коронация, или Последний из романов
Przygody Erasta Fandorina (tom 8)
kryminał, sensacja, thriller
2015-07-01
Zbigniew Landowski
literatura rosyjska Fandorin kryminał Rosja carska

Nic nowego o Eraście Fandorinie nie napiszę. Miło, że mimo upływu lat, wciąż trzyma poziom. Czysty klasyk, który znakomicie się czyta, mimo że tym razem narratorem i głównym bohaterem jest ktoś inny ;)

Bardzo przyjemny kryminał retro.
Piękny język, ciekawa historia, masa ciekawostek z okresu i życia dworskiego w carskiej Rosji. Problem tylko w tym, że nie za bardzo spodobało mi się zakończenie.

Bardzo lubię cykl o Fandorinie. Ktoś porównał go do dziewiętnastowiecznego Sherlocka Holmesa z Rosji. Ja zdecydowanie wolę Erasta Pietrowicza i jego japońskiego przyjaciela Mase. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Kolejne spotkanie z Borisem Akuninem i jego bohaterem Erastem Fandorinem. Okładka sugeruje, że "Koronacja" to "kryminał retro wysokiej próby". I rzeczywiście jest to książka o ciekawie zarysowanej fabule, dość wartkiej akcji oraz nieoczywistym zakończeniu (chociaż, znając już co nieco autora, udało mi się odgadnąć tożsamość porywacza). Jedyne, co mi przeszkadzało, to...

Akunin lubi zaskakiwać. Tym razem poprzez zmianę sposobu narracji. Dzięki temu seria cały czas jest żywa i przyciąga czytelnika. Na plus.

W powieści "Koronacja" B.Akunina z cyklu przygód detektywa (i radcy dworu carskiego) Ersta Fandorina polityki i rozważań nad polityką i Rosją, jej XIX-wiecznymi dylematami jest więcej niż w innych książkach rosyjsko-gruzińskiego pisarza. Dlatego, przykładowo, pojawiają się rzadkie wcześniej dłużyzny, które są najlepszym dowodem na to, że komercja wzięła górę nad...

Ta część przygód Erasta Fandorina jest jak dla mnie majstersztykiem. Bardzo sprawnie napisana, ale przede wszystkim znakomicie poprowadzona intryga. Trzymała w napięciu do ostatniej strony. Jedna z najlepszych w cyklu przygód detektywa.

Okładka
brzydka
skąd
biblioteka
moja opinia
Szkoda,cara potem...

Jeden z moich ulubionych kryminałów i prawdopodobnie najlepsza część cyklu o Eraście Fandorinie. W tle epokowe wydarzenia, świetna fabuła i zaskakujące zakończenie.

Dyskusje

• Kryminał