Mały poradnik życia. Tom 1

Okładka książki Mały poradnik życia. Tom 1 H. Jackson Brown Jr.
Okładka książki Mały poradnik życia. Tom 1
H. Jackson Brown Jr. Wydawnictwo: Media Rodzina hobby
hobby
Media Rodzina
2002-01-01
1993-01-01

Lubię sięgać po nią i otwierać na losowej stronie :). Ta malutka książeczka przypomina mi, jakim chcę być człowiekiem. Banalne rady przeplatają się z perełkami, życiowymi prawdami. I w mojej opinii to całkowicie okej - bo życie takie właśnie mi się wydaje - skontrastowane. Autor zawarł w swoich radach balans między wzniosłymi ideałami i trywialnymi przypomnieniami odnośnie codziennych czynności. Bardzo wartościowa pozycja. Co do rad typowo "amerykańskich", nieznajdujących odzwierciedlenia w polskich realiach - nie mam do nich zastrzeżeń. Jest ich zdecydowanie mniej niż tych uniwersalnych, a ich obecność oddaje pełny pogląd autora na aspekty życia, w których dostrzegł wartość.

!-!ujnia panie! -Zgadnijcie dlaczego. O jacksonie brownie: od dzisiaj przesiadz sie na myslenie i nigdy wiecej juz nic nie pisz!

Większość rad i wskazówek jest ponadczasowe. Uwielbiam.

Większość rad i wskazówek jest ponadczasowe. Uwielbiam.

Jedna z piękniejszych książek jakie miałam w rękach. Nie jest ładnie wydana, ale treść jest urzekająca. Uwielbiam dawać tą książkę na śluby przyjaciół jak i bliskim mi osobom. Dużo mądrości, ale przekazanej w przyjemny sposób. Jasne, że sporo z tych rad nadaje się tylko dla syna wybierającego się na Uniwersytet, do którego jest adresowana książka. Owszem, pasują tylko do realiów amerykańskich, ale nie jest to przeszkodą dla polskiego czytelnika.

Rady, które ojciec udziela wybierającemu się na Uniwersytet synowi, wydają się być niezwykle cenne. Aczkolwiek część z nich pasuje tylko do rzeczywistości amerykańskiej i nijak ma się do polskich realiów.

2095
2033

Mały poradnik życia w wersji polskiej i angielskiej. Świetne rady i wskazówki, które mają bardzo dużo wspólnego z naszym życiem. Książka zrodziła się jako prezent dla syna, który rozpoczynał nową drogę na studiach. Moje najlepsze:
20. Bądź wyrozumiały dla siebie i innych.
33. Traktuj napotkanego człowieka tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
41. Nie odmawiaj sobie radości.
43. Nie spisuj nikogo na straty. Cuda zdarzają się co dzień.
55. Przestań mieć pretensje do innych. Bierz odpowiedzialność za swój krok.
123. Naucz się słuchać, okazja czasami puka bardzo cicho.
175. Dawaj innym drugą szansę, ale nie trzecią.
202. Okazuj szacunek wszystkiemu, co żyje.
280. Niezależnie od sytuacji zachowuj zimną krew.
296. Akceptuj ból i rozczarowanie jako część życia.
332. Niech twoje życie będzie wykrzyknikiem, nie znakiem zapytania.
347. Nigdy nie przegap okazji, żeby powiedzieć komuś, że go kochasz.
416. Nie zwlekaj. Rób to, co trzeba, wtedy kiedy trzeba.
417. Czytaj swoim dzieciom.
510. Dziękuj Bogu za to co masz.

Uwielbiam te i inne sentencje. Polecam.

20. Bądź wyrozumiały dla siebie i innych.
33. Traktuj napotkanego człowieka tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
41. Nie odmawiaj sobie...

Począwszy od najważniejszego:
Okazuj szacunek wszystkiemu, co żyje.

... poprzez równie ważne, aby używać rozumu i wolnej woli:
Sam kształtuj swoją postawę życiową. Nie pozwól, żeby ktoś inny zrobił to za ciebie.
Zwalczaj przesądy i dyskryminację wszędzie, gdzie je napotkasz.
Wybierz sobie pracę zgodną z twoim systemem wartości.

... aż po rady, jak zachować radość życia:
Bądź skromny. Wiele osiągnięto przed twoim przyjściem na świat.
Unikaj ludzi, którym nigdy nic się nie podoba.

Myślę, że to działa.

Począwszy od najważniejszego:
Okazuj szacunek wszystkiemu, co żyje.

... poprzez równie ważne, aby używać rozumu i wolnej woli:
Zwalczaj przesądy i dyskryminację wszędzie, gdzie je napotkasz.
Wybierz sobie pracę zgodną z twoim systemem wartości.

... aż po rady, jak zachować radość...

"508. Zostań czyimś bohaterem."

511 porad dla lepszego życia. Do przeczytania w jeden wieczór, do stosowania przez całe życie. Ze względu na zawodność ludzkiej pamięci będę do niej zaglądała od czasu do czasu. Sporo rad to istne perełki. Niektóre są łatwe do zastosowania, inne trudno zrealizować w praktyce. Poniżej zostawiam kilka moich ulubionych:

"1. Powiedz coś miłego trzem osobom dziennie."
"43. Nie spisuj nikogo na straty. Cuda zdarzają się co dzień."
"68. Bądź odważny. A jeżeli nie jesteś, udawaj, że jesteś. Nikt nie zauważy różnicy."
"123. Naucz się słuchać, okazja czasami puka bardzo cicho."
"139. Nigdy nie pozbawiaj nikogo nadziei, może to wszystko, co mu zostało."
"159. Miej żelazną wolę ale miękkie serce."
"173. Bądź bardziej uprzejmy, niż to jest konieczne."
"220. Poświęcaj mniej czasu na zastanawianie się, kto ma rację, a więcej na rozważanie, co jest słuszne."
"226. Kiedy ktoś cię obejmuje, poczekaj, aż on pierwszy puści."
"245.Nigdy nie rozcinaj tego, co można rozwiązać."
"271. Stając wobec trudnego zadania, działaj tak, jakbyś nie mógł przegrać."
"274. Zostawiaj wszystko w nieco lepszym stanie niż zastałeś."
"297. Pamiętaj, że udane małżeństwo zależy od dwóch rzeczy: od znalezienia właściwej osoby i od bycia właściwą osobą."
"304. Oceniaj swój sukces na podstawie tego, czy cieszysz się zdrowiem, spokojem i miłością."
"332. Niech twoje życie będzie wykrzyknikiem, nie znakiem zapytania."
"364. Staraj się codziennie mieć jakiś pomysł, który polepszy twoje małżeństwo."
"408. Nie pozwól, abyś stał się niewolnikiem swoich rzeczy."
"464. Skupiając się na sprawach przyszłych, nie przegap uroków teraźniejszości."

"508. Zostań czyimś bohaterem."

"1. Powiedz coś miłego...

Nie wiem co napisać o tej książeczce, jestem gdzieś pomiędzy opinią, że jest dobra, ale niektóre rady są naciągane. Część z nich jest naprawdę świetna, ale część bezużyteczna. Dużo jest też rzeczy oczywistych (choć o tych też często zapominamy). Książki ani nie polecam, ani nie odradzam. Myślę, że dobra byłaby na prezent dla jakiegoś młodego człowieka wkraczającego w dorosłość (w sumie z taką intencją była napisana). Jednak żeby czerpać z niej swą życiową mądrość, to raczej nie. Dobra na połknięcie za jednym zamachem, jak i na czytanie po kilka rad dziennie.

Dla mnie rewelacyjna, bardzo otworzyła mi oczy na świat, pozytywna książka. Lekka i przyjemna :)

• Poradniki
  • Ksiązki biznesowe,motywacyjne