Podwodni myśliwi

2015-01-01
2015-01-01
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
zimna wojna ZSRR okręty podwodne USA

Bardzo ciekawe spojrzenie na działania podwodne prowadzone przez Royal Navy w trakcie zimnej wojny. Jest to nadal mało znany fragment historii - o wiele częściej o cichej służbie w tym okresie pisze się i mówi w kontekście marynarki wojennej USA.
Książka jednak nie dla każdego. Dużo nazwisk, terminologii etc. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany tematem, to pozycja wręcz obowiązkowa.

Ocena "Podwodnych Myśliwych" jest w dużej części uzależniona od oczekiwań danego czytelnika. Ballantyne opowiada rzecz jasna o zimnowojennych zmaganiach podwodniaków (z anglocentrycznej perspektywy),ale robi to w specyficzny sposób. Przede wszystkim nie jest to książka skupiająca się na perspektywie technicznej. Owszem, "Podwodni Myśliwi" omawiają rozwój techniczny okrętów podwodnych, ale Pan Iain podaje tylko te najpotrzebniejsze informacje. W tej książce informacji o rozmiarach oficerskiego kibelka, rodzaju drewna użytego w kantynie, czy dokładnym składzie materiału wybuchowego użytego w głowicach torped, po prostu nie znajdziecie. Maniacy podwodniackiej tematyki prawdopodobnie będą nieco zawiedzeni.

Autor skupia się na przedstawieniu życia na zimnowojennym okręcie podwodnym. Oddaje hołd załogom, a na pierwszym planie przedstawia najwyższej klasy specjalistów - czyli dowódców. Wielka odpowiedzialność, trudy, zmęczenie i stres, jakiego doświadczały załogi tych okrętów są przez Pana Ballantyne'a opisane dość szczegółowo i emocjonalnie. "Podwodni Myśliwy" nie są podwodniacką kroniką wydarzeń. To bardziej zbeletryzowana opowieść opierającą się w dużej mierze na znanych - mniej lu bardziej - faktach. Zresztą styl ma Pan Iain bardzo lekki - gawędziarski. Całość nie ma literackich aspiracji, ale czyta się to przyjemnie i całość nie nuży jak opisy morza u Lothara-Günthera Buchheima.

Spotkałem się z opinią jakoby "Podwodni Myśliwi" byli najeżeni nieścisłościami i błędami. Ja jako laik zauważyłem jedynie błędy językowe - głównie literówki (oj Rebis, Rebis). O treści merytorycznej się nie wypowiadam, bo to nie mój poziom wtajemniczenia.

Myślę, że książka "Podwodni Myśliwi" powinna zainteresować każdego, kto swego czasu fascynował się prozą Toma Clancy'ego ;-) Rzecz ta napisana jest sprawnie, potrafi być emocjonująca i mimo swojego rozrywkowego charakteru opowiada dość rzetelnie o bardzo ciekawym wycinku Zimnej Wojny.

Książka o kulisach działań okrętów podwodnych Royal Navy przeciwko okrętom ZSRR w czasach zimnej wojny. Czyli wykrywanie, śledzenie, obserwowanie, szpiegowanie, a czasami przypadkowe kolizje.
Pozycja dość obszerna i dobrze udokumentowana, ale w czytaniu nie jest łatwa. Trochę za dużo nazwisk, szczegółów i dygresji, stąd łatwo się w tym pogubić. Czasami mniej znaczy lepiej. Tłumaczenie mogłoby być lepsze. Dla osób interesujących się tematyką pozycję można polecić, osoby przypadkowe albo zafascynowane filmami o Bondzie raczej przez nią nie przebrną.

Po raz pierwszy zawiodłem się na serii "Historia" Rebisu. To może i nie tragedia, bo mam masę ich książek, więc jedna czarna owca nie jest katastrofą, żałuję natomiast, że padło akurat na tę pozycję.

Największą zaletą tej książki są podane w niej informacje (truizm),natomiast odławianie ich jest tak karkołomne, że lektura nie sprawia żadnej przyjemności. Wina leży po stronie autora - bo nadał książce koszmarną, skrajnie chaotyczną kompozycję. A także po stronie oficyny - bo tłumaczenie nie jest najwyższych lotów, a praca redakcji nie doprowadziła książki do ładu.

Szkoda, bo to wspaniała i słabo reprezentowana na naszym rynku tematyka. Nadal najlepszą książką o zimnowojennych zmaganiach pod wodą pozostaje "Wielka Gra" z wydawnictwa Magnum.

Książka podwodni myśliwi opowiada o kulisach służby na okrętach podwodnych Royal Navy po drugiej wojnie światowej. Możemy przeczytać w niej zarówno o okrętach klasy SSBN (okrętach przenoszących rakiety z głowicami atomowymi),SSN (atomowi killerzy SSBN) oraz SSK (też kilerzy ale bez reaktora). Książka przedstawia różne aspekty służby od niebezpiecznych podchodów i tropienia okrętów Układu Warszawskiego, misji szpiegowskich czy zwykłych awarii (zatkanie toalety). Jest opisane barwnym językiem i czyta się z przyjemnością. Autor nie stroni także od zdrad we własnym gronie. Przedstawia kilka czarnych owiec podwodnej braci.
Największą wadą książki jest dość rozwlekłe wgłębianie się w życiorysy niektórych postaci. Czasami mi się oko przymykało...
No i zbyt pobieżne potraktowanie największego sukcesu okrętu podwodnego po II wojnie tj zatopienia "Generala Belgrano".
W książce znajdziemy też odczucia zwykłego marynarza. Tego który za chwilę ma spopielić świat opalając atomowego anioła zagłady.
Lektura dla tych co się interesują i dla tych co nie czytali "Polowania na czerwony październik".

Zgadzam się z opisem książki. Bardzo niesamowite opracowanie nt. zmagań Royal Navy z WMF ZSRR pod wodą. Polecam fanom okrętów podwodnych.

• Chcę przeczytać i Posiadam
  • Książki Żana
  • E-Booki
  • Własność męża
  • Marynistyka, oceanografia

Dodaj cytat z książki Podwodni myśliwi