Elementarz katolika

Fronda
2015-07-20
2015-07-20
Sławomir Zatwardnicki Fronda katolicyzm wiara Bóg Kościół

Okładka i tytuł wg. mnie sugerują, że otrzymamy w bardzo prosty "łopatologiczny" sposób podaną wiedzę na temat wiary katolickiej. Niestety styl pisania jest taki "kaznodziejski" , teologiczny. Brakuje mi tu prostoty. Książka z pewnością zawiera sporą dawkę wiedzy, tego jej nie można zarzucić. Nie jest to jednak to po co sięgnęłam. Przykro mi :-(

Poznawanie tajników wiary nie jest łatwe. Upraszczanie wiary i religii do odprawienia kilku modlitw, uczestnictwa w obrządkach pozbawia sacrum, przez co przeciętny chrześcijanin nie wie w co tak naprawdę wierzy. Zgłębianie wiedzy o objawieniu jest jednym z zadań każdego wierzącego. Niestety to tylko ideały. Bardziej prawdziwe jest za to zdanie cytowane za Alfredem Loisym: „Jezus głosił królestwo, a tymczasem pojawił się Kościół”. Sławomir Zatwardnicki stara się wyjaśnić dlaczego tak się stało.
„W szalonej, choć rozumnej przecież miłości Boga do człowieka nie ma żadnej patologii. Jest to miłość aż do bólu konsekwentna. Kościół to nie ‘wypadek przy pracy, ani nie przypadek bez pracy’, ani nie przypadek bez pracy” – przekonuje nas autor prowadzący czytelników po tajnikach wiary, a przy okazji nie boi się wytknąć błędów w nauczaniu wierzących przez duchownych.
„Elementarz katolika” to interesująca lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać wiarę katolików. Kwestie często ośmieszane ze względu na brak wiedzy i upraszczanie autor wyjaśnia przystępnie. Lekturę tę szczególnie polecam katolikom.

źródło

Wierzę w jednego Boga,

Ojca wszechmogącego,

Stworzyciela nieba i ziemi,

wszystkich rzeczy widzialnych

i niewidzialnych.

(...)

Sławomir Zatwardnicki – absolwent wydziału teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, publicysta, bloger, autor kilkuset artykułów oraz siedmiu książek, m.in. wydawanego przez Frondę PL Katolickiego pomocnika towarzyskiego. Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, laureat nagrody "Pro Redemptione" (2014). Członek Zarządu Fundacji Opoka. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjną, formacyjną i apologetyczną. Żonaty, ma czwórkę dzieci, mieszka w Wałbrzychu. [notka pochodzi z przedostatniej strony książki]

Czy coniedzielne chodzenie do Kościoła wystarcza? Czy musimy zrobić coś więcej niż tylko być i się modlić?

Autor w luźny i humorystyczny sposób odpowiada na pytania, które nurtują wielu. Całość jest napisana lekkim, czasem wręcz kolokwialnym językiem, co daje wrażenie rozmowy ze Sławomirem Zatwardnickim. Elementarz Katolika jest przeznaczony dla wierzących w Jezusa i niewierzących, choć moim zdaniem bardziej dla tych drugich, bo to oni nie są do niego przekonani. Być może po tej krótkiej lekturze zmienią zdanie (choć to mało prawdopodobne).

Elementarz katolika to ilustrowane i pogłębione kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach wiary, zawartych w Credo i obowiązujących chrześcijanina na każdym etapie życia. Zawsze służących zbawieniu.

Czy warto jeszcze wierzyć w Stworzyciela?

Co kryje się w tajemniczym sformułowaniu "zstąpił do piekieł"?

Dlaczego cierpimy z powodu upadku Adama i Ewy?

Jak pogodzić wszechmoc i dobroć Boga z istnieniem zła?

Skarbnica wiedzy, błyskotliwych cytatów i trafionych w punkt argumentów. Warto mieć Elementarz pod ręką. [opis pochodzi z okładki książki]

Argumenty autora są popierane cytatami z biblii oraz jakichś wielkich teologów XX wieku. Nie ma tu na szczęście pisania czegoś w stylu: jesteśmy katolikami, więc powinniśmy po prostu w to wierzyć.

Osobiście uważam, że warto przeczytać Elementarz katolika ze względu na wyczerpujące i prawdziwe argumenty dot. na przykład poczęcia z Ducha Świętego. Autor uświadomił mnie w paru kwestiach, nad którymi się zastanawiałem, więc jestem usatysfakcjonowany przeczytaniem książki.

Dziękuję wydawnictwu Fronda za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Tytuł: Elementarz Katolika

Stworzyciela nieba i ziemi,

wszystkich rzeczy widzialnych

i niewidzialnych.

(...)

Są książki, które ujmują nas w ostatniej chwili, są też takie, które rozkochują nas w sobie od pierwszego wejrzenia i powodują w głowie myśl: to ta! "Elementarz katolika" dla mnie wpisuje się w drugą drogę. Zakończoną niestety ślepym zaułkiem. Oto historia o tym, jak intuicja czytelnicza sprawiła mi zawód.

Prawdziwa i z wszech miar słuszna jest rada, aby nie kierować się pozorami i nie oceniać książki po okładce. Zawsze ze śmiechem mówiłam, że oceniam i zupełnie się tego nie wstydziłam. Okładka "Elementarza..." podoba mi się bardzo. Wnioskując po jej wyglądzie i tytule oraz blurbie, spodziewałam się fajnej pozycji i lekkiej, acz ciekawej lektury. Ma nieco ponad 200 stron, więc jest lekka... ale tylko fizycznie. No zupełnie nie przypuszczałam, że każdy z tych elementów ma po prostu zmylić (potencjalnego) czytelnika. Czytelnika, który szuka dobrej, ciepłej, prostej książki o Bogu i wierze.

Słowo "elementarz" przywodzi na myśl podręcznik, podstawy, krok po kroku, bez zakrętów. Ale nie wszystkim. Sławomir Zatwardnicki i wydawnictwo Fronda może poszczycić się niestereotypowym światopoglądem i nieszablonowym punktem widzenia. Na pewno zapamiętam to na przyszłość, a tymczasem - ciąg dalszy mojej opinii. Otóż to, co wydawało mi się przyjemną i przyjazną książką o religii w stylu publikacji Szymona Hołowni, jest bełkotem teologicznym z regularną typowo kościelną składnią i leksyką. Czytając tę pozycję, czułam się, jakbym miała do czynienia ze słabym kazaniem księdza, który wiedzę ma może sporą, ale całkiem zapomniał, że nie mówi do siebie. Ponadto bardzo, bardzo zgrzytało mi, że u boku tego masywnego i monumentalnego języka stoi niskie poczucie humoru, kurczowo trzymające wyższego towarzysza za rękę i nieśmiało spoglądające w górę. Takie połączenia są momentami, kiedy nie można zrobić nic, ale to nic innego niż facepalm.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi w chrześcijaństwie, dowiedzieć się, jaki ten Bóg rzeczywiście jest i co konkretnie masz robić, żeby osiągnąć niebo - nie masz lekko. Więc pamiętaj, żeby nie zabierać się za lekkie książki o Panu Bogu. Znacznie lepiej zrobisz, jak zabierzesz się do najcięższej. Z Biblii dowiesz się więcej niż z "Elementarza katolika", nie rozczarujesz, nie znudzisz i nigdy nie zapomnisz dostarczonych ci wrażeń. Do Dzieła!

Prawdziwa i z wszech miar słuszna jest rada, aby nie kierować się...

Sławomir Zatwardnicki (ur. 1975). Współpracownik portalu Opoka, publicysta, autor kilkuset artykułów oraz siedmiu książek m.in.: Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą (Warszawa 2012),Okularnica na wydaniu. O katolickiej nauce społecznej poważnie, bo z humorem (Kraków 2015). Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Laureat nagrody „Pro Redemptione” (2014). Ukończył teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, doktorant na tej uczelni. Zainteresowania teologiczne: chrystologia, mariologia, meteteologia, relacje rozum-wiara. Ma w planach kolejne książki. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjno-formacyjną. Żonaty, ma czwórkę dzieci, mieszkaniec Wałbrzycha.

"Elementarz Katolika" jest książką, która wyjaśnia podstawowe prawdy wiary. Zatwardnicki pisze o ważnych kwestiach religijnych w przystępny sposób. Opisuje relacje między Bogiem, Duchem Świętym i Synem Bożym. W tej książce są przytaczane fragmenty Pisma Świętego.

Lektura zachęciła mnie do wielu przemyśleń. Doszłam do wniosku, że w Biblii można znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Bóg stworzył człowieka na Swój obraz i podobieństwo. Jednak jeśli chcemy stawać się coraz lepszymi ludźmi, musimy zbliżyć się do Boga poprzez pracę nad sobą oraz modlitwę. Dzięki tej książce można zrozumieć skąd wziął się człowiek. Adam powstał z prochu, a Ewa z żebra Adama. Bóg kocha każdego człowieka, niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Niego, czy nie. W książce Bóg jest przedstawiany jako artysta. Bóg nie jest samotny, gdyż jest otaczany przez grono aniołów. Aniołowie to starsi bracia ludzi. Pomagają nam dostać się do nieba. Bóg nie chce też, żeby człowiek czuł się samotny, dlatego stworzył mężczyznę oraz niewiastę. Stwórca chciał by, aby kobieta oraz mężczyzna szanowali siebie nawzajem. Mąż ma być oparciem dla kobiety. Żona ma pomagać swojemu mężowi.

Książka ta uświadamia czytelnikowi, że Bóg stworzył nie tylko świat duchowy, ale również materialny. Przykładem jest choćby człowiek, który składa się z duszy oraz z ciała."Elementarz Katolika" pozwala poszerzyć horyzonty. Myślę, że to lektura obowiązkowa dla każdego katolika.
Kasia, lat 17
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Książka Sławomira Zatwardnickiego „Elementarz katolika” trafił do mnie dość przypadkowo, gdyż zachęcony jej tytułem stwierdziłem, iż warto zapoznać się z jej treścią. Na początku myślałem, iż będzie zbliżona stylem do pozycji autorstwa Szymona Hołowni, takich jak miedzy innymi „Kościół dla średnio zaawansowanych”. Jednakże po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów stwierdziłem, iż „Elementarz katolika” to pozycja oparta na zupełnie innej kanwie i kierowana do innego grona odbiorców.
Książka oparta jest na analizie prawd wiary, które zawarte są w wyznaniu wiary odmawianym podczas każdej Mszy Świętej. Składa się na nią trzydzieści rozdziałów, z których każdy poświęcony jest kolejnym tajemnicą wiary począwszy od Trójcy Świętej, poprzez tajemnice wcielenia Bożego, Zmartwychwstania, a skończywszy na wierzę w odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. Pomimo tego, iż każda z tych części zawiera się przeważnie w sześciu stronach, jednakże autor w sposób syntetyczny prezentuje pogłębioną refleksją nad słowami skrywającymi podwaliny wiary chrześcijańskiej, nad którymi część katolików przeważnie się nie zastanawia, kiedy je wymawia, nie mówiąc już o podejmowaniu głębszej refleksji. Dlatego można odnieść wrażenie, iż jest to pewnego rodzaju kompendium wiedzy dla każdego chrześcijanina i nie tylko. Ponadto książka „Elementarz katolika” wymusza na odbiorcy skonfrontowanie się z własnymi przekonaniami o wierze i jej podstawach. Pozostawia również pytanie o to czym jest dla mnie wiara i w co de facto wierzę.

Pełna recenzja książki na stronie:

Niektórym mogłoby się wydawać, że wiara to tylko spis reguł, nakazów i zakazów, że w ogóle nie można tego wytłumaczyć tylko twardo wierzyć w to co nakazane. Jeżeli tak myślicie, to jesteście w ogromnym błędzie.
Elementarz katolika to książka, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Wszystko opiera się na tym, że autor tłumaczy czytelnikowi dokładnie i z wszystkimi szczegółami Wyznanie Wiary, które wypowiadamy na każdej Mszy. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co mówicie i jakie znaczenie mają słowa które wypowiadacie? Tutaj wszystko to rozłożone na czynniki pierwsze okazuje się zawierać w tak krótkiej modlitwie fundamenty i podstawy wiary katolickiej.
Pewnie pomyślicie teraz, że to książka przy której się zanudzicie. Nic bardziej mylnego. Autor wszystko przedstawia w taki sposób, że nawet nie pomyślicie o tym aby przerwać czytanie. Nie jest sztywnie i drętwo, wręcz przeciwnie. Jest wiele kolokwializmów, komentarzy własnych autora, a przede wszystkim jest to luźne podejście do wiary, lecz uwaga, dzięki takiemu podejściu okazuje się, że nie ma lepszej możliwości i lepszego sposobu aby nam to lepiej wytłumaczyć. Dowiecie się tutaj takich rzeczy nad którymi nigdy się nie zastanawialiście. A co ważne: każdy to zrozumie.
Wygląda to trochę jakbyśmy czytali streszczenie ogromnej lektury. Na marginesach, tak jak w streszczeniu zobaczyć możemy wskazówki mówiące o czym dany akapit będzie i czego możemy się z niego dowiedzieć.
Rysunki, które znajdujemy w książce są przepiękne, chwytające za serce ale zarazem humorystyczne. My jesteśmy na nich przedstawieni jak „człowieczek” z okładki. Nie jest ich też za dużo, można wywnioskować, że po to aby nas za bardzo nie rozpraszać tylko żebyśmy mogli skupić się na tym co autor w danym momencie chce nam przekazać.
Szczególnie polecam osobom które nie lubią książek religijnych, bo uważają że są nudne. Nie oceniajcie tak tej książki, bo ogromnie się pomylicie.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

• Religia
  • Od kogoś
  • 2016

Dodaj cytat z książki Elementarz katolika